Sections

Weather Forecast

Close

National Guard soldiers returning to Willmar on Saturday after 10-month deployment

Cross Country: Freetly 1st, Burgett 2nd at Milaca Mega Meet

MILACA — Alaysia Freetly of Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd won the Class A girls 4k race at the Mega Meet on Saturday leading her team to second place behind champion Perham.

Ben Burgett of Willmar Community Christian finished second in the boys Class A 5k.

Redwood Valley runners were first individually in both Class A races.

The Benson/KMS girls placed third in Class AA while the Montevideo boys were fifth.

CLASS AA BOYS

Team scoring

Minnehaha Academy 52, Mora 85, Martin County West 107, Canby/Minneota/Lincoln HI 113, Montevideo 161, St. Cloud Cathedral 163, Jordan 195, Esko 216, Proctor 232, Pine City 244, Park Rapids 269, Rockford 290, Fairmont 343, Cook County/Two Harbors 347, Byron 353, Virginia 438, Watertown-Mayer 459, Greenway 569

Individual

MEDALIST — Ephram Bird, Minnehaha Academy, 15:55

LAC QUI PARLE VALLEY/DAWSON-BOYD — (33) Keiser Freetly 17:58 (50) John Wager 18:21 (73) Blake Trygestad 18:56

MONTEVIDEO — (8) Kurt TeBeest 17:17 (10) Joe Varpness 17:20 (30) Zac Enevoldsen 17:52 (53) Adam DeZeeuw 18:30 (63) Tristan Weber 18:51 (71) Casey Reeves 19:02

NEW LONDON-SPICER — (98) Kevin Wermerskirchen 19:35 (101) Trevor Dobmeier 19:50 (104) Logan Eckhoff 19:57 (138) Evan Van Gulijk 21:57

PAYNESVILLE — (89) Spencer Syvertson 19:21 (124) Tucker Wendroth 20:37 

CLASS AA GIRLS

Team scoring

Perham 88, Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd 93, St. Cloud Cathedral 94, Fairmont 116, Canby/Minneota/Lincoln HI 137, Mora 144, Minnehaha 159, Esko 221, Watertown-Mayer 239, Martin County West 246, Montevideo 295, Jordan 334, Greenway 334, Byron 342, Cook County 346l, Virginia 458

Individual

MEDALIST — Alaysia Freetly, LQPV/DB, 14:56

LQPV/DB — (1) Freetly (16) Kelly Kvaal 15:53 (22) Sydney Bartunek 16:07 (30) Sadie Thompson 16:25 (34) Sydney Giese 16:30

MONTEVIDEO — (6) Claire Sulflow 15:33 (49) Mollie Varpness 17:09 (74) Taylor Root 18:01 (76) Trisha Jakobs 18:07 (90) Rachel Stevens 18:56 (93) Alaana Larson-Sacharias 19:09

NEW LONDON-SPICER — (125) Fanni Bjorklund 21:36

PAYNESVILLE — (12) Promise Butler 16:45 (91) Andrea Schmitt 18:15

CLASS A BOYS

Team scoring

31 complete teams … (1) Long Prairie-Grey Eagle ... (15) Benson/KMS (16) Morris Area (19) Willmar Community Christian

Individual

MEDALIST — Ryan Phillips, Redwood Valley, 16:23

BENSON/KMS — (53) Josh Bailey 18:41 (67) Sam Rosemeier 18:59 (86) Brady Ascheman 19:16 (101) Jacob Webster 19:40 (117) Nick Turnquist 19:56

MORRIS AREA — Aaron Goulet 17:33 (57) Ryan Gray 18:45 (83) Jon Jerke 19:14 (141) Eric Staebler 20:41 (163) Travis Ostby 21:37 

WCC — (2) Ben Burgett 16:28 (100) Joel Finsaas 19:39 (145) Joe Reiter 20:42 (147) Mike Elmhorst 20:43 (160) Cody Lasnetski 21:26

CLASS A GIRLS

Team scoring

28 complete teams … (1) Trinity River Ridge 55 (2) Spectrum Elk River 124 (3) Benson/KMS 184 …. (18) Morris Area 444 

Individual

MEDALIST — Kayla Huhnerkoch, Redwood Valley, 14:46

BENSON/KMS — (11) Bethany Rosemeir 15:52 (17) Jessica Goff 16:05 (26) Leah Tessem 16:24 (62) Libby Peters 17:29 (68) Hannah Weber 17:36 

MORRIS AREA — (25) Savannah Anerud 167:20 (78) Lauren Reimers 17:44 (92) Becca Holland 18:15 (122) Kindra Cannon 19:06 (127) Anna Grove 19:18 

WCC — (102) Hannah Reid 18:10 (123) Lizzy Gardner 18:32

Advertisement