Sections

Weather Forecast

Close

Public can bid farewell Saturday to deploying Army Reserve members from Willmar detachment

Cross Country: RCW Invite

Willmar,Minnesota 56201 http://www.wctrib.com/sites/all/themes/wctrib_theme/images/social_default_image.png
West Central Tribune
Cross Country: RCW Invite
Willmar Minnesota 2208 Trott Ave. SW / P.O. Box 839 56201

Results Tuesday

RCW Invite

Casey Lippert won his first race of the season to help the Renville County West boys team win its own invite. The Jaguars placed all five of their runners in the top 13.

Jen Hovey won the girls' race to help Atwater-Cosmos-Grove City capture the team title by three points.

BOYS

Team scoring

(1) Renville County West 33 (2) Atwater-Cosmos-Grove City 54 (3) Sleepy Eye/Sleepy Eye St. Mary's/New Ulm Cathedral 69 (4) Lester Prairie/Holy Trinity 83 (5) BOLD/Buffalo Lake-Hector 91 (6) Belgrade-Brooten-Elrosa 168 (7) MACCRAY incomplete

Individual

TOP FIVE -- (1) Casey Lippert, RCW, 16:53 (2) Austin Hinrichs, MAC, 17:00 (3) Andrew Illikman, SSNUC, 17:58 (4) Ben Meyer, ACGC, 18:02 (5) Adam Krzmarick, SSNUC, 18:09

ATWATER-COSMOS-GROVE CITY -- (4) Meyer (9) Grady Kragenbring 18:42 (11) Jeremy Anderson 19:02 (15) Matt Pearson 19:43 (19) Riley Shea 19:59

BELGRADE-BROOTEN-ELROSA -- (29) Spencer Otteson 20:39 (37) Levi Anderson 22:36 (38) Isaac Anderson 23:15 (39) Matt Goodwin 23:16 (40) Shane Olmscheid 23:44

BOLD/BUFFALO LAKE-HECTOR -- (12) Chris Reigstad 19:16 (14) Patrick LaVasseur 19:31 (18) Chris Harmon 19:58 (24) David Bute 20:21 (32) Nate Lundstrum 21:13

MACCRAY -- (2) Hinrichs (20) Page Hoffman 20:07 (21) Jordan Smith 20:08

RENVILLE COUNTY WEST -- (1) Lippert (6) Jared Lingbeck 18:37 (7) Karl Hamre 18:39 (10) David Svendsen 18:43 (13) Phil Erickson 19:25

GIRLS

Team scoring

(1) Atwater-Cosmos-Grove City 56 (2) Sleepy Eye/Sleepy Eye St. Mary's/New Ulm Cathedral 59 (3) Belgrade-Brooten-Elrosa 64 (4) BOLD/Buffalo Lake-Hector 68 (5) Renville County West 85 (6) Lester Prairie/Holy Trinity incomplete

Individual

TOP FIVE -- (1) Jen Hovey, ACGC, 16:20 (2) Tara Hilgert, BBLH, 16:32 (3) Melinda Steffl, RCW, 16:45 (4) Emily Seidl, SNUC, 17:15 (5) Sara Soukup, SSNUC, 17:29

ATWATER-COSMOS-GROVE CITY-- (1) Hovey (8) Anna Wilson 18:17 (10) Sara Hammer 18:31 (13) Rachel Wright 19:13 (28) Amber Behm 22:49

BELGRADE-BROOTEN-ELROSA -- (6) Nicole Sobiech 17:43 (9) Missy Montbriand 18:24 (14) Bridget White 19:20 (15) Lia Sobiech 19:24 (24) Jesse Wold 21:29

BOLD/BUFFALO LAKE-HECTOR -- (2) Hilgert (12) Anne Neubauer 19:07 (18) Dane Hilgert 19:40 (19) Kate Jacobs 19:50 (21) Ashley Zuehls 20:31

RENVILLE COUNTY WEST -- (3) Steffl (11) Nicole Hoberg 18:41 (23) Pricilla Steffel 20:52 (25) Roxanne Breitkreutz 21:37 (27) Jenna Feifarek 22:49

Advertisement
randomness