Weather Forecast

Close
Advertisement

Celebrate Art! Celebrate Coffee! schedule

Email News Alerts

10 a.m. to 5 p.m.

Saturday

Celebration Day schedule

10 to 10:50 a.m. -- Prairie Winds Concert Band, outdoor stage

10 a.m. to noon -- Watercolor painting demonstration by Violet Dauk, concrete art demonstration by Patricia Nelson

Advertisement
Advertisement

10 a.m. to 2 p.m. -- Free face painting for children by Demo, Inc

10 a.m. to 4:30 p.m. -- Free caricatures by Willis Chase, test your music skills with Whitney Music

11 a.m. to 11:50 a.m. -- Ingapirca, outdoor stage

Noon to 12:50 p.m. -- Ross and Mackenzie and Dancers, outdoor stage

Noon to 2 p.m. -- Oil pastel painting by Ron Adams, basket making demonstration by Janet Olney

Noon to 4 p.m. -- Woodcarving by West Central Woodcarvers

1 to 1:35 p.m. -- Pandemonium! Steel Orchestra, outdoor stage

1:45 to 2:15 p.m. -- Willmar High School Jazz Choir, outdoor stage

2 to 4 p.m. -- Machine quilting by Mary Chalmers, jewelry making by Laurel Iverson

2:20 to 2:50 p.m. -- Cascabel Mariachi Band and Singers, outdoor stage

3 to 3:50 p.m. -- Sutter and MacKenzie: Northern Gael, outdoor stage

4 to 5 p.m. -- Millpond Jazz Orchestra, outdoor stage

4:30 to 4:45 p.m. -- Raffle ticket drawings

Java Jam

Outdoor stage, Fifth Street and Becker Avenue

10 to 10:50 a.m. -- Prairie Winds Concert Band, community Big Band directed by Paul Baumgarten

11 to 11:50 a.m. -- Ingapirca, South American trio

Noon to 12:50 p.m. -- Ross and Mackenzie and Dancers, a blend of warmth, humor and understanding, who specialize in concerts of Scottish music and Robert Burns-style vocals

1 to 1:35 p.m. -- Pandemonium! Steel Orchestra, a group of high school students from Redwood Valley playing the sounds of Trinidad to Tobago

1:45 to 2:15 p.m. -- Willmar High School Jazz Choir "2701," a group of auditioned junior and senior singers accompanied by a bass guitar, piano and drums

2:20 to 2:50 p.m. -- Cascabel Mariachi Band and Singers

3 to 3:50 p.m. -- Ross Sutter/Laura MacKenzie, Northern Gaelic music

4 to 5 p.m. -- Millpond Jazz Orchestra, a 17-piece local "big band" that plays classic swing songs from the 1930s and '40s

Art Demonstrations

All in demonstration tents on the courthouse and Bethel Lutheran Church lawns

10 a.m. to 4:30 p.m. -- Test your instrumental skills with Whitney Music

10 a.m. to noon -- Watercolor painting demonstration by Violet Dauk, concrete art demonstration by Patricia Nelson

10 a.m. to 2 p.m. -- Face painting by Demo, Inc.

Noon to 2 p.m. -- Oil pastel painting by Ron Adams

Noon to 2 p.m. -- Basket making demonstration by Janet Olney

Noon to 4 p.m. -- Woodcarving/whittling by West Central Woodcarvers

2 to 4 p.m. -- Machine quilting by Mary Chalmers

2 to 4 p.m. -- Jewelry making by Laurel Iverson of New London

Emerging Artists

The new "Emerging Artist" tent will feature five young artists showing and selling their work: Marti Nelson, Willmar; Ryan Wreede, Litchfield; Leah and Shaleese Sands, Willmar; and Marisabel Bautista, Willmar.

Kids' Art Tent

Located on the Courthouse lawn -- Children can try their hand at sketching on easels, making mandalas, bookmarks and paper marbeling.

Artists' sales tent

10 a.m. to 5 p.m., Becker Avenue

Lonnie Broden, Orono -- oil paintings and digital prints

Eunice Buchanan, Willmar -- stained glass

Della Conroy, Hancock -- watercolor, pastels, acrylic and oil paintings

Deb Connolly, Danvers -- oil, acrylic, watercolors and pastels

Bill Gossman, New London -- clay

Alan Hairsine, New London -- photography

Berni Harrison, Spicer -- acrylic on antiques

Stephanie Hoffman, Spicer -- stained glass

Laurel Iverson, New London -- beaded jewelry

Marla Kalin, Willmar -- glass jewelry

Nan Kaufenberg, Redwood Falls -- block prints

Phyllis Joos, Hancock -- etchings

Glenn Joplin, New London -- pottery

Dona Larkin, Renville -- acrylic paintings

Carol Lundeen, Dassell -- oil paintings and clayboard etchings

Leah Mahlow, Willmar -- sculpture, oil paintings and photography

Heather Meyer, Hollandale -- pottery

Sara Miller, Prinsburg -- jewelry

Joanne Meierhofer, Willmar -- watercolors and pastels

Laura Jill Negen, Willmar -- photography and design

Robert Nordstrom, Nisswa -- copper and bronze jewelry

Janet Olney, Willmar -- fibre/baskets

Charlene Paulson, Brooten -- fused glass, clay/copper enamel jewelry

Mary Sobolik Peterson, Redwood Falls -- watercolors

Emily Schollett, St. Paul -- ceramics

Tom Soucek, Hutchinson -- watercolors

Roxanne Stotko, Willmar -- jewelry

Diane Trew, Benson -- fiber art and paper craft

Dianne Verba, Sauk Centre -- oil and acrylic

Annella Zellner, Waite Park -- wool and chenille jackets

Violet Dauk, New London -- watercolor and jewelry

Tanya Beyer, St. Paul -- watercolor and mixed media

Lisa Johannes, Mischicot, Wis. -- jewelry and pastels

Pen'n Ink, Willmar -- books

Heidi Haagensen, Willmar -- published book

In case of bad weather, all outdoor stage, art demonstrations and artist tents will be held at Kennedy School, 824 Seventh St. S.W., Willmar.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness