Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Central Lakes All-Conference

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Willmar,Minnesota 56201 http://www.wctrib.com/sites/all/themes/wctrib_theme/images/social_default_image.png
West Central Tribune
(320) 235-6769 customer support
Central Lakes All-Conference
Willmar Minnesota 2208 Trott Ave. SW / P.O. Box 839 56201

Central Lakes

BOYS GOLF

ALEXANDRIA -- Casey Vangsness, Bennett Black, Mike Sahill

BRAINERD -- Sean Halverson (medalist), Jackson Ronnei

Advertisement
Advertisement

FERGUS FALLS -- Lucas Gervais, Trevor Gervais

LITTLE FALLS -- Izaak Berglund

ROCORI -- Matt Braunberger

ST. CLOUD APOLLO -- none

ST. CLOUD TECH -- Charlie Braniff, Derek Saar

SARTELL -- Aaron Hurd

SAUK RAPIDS -- Justin Popp, Trevor Morgan, Erik Peckskamp

WILLMAR -- Alex Baker

WILLMAR HONORABLE MENTION -- none

GIRLS GOLF

ALEXANDRIA -- Maggie Leland (medalist), Maxine Carlson, Beckah Ripley, Amanda Bigger

BRAINERD -- Molly Hope, Jenny Muesing

FERGUS FALLS -- none

ROCORI -- none

ST. CLOUD APOLLO -- Kate Kruchten, Hannah Erickson, Danielle Torgerson

ST. CLOUD TECH -- Bobbie Bohlig, Meagan Larkin, Audry Breeland

SARTELL -- Bailey Hollencamp, Steph Grogan

SAUK RAPIDS -- none

WILLMAR -- none

WILLMAR HONORABLE MENTION -- Allison Baker, Katie Kroona

BOYS TENNIS

ALEXANDRIA -- Reggie Ronning, Connor Illies

BRAINERD -- Devin Larson, Morgan Salo, Corey Kuglin, Nate Henningson, Jared Anderson, Mike Ruen

FERGUS FALLS -- Dave Sanderson, Andy McAllister

ST. CLOUD APOLLO -- Ian Johnson, Kevin McQuire

ST. CLOUD TECH -- Nate Wolters, Tyler Bates, Jordan Feddema

SARTELL -- none

WILLMAR -- James Neis

WILLMAR HONORABLE MENTION -- Trent Fader

BASEBALL

ALEXANDRIA -- Colin Erickson, Karl Brezina

BRAINERD -- Kyle Crocker, Nate Smolke, Cody Stange, Rob Veith, Desmond Janousek

FERGUS FALLS -- Derek Hanson

LITTLE FALLS -- Logan Kalis, Riley Hirsch, Ben Hanowski

ROCORI -- Scott Schroeder, Scott Theis, Adam Backes, Eric Loxtercamp

ST. CLOUD APOLLO -- Mike Frericks, Jordan Jaeger, Justin Haakenson

ST. CLOUD TECH -- Ryan Spengler

SARTELL -- Cole Jenkins, Tony Schmitz, Adam Wenker, Rob Voshel

SAUK RAPIDS -- Andy Henkemeyer, Jason Hoppe

WILLMAR -- Jordan Smith, Alec Saunders, Logan Birkland

WILLMAR HONORABLE MENTION -- John Sawatzky, Josh Oestriech

SOFTBALL

ALEXANDRIA -- Sam Dale, Dani Bany, Courtney Richardson, Ally Teclaw

BRAINERD -- Steph Lambrecht, Anna Tadych, Nikki Anderson, Hallsey Olson

FERGUS FALLS -- Aly Erickson, Erika Magnuson, Nikki Clouse

LITTLE FALLS -- Marissa Gessell, Paige Beseman

ROCORI -- Stacy Svihel, Jordan Hansen, Kelli Buerman, Sadie Pfannenstein, Traci Thielen

ST. CLOUD APOLLO -- Alison Gray, Kaci Parsons, Amanda Faber

ST. CLOUD TECH -- Kayla Mockenhaupt, Sarah Lange

SARTELL -- Hannah Salok, Leah Janson

SAUK RAPIDS -- Tiffanie Walentiny, Nikki Kothenbeutel, Nikki Meinz

WILLMAR -- Chelsey Wierschem, Hanna Pederson, Brittney Hastad

WILLMAR HONORABLE MENTION -- Amanda Croonquist, Sara Kallhoff, Bevin Williams

BOYS TRACK

ALEXANDRIA -- Dan Gorghuber, Drew Paradis, Tom Quist, James Ahlquist, Bob Guetter

BRAINERD -- Jimmy Dean, Chris Knutson, James McLean, Aaron Thompson, Dakota Swenson, T.J. Struss, Colby Ring, Alex Rahn, Chris Swanson, Dan Lauer, Tom Ruttger, Gil Millette, Jake Westphal, Joe Nelson, Phil Yeh.

FERGUS FALLS -- Simon Erlandson

LITTLE FALLS -- Noah Hecht, Elliot Kohler

ROCORI -- none

ST. CLOUD APOLLO -- Timn Ryberg, Justin Boldt, Andy Humbert, Liban Musse

ST. CLOUD TECH -- Lee Dhein, Ian Krafnick, Chad Lahr, Matt Kippley, Jordan Lewis, Modi Emmanuel, Eli Fark, Lul Chuck, Mark Kaczor

SARTELL -- Bradye Lipp, Josh Yapp, Nick Rengel, Josh Kremer, Dave Grow, Matt Scherber, Evan Ziegler, Justin Lieberg

SAUK RAPIDS -- Brandon Heddens, Tom Kuefler, Adam Thelen, Kiwon Bates, Nick Weis, Sergey Usovich, Chris Geving

WILLMAR -- Steve Kluver (110 hurdles), C.J. Seifert (800 run)

WILLMAR HONORABLE MENTION -- Andruw Backes (4x200, 400), Jeremy Schendel-Eugene Stepan-Alex Benson (4x200), Steve Kluver (High jump, pole vault)

GIRLS TRACK

ALEXANDRIA -- Val Smith, Katie Iverson, Tess Boucher, Rosey Erickson, Jamie Piepenburg, Mallory Stier

BRAINERD -- Kelsi Ring, Madison Smith, Ally reuer, Megan Holmes, Hannah McAllister, Tina Borgstrom, Sam Smith, Rachel Bartosh.

FERGUS FALLS -- Haylie Zenner, Lizzy Ling, Susie Kitzman, Kylie Zenner

LITTLE FALLS -- Jackie Thelen, Emily Van Heel

ROCORI -- Sarah Aaseth

ST. CLOUD APOLLO -- Sara Schmitt, Moriah Novascinski, Chantel Midas, Amanda Stangler

ST. CLOUD TECH -- Clare Murn, Erin Stout, Alise Post, Rachel Bailey, Megan Gray, Kirsti Klaverkamp

SARTELL -- Hannah Kellerman, Heidi Peterson, Ali Anderson, Ashton Haider, Bri Steinkamp, Dayna Schleppenbach, Brnadi Bollig, Laura Nielson, Hayley Schuchard, Maddi Bearson, Rsoe Riodan, Andrea Whitney

SAUK RAPIDS -- Carly Braun, Emmy Hauck

WILLMAR -- Shelby Morton (100 hurdles), Erin Sheehan (800 run), Mary Erickson (shotput, discus), Ashley Hutton (shotput discus)

WILLMAR HONORABLE MENTION -- Erin Sheehan-Paige Kester-Sarah Hund-Jayne Cole (4x800), Shelby Morton (300 hurdles, high jump)

Advertisement
Advertisement
Advertisement