Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Boys Golf roundup

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Willmar, 56201
West Central Tribune
(320) 235-6769 customer support
Willmar Minnesota 2208 Trott Ave. SW / P.O. Box 839 56201

Section 3AA-Southeast

Friday at Worthington

Redwood Valley won the team title and will advance to the Section 3AA meet Thursday in Willmar.

Advertisement
Advertisement

BOLD's Nick Feige advanced individually by shooting an 86.

Team scoring

(1) Redwood Valley 331 (2) Jackson County Central 343 (3) BOLD 368 (4) St. James incomplete

Individual

AREA INDIVIDUAL SECTION QUALIFIERS - Nick Feige 86

Area results

BOLD - Nick Feige 86, Kain Ervin 89, Cole Mertens 94, Tyler Rock 99

REDWOOD VALLEY - not available

Section 3AA-Northeast

Friday at Benson

New London-Spicer edged Litchfield by four shots to win the subsection meet. The Dragons will have three golfers advance to the Section 3AA meet Thursday in Willmar.

Tyler Jensvold of Yellow Medicine East was the medalist, shooting a 75. Teammate Taylor Olson posted a 79, finishing second.

Team scoring

(1) New London-Spicer 322 (2) Litchfield 326 (3) Yellow Medicine East 343 (4) Minnewaska 357

Individual

AREA INDIVIDUAL SECTION QUALIFIERS - Tyler Jensvold, YME, 75; Taylor Olson, YME, 79; Josh Polingo, Lit, 80; Luke Magnuson, Lit, 80; Jordan Redepenning, Lit, 82

Area results

LITCHFIELD - Josh Polingo 80, Luke Magnuson 80, Jordan Redepenning 82, Zach Whitchurch 84

MINNEWASKA - Dylan Buckingham 86, Alex Harste 87, Derek Burd 89, Tanner Blakeman 95

NEW LONDON-SPICER - Joey Dreier 80, Ryan Bergh 80, Barret Freeland 80, Ben Schlitter 82, Reid Johnson 87, Joey Sisser 92

YELLOW MEDICINE EAST - Tyler Jensvold 75, Taylor Olson 79, Mike Moritz 89, Mitch McCosh 100

Section 3AA-Northwest

Friday at Ortonville

Benson/KMS had the top three scores and posted a 324 to win the subsection title. Montevideo, which finished second, had three players qualify for the section meet.

Team scoring

(1) Benson/KMS 324 (2) Montevideo 351 (3) Lac qui Parle Valley 372 (4) Morris 378

Individual

SECTION QUALIFIERS - Phillip Ward, Mon, 84; Jordan Kolden, Mor, 84; Jordan Bendel, LQPV, 85; Tyler Sachariason, Mon, 88; Ryan Knudson, Mon, 89

Area results

BENSON/KMS - Sam Peterson 78, Brody Gimberlain 81, Zach Maurer 81, Joe Orr 82, Jordan Burns 92, Dan Lee 100

LQPV - Jordan Bendel 85, Adam Webber 93, Austin Kuechenmeister 94, Tanner Siegert 100

MONTEVIDEO - Phillip Ward 84, Tyler Sachariason 88, Ryan Knudson 89, Jacobey Johnson 90

MORRIS - Jordan Kolden 84, Grant Gagner 92, Tim Ostby 101, Josh Taylor 101

Section 5A-South

Friday at Marshall

Ortonville won the meet and Dawson-Boyd took second. Both teams qualify for the Section 5A meet Friday in Benson.

MACCRAY, which finished third, had three golfers advance.

Team scoring

(1) Ortonville 317 (2) Dawson-Boyd 339 (3) MACCRAY 352 (4) Atwater-Cosmos-Grove City 368 (5) Buffalo Lake-Hector 378 (6) Canby 442 (7) Renville County West 506

Individual

AREA SECTION INDIVIDUAL QUALIFIERS - Zach Hauser, MAC, 80; Taylor Larson, ACGC, 83; Dean Schroeder, MAC, 85; Tanner Hoas, BLH, 86; Philip Freiborg, MAC, 91; Dylan Hoerchler, ACGC, 92

Area results

ACGC - Taylor Larson 83, Dylan Hoerchler 92, Aaron Kinzler 93, Austin Mueller 99

BLH - Tanner Hoas 86, Alex Almich 93, Isaac Buboltz 95, Riley Burgstahler 104

DAWSON-BOYD - Tyler Erickson 83, Ryan Sumner 85, Jon Tensen 85, Aaron Lange 86, Jake Baldwin 89, Ty Jurgenson 91

MACCRAY - Zach Hauser 80, Dean Schroeder 85, Philip Freiborg 91, Justin Wassink 96

RCW - Teddy Refsland 118, Charlie Wittenberg 123, Hunter Hanson 124, Tyler Schorn 141

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness