Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Boys Golf: Willmar struggles to 9th-place finish: Team scoring

Email Sign up for Breaking News Alerts

sports Willmar, 56201

Willmar Minnesota 2208 Trott Ave. SW / P.O. Box 839 56201

ST. CLOUD -- After a big win on the weekend at their own invitational, the Willmar Cardinals were unable to sustain the momentum and plunged to ninth place in the Central Lakes Conference boys meet at Wapicada Golf Club on Tuesday.

Advertisement
Advertisement

Only Grant Kallevig managed to break 40 with a 39 en route to an 84. Colin Erickson was next at 85, then Nate Boie at 86 and Stevin Carlson with 89 for a 344 total.

Sean Halverson of Brainerd shot a two-under 70 for medalist and Alexandria took team honors with a four-player score of 319.

(1) Alexandria 319 (2) Fergus Falls 321 (3) tie, Brainerd, St. Cloud Tech, both 328 (5) tie, Sartell, Sauk Rapids, both 335 (7) Rocori 336 (8) Little Falls 343 (9) Willmar 344 (10) St. Cloud Apollo 365

TOP THREE - (1) Sean Halverson, Brd, 70 (2) Casey Vagness, Ale, 72 (3) Charlie Braniff, SCT, 76

Willmar results

Grant Kallevig 39-45-84, Colin Erickson 41-44-85, Nate Boie 41-45-86, Stevin Carlson 46-43-89, Alex Baker 42-50-92, Isaiah Streed 43-50-93

Team standings

(After 2 meets)

(1) Alexandria 20 (2) Fergus Falls 16.5 (3) St. Cloud Tech 15 (4) Sartell 14.5 (5) Sauk Rapids 11.5 (6) Brainerd 10.5 (7) Rocori 9 (8) Willmar 6 (9) Little Falls 5 (10) St. Cloud Apollo 2

Tuesday at Maple Lake

Three teams tied for first at 182, including Belgrade-Brooten-Elrosa and the sixth-place team was only three strokes off the lead.

Cory Tonn, Matt Goodwin and Mike Rodgers each shot a 45 for BBE.

(1) tie, Belgrade-Brooten-Elrosa 182, Howard Lake-Waverly 182, Pierz 182 (4) Rockford 183 (5) Maple Lake 184 (6) Kimball-Eden Valley-Watkins 185

MEDALIST - tie, Ed Wessling, HLW, 41; Drew Stommes, KEVW, 41

Area results

BBE - Cory Tonn 45, Matt Goodwin 45, Mike Rodgers 45, Jacob LeBrun 47, Jordan Lewis 47

Team standings

(After 3 meets; based on total strokes)

(1) HLW 546 (2) BBE 563 (3) KEVW 567 (4) Pierz 570 (5) Rockford 576 (6) Maple Lake 586

Tuesday at Mora

Led by medalist Nate Hoefflin's one-under 35, St. Cloud Cathedral won the second of nine West Central North boys meets by 20 strokes at Springbrook Golf Club. The Crusaders shot a 153, followed by New London-Spicer at 173.

Chris Tobkin shot 42, Ryan Bergh and Barret Freeland each had 43 and Joey Sisser 45 to lead the Wildcats.

(1) St. Cloud Cathedral 153 (2) New London-Spicer 173 (3) Milaca 177 (4) Albany 179 (5) Mora 188 (6) Melrose 192 (7) Foley 199 (8) Sauk Centre 216 (9) Long Prairie-Grey Eagle, inc.

TOP FIVE - (1) Nate Hoefflin, SCC, 35 (2) Tyler McMorrow, SCC, 37 (3) Jordan Priem, LPGE, 38 (4) tie, Mark Stang, SCC, 40 (5) tie, Jordan Patnode, Milcaa, 40

Area results

NLS - Chris Tobkin 42, Ryan Bergh 43, Barret Freeland 43, Joey Sisser 45

Team standings

(After 2 meets)

(1) St. Cloud Cathedral 18 (2) tie, Milaca, New London-Spicer 15 (4) Albany 12 (5) Mora 10 (6) tie, Sauk Centre, Melrose, Foley, each (9) Long Prairie-Grey Eagle 2

Tuesday at Orono

Litchfield's Matt Thomas turned in a score that was four strokes behind the leader.

The Dragons had 10 more strokes than the team leader, Orono. Litchfield sits in second place in the conference standings with a stroke total of 497 in three meets.

(1) Orono 159 (2) Litchfield 169

MEDALIST - Zach Roch, Orono, 37

Area results

LITCHFIELD - Matt Thomas, 41; Andrew Whitchurch 42; Luke Magnuson, 43; Zach Whitchurch, 43

Team standings

(After 3 meets; based on total strokes)

(1) Orono 459 (2) Litchfield 497 (3) Waconia 499 (4) Dassel-Cokato 522 (5) Delano 533 (6) Mound 549 (7) Annandale 552 (8) Glencoe 557 (9) Watertwown 568

Monday at Glenwood

(1) Benson/KMS 178 (2) Minnewaska 179 (3) Yellow Medicine East (4) Paynesville 185 (5) Lac qui Parle Valley 186 (6) BOLD 189 (7) Montevideo 189 (8) Morris 192 (9) Atwater-Cosmos-Grove City 199

TOP FIVE - (1) Tyler Jensvold, YME, 38 (2) Justin Arnold, LQPV, 40 (3) Sam Peterson, BKMS, 41 (4) tie, Phillip Ward, Mon; Pierce Peters, Min; Josh Kragenbring, ACGC 42

Area results

ACGC - Josh Kragenbring 42, Jeremiah Nelson 50, Aaron Kinzler 53, Micah Larson 54

BENSON/KMS - Sam Peterson 41, Cody Dokkenbakken 43, Peter Lindblad 46, Jordan Burns 48

BOLD - Eric Hillesheim 46, Isaac Rodriguez 46, Bryan Rothmeier 48, Kain Ervin 49

LQPV - Justin Arnold 40, Jordan Bendel 47, Jeff Lindberg 49, Quinn Swenson 50

MINNEWASKA - Pierce Peters 42, Nick Molitor 44, Alex Harste 45, Cody Blakeman 48

MONTEVIDEO - Phillip Ward 42, Jacobey Johnson 48, Dylan Shimell 49, Aric Olson 50

MORRIS AREA - Tyler Meichsner 43, Tim Ostby 48, Travis Tonn 50, John Nissen 51

PAYNESVILLE - Zach Fuchs 45, Bobby Roos 46, Travis Wensmann 46, Matt Currens 48

YME - Tyler Jensvold 38, Taylor Olson 43, Corey Johnson 47, Jake Sharkey 56

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness