Weather Forecast

Close
Advertisement

Boys Golf: Peterson lifts BKMS to first in WC South meet

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Willmar, 56201
West Central Tribune
(320) 235-6769 customer support
Willmar Minnesota 2208 Trott Ave. SW / P.O. Box 839 56201

MORRIS -- Sam Peterson of Benson/KMS shot a 39 for medalist honors and led the Braves to first in the West Central South Conference meet with a 174. Minnewaska was second with a 177.

Advertisement
Advertisement

Team scoring

(1) Benson/KMS 174 (2) Minnewaska 177 (3) BOLD 183 (4) Morris 184 (5) Montevideo 185 (6) Yellow Medicine East 190 (7) Paynesville 197 (8) Lac qui Parle Valley 199 (9) Atwater-Cosmos-Grove City 199

Individual

TOP FIVE - (1) Sam Peterson, BKMS, 39 (2) Isaac Rodriguez, BKMS, 41 (3) tie, Taylor Olson, YME; Noah Mann, Mon, 42 (5) tie, Tyler Meichsner, Mor; Pierce Peters, Min; Peter Lindblad, BKMS, 43

Area results

ACGC - Josh Kragenbring 45, Jeremiah Nelson 48, Aaron Kinzler 51, Brandon Stafford 55

BENSON/KMS - Sam Peterson 39, Peter Lindblad 43, Jordan Burns 46, Brody Gimberlain 46

BOLD - Isaac Rodriguez 41, Eric Hillesheim 45, Kain Ervin 48, Jason Kohout 49

LQPV - Jordan Bendel 44, Adam Weber 47, Quinn Swenson 52, Brandon Zinda 56

MINNEWASKA - Pierce Peters 43, Nick Molitor 44, Alex Harste 45, Joe Buysse 45

MONTEVIDEO - Noah Mann, 42, Dylan Shimell 44, Aric Olson 47, Tyler Sachariason 52

MORRIS AREA - Tyler Meichsner 43, Jordan Kolden 46, Corey O'Keefe 47, John Nissen 48

PAYNEVILLE - Matt Currens 47, Travis Wensmann 48, Zach Fuchs 50, Tanner Caldwell 52

YME - Taylor Olson 42, Tyler Jensvold 45, Corey Johnson 50, Michael Moritz 53

Camden meet

Tuesday at Dawson

Colin Bergeson was medalist with a 38 and helped Dawson-Boyd win the triangular by 19 strokes.

Team scoring

(1) Dawson-Boyd 159 (2) MACCRAY 178 (3) Russell-Tyler-Ruthton 213

Individual

MEDALIST - Colin Bergeson, DB, 38

Area results

DAWSON-BOYD - Bergeson 38, Tyler Erickson 39, Matt Anderson 40, Nic Blascyk 42

MACCRAY - Justin Wassink 44, T.J. Schroeder 44, Seth Sparks 45, Zach Hauser 45

Wright County

Tuesday at Watertown

At Timber Creek GC, the Litchfield Dragons placed third just eight strokes back of league-leading Orono which shot a 157.

Team scoring

(1) Orono 157 (2) Waconia 161 (3) Litchfield 165 (4) Watertown-Mayere 173 (5) Delano 174 (6) Mound 176 (7) Annandale 177 (8) Glencoe-Silver Lake 179 (9) Dassel-Cokato 174

Individual

MEDALIST - six tied at 39

Area results

LITCHFIELD - Andrew Whitchurch 39, Matt Thomas 41, Luke Magnuson 41, John Binsfeld 44

Late Monday result

SC Apollo Invite

Chris Tobkin of New London-Spicer shot a 75 to tie for third place.

Buffalo won the meet by three shots over Staples-Motley.

Willmar finished ninth and New London-Spicer tied for 10th.

Team scoring

(1) Buffalo 314 (2) Staples-Motely 317 (3) tie, St. Cloud Cathedal, St. Cloud Tech, both 323 (5) Rocori 325 (6) Albany 331 (7) St. Michael-Albertville 334 (8) Sauk Rapids 336 (9) Willmar 338 (10) tie, Little Falls, New London-Spicer, both 341 (12) Milaca 343 (13) Minnewaska 347 (14) Brainerd 352 (15) St. Cloud Apollo 365 (16) Paynesville 373 (17) Maple Lake 390 (18) Belgrade-Brooten-Elrosa 392

Individual

MEDALIST - Alex Holtan, Buffalo, 72

Area results

BELGRADE-BROOTEN-ELROSA - Mike Rodgers 92, Corey Tonn 96, Matt Goddwin 97, Jake LeBrun 106

MINNEWASKA - Pierce Peters 82, Nick Molitor 86, Alex Harste 88, Cody Blakeman 91

NEW LONDON-SPICER - Chris Tobkin 75, Barret Freeland 86, Joey Dreier 89, Reid Johnson 91

PAYNESVILLE - Travis Wensmann 90, Zach Fuchs 92, Matt Currens 95, Tanner Caldwell 96

WILLMAR - Blake Rassmussen 83, Talon Hicks 83, Grant Kallevig 84, Pat Schueller 88, Matt Suedbeck 90, Matt Eddy 106

Advertisement
Advertisement
Advertisement