Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Cross Country: Redwood boys second in 3A

Email Sign up for Breaking News Alerts
prep Willmar, 56201
Willmar Minnesota 2208 Trott Ave. SW / P.O. Box 839 56201

ADRIAN -- The Redwood Valley boys cross country team is headed to state after finishing second in the Section 3A meet on Friday.

Nate Thooft was third individually for the Cardinals and Mike Felt finished 10th. Jesse Mijares of Montevideo was fifth and also qualified for the state meet Saturday at St. Olaf College in Northfield.

Advertisement
Advertisement

Adrian was first with 37 points and Redwood Valley had 81. Montevideo was third with 99.

In the girls' race, Adrian was first and Canby/Minneota/Lincon HI finished second.

Montevideo's Kate Eggers was sixth and MaKena Hoffer eighth to earn state trips.

BOYS

Team scoring

(1) *Adrian 37 (2) *Redwood Valley 81 (3) Montevideo 99 (4) Tracy-Milroy-Balaton 108 (5) Hills-Beavr Creek/Edgerton 150 (6) Fulda/Murray County Central 171 (7) Canby/Minneota/Lincoln HI 174 (8) Worthington 205 (9) Luverne 211 (10) Springfield/Comfrey 258 (11) BOLD 285 (12) Pipestone 328 (13) Yellow Medicine East 392

* -- qualify for state tournament

Individual

STATE QUALIFIERS -- (1) Ryan Tholen, TMB, 16:58.7 (2) Nate Reyne, Adr, 17:08.4 (3) Nate Thooft, RV, 17:16.7 (4) Chris Reisdorfer, Adr, 17:28.0 (5) Jesse Mijares, Mon, 17:36.5 (6) Jordan Pater, Adr, 17:39.6 (7) Kyle Henning, Adr, 17:42.7 (8) Halden VanWyhe, HBC, 17:43.5 (9) Mark Bau, FMCC, 17:48.6 (10) Mike Felt, RV, 17:54.6

BOLD/BLH -- (20) Kyle Schulte 18:18.1 (53) Nate Lundstrum 19:38.0 (63) Andrew Honzay 20:30.4 (74) Jacob Revier 21:17.3 (75) Alex Lundstrum 21:31.5

MONTEVIDEO -- (5) Mijares (12) Patrick Olson 18:05.1 (17) Tim Rickert 18:14.5 (27) Gentry Schweiger 18:28.9 (38) Drew Meyer 18:48.9

REDWOOD VALLEY -- (3) Thooft (10) Felt (11) Brian Riley 18:02.0 (24) Nick Hastretier 18:22.7 (33) Jesse Leith 18:43.7

YME -- (66) Luke Baker 20:35.3 (78) Seth Smiglewski 21:50.3 (81) Luis Reyes 22:09.9 (83) Tanner Kompelein 22:22.8 (84) Dustin Baker 22:34.1

GIRLS

Team scoring

(1) *Adrian 46 (2) *Canby-Minneota/Lincoln HI 57 (3) Montevideo 99 (4) Luverne 147 (5) tie, Worthington and Fuylda/Murray County Central, each 157 (7) Redwood Valley 187 (8) Pipestone 210 (9) Hills-Beaver Creek/Edgerton 213 (10) Springfield/Comfrey 247 (11) Tracy-Milroy-Balaton 270 (12) Renville County West 347

* -- qualify for state tournament

Individual

STATE QUALIFIERS -- (1) Laura Christensen, FMCC, 15:18.7 (2) Leslie Stover, Adr, 15:26.7 (3) Megan Sauer, Adr, 15:33.7 (4) Katherine Anundson, CML, 15:36.0 (5) Dana Kraus, CML, 15:37.1 (6) Kate Eggers, Mon, 15:37.4 (7) Amanda Schoonhoven, Pipe, 15:39.2 (8) MaKena Hofer, Mon, 15:41.7 (9) Leah Jessen, CML, 15:42.2 (10) Nicole Slater, Adr, 15:44.6

MONTEVIDEO -- (6) Eggers (8) Hofer (25) Anna Carruth 16:41.6 (27) Heather Rickert 16:48.6 (33) Beth Ostlie 17:04.1

REDWOOD VALLEY -- (35) Kara Thul 17:07.0 (36) Hannah Bitker 17:09.3 (37) Evan Buysse 17:13.5 (38) Gabi Swoboda 17:16.6 (41) Abby Malecek 17:26.1

RENVILLE COUNTY WEST -- (56) Jenna Feifarek 18:30.4 (68) Nicole Hoberg 19:40.3 (70) Holly Huisman 19:48.2 (73) Megan Nere 20:00.9 (80) Ellen Nere 22:29.4

Advertisement
Advertisement
Advertisement