Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Area Track and Field results

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Willmar, 56201
Willmar Minnesota 2208 Trott Ave. SW / P.O. Box 839 56201

Track and Field

Results Tuesday

Paynesville Invite

Boys results

Team scoring

(1) St. Cloud Cathedral 145 (2) Maple Lake 122 (3) Eden Valley-Watkins/Kimball 119 (4) Howard Lake-Waverly-Winsted 90.5 (5) Paynesville 88 (6) Melrose 57 (7) Belgrade-Brooten-Elrosa 48.50 (8) St. Cloud Christian 21

Advertisement
Advertisement

Individual leaders

Hurdles

110 highs: (1) Scott Hemmesch, Pay, 17.40 (2) Michael Jancik, SCCa, 17.50 ... 300 intermediates: (1) Robert Granville, Pay, 44.90 (2) Colby Mavencamp, ML, 45-50

Sprints

100: (1) Andrew Lange, SCCa, 11.30 (2) Leonard Krebs, BBE, 11.40 ... 200: (1) Leonard Krebs, BBE, 23.70 (2) Tyler Loch, EVWK, 23.80 ... 400: (1) Kevin Salveson, ML, 54.60 (2) Jake Peterson, HLWW, 55.20

Runs

800: (1) Jake Thisius, HLWW, 2:14.90 (2) Quin Leaf, HLWW 2:18.00 ... 1600: (1) Grant Wintheiser, SCCa, 4:47.90 (2) Nick Golebiowski, SCCa, 4:59.50 ... 3200: (1) Grant Wintheiser, SCCa, 10:24.80 (2) Nick Golebiowski, SCCa, 10:37.30

Relays

4 x 100: (1) St. Cloud Cathedral 47.70 (2) Eden Valley-Watkins/Kimball 47.94 ... 4 x 200: (1) Eden Valley-Watkins/Kimball 1:37.40 (2) Maple Lake 1:39.00 ... 4 x 400: (1) Maple Lake 3:44.40 (2) Eden Valley-Watkins/Kimball 3:47.30 ... 4 x 800: (1) Eden Valley-Watkins/Kimball 9:39.60

Weights

Shot put: (1) Matt Schmiesing, Pay, 47-7 (2) Donaldo Martinez, Mel, 41-2 ... Discus: (1) Evan Reller, Mel, 133-8 (2) Kevin Salveson, ML, 110-8

Jumps

Long: Brody Egeberg, HLWW, 17-9 (2) Trevor Baumann, EVWK, 17-8½ ... Triple: (1) Robert Reisdorf, SCCa, 37-7 (2) Andrew Lange, SCCa, 36-8 ... High: (1) Quin Leaf, HLWW, 6-0 (2) Issac Hendrickson, ML, 5-7 ... Pole vault: (1) Trevor Maninga, SCCa, 10-6 (2) Alex Whitcomb, Pay, 10-0

Girls results

Team scoring

(1) Paynesville 171.33 (2) St. Cloud Cathedral 127.33 (3) Maple Lake 123.83 (4) Eden Valley-Watkins/Kimball 117.5 (5) Melrose 54 (6) St. Cloud Christian 40 (7) Howard Lake-Waverly-Winsted 30 (8) Belgrade-Brooten-Elrosa 21

Individual leaders

Hurdles

100 intermediates: (1) Morgan Wolff, ML, 16.51 (2) Rachel Rittenhouse, Pay, 17.60 ... 300 lows: (1) Morgan Kingston, Mel, 48.80

Sprints

100: (1) Alicia Evans, Mel, 13.30 (2) Courtney Pribyl, ML, 13.50 ... 200: (1) Alicia Evans, Mel, 26.90 (2) Melania Mrozek, Pay, 27.80 ... 400: (1) Molly Hesse, EVWK, 1:03.20 (2) Kathryn Weidner, Pay, 1:30.50

Runs

800: (1) Greta Danielson, SCCa, 2:29.90 (2) Alyssa Unger, SCCa, 2:34.00 ... 1600: (1) McKenzie Holt, SCCh, 5:28.70 (2) Greta Danielson, SCCa, 5:35.90 ... 3200: (1) McKenzie Holt, SCCh, 11:46.00 (2) Elena Danielson, SCC, 11:47.00

Relays

4 x 100: (1) Paynesville 53.60 (2) Maple Lake 56.40 ... 4 x 200: (1) Maple Lake 1:55.60 (2) Eden Valley-Watkins/Kimball 1:55.70 ... 4 x 400: (1) Paynesville 4:21.30 (2) St. Cloud Cathedral 4:37.70 ... 4 x 800: (1) St. Cloud Cathedral 10:31.89 (2) Paynesville 10:54.20

Weights

Shot put: (1) Shawny Kramer, EVWK, 34-11 (2) Sarah Messer, EVWK, 31-6 ... Discus: (1) Shawny Kramer, EVWK, 119-5 (2) Dena Hegg, Pay, 87-1

Jumps

Long: (1) Morgan Wolff, ML, 14-6¼ (2) Macki Nelson, EVWK, 14-2¼ ... Triple: (1) Morgan Wolff, ML, 31-1¼ (2) Krista Topp, Pay, 30-4 ... High: (1) Briquelle Bowden, Pay, 5-0 (2) tie, Kari Hoeft, Pay; Renita Knese, ML; Marissa Russell, SCCa, 4-6 ... Pole vault: (1) Melania Mrozek, Pay, 9-6 (2) Macki Nelson, EVWK, 9-0

BOLD Invite

Boys results

Team scoring

MACCRAY/Renville County West 126.5 (2) Cedar Mountain/Comfrey 106 (3) BOLD/Buffalo Lake-Hector 102.5 (4) Atwater-Cosmos-Grove City 101 (5) Yellow Medicine East 96 (6) Central Minnesota Christian 94 (7) Sleepy Eye 44 (8) Wabasso 22

Individual leaders

Hurdles

110 intermediates: (1) Dan Knapper, MRCW, 15.46 (2) Nick Kotlowski, YME, 16.l5 (3) Andrew Hozay, BBLH, 16.99 ... 300 lows: (1) Dan Knapper, MRCW, 41.85 (2) Taylor Bodin, MRCW, 43.72 (3) Dylan Boegetter, CM/C, 44.28

Sprints

100: (1) Nick Lecy, YME, 11.09 (2) Aaron Wubben, CMCS, 11.61 (3) Josh Anderson, CM/C, 11.72 ... 200: (1) Aaron Wubben, CMCS, 24.46 (2) Josh Anderson, CM/C, 24.68 (3) Zach Henning, CMCS, 24.87 ... 400: (1) Zach Henning, CMCS, 55.5 (2) Marcus Marquez, SE, 56.321 (3) Nate McMullen, SE, 57.14

Runs

800: (1) Kyle Schulte, BBLH, 2:16.58 (2) Jake Revier, BBLH, 2:16.93 (3) Marneze, Stimpel, BBLH, 2:19.46 ... 1600: (1) Logan Erickson, CMCS, 4:58.0 (2) Taylor Bodin, MRCW, 5:00.0 (3) A.J. Larson, CM/C, 5:21.0 ... 3200: (1) Matt Meyer, ACGC, 11:39.0 (2) Ben Bonnema, MRCW, 11:40.0 (3) Luke Baker, YME, 11:45.0

Relays

4 x 100: (1) YME: Nick Kotlowski, Bobby Lecy, Zach Svobodny, Nick Lecy; 47.18 (2) ACGC 47.84 (3) Cedar Mtn/Comfrey 48.31 ... 4 x 200: (1) YME: Zach Svobodny, Jake Pederson, Barrett Evenstad, Bobby Lecy; 1:41.0 (2) ACGC 1:42.0 (3) Cedar Mtn./Comfrey 1:43.0 ... 4 x 400: (1) MACCRAY/ RCW: Taylor Bodin, Dan Knapper, Quinton Burns, Simon Torres; 3:50.0 (2) ACGC 3:57.0 (3) YME 3:58.0 .... 4x 800: (1) BOLD/BLH: Jake Revier, Cole Witter, Kyle Schulte, Marneze Stimpel; 9:20 (2) Cedar Mtn/Comfrey, 9:46 (3) Sleepy Eye 9:51.0

Weights

Shot put: (1) Dylan Nelson, ACGC, 43-4 (2) Tyler Minkel, BBLH, 42-9 (3) Adam Salfer, Was, 41-7 ... Discus: (1) Dylan Nelson, ACGC, 139-9 (2) Dustin Caspers, BBLH, 138-2 (3) Joey Grussing, CMCS, 119-3

Jumps

Long: (1) Nick Lecy, YME, 19-5 (2) Zach Henning, CMCS, 18-7 (3) tie, Taylor Bodin, MRCW, 18-5; Andy Sholtz, CM/C, 18-5 ... Triple: (1) Brady Boike, MRCW, 38-1, (2) Brady Berg, CM/C, 37-8 (3) Jake Pederson, YME, 36-9.5 ... High: (1) tie, Aaron Wubben, CMCS, 6-2; Zach Svobodny, YME, 6-2 (3) Ryan Carlson, CM/C, 5-10 ... Pole vault: (1) Simon Kjersten, MRCW, 9-6 (2) tie, Dan Schoen, ACGC, 9-0; Lee Whitcomb, ACGC, 9-0

Girls results

Team scoring

(1) Sleepy Eye 164 (2) MACCRAY/Renville County West 137.5 (3) BOLD/Buffalo Lake-Hector 103.5 (4) Atwater-Cosmos-Grove City 98.5 (5) Cedar Mountain/Comfrey 58 (6) Yellow Medicine East 56.5 (7) Wabasso 40 (8) Central Minnesota Christian 24

Individual leaders

Hurdles

100 highs: (1) Clair Henricksen, Wab, 17.41 (2) Taylor Sharpe, MRCW, 17.46 (3) Busch, SE, 17.5 ... 300 intermediates: (1) Kendra Salfer, Wab, 49.66 (2) Taylor Sharpe, MRCW, 50.04 (3) Krumbach, SE, 52.35

Sprints

100: (1) Maddy Schmitz, SE, 13.28 (2) Ashley Peterson, B/BLH, 13.29 (3) Rebecca Lange, ACGC, 13.3 ... 200: (1) J Marti, SE, 28.4 (2) Rachel Hoffbeck, CM/C, 28.52 (3) Maddy Schmitz, SE, 29.15 ... 400: Rachel Hoffbeck, CM/C, 1:03.28 (2) Jamila Stimpel, BBLH, 1:03.62 (3) Brttany Haugen, BBLH, 1:06.0

Runs

800: (1) Cselovzski, SE, 2:41.0 (2) Remington Werner, BBLH, 2:45.0 (3) Kelly Anderson, YME, 2:47.0 ... 1600: (1) Lindsay Schmidt, MRCW, 6:05.0 (2) Schumacher, SE, 6:07.0 (3) Roiger, SE, 6:13.0... 3200: (1) Roiger, SE, 13:55 (2) Nicole Hoberg, MRCW, 14:37 (3) Michelle Dinesen, YME, 14:39

Relays

4 x 100: (1) MACCRAY/RCW: Alicia Koenen, Hailey Johnson, Hanna Johnson, Lauren Schneider; 54.59 (2) Sleepy Eye 54.93 (3) BOLD/BLH 55.78 ... 4 x 200: (1) Sleepy Eye 1:53.0 (2) BOLD/BLH 1:58.09 (3) MACCRAY/RCW 2:00.0 ... 4 x 400: (1) BOLD/BLH: Christine Flemming, Jamila Stimpel, Brittany Haugen, Mariyah Stimpel 4:27.0 (2) MACCRAY/RCW 4:34.0 (3) Sleepy Eye 4:37.0 ... 4 x 800: (1) Sleepy Eye 10:56 (2) Cedar Mountain/Comfrey 11:12 (3) MACCRAY/RCW 11:23

Weights

Shot put: (1) Sam Seidl, SE, 36-0 (2) Tina Hoffman, MRCW, 34-3 (3) Katie Knisley, ACGC, 30-8 ... Discus: (1) Lauren Kinzler, ACGC, 104-2 (2) Sam Seidl, SE, 100-03 (3) Tina Hoffman, MRCW, 99-7

Jumps

Long: (1) Dani Wubben, CMCS, 15-2 (2) Katie Knisley, ACGC, 14-10.5 (2) Taylor Sharpe, MRCW 14-7 ...Triple: (1) Nicole Kerkhoff, CM/C, 36-5 (2) Lauren Schneider, MRCW, 30-1.5 (3) Busch, SE, 29-11 ... High: (1) Nicole Kerkhoff, CM/C, 5-0 (2) Christine Flemming, BBLH, 4-10 (3) Maddy Schmitz, SE, 4-10 ... Pole vault: (1) Erica Sinner, MRCW, 8-0 (2) Mariah, BBLH, 8-0 (3) Taylor Sharpe, MRCW 7-6

Morris Invite

Boys results

Team scoring

(1) Morris 158 (2) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd 154 (3) Osakis 72 (4) Benson/KMS 62 (5) Clinton-Graceveille/Chokio-Alberta 41 (6) West Central Area 40 (7) Ortonvile 14 (8) Ashby/Brandon-Evansville 8 (9) Parkers Prairie 6 (10) Hancock 3

Individual leaders

Hurdles

110 highs: (1) Cody Cannon, Mor, 16.94 (2) Nikolai Hagen, Osk, 17.42 ... 300 intermediates: (1) Cody Cannon, Mor, 42.87 (2) Andrew Banken, LQPVDB, 44.83

Sprints

100: (1) Cory Nohl, Mor, 11.90 (2) Ryan Hoium, LQPVDB, 11.91 ... 200: (1) Ryan Hoium, LQPVDB, 23.80 (2) Matt Anderson, LQPVDB, 23.94 ... 400: (1) Lincoln Arnold, Mor, 52.15 (2) Andrew Roiger, LQPVDB, 53.69

Runs

800: (1) Ryan Swenson, LQPVDB, 2:02.22 (2) Stefan Lemke, Mor, 2:09.18 ... 1600: (1) Ryan Swenson, LQPVDB, 4:42.02 (2) Stefan Lemke, Mor, 4:43.81 ... 3200: (1) Ben Murphy, BKMS, 10:51.36 (2) Chalmer Cornbellick, CGB, 11:02.90

Relays

4 x 100: (1) Lac qui Parle valley/Dawson-Boyd (names not available) 45.17 (2) Osakis 47.93 ... 4 x 200: (1) Morris (names not available) 1:40.29 (2) Clinton-Graceville/Chokio-Alberta 1:42.04 ... 4 x 400: Morris (names not available) 3:36.74 (2) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd 3:44.82 ... 4 x 800: (1) Osakis (names not available) 9:07.30 (2) Morris 9:28.50

Weights

Shot put: (1) Zach Jenson, LQPVDB, 47-2 (2) Jackson Henrich, Mor, 44-11 ... Discus: (1) Jackson Henrich, Mor, 137-0 (2) Zach Jenson, LQPVDB, 125-6

Jumps

Long: (1) Beau Kashmark, WCA, 19-7¾ (2) Matt Anderson, LQPVDB, 19-7¼ ... Triple: (1) Bret Deyo, LQPVDB, 41-10 (2) Beau Kashmark, WCA, 39-½ ... High: (1) Andrew Allen, Osk, 5-8 (2) Jacob Meyer, Ort, 5-6 ... Pole vault: (1) Ryan Thompson, BKMS, 12-0 (2) Cody Cannon, Mor, 11-0

Girls results

Team scoring

(1) Benson/KMS 120 (2) Ashby/Brandon-Evansville 111 (3) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd 98 (4) Osakis 49 (5) tie, West Central Area and Morris, each 46 (7) Clinton-Graceville/Chokio-Alberta 41 (8) Hancock 27 (9) Ortonville 20 (10) Parkers Prairie 11

Individual leaders

Hurdles

100 intermediates: (1) Megan Friedrich, ABE, 16.74 (2) Catherine James, BKMS, 17.71 ... 300 lows: (1) Kristi Schaffer, ABE, 49.92 (2) Catherine James, BKMS, 50.85

Sprints

100: (1) Megan Friedrich, ABE, 13.68 (2) Sam Melom, LQPVDB, 13.83 ... 200: (1) Megan Friedrich, ABE, 27.91 (2) Tee Rudnitski, WCA, 27.92 ... 400: (1) Hannah Szech, Ok, 1:03.86 (2) Emma Peterson, BKMS, 1:04.57

Runs

800: (1) Samantha Goff, BKMS, 2:31.45 (2) Kylee Fernholz, WCA, 2:33.82 ... 1600: (1) Molly Montonye, CGB, 5:45.09 (2) Tera Walker, LQPVDB, 5:58.64 ... 3200: (1) Molly Montonye, CGB, 13:16.41 (2) Megan Rein, ABE, 13:32.24

Relays

4 x 100: (1) Osakis (names not available) 53.38 (2) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd 55.46 ... 4 x 200: (1) Osakis (names not available) 1:53.74 (2) Benson/KMS 1:57.58 ... 4 x 400: (1) Benson/KMS (names not available) 4:22.30 (2) West Central Area 4:23.10 ... 4 x 800: (1) Benson/KMS (names not available) 10:29.48 (2) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd 10:51.28

Weights

Shot put: (1) Kara Helgeson, Ort, 36-8 (2) Megan Strese, ABE, 34-7 ... Discus: (1) Amber Miller, LQPVDB, 89-8 (2) Megan Strese, ABE, 88-1

Jumps

Long: (1) Megan Friedrich, ABE, 14-11 (2) Jen Froemming, WCA, 14-5½ ... Triple: (1) Kayla Hampton, BKMS, 32-7 (2) Lindsie Cunningham, Han, 32-4 ... High: (1) Emma Peterson, BKMS, 4-10 (2) Lauren Nelson, Han, 4-6½ ... Pole vault: (1) Rachel Moser, Mor, 9-0 (2) Emily Auch, BKMS, 8-0

Litchfield Invite

Boys results

Team scoring

(1) Hutchinson 179.5 (2) Willmar 152.5 (3) Litchfield 84.5 (4) Gibbon-Fairfax-Winthrop/McLeod West 74 (5) New London-Spicer 68.5 (6) New Ulm/New Ulm Cathedral 58 (7) St. Cloud Apollo 47 (8) Rocori 36

Individual leaders

Hurdles

110 highs: (1) Blake Bordson, Hut, 15.96 (2) Josh Boyda, GFW, 16.18 (3) Mark Pederson, Roc, 17.06 ... 300 intermediates: (1) Blake Bordson, Hut, 41.93 (2) Mark Pederson, Roc, 42.92 (3) Jeremy Schendel, Wil, 43.78

Sprints

100: (1) Brandon Schow, Wil, 11.79 (2) Jay Rogotzke, GFW, 11.94 (3) Colton Lenz, Hut, 12.26 ... 200: (1) Jay Rogotzke, GFW, 23.74 (2) Jacob Brusehaver, Hut, 23.89 (3) Brandon Schow, Wil, 23.96 ... 400: (1) Jay Rogotzke, GFW, 53.37 (2) Jesse Brooks, Hut, 54.24 (3) Joshua Wright, Wil, 54.90

Runs

800: (1) Tyler Warren, Lit, 2:04.0 (2) Dan Voss, Wil, 2:06.0 (3) Evan Borcheid, Hut, 2:06 ... 1600: (1) Eric Schmidt, Hut, 4:41 (2) Matthew Weitzel, Wil, 4:55 (3) Ben Bjertness, NLS, 4:57 ... 3200: (1) Eric Schmidt, Hut, 10:30 (2) Mowlid Mohamud, Wil, 10:44 (3) Ethan Harris, Hut, 11:00

Relays

4 x 100: (1) Hutchinson (names not available) 46.09 (2) Willmar 46.79 (3) New London-Spicer 47.15 ... 4 x 200: (1) Willmar (names not available) 1:36.47 (2) Hutchinson 1:38.94 (3) New London-Spicer 47.15 ... 4 x 400: (1) Hutchinson (names not available) 3:35.87 (2) Willmar 3:38.67 (3) Litchfield 3:46.11 ... 4 x 800: (1) Willmar (names not available) 8:22.32 (2) Hutchinson 8:51.40 (3) Litchfield 8:57.21

Weights

Shot put: (1) Taylor Snelling, Lit, 49-4¾ (2) Jacob Schmidt, NUC, 48-3¾ (3) Aaron Johnson, NLS, 46-10 ... Discus: (1) Kyle Hoffman, GFW, 140-9 (2) Taylor Snelling, Lit, 136-6 (3) Simon Krych, SCA, 132-5

Jumps

Long: (1) Jordan Godejahn, Lit, 18-3½ (2) Jeremy Schendel, Wil, 18-2 (3) Brandon Zylstra, NLS, 17-9¾ ... Triple: (1) Simon Krych, SCA, 40-¼ (2) Jeremy Schendel, Wil, 18-2 (3) Brandon Zylstra, NLS, 17-9¾ ... High: (1) Brandon Zylstra, NLS, 6-2 (2) Simon Krych, SCA, 5-10 (3) Caleb Schmidt, NUC, 5-6 ... Pole vault: (1) Ted Getzke, Hut, 10-6 (2) Chris Retterath, Hut, 9-6 (3) Levin Cottington, Lit, 9-6

Girls results

Team scoring

(1) Litchfield 152 (2) Hutchinson 144 (3) Willmar 125.5 (4) New London-Spicer 90.5 (5) St. Cloud Apollo 87 (6) Rocori 68 (7) New Ulm/New Ulm Cathedral 28

Individual leaders

Hurdles

100 intermediates: (1) Baylie Young, Wil, 17.32 (2) Alanna Dietz, NLS, 17.59 (3) Clarissa Holley, SCA, 17.69 ... 300 lows: (10 Alanna Dietz, NLS, 50.15 (20 Michaela Piechowski, Hut, 51.70 (3) Miranda Roelofs, Wil, 53.12

Sprints

100: (1) Laura Schommer, Hut, 13.47 (2) Haley Stahl, NLS, 13.62 (3) Briana Traut, Roc, 13.82 ... 200: (1) Laura Schommer, Hut, 27.44 (2) Chantel Midas, SCA, 27.80 (30 Briana Traut, 28.15 ... 400: (1) Laura Schommer, Hut, 1:03.14 (2) Marissa Klimmek, NUC, 1:04.36

Runs

800: (1) Moriah Novascinski, SCA, 2:25 (2) Marissa Klimmick, NUC, 2:28 (3) Jackie Johnson, Wil, 2:37 ... 1600: (1) Alissa Retterath, Hut, 5:31 (2) Jayne Cole, Wil, 5:49 (3) Kaitlyn Lawler, 5:50 ... 3200: (1) Alissa Retterach, Hut, 12:05 (2) Spencer Erickson, NLS, 12:20 (3) Savannah Ramirez, Lit, 12:04

Relays

4 x 100: (1) New London-Spicer (names not available) 53.44 (2) Rocori 53.91 (3) Litchfield 54.23 ... 4 x 200: (1) Willmar (names not available) 1:52.09 (2) Hutchinson 1:58.83 (3) Litchfield 1:59.35 ... 4 x 400: (1) Willmar (names not available) 4:18.46 (2) New London-Spicer 4:27.82 (3) St. Cloud Apollo 4:29.30 ... 4 x 800: (1) Willmar (names not available) 10:15.21 (2) New London-Spicer 10:32.28 (3) Litchfield 10:57.13

Weights

Shot put: (1) Abby Goraczkowski, Lit, 34-6 (2) Crystal Vossen Lit, 33-2¼ (3) Kelsi Viesselman, Hut, 32-7¼ ... Discus: (1) Marianne Erickson, Wil, 116-0 (2) Kelsi Viesselman, Hut, 114-7 (3) Crystal Vossen, Lit, 112-3-

Jumps

Long: (1) Hannah Walsh, Lit, 15-3¼ (2) Hannah Berglund, Lit, 15-0 (3) Chantel Midas, SCA, 14-¼ ... Triple: (1) Hannah Walsh, Lit, 33-3¼ (2) Hannah Berglund, Lit, 32-7½ (3) Allison Bratberg, NLS, 31-8¼ ... High: (1) Amanda Stangler, SCA, 5-4 (2) Haley Stahl, NLS, 5-0 (3) Olivia Decker, Hut, 4-10 ... Pole vault: (1) Emily LaFountaine, SCA, 9-0 (2) Shelbie Walsh, Lit, 9-0 (3) Anna Johnson, Lit, 8-6

Advertisement
Advertisement
Advertisement