Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Boys Golf: Cards 3rd at CLC meet

Email

Tribune Staff Reports

COLD SPRING -- Willmar finished third with a 327 in the fourth Central Lakes Conference meet Monday at Rich-Spring Golf Club.

Advertisement

Brainerd won the meet with a 307 after having the second- and third-place scores and Alexandria was second behind medalist Lukas Bigger (even-par 72).

Tony Kallevig paced Willmar with a 78. Kallevig with a 77 also led Willmar on Saturday at a pre-section meet at Greystone in Sauk Centre where the Cardinals placed fifth amongst 11 teams.

Cody Magnuson and Levi Hauser added a pair of 82s Monday.

Willmar is at the New London-Spicer Invitational on Friday and the next CLC meet is next Monday at the Alexandria Golf Club.

Team scoring

(1) Brainerd 307 (2) Alexandria 310 (3) Willmar 327 (4) St. Cloud Tech 336 (5) Sauk Rapids 337 (6) Fergus Falls 339 (7) Rocori 345 (8) Sartell 349 (9) St. Cloud Apollo 379

Individual

TOP THREE - (1) Lukas Bigger, Alex, 72 (2) Tommy Olson, Brnd, 73 (3) Michael Foley, Brnd, 74

Willmar results

Tony Kallevig 39-39-78, Cody Magnuson 40-42-82, Levi Hauser 41-41-82, Hunter Schneider 40-45-85, Zech Streed 41-45-86, Hunter Mottinger 43-49-92

Conference standings

(THROUGH 4 OF 6 MEETS)

(1) tie, Alexandria, Brainerd, Fergus Falls; all 30 (4) St. Cloud Tech 25 (5) Willmar 24 (6) tie, Sartell and Sauk Rapids, both 14 (8) Rocori 9 (9) St. Cloud Apollo

West Cent. North

Monday at Albany

Reid Johnson tied for medalist and New London-Spicer won a West Central North meet Monday at Albany Golf Club.

The Wildcats shot a 164 to edge Albany's 169.

Johnson, who shot a 40, tied with Minnewaska's Dylan Buckingham and Albany's Jordan Leclair.

Joey Dreier and Corbin Schwartz from NLS each shot a 41.

Team scoring

(1) New London-Spicer 164 (2) Albany 169 (3) Minnewaska 173 (4) Melrose 180 (5) Sauk Centre 190 (6) Paynesville 202

Individual

MEDALIST - Reid Johnson, NLS, 40; Jordan Leclair, Alb, 40; Dylan Buckingham, Min, 40

Area results

MINNEWASKA - Joe Buysse 44, Brett Buckingham 44, Esten Stensrud 45, Derek Burd 49

NEW LONDON-SPICER - Joey Dreier 41, Corbin Schwartz 41, Kellen Bergh 42, Jordan Baker 44, Cole Baker 44

PAYNESVILLE - Bobby Roos 47, Luke Orbeck 48, Dustin Thompson 53, Joachim Speldrich 54

Annandale Invite

Litchfield's Cameron Sundmark was the low scorer and teammate Josh Polingo was third to lead the Dragons' to a 21-stroke victory.

Sundmark shot 72 to tie Waconia's Matt Rachey, but Sundmark finished first by winning a tiebreaker. Polingo shot 73.

The Dragons finished at 300 and second-place Waconia shot 321.

Team scoring

(1) Litchfield 300 (2) Waconia 321 (3) Delano 331 (4) Becker 338 (5) Mound-Westonka 340 (6) St. Michael-Albertville 344 (7) tie, Annandale and Dassel-Cokato, both 348 (9) Monticello 350 (10) Big Lake 352 (11) Rockford 362 (12) Glencoe-Silver Lake 371 (13) Pierz 391 (14) Kimball/Eden Valley-Watkins 405 (15) tie, Maple Lake and Annandale JV 411

Individual

TOP THREE - (1) Cameron Sundmark, L, 72 (won tiebreaker) (2) Matt Rachey, W, 72 (3) Josh Polingo, L, 73

Area results

LITCHFIELD - Sundmark 72, Polingo 73, Jordan Redepenning 76, Zach Whitchurch 79

Sleepy Eye Tri

Monday at Sleepy Eye

Team scoring

(1) Sleepy Eye St. Mary's 167 (2) Buffalo Lake-Hector-Stewart 173 (3) St. James 200

Individual

MEDALIST - Mikail Sellner, SESM, 40

Area results

BLHS - Isaac Buboltz 41, Tanner Haas 49, Jon Burgstahler 44, Davis Ginsburg 49, Alex Almich 45, Ryan Schleusner 43

Advertisement
Advertisement
Advertisement