Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

ACGC will have 6 of area's 41 wrestlers at state tourney

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Willmar,Minnesota 56201 http://www.wctrib.com/sites/all/themes/wctrib_theme/images/social_default_image.png
West Central Tribune
(320) 235-6769 customer support
ACGC will have 6 of area's 41 wrestlers at state tourney
Willmar Minnesota 2208 Trott Ave. SW / P.O. Box 839 56201

ST. PAUL -- Atwater-Cosmos-Grove City led the area teams in qualifying individuals for the state wrestling tournament beginning Wednesday at Xcel Energy Center.

Advertisement
Advertisement

The Falcons had six wrestlers advance out of Section 5A.

Benson, BOLD, Kerkhoven-Murdock-Sunburg, Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley and Willmar advanced four wrestlers each. Paynesville, Minnewaska and Yellow Medicine East will send three each to state, Belgrade-Brooten-Elrosa, Litchfield and New London-Spicer qualified two apiece. Forty one area wrestlers advanced in all from five sections.

Three wrestlers who won state titles last season are returning: Ryan Thompson of Benson will wrestle at 152 pounds after winning the Class A 145-pound crown last season. Ryan Swenson of Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley will return to defend his 135-pound Class AA title. And Joel Bauman of KMS will be seeking a second 189-pound Class A crown.

Paynesville (20-8) is the only area team to qualify for the state tournament. The Bulldogs open at 9:30 a.m. on Thursday against Zumbrota-Mazeppa (27-6).

Section 3A

at Redwood Falls

(Key -- Ben: Benson ... BOLD: Bird Island-Olivia-Lake Lillian District ... Can: Canby ... KMS: Kerkhoven-Murdock-Sunburg ... MAC: MACCRAY ... Min: Minneota ... Ort: Ortonville ... Pipe: Pipestone ... RCW: Renville County West ... YME: Yellow Medicine East

103 pounds

FIRST ROUND: Bryce Goff, Ben, dec Colby Gimmestad, Ort, 6-0 ... Dillon Thooft, RV, dec Elijah Everson, Pipe, 9-8

QUARTERFINALS: Kurt Timmons, KMS, pin Goff 1:39 ... Rick Stoks, Can, dec Nick Esping, Min, 8-0 ... Travis Fagen, RCW, dec Thooft 14-7 ... Evan Knudson, YME, pin Alex Wolf, MAC, :31

SEMIFINALS: Timmons pin Stoks 1:06 ... Knudson dec Fagen 10-2

CONSOLATION: Gimmestad, pin Wolf 3:49 ... Everson dec Esping 9-4 ... Thooft pin Gimmestad 4:23 ... Everson dec Goff 11-3 ... Stoks dec Thooft 8-3 ... Fagen dec Everson 14-3 ... Fifth place: Thooft dec Everson 7-6 ... Third place: Fagen dec Stoks 9-4

CHAMPIONSHIP: Timmons dec Knudson 3-2

112 pounds

FIRST ROUND: Alex Engler, Min, pin Trevor Fagen, RCW, time not available ... Alex Hatch, BOLD, pin Travis Westlund, Ort, :43

QUARTERFINALS: Ted Berckes, Can, pin Dylan Johnson, YME, 1:15 ... Engler pin Zachary Carlson, KMS, 5:39 ... Morgan Staton, Ben, pin Zach Hauser, MAC, 2:44 ... John Bush, Pipe, dec Hatch 10-1

SEMIFINALS: Berckes dec Engler 5-0 ... Bush dec Statn 5-4

CONSOLATION: Hauser dec Fagen 10-2 ... Johnson pin Westlund 1:38 ... Hatch pin Hauser 1:37 ... Carlson techfall Johnson 16-0 ... Engler dec Hatch 1-0 ... Staton pin Carslon :19 ... Fifth place: Hatch dec Carlson 15-6 ... Third place: Staton dec Engler 12-2

CHAMPIONSHIP: Berckes dec Bush 2-1

119 pounds

FIRST ROUND: Justin Stock, YME, pin Isaas Cloos 1:08 ... Brady Boe, Pipe, pin Sam Schmidt, RV, 5:13 ... Kyle Baker, KMS, pin Colton Berends, MAC, 4:41

QUARTERFINALS: Christian Skillings, Min, dec Stock 7-0 ... John Deslauriers, Can, dec Boe 4-2 ... Ricky Morales, BLD, dec Baker 6-5 ... Matt Plumhoff, Ben, techfall Trevor Beckendorf, RCW, 16-1

SEMIFINALS: Skillings dec Deslauriers 11-0 ... Plumhoff pin Morales 4:36

CONSOLATION: Beckendorf dec Cloos 9-4 ... Baker pin Schmidt 2:16 ... Boe pin Berends 2:14 ... Baker dec Beckendorf 3-1 ... Boe dec Stock 5-3, ot ... Deslauriers dec Baker 5-3 ... Boe pin Morales 3:31 ... Fifth place: Baker dec Morales 4-3 ... Third place: Deslauriers dec Boe 10-2

CHAMPIONSHIP: Skillings dec Plumhoff 16-4 ... True-second: Plumhoff dec Deslauriers 2-0

125 pounds

FIRST ROUND: Jesse Lundebrek, Ben, dec Roger Paquin, YME, 6-0

QUARTERFINALS: Beau Buysse, Min, pin Ryan Countryman, RCW, :41 ... Lundebrek pin Walker Kor, Pipe, :49 ... Kyle Schulte, BOLD, pin Bryce Farringer, RV, 2:07 ... Jordon Rothers, KMS, pin Jesse Lokken, Can, 1:11

SEMIFINALS: Buysse pin Lundebrek 4:39 ... Rothers pin Schulte 5:02

CONSOLATION: Farringer pin Paquin :35 ... Farringer pin Lokken :59 ... Kor dec Countryman 7-0 ... Farringer dec Lundebrek 6-4 ... Schulte pin Kor 2:08 ... Fifth place: Lundebrek dec Kor 10-2 ... Third place: Schulte dec Farringer 17-6

CHAMPIONSHIP: Buysse dec Rothers 4-1

130 pounds

FIRST ROUND: Klinton VanHeuveln, KMS, pin Danny Miller, Can, 3:14 ... Cole Nordmeyer, Pipe, dec Andrew Dittel, Ort, 12-1

QUARTERFINALS: VanHeuveln pin Josh Frentzel, Ben, 2:38 ... Holdyn Sand, YME, pin Brett Feldman, RCW, 3:45 ... Jacob Revier, BOLD, pin Nordmeyer 3:00 ... T.J. Bueltel, Min, pin Cody Anderson, RV, 1:17

SEMIFINALS: VanHeuveln pin Sand 1:44 ... Revier pin Bueltel 5:51

CONSOLATION: Miller pin Anderson 2:09 ... Feldman pin Dittel 1:15 ... Miller pin Nordmeyer 3:30 ... Frentzel dec Feldman 6-3 ... Miller pin Sand 2:28 ... Bueltel dec Frentzel 7-3 ... Fifth place: Sand pin Frentzel 4:52 ... Third place: Bueltel pin Miller 1:27

CHAMPIONSHIP: Revier dec VanHeuveln 4-3 ... True-second: VanHeuveln dec Bueltel 9-3

135 pounds

FIRST ROUND: Zach Revier, BOLD, pin Chris Feldman, RCW, 1:54 ... Alex Lessman, Min, dec Taylor Stotesbery, Ort, 15-4

QUARTERFINALS: Dylan Hoffman, YME, pin Ryan Miessen, Pipe, 3:45 ... Revier dec Cedric Citrowske, Can, 7-2 ... Tyler Carlson, KMS, techfall Ben Lundebrek, Ben, 23-6 ... Lessman dec Sam Edwards, RV, 3-1

SEMIFINALS: Hoffman dec Revier 2-1 ... Lessman dec Carlson 7-6

CONSOLATION: Lundebrek pin Feldman 3:57 ... Stotesbery dec Miessen 9-1 ... Edwards dec Lundebrek 7-4 ... Citrowkse dec Stotesbery 4-0 ... Revier dec Edwards 9-0 ... Carlson dec Citrowske 5-2 ... Fifth place: Citrowske dec Edwards 3-1 ... Third place: Revier dec Carlson 3-0

CHAMPIONSHIP: Lessman dec Hoffman 3-1, ot

140 pounds

FIRST ROUND: Travis Gewerth, RV, dec Logan Erickson, BOLD, 7-5

QUARTERFINALS: Sam Derynck, Min, pin Jason Bakker, RCW, :58 ... David Tweten, Ben, dec Nathan Dubbelde, Pipe, 11-2 ... Aaron Doraska, KMS, dec Gewerth 21-17 ... Dustin Baker, YME, dec Matt Jelen, Can, 15-7

SEMIFINALS: Derynck pin Tweten 5:10 ... Doraska dec Baker 5-4

CONSOLATION: Erickson dec Dubbelde 11-7 ... Gewerth pin Jelen :51 ... Erickson dec Bakker 10-0 ... Tweten dec Gewerth 6-3 ... Baker dec Erickson 10-5 ... Fifth place: Gewerth dec Erickson 4-2 ... Third place: Tweten dec Baker 7-3

CHAMPIONSHIP: Derynck dec Doraska 15-4 ... True-second: Tweten dec Doraska 13-9

145 pounds

QUARTERFINALS: Justin Tongen, YME, pin Matt Friese, MAC, 2:39 ... Andrew Swedzinski, Min, dec Jesse Engler, KMS, 3-2 ... Jadon Evans, Pipe, pin Brandon Hansen, Ben, 3:07 ... Brent O'Halloran, BOLD, pin Chad Millhausen, RV, :50

SEMIFINALS: Tongen pin Swedzinski 1:46 ... Evans dec O'Halloran 6-3

CONSOLATION: Hansen pin Millhausen 1:57 ... Englers dec Friese 5-4 ... Swedzinski dec Hansen 2-1 ... O'Halloran pin Engler 2:06 ... Fifth place: Hansen dec Engler 5-4 ... Third place: Swedzinski dec O'Halloran 4-2

CHAMPIONSHIP: Tongen pin Evans 5:16

152 pounds

FIRST ROUND: Dustin Hachman, PIpe, pin Damian Pillatzki, Ort, 2:47 ... Alex Steffel, BOLD, pin Ben Bonnema, MAC, 1:49

QUARTERFINALS: Ryan Thompson, Ben, dec Brandon Garbers, Can, 19-7 ... Dominic Sweetman, RV, dec Hachman 17-8 ... Trevor Mahlum, KMS, dec Adam Longtin, Min, 13-5 ... Steffel dec Johnson 9-3

SEMIFINALS: Thompson dec Sweetman 9-3 ... Steffel dec Mahlum 6-4

CONSOLATION: Longtin pin Pillatzki 2:18 ... Garbers pin Bonnema 1:44 ... Longtin dec Johnson 5-4 ... Hachman dec Garbers 6-2 ... Sweetman dec Longtin 8-0 ... Mahlum dec Hachman 10-1 ... Fifth place: Longtin dec Hachman 2-0 ... Third place: Sweetman dec Mahlum 6-3

CHAMPIONSHIP: Thompson dec Steffel 9-3 ... True-second: Steffel dec Sweetman 6-4, ot

160 pounds

FIRST ROUND: Taylor Bodin, MAC, pin Rick Anderson, RV, 1:06

QUARTERFINALS: Adam Josephson, Min, pin Travis Diekman, Ort, :46 ... Brandan Alfson, Pipe, dec Mason Hegna, YME, 6-5 ... Bodin pin Casey Krieger, KMS, 4:58 ... Brady Wersinger, Ben, dec Ryan Nelson, Can, 15-3

SEMIFINALS: Josephson dec Alfson 5-4 ... Wersinger dec Bodin 12-3

CONSOLATION: Hegna pin Anderson 3:39 ... Krieger dec Nelson 12-3 ... Hegna pin Diekman :48 ... Alfson pin Krieger 3:32 ... Hegna dec Bodin 3-0 ... Fifth place: Bodin dec Krieger 3-2 ... Third place: Alfson dec Hegna 7-2

CHAMPIONSHIP: Wersinger dec Josephson 6-5

171 pounds

FIRST ROUND: Dylan Kor, Pipe, pin Aaron Skinner, Ort, 5:23 ... Blake Abraham, Min, dec Myrvan Halleland, KMS, 3-1

QUARTERFINALS: Brock Claeys, Can, pin Dan Senger, RV, 3:06 ... Kor dec Travis Holm, RCW, 11-5 ... Cody Sander, YME, pin Abraham 4:54 ... Cody Hatch, BOLD, pin Brent Jaenisch, RCW, 3:02

SEMIFINALS: Claeys dec Kor 6-0 ... Hatch dec Sander 5-3

CONSOLATION: Abraham pin Skinner 2:47 ... Halleland dec Holm 5-2 ... Abraham dec Jaenisch 2-0 ... Halleland dec Senger 7-2 ... Kor dec Abraham 3-1 ... Sander dec Halleland 3-0 ... Fifth place: Halleland dec Abraham 3-1 ... Third place: Kor dec Sander 3-0

CHAMPIONSHIP: Claeys dec Hatch 8-5 ... True-second: Hatch dec Kor 6-3

189 pounds

FIRST ROUND: Brandon Beckendorf, RCW, pin Sam Carruth, Ben, 4:44

QUARTERFINALS: Joel Bauman, KMS, pin Travis Jaenisch, RCW, 1:52 ... Beckendorf dec Dillan Roggenbuck, Ort, 10-3 ... Tyler Evans, Pipe, pin Justin Bierschenk, Min, 2:26 ... Ethan Kockelman, Can, dec Andrew Brooks, BOLD, 5-0

SEMIFINALS: Bauman dec Beckendorf 13-5 ... Kockelman dec Evans 4-2

CONSOLATION: Bierschank techfall Carruth 18-2 ... Bierschank techfall Brooks 15-0 ... Roggenbuck pin Jaenisch 2:29 ... Beckendorf dec Bierschank 3-0 ... Evans dec Roggenbuck 6-5 ... Fifth place: Roggenbuck pin Bierschank 2:03 ... Third place: Evans dec Beckendorf 9-4

CHAMPIONSHIP: Bauman dec Kockelman 9-5

215 pounds

FIRST ROUND: Jon Gorter, Pipe, pin Jason Mertens, RCW, 3:20 ... Josh VanOverbeke, Min, pin David Moore, RV, 3:07

QUARTERFINALS: Gorter techfall David Bursack, Can, 25-10 ... Derek Dyrdahl, YME, dec Tyler Minkel, BOLD, 3-2 ... Matt Stassen, KMS, pin Tanner Bedel, MAC, 2:43 ... VanOverbeke pin Dimitri Cuneo, Ort, 2:31

SEMIFINALS: Gorter dec Dyrdahl 11-4 ... VanOverbeke dec Stassen 2-1

CONSOLATION: Mertens pin Cuneo 1:56 ... Moore dec Bursack 14-8 ... Mertens pin Bedel :59 ... Minkel pin Moore :58 ... Dyrdahl dec Mertens 13-1 ... Minkel dec Stassen 6-2 ... Fifth place: Stassen pin Mertens 1:54 ... Third place: Dyrdahl dec Minkel 4-2

CHAMPIONSHIP: VanOverbeke dec Gorter 7-5

285 pounds

FIRST ROUND: Adam Schorn, RCW, pin Nick Kellen, MAC, 5:30 ... Victor Montelongo, Min, dec Tim Savig, YME, 3-0

QUARTERFINALS: Dustin Caspers, BOLD, pin Cody Schulze, Pipe, :41 ... Frederik Lorentzen, KMS, dec Schorn 5-4 ... Montelongo dec William Kaiser, Ort, 2-1 ... Travis Longhenry, Can, pin Tyler Jensen, Ben, :54

SEMIFINALS: Caspers dec Lorentzen 9-2 ... Longhenry dec Montelongo 10-2

CONSOLATION: Kaiser pin Kellen 2:33 ... Jensen pin Kaiser 4:21 ... Savig dec Schulze 6-4 ... Lorentzen dec Jensen 4-2 ... Montelongo dec Savig 5-1 ... Fifth place: Savig dec Jensen 7-3 ... Third place: Montelongo dec Lorentzen 6-1

CHAMPIONSHIP: Caspers dec Longhenry 6-4

Section 5A

at Sauk Centre

(Key -- ACGC: Atwater-Cosmos-Grove City ... BBE: Belgrade-Brooten-Elrosa ... BEV: Browerville/Eagle Valley ... EVW: Eden Valley-Watkins ... Hol: Holdingford ... HLWW: Howard Lake-Waverly-Winsted ... Kim: Kimball ... LPGE: Long Prairie-Grey Eagle ... Min: Minnewaska ... Osk: Osakis ... Pay: Paynesville ... SC: Sauk Centre

103 pounds

QUARTERFINALS: Marcus Hamer, Kim, techfall Brandon Maas, HLWW, 2:31 ... Adam Sutlief, BEV, dec Todd Berberich, Osk, 8-2 ... Logan Peterson, ACGC, dec Trent Piepenburg, Pay, 9-1 ... Ross Rath, BBE, won by default over Adam Lane, Hol

SEMIFINALS: Hamer pin Sutlief 4:56 ... Peterson dec Rath 5-4

CONSOLATION: Piepenburg won by default over Lane ... Maas pin Berberich :39 ... Sutlief dec Piepenburg 4-3 ... Rath dec Maas 16-3 ... Fifth place: Piepenburg dec Maas 4-2 ... Third place: Rath pin Sutlief 1:34

CHAMPIONSHIP: Hamer dec Peterson 8-4

112 pounds

FIRST ROUND: Zach Blonigen, EVW, dec Dylan Kosek, HLWW, 10-1 ... Tyler Berghuis, ACGC, won by default over Devin Meagher, Pay

QUARTERFINALS: Jacob Braaten, Min, pin Blonigen, EVW, 1:18 ... Tanner Mills, Kim, dec Berghuis 11-3 ... Randy Shamp, BEV, pin Nick Woltenstorff, Osk,5:31 ... Derek Scott, Hol, dec Tyler Tensen, BBE, 13-1

SEMIFINALS: Mills dec Braaten 5-3 ... Shamp dec Scott 2-0

CONSOLATION: Tensen pin Kosek 1:39 ... Wollenstorff won by default over Meagher ... Blonigen dec Meyer 6-2 ... Tensen pin Wollenstorff 3:40 ... Berghuis dec Blonigen 5-3 ... Braaten pin Tensen 4:40 ... Scott dec Berghuis 9-0 ... Fifth place: Berghuis dec Tensen 3-0 ... Third place: Scott dec Braaten 6-3

CHAMPIONSHIP: Mills dec Shamp 3-1

119 pounds

FIRST ROUND: Shaun Mattsen, EVW, techfall Derek Karasch, SC, 16-0 ... Jeremiah Kelly, Kim, won by default over Tyler Schwartz, BEV ... Curtis Cox, HLWW, dec Austin Jaeger, BBE, 13-4

QUARTERFINALS: Hayden Rouser, ACGC, pin Ryan Stottler, Min, 3:30 ... Stoetzel, Osk, dec Mattsen 5-3 ... Cole Woehler, Pay, pin Kelly :36 ... Travis Borchert, BEV, pin Cox 1:26

SEMIFINALS: Rouser techfall Stoetzel 5:45 ... Borchert pin Woehler 3:34

CONSOLATION: Karasch pin Kelly 4:40 ... Mattsen won by default over Schwartz ... Jaeger dec Stottler 5-1 ... Cox dec Karasch 61 ... Mattsen pin Jaeger 4:10 ... Stoetzel dec Cox 8-3 ... Mattsen dec Woehler 9-5 ... Fifth place: Woehler dec Cox 9-0 ... Third place: Mattsen dec Stoetzel 14-5

CHAMPIONSHIP: Borchert pin Rouser 4:25 ... True-second: Rouser pin Mattsen 3:36

125 pounds

FIRST ROUND: Trevor Spanier, Pay, pin Tom Latzke, SC, 7:11

QUARTERFINALS: Mike Jarnot, Hol, pin Nick Sunder, Osk, 1:34 ... Preston Irsfeld, BEV, dec Dylan Youngren, HLWW, 11-6 ... Tyler Kuechle, Kim, dec Spanier 11-4 ... Matt Lee, ACGC, pin Matt Schmitz, BBE, :59

SEMIFINALS: Jarnot pin Irsfeld 1:22 ... Lee dec Kuechle 4-2

CONSOLATION: Latzka dec Youngren 1-0 ... Spanier dec Schmitz 4-0 ... Latzka dec Sunder 4-3 ... Spanier dec Irsfeld 9-6 ... Kuechle dec Latzka 6-3 ... Fifth place: Irsfeld dec Latzka 9-8 ... Third place: Kuechle pin Spanier 3:23

CHAMPIONSHIP: Jarnot dec Lee 10-1

130 pounds

FIRST ROUND: Daniel Rooney, BBE, dec Jacob Demarais, HLWW, 7-5 .. Luke Doll, Hol, pin Clay Spanier, Pay, 2:52 ... Quentin Bryce, Kim, Tylor Kent, BEV, 3:40

QUARTERFINALS: Shane Trattles, SC, pin Rooney 1:02 ... Larry Bomstad, ACGC, pin Cole Eric, Osk, 5:06 ... Jeff Dockendorf, EVW, dec Doll 12-0 ... Grant Winter, Min, won by default over Bryce

SEMIFINALS: Bomstad dec Trattles 5-0 ... Winter pion Dockendorf 5:34

CONSOLATION: Demarais won by default over Bryce ... Eric won by default over Spanier ... Rooney dec Kent 16-8 ... Demarais dec Doll 4-3 ... Eric dec Rooney 6-0 ... Trattles pin Demarais :23 ... Eric dec Dockendorf 12-6 ... Fifth place: Dockendorf pin Demarais 2:00 ... Third place: Winter dec Eric 5-3

CHAMPIONSHIP: Bomstad dec Winter 5-2

135 pounds

FIRST ROUND: Kyle Kolstad, Hol, dec Lee Whitcomb, ACGC, 7-5 ... William Schanus, HLWW, pin Justin Cole, 2:46 ... Hunter Wollschlager, Min, pin Brent Sadlo, BEV, 1:16

QUARTERFINALS: Jacob Forcier, EVW, dec Josh Hiepler, Pay, 13-0 ... Austin Collins, Osk, dec Kolstad 11-1 ... Brent Goodenbour, BBE, dec Schanus 6-0 ... Jordan Joseph, Kim, dec Wollschlager 9-3

SEMIFINALS: Forcier pin Collins 2:32 ... Joseph dec Goodenbour 7-6

CONSOLATION: Schanus dec Whitcomb 6-4, ot ... Cole dec Kolstad 2-0 ... Hiepler pin Sadlo :16 ... Wollschlager dec Schanus 10-8 ... Hiepler dec Cole 2-1 ... Collins dec Wollschlager 10-3 ... Goodenbour dec Hiepler 5-0 ... Fifth place: Hiepler dec Wollschlager 5-1 ... Third place: Goodenbour dec Collins 7-2

CHAMPIONSHIP: Forcier dec Joseph 9-5

140 pounds

FIRST ROUND: Jordan Gombos, Hol, pin Josiah Riemer, HLWW, 4:20 ... Patrick Rooney, BBE, dec Stephan Rutten, Osk, 17-7 ... Brent Schlangen, Pay, pin Kory Quillo, LPGE, 1:20

QUARTERFINALS: Cam Schafer, Min, pin Gombos 3:40 ... Rooney dec Jacob Faber, EVW, 2-1 ... Caramon Hansen, Kim, pin Schlangen 2:55 ... Matt Meyer, ACGC, pin Devan Fischer, SC, 4:35

SEMIFINALS: Schafer dec Rooney 14-4 ... Hansen dec Meyer 11-7

CONSOLATION: Fischer pin Riemer 2:40 ... Schlangen pin Rutten 2:48 ... Faber pin Quillo :59 ... Schlangen pin Fischer 3:30 ... Faber pin Gombos 2:25 ... Rooney dec Schlangen 10-6 ... Meyer dec Faber 4-3 ... Fifth place: Schlangen dec Faber 9-4 ... Third place: Meyer dec Rooney 9-3

CHAMPIONSHIP: Hansen pin Schafer 3:24 ... True-second: Schafer dec Meyer 6-2

145 pounds

FIRST ROUND: Aaron Gehrke, Pay, dec Nate Meyer, ACGC, 8-3 ... Brad Scheller, BEV, pin Jake Karolus, LPGE, 2:55 ... James Gabrielson, Osk, dec Taylor Lundebrek, Min, 11-4

QUARTERFINALS: Cole Tensen, BBE, techfall Gehrke 6:00 ... Scheller dec Mitch Pramann, Kim, 4-3 ... Victor Lumley, Hol, dec Jake Grangroth, HLWW, 14-3 ... Mike Downham, EVW, techfall Gabrielson 3:40

SEMIFINALS: Tensen dec Scheller 5-3 ... Lumley dec Downham 7-6

CONSOLATION: Meyer dec Gabrielson 6-2 ... Karolus won by default over Grangroth ... Gehrke dec Lundebrek 9-0 ... Meyer dec Karolus 8-1 ... Pramann dec Gehrke 4-0 ... Scheller dec Meyer 3-0 ... Downham dec Pramann 8-4 ... Fifth place: Meyer dec Pramann 4-2 ... Third place: Downham dec Scheller 10-9

CHAMPIONSHIP: Tensen dec Lumley 9-4

152 pounds

FIRST ROUND: Cody Kittelson, Min, dec Jordan Nelson, ACGC, 4-1 ... Dillon Knutson, BBE, dec Kyle Middendorf, LPGE, 11-5 ... Bryce Feia, Hol, dec Jeff Hausladen, HLWW, 8-6 ... Donnie Becerra, Osk, won by default over Kevin Kramer, EVW

QUARTERFINALS: Travis Schiefelbein, Kim, pin Kittelson 1:21 ... Nate Becker, BEV, dec Knutson 9-2 ... Lucian Grow, SC, dec Feia 11-2 ... Justin Wendlandt, Pay, dec Becerra 12-3

SEMIFINALS: Schiefelbein dec Becker 7-2 ... Grow dec Wendlandt 8-3

CONSOLATION: Becerra dec Nelson 5-0 ... Middendorf dec Feia 6-4 ... Knutson dec Hausladen 9-4 ... Kittleson won by default over Kramer ... Middendorf dec Becerra 3-1 ... Knutson techfall Kittelson 4:50 ... Becker dec Middendorf 2-1, 3OT ... Wendlandt dec Knutson 9-6 ... Fifth place: Knutson dec Middendorf 4-3 ... Third place: Becker dec Wendlandt 10-5

CHAMPIONSHIP: Grow dec Schiefelbein 10-7

160 pounds

FIRST ROUND: Kyle Jarnot, Hol, dec Nathan Walter, SC, 4-2 ... Nikolaj Hagen, Osk, pin Travis Wilts, Kim, 2:35 ... Tyler Magedanz, EVW, dec Anderson Clare, Min, 10-0

QUARTERFINALS: Travis Winter, BBE, techfall Jarnot 6:00 ... Timber Holmquist, LPGE, dec Lucas Kalina, BV, 6-5 ... Michael Kramer, ACGC, dec Hagen 2-0 ... Matt Doom, Pay, pin Magedanz 4:59

SEMIFINALS: Winter pin Holmquist 3:00 ... Doom dec Kramer 7-3

CONSOLATION: Magedanz dec Walter 4-3 ... Kailina dec Wilts 9-2 ... Jarnot dec Clare 21-12 ... Magedanz dec Hagen 6-5 ... Kalina dec Jarnot 10-3 ... Holmquist dec Magedanz 5-3 ... Kramer dec Kalina 3-1 ... Fifth place: Magedanz dec Kalina 4-2 ... Third place: Kramer dec Holmquist 10-3

CHAMPIONSHIP: Winter dec Doom 4-3

171 pounds

FIRST ROUND: Trent Johnson, Osk, dec Ben Borgerding, BBE, 13-9 ... Tyrel Swensrud, Min, dec Mitch Zastrow, LPGE, 7-5

QUARTERFINALS: Michael Doom, Pay, techfall Justin Bollin, BEV, 3:40 ... Brandon Walz, EVW, dec Johnson 7-5 ... David Joseph, Kim, dec Swensrud 15-5 ... Ryan Larson, ACGC, dec Roosevelt Austin, SC, 12-1

SEMIFINALS: Doom pin Walz 1:14 ... Larson dec Joesph 7-6

CONSOLATION: Borgerding dec Swensrud 5-4 ... Zastrow dec Johnson 3-1 ... Borgerding dec Austin 3-2 ... Zastrow dec Bollin 3-2 ... Walz dec Borgerding 12-2 ... Joseph dec Zastrow 10-0 ... Fifth place: Borgerding dec Zastrow 7-5 ... Third place: Joseph dec Walz 14-6

CHAMPIONSHIP: Doom dec Larson 8-6

189 pounds

FIRST ROUND: Lucas Damm, ACGC, techfall John Wood, BEV, 5:00 ... Jacob Asfeld, EVW, pin Eric Speldrich, BBE, :45 ... Pat Krueger, Min, dec Austin Shiefelbein, Kim, 5-3

QUARTERFINALS: John Gusewelle, SC, pin Damm :27 ... Asfeld pin Carl Heuer, HLWW, 2:38 ... Krueger dec Brady Hedlund, Hol, 3-2 ... Andrew Moser, Pay, pin Garret Scherr, Osk, 3:51

SEMIFINALS: Gusewelle pin Asfeld 5:09 ... Moser dec Krueger 3-0

CONSOLATION: Scherr dec Wood 3-1 ... Hedlund pin Speldrich 2:19 ... Heuer dec Schiefelbein 7-5 ... Hedlund pin Scherr 2:33 ... Damm pin Heuer :49 ... Hedlund dec Asfeld 4-2 ... Kraueger dec Damm 3-1 ... Fifth place: Asfeld dec Damm 15-4 ... Third place: Hedlund dec Krueger 4-0

CHAMPIONSHIP: Gusewelle pin Moser 1:46 ... True-second: Moser dec Hedlund 12-2

215 pounds

FIRST ROUND: Dominic Eckel, BEV, pin Kody Bengtson, Pay, 3:43

QUARTERFINALS: Brandon Manderschied, Min, pin Tyler Walther, SC, 2:53 ... Alex Thurber, Kim, dec Matt Mardelon, HLWW, 3-2 ... James Nelson, ACGC, dec Chris Ludwig, Osk, 5-3 ... Joe Holdvogt, EVW, pin Eckel 1:09

SEMIFINALS: Manderschied dec Thurber 11-2 ... Holdvogt dec Nelson 5-0

CONSOLATION: Bengtson dec Walther 15-13, ot ... Ludwig dec Eckel 5-0 ... Mardelon pin Bengtson 2:17 ... Thurber dec Ludwig 2-1 ... Nelson dec Mardelon 3-2 ... Fifth place: Mardelon pin Ludwig 4:35 ... Third place: Thurber dec Nelson 3-1

CHAMPIONSHIP: Manderschied dec Holdvogt 3-2 ... True-second: Holdvogt pin Thurber 5:49

285 pounds

FIRST ROUND: Joe Brommenschenkel, SC, pin Kody Kunerth, LPGE, 2:13 ... Joel Koch, HLWW, pin Nick Parteka, BEV, 1:47 ... Micah Klemme, Min, pin Cody Mackereth, Kim, 1:14

QUARTERFINALS: John Scepaniak, Hol, pin Brommenschenkel 1:58 ... Dylan Nelson, ACGC, pin Koch :52 ... Cody Torkelson, Osk, dec Blaine Meierhofer, EVW, 3-2 ... Dominick Platow, Pay, dec Klemme 4-0

SEMIFINALS: Nelson pin Scepaniak 1:12 ... Torkelson dec Platow 8-3

CONSOLATION: Klemme pin Kunerth :34 ... Meierhofer pin Partka :46 ... Brommenschenkel won by default over Makereth ... Meierhofer pin Klemme 2:14 ... Koch dec Brommenschenkel 3-2 .,.. Scepaniak pin Meierhofer 2:51 ... Platow pin Koch 2:47 ... Fifth place: Meierhofer dec Koch 3-2 ... Third place: Scepaniak dec Platow 3-1

CHAMPIONSHIP: Nelson pin Torkelson :35 ... True-second: Torkelson pin Scepaniak 1:41

Section 3AA

at Worthington

(Key -- Adr: Adrian ... DB/LQPV: Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley ... Fair: Fairmont ... FMCC: Fulda/Murray County Central ... Luv: Luverne ... Mar: Marshall ... Mon: Montevideo ... MH: Morris/Hancock ... TMB: Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove ... Wab: Wabassso/Red Rock Central ... Win: Windom/Mt. Lake-Butterfield-Odin ... Wor: Worthington

103 pounds

FIRST ROUND: John Weeding, DBLQPV, pin Tanner Nelson, FMCC, :50 ... Spencer Sulflow, Mon, pin Evan Nelson, MH, 3:18 ... Brandon Goblirsch, Wab, pin Brandon Schroeder, TMB, 2:45

QUARTERFINALS: Weeding pin Eli Dooyema, Luv, 1:15 ... Cristian Arliga, Wor, dec Sulflow 4-2 ... Dru Strand, Adr, dec Jared Willaby, Win, 10-4 ... Goblirsch pin Riley Roth, Mar, 1:46

SEMIFINALS: Weeding dec Arliga 12-3 ... Strand dec Goblirsch 5-1

CONSOLATION: Roth pin Nelson 1:31 ... Willaby pin Nelson 3:15 ... Dooyema dec Schroeder 11-0 ... Willaby dec Roth 18-7 ... Dooyema pin Sulflow 4:10 ... Arliga pin Willaby 4:34 ... Goblirsch pin Dooyema 4:47 ... Fifth place: Willaby dec Dooyema 3-1 ... Third place: Goblirsch dec Arliga 8-2

CHAMPIONSHIP: Weeding dec Strand 3-2, ot

112 pounds

FIRST ROUND: Nate Lynn, Adr, pin Jake Bednar, Mon, 2:37 ... Jared Kinley, Wor, pin Seth Nelson, Mor, 1:45 ... Austin Peterson, TMB, pin Spencer Oeltjenbruns, Luv, 1:08 ... Dylan Croatt, DBLQPB, techfall Mitchell Rettke, Win, 27-10

QUARTERFINALS: Lynn pin Michael Deuschle, FMCC, 1:10 ... Kinley pin Brady Krosch, Fair, 2:40 ... Tanner Rohlik, Wab, dec Peterson 7-0 ... Croatt techfall Alex Prorok, Mar, 17-2

SEMIFINALS: Lynn dec Kinley 5-3 ... Croatt dec Rohlik 2-1

CONSOLATION: Prorok pin Bednar 1:34 ... Peterson pin Nelson 3:49 ... Krosch dec Oeltjenbruns 19-7 ... Deuschle dec Rettke 5-1 ... Prorok pin Peterson 1:59 ... Deuschle pin Krosch 1:32 ... Kinley techfall Prorok 15-0 ... Rohlik pin Deuschle 3:50 ... Fifth place: Deuschle pin Prorok :54 ... Third place: Kinley dec Rohlik 10-2

CHAMPIONSHIP: Lynn dec Croatt 8-2 ... True-second: Kinley dec Croatt 5-2

119 pounds

FIRST ROUND: Joe Ruppert, TMB, dec Zack Gillette, Luv, 11-4 ... Tony Domnick, Mor, dec Taylor Keairnes, Wab, 7-4 ... Austin Kluis, pin Taylor Beens, Mar, 3:41

QUARTERFINALS: Drake Borsgard, Win, pin Alex Hayenga, Wor, 1:20 ... Ben Mulder, Adr, pin Ruppert 1:05 ... Domnick pin Keith Abraham, DBLQPV, :59 ... Austin Kluis, FMCC, techfall Mitch Kwilinski, Mon, 15-0

SEMIFINALS: Brosgard dec Mulder 12-9 ... Kluis pin Domnick 3:33

CONSOLATION: Abraham dec Gillette 4-1 ... Ruppert dec Kearines 4-3 ... Beens pin Hayenga 4:15 ... Kwilinski dec Abraham 5-3 ... Ruppert dfec Beens 9-1 ... Mulder dec Kwilinski 11-0 ... Domnick dec Ruppert 12-0 ... Fifth place: Kwilinski dec Ruppert 5-3 ... Third place:Kluis dec Mulder 5-1

CHAMPIONSHIP: Borsgard dec Kluis 5-1 ... True-second: Kluis dec Mulder 6-1

125 pounds

FIRST ROUND: Jake Dorn, Adr, pin Austin Hiepler, Mon, 3:03 ... Blake Spinks, Win, dec Joe Weeding, DBLQPV, 7-3 ... Derek Varpness, Mar, pin Jordan Clarke, FMCC, 5:42

QUARTERFINALS: Dorn pin Dakota Aanenson, Luv, 1:26 ... Kyle Wiese, Wor, dec Spinks 8-6 ... Varpness dec Cody Christian, TMB, 3-0 ... Ryan Schroepfer, Wab, pin Jordan Thooft, Mor, 1:28

SEMIFINALS: Dorn pin Wiese 5:53 ... Schroepfer dec Varpness 4-3

CONSOLATION: Hiepler dec Thooft 9-6 ... Christian dec Weeding 8-0 ... Spinks dec Clarke 7-1 ... Christian pin Hiepler 1:37 ... Spinks pin Aanenson 4:45 ... Wiese pin Christian :35 ... Varpness pin Spinks 1:17 ... Fifth place: Spinks dec Christian 5-0 ... Third place: Varpness dec Wiese 5-3

CHAMPIONSHIP: Dorn dec Schroepfer 1-0

130 pounds

FIRST ROUND: Zach Campbell, TMB, pin Ethan Peterson, Wor, 1:46 ... Eric Goette, Mor, pin Mason Kwilinksi, Mon, 2:57 ... Cody Schunk, Wab, dec Tyler Sieve, Adr, 7-0

QUARTERFINALS: Campbell pin Spenser Meadows, Fair, 1:22 ... Neil Citrowski, Mar, pin Derek Swoboda, Win, 1:52 ... Goette dec Ben Loosbrock, FMCCC, 5-3 ... Schunk pin Jake Guy, Luv, :41

SEMIFINALS: Campbell dec Citrowski 5-3 ... Schunk dec Goette 6-1

CONSOLATION: Peterson pin Guy 1:49 ... Swoboda dec Kwilinski 11-0 ... Sieve pin Meadows 1:56 ... Loosbrock pin Peterson 1:23 ... Sieve dec Swoboda 3-2 ... Loosbrock dec Citrowski 9-3 ... Goette dec Sieve 8-2 ... Fifth place: Sieve dec Citrowski 5-4 ... Third place: Goette pin Loosbrock 1:27

CHAMPIONSHIP: Campbell dec Schunk 4-3

135 pounds

FIRST ROUND: Ryan Swenson, DBLQPV, :27 ... Josh Falk, Win, techfall Tyler Krenz, Fair, 21-5

QUARTERFINALS: Swenson pin Reed Skattum, Luv, 3:38 ... Jordan Bullerman, Adr, dec Mitchell Schroepfer, Wab, 8-2 ... Joey Kinley, Wor, pin Zach Iverson, TMB, 5:40 ... Falk techfall Justin Mortenson, Mon, 19-3

SEMIFINALS: Swenson dec Bullerman 16-7 ... Kinley dec Falk 3-2

CONSOLATION: Mortenson pin Hills 1:10 ... Krenz pin Skatum 3:29 ... Iverson dec Mortenson 16-10 ... Schroepfer pin Krenz 3:01 ... Bullerman pin Iverson 3:09 ... Falk dec Schroepfer 8-6 ... Fifth place: Schroepfer pin Iverson 2:55 ... Third place: Falk dec Bullerman 9-3

CHAMPIONSHIP: Swenson dec Kinley 18-8

140 pounds

FIRST ROUND: Luke Tiesler, Adr, pin Devon Ford, Fair, :45 ... Tim Ostby, Mor, pin Joe Bednar, Mon, 1:27 ... Erik Cooreman, TMB, dec Blake Schroepfer, Wor, 17-5 ... Tim Larson, Win, pin Lane Mitchell, DBLQPV, 1:47

QUARTERFINALS: Tiesler pin Ethan Johnson, Luv, 1:14 ... Todd Hennen, Mar, dec Ostby 11-2 ... Cooreman dec Shaen Irlbeck, Wab, 8-1 ... Larson pin Shane Granum, FMCC, :25

SEMIFINALS: Tiesler dec Hennen 4-0 ... Larson dec Cooreman 8-2

CONSOLATION: Granum dec Ford 11-10 ... Irlbeck dec Bednar 4-3 ... Ostby pin Schroepfer 1:06 ... Mitchell pin Johnson 1:30 ... Irlbeck pin Granum 1:10 ... Ostby pin Mitchell 1:27 ... Hennen dec Irlbeck 6-3 ... Ostby dec Cooreman 5-3 ... Fifth place: Cooreman dec Irlbeck 6-1 ... Third place: Ostby dec Hennen 6-3

CHAMPIONSHIP: Tiesler pin Larson 1:34 ... True-second: Larson pin Ostby 1:17

145 pounds

FIRST ROUND: Jake Bothun, DBLQPV, pin Rainier Quade, Fair, :51 ... Mitchell Rohlik, Wab, dec Vincent Johnson, Win, 6-0 ... Brock Bullerman, Adr, techfall Cody Hiepler, Mon, 19-4

QUARTERFINALS: Bothun dec Matt Steffl, Wor, 6-5 ... Eli Louwagie, Mar, dec Jared Towne, TMB, 8-2 ... Rohlik pin Wade Feuchtenberger, Mor, 2:55 ... Bullerman pin Wyatt Aubert, Luv, 3:26

SEMIFINALS: Bothun dec Louwagie 14-5 ... Rohlik dec Bullerman 3-0

CONSOLATION: Aubert pin Quade 2:24 ... Johnson dec Towne 8-6, ot ... Hiepler pin Steffel 2:23 ... Feuchtenberger dec Aubert 4-0 ... Johnson pin Hiepler 3:40 ... Louwagie dec Feuchtenberger 7-5 ... Bullerman techfall Johnson 16-1 ... Fifth place: Johnson dec Feuchtenberger 7-5 ... Third place: Bullerman dec Louwaige 8-3

CHAMPIONSHIP: Bothun dec Rohlik 7-3

152 pounds

FIRST ROUND: Mitchell Sieve, Adr, pin Carson Ricard, Fair, 2:48 ... Ian Mariner, TMB, dec Dayton Williamson, Wor, 4-3

QUARTERFINALS: Sam Haas, DBLQPV, pin Stephen Campbell, Mar, 3:47 ... Sieve dec Isaac Sulflow, Mon, 6-1 ... Matt Arnold, Wab, dec Mariner 3-2 ... Billy Hochstein, Win, techfall Jordan Anderson, FMCC, 22-7

SEMIFINALS: Haas techfall Sieve 22-7 ... Hochstein dec Arnold 10-0

CONSOLATION: Mariner pin Ricard 5:10 ... Sulflow pin Williamson 5:00 ... Mariner pin Anderson 2:12 ... Sulflow dec Campbell 5-4 ... Mariner dec Sieve 6-3 ... Sulflow pin Arnold 1:03 ... Fifth place: Arnold pin Sieve :08 ... Third place: Mariner dec Sulflow 10-5

CHAMPIONSHIP: Haas dec Hochstein 7-2 ... True-second: Hochstein pin Mariner 1:10

160 pounds

FIRST ROUND: Jared Peterson, Win, dec Marcus Stefanic, TMB, 3-1 ... Trent Slater, Adr, pin Tanner Lindemann, Mon, 1:20 ... Codie Weeding, DBLQPV, pin Danny Rodriguez, Wor, 1:36 ... Nathan Mattison, Wab, dec Campbell Hofstettler, Mar, 10-7

QUARTERFINALS: Peterson dec Eric Kor, Luv, 5-1 ... Trent Slater, Adr, dec Tanner Berning, Mor, 11-9 ... Weeding dec Travis DeLong, FMCC, 6-4 ... Mattison dec Brian Bonin, Fair, 14-9

SEMIFINALS: Peterson dec Slater 7-1 ... Mattison dec Weeding 7-4

CONSOLATION: Bonin pin Stafanic 5:40 ... DeLong pin Lindemann :40 ... Berning pin Rodriguez 1:53 ... Kor dec Hofstettler 8-7 ... DeLong dec Bonin 4-0 ... Berning dec Kor 6-4 ... DeLong pin Slater 3:345 ... Weeding dec Berning 12-4 ... Fifth place: Slater dec Berning 10-5 ... Third place: Weeding pin DeLong 5:58

CHAMPIONSHIP: Peterson dec Mattison 5-1

171 pounds

FIRST ROUND: Garth Ochsendorf, DBLQPV, pin Stephen Womack, Mar, 1:51 ... Noah VanNevel, TMB, pin Turner Hagen, Wor, 2:46

QUARTERFINALS: Stephen Loosbrock. Adr, pin Marcus Asmus, Fair, 1:58 ... Ochsendorf dec Zach Ourada, Wab, 10-8 ... Matt Willaby, Win, dec Ryan Beyer, Mor, 9-0 ... VanNevel pin Brian Behrends, FMCC, 1:50

SEMIFINALS: Loosbrock dec Ochsendorf 12-1 ... VanNevel pin Willaby 5:29

CONSOLATION: Womack dec Beyer 16-9 ... Asmus dec Hagen 5-2 ... Womack pin Behrends 5:28 ... Ourada pin Asmus 5:36 ... Ochsendorf dec Womack 8-5 ... Willaby dec Ourada 9-4 ... Fifth place: Womack pin Ourada 4:53 ... Third place: Ochsendorf dec Willaby 11-5

CHAMPIONSHIP: Loosbrock dec VanNevel 6-0 ... True-second: VanNevel dec Ochsendorf 12-8

189 pounds

FIRST ROUND: Jovan Ramos, Fair, pin Jared Holland, Mar, 2:25 ... J.D. Struxness, DBLQPV, pin Adam Garns, Adr, 4:51 ... Cody Welch, Wab, pin Brandon Riemsersma, Wor, :51

QUARTERFINALS: Spencer Johnson, Win, pin Matt Beek, FMCC, :37 ... Ramos dec Jeff Knobloch, Mor, 5-4 ... Struxness dec Brad Schmidt, TMB, 5-3 ... Welch pin Colton Anderson, Mon, 1:53

SEMIFINALS: Johnson pin Ramos :22 ... Welch dec Struxness 9-1

CONSOLATION: Schmidt pin Holland 5:16 ... Knobloch dec Garns 6-0 ... Beek pin Riemsersma 2:39 ... Schmidt pion Anderson 5:09 ... Knobloch pin Beek :42 ... Ramos dec Schmidt 7-2 ... Struxness dec Knobloch 7-4 ... Fifth place: Konobloch dec Schmidt 5-2 ... Third place: Struxness pin Ramos 4:42

CHAMPIONSHIP: Johnson dec Welch 9-2

215 pounds

FIRST ROUND: Travis Radke, FMCC, pin Justin Varpness, Mar, :44 ... Dustin Polzine, Adr, pin Jordan Welling, Mon, 5:45

QUARTERFINALS: Radke dec Brandon Schmitt, DBLQPB, 6-1, ot ... Ray Hagberg, Wab, dec Matt Wakefield, TMB, 6-5 ... Zach Gibson, Mor, dec Andy Sanden, Fair, 4-1 ... Polzine dec Kyle Miller, Win, 14-1

SEMIFINALS: Radke dec Hagberg 3-1 ... Polzine dec Gibson 3-1, ot

CONSOLATION: Miller pin Varpness :57 ... Schmitt pin Welling 5:39 ... Sanden dec Miller 5-2 ... Wakefield dec Schmitt 1-0 ... Hagberg pin Sanden 1:59 ... Gibson dec Wakefield 4-2 ... Fifth place: Wakefield dec Sanden 5-2 ... Third place: Hagberg dec Gibson 5-1

CHAMPIONSHIP: Polzine dec Radke 2-1

285 pounds

FIRST ROUND: Scott Hines, Fair, pin Jordan Solting, Mon, 1:38 ... Christian Olson, DBLQPV, pin Michael Diaz, Luv, 2:47

QUARTERFINALS: Hines pin Austin Nath, Mar, :22 ... Jake Tiede, Adr, pin Brett Beinele, Wor, 1:12 ... Adam Schroepfer, Wab, pin Neil Litfin, Win, 2:32 ... Olson dec Ernie Edwards, TMB, 18-6

SEMIFINALS: Hines pin Tiede :33 ... Olson dec Schroepfer 21-9

CONSOLATION: Solting dec Edwards 4-2 ... Nath pin Diaz 1:31 ... Litfin pin Solting 5:17 ... Beinele pin Nath 2:28 ... Tieder dec Litfin 3-2 ... Beinele dec Shroepfer 8-4 ... Fifth place: Schroepfer pin Litfkin 4:19 ... Third place: Beinele dec Tiede 7-4

CHAMPIONSHIP: Hines pin Olson 3:37 ... True-second: Beinele dec Olson 4-2

Section 6AA

at Dassel-Cokato

(Key -- Alb: Albany ... AML: Annandale/Maple Lake ... Beck: Becker ... BL: Big Lake ... DC: Dasel-Cokato ... Fol: Foley ... Lit: Litchfield ... LF: Little Falls ... Mel: Melrose ... NLS: New London-Spicer ... Sar: Sartell

How Litchfield fared

103 pounds

RYAN ANDERSON: was pinned by Frank Wilczek, LF, 1:31 ... pinned Luke Schmitz, Beck, :49 .. was pinned by Jordan Hnan, AML, 1:25 ... lost 3-17 dec to Luke Holt, Alb ... 6th place

112 pounds

TYLER JONES: pinned by Connor Scherping, LF, 5:11 ... lost 0-4 dec to Mitch Dunlap, Fol ... dec Treyton Austvold, NLS, 4-3 ... pinned Scherping 3:35 ... 3rd place

119 pounds

DYLAN REINER: lost by technical fall in 2:12 to Matt Fuller, AML ... pinned Kyle Karolus, Sar, 1:45 ... was pinned in 2:10 by Logan Brink, NLS ... lost 6-9 dec to Devon Donais, BL ... 6th place

125 pounds

DEVON NELSON: was pinned by Colton Vekved, Beck, 3:58 ... dec Nolan Schmitz, NLS, 9-1 ... lost 3-6 dec to Kyle Johnson, DC ... lost 7-8 dec to Vekved ... 6th place

130 pounds

KYLE BALLARD: dec Alex Couette, AML, 3-1

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness