Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Boys Golf: Cathedral wins North again

Email Sign up for Breaking News Alerts
Willmar, 56201
Willmar Minnesota 2208 Trott Ave. SW / P.O. Box 839 56201

FOLEY -- St. Cloud Cathedral won its third straight West Central North Conference boys golf meet by 12 shots over New London-Spicer Thursday.

Advertisement
Advertisement

Team scoring

(1) St. Cloud Cathedral 154 (2) New London-Spicer 165 (3) Albany 166 (4) Foley 176 (5) Paynesville 178 (6) Sauk Centre 182 (7) Melrose 192 (8) Long Prairie-Grey Eagle incomplete

Individual

TOP FIVE - (1) Joe Overman, Alb, 35 (2) Tyler McMurrow, SCC, 37 (3) Alex Koopmeiners, SCC, 38 (4) tie Joe Nessler, SCC, and Chase Abfalter, Fol, 39

Area results

NLS - Alex Swanson 41, Joey Dreier 42, Ryan Bergh 42, Chris Tobkin 44

PAYNESVILLE - Jeremy Schmidt 41, Travis Wensmann 42, Zach Fuchs 47, Tanner Caldwell 47

Team standings

(After 3 meets)

(1) SC Cathedral 24 (2) Albany 20 (3) NLS 19 (4) tie Paynesville, Foley 13 (6) Sauk Centre 10 (7) Melrose 6 (8) LPGE 3

Camden Tri

At Canby

Team scoring

(1) MACCRAY 187 (2) Renville County West 193 (3) Russell-Tyler-Ruthton 202 (4) Canby 210

Individual

MEDALIST - Michael Bliss, Can, 43

Area results

MACCRAY - Justin Wassink 45, Zach Hauser 45, T.J. Schroeder 45, Seth Sparks 52

RCW - Tim Maurice 45, Travis Holm 49, Ryan Marcus 49, Scott Wertish 50

Central Minnesota

At Pierz

Team scoring

(1) Pierz 160 (2) Rockford 164 (3) Howard Lake-Waverly-Winsted 186 (4) Maple Lake 188 (5) Kimball/Eden Valley-Watkins 190 (6) Belgrade-Brooten-Elrosa

Individual

MEDALIST - Robert Bell, Prz, 33

Area results

BBE - Matt Goodwin 46, Matt Gregory 46, Cory Tonn 49, Mike Rodgers 50

Team standings

(After 4 meets; based on total strokes)

(1) Pierz 680 (2) Rockford 695 (3) Kimball/Eden Valley-Watkins 746 (4) Howard Lake/Waverly 751 (5) Maple Lake 783 (6) Belgrade-Brooten-Elrosa 784

Wright County

At Mound

Team scoring

(1) Waconia 154 (2) Orono 159 (3) tie, Delano, Mound Wes Tonka, both 168 (5) tie, Dassel-Cokato, Litchfield, both 173 (7) Glencoe-Silver Lake 175 (8) Watertown-Mayer 188 (9) Annandale 194

Individual

MEDALIST - tie, Dan Gyllen, Mound; Pat Van Kirk, Wac; Tanner Skaalerud, Wac; Josh Urness, Oro; all 38

Area results

LITCHFIELD - Luke Magnsuon 41, Andrew Whitchurch 42, Jake Polingo 44, Matt Thomas 46

Team standings

(After 5 meets; based on total strokes)

(1) Waconia 787 (2) Orono 813 (3) Mound 819 (4) Delano 833 (5) Litchfield 849 (6) Dassel-Cokato 860 (7) GSL 862 (8) Annandale 927 (9) Watertown-Mayer 943

BL-Hector Invite

Late results Wednesday

Team scoring

(1) Cedar Mountain 344 (2) Springfield/Comfrey 354 (3) Wabasso 380 (4) New Ulm Cathedral 396 (5) Gibbon-Fairfax-Winthrop 397 (6) Minnesota Valley Lutheran 398 (7) Sleepy Eye St. Mary's 401 (8) Buffalo Lake-Hector 414

Individual

MEDALIST - (1) Tyler Pendleton, CM, 76

Area results

BLH - (24) Lucas Burgstahler 101 (T-31) Ken Klawitter 104 (T-31) Dustin Dovenmeuhle 104 (33) Isaac Buboltz 105

Advertisement
Advertisement
Advertisement