Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Cross Country roundup

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Willmar, 56201
Willmar Minnesota 2208 Trott Ave. SW / P.O. Box 839 56201

Results Thursday

Section 3A

BOYS

Team scoring

(1) Redwood Valley 100 (2) Canby 117 (3) Worthington 119 (4) Luverne 141 (5) Jackson County Central 142 (6) Tracy-Milroy-Balaton 165 (7) Murray County Central 185 (8) Adrian 194 (9) Montevideo 216 (10) Mt. Lake/Butterfield-Odin 228 (11) MACCRAY/Renville County West 283 (12) Hills-Beaver Creek/Ellsworth/Edgerton 292 (13) Windom 344 (14) Pipestone 388 (15) BOLD 397 (16) Springfield/Cedar Mt./Comfrey 402 (17) Yellow Medicine East 450

Advertisement
Advertisement

Individual

STATE QUALIFIERS -- (1) Mubarik Musa, Wor, 16:44.60 (2) Nick Stoks, Can, 16:52.50 (3) Justin Cook, JCC, 17:08.00 (4) O.J. Ojullu, Wor, 17:25.90 (5) Jeremy Hoflock, TMB, 17:28.00 (6) Shingo Yamane, MAC, 17:30.80 (7) John Curley, Win, 17:31.40 (8) Ryan Weitgenant, HBC, 17:34.30 (9) Jase Pater, Adr, 17:37.30 (10) Marc Strom, JCC, 17:37.60

BOLD -- (63) Jake Revier 19:33.50 (70) Parker Revier 20:00.10 (81) Ethan Ryber 20:22.30 (93) Wayne Kosak 20:57.80 (105) Russell Lesniak 22:15.50

MACCRAY/RCW -- (6) Shingo Yamane 17:30.80 (24) Ben Bonnema 18:38.50 (82) Michael Heida 20:23.90 (90) Jordan Boonstra 20:49.70 (91) Levi Koenen 20:49.90

MONTEVIDEO -- (33) Aaron Erickson 18:45.30 (35) Tyler Kuno 18:46.90 (46) Jared Benjamin 18:56.40 (51) Chase Testa 19:03.90 (56) Carlos Rouco-Olalla 19:17.20

YME -- (73) Luke Baker 20:02.20 (75) Jacob Carroll 20:07.50 (102) Promise Nkwocha 22:08.70 (107) Clint Repsher 22:34.00 (109) Sergey Schuler 23:14.30

GIRLS

Team scoring

(1) Adrian 49 (2) Canby 95 (3) Mt. Lake/Butterfield-Odin 112 (4) Montevideo 125 (5) Redwood Valley 144 (6) Jackson County Central 156 (7) Hills-Beaver Creek/Ellsworth/Edgerton 166 (8) Luverne 196 (9) Windom 233 (10) Worthington 237 (11) BOLD 298 (12) Murray County Central 317 (13) Springfield/Cedar Mt./Comfrey 341 (14) Tracy-Milroy-Balaton 375

Individual

STATE QUALIFIERS -- (1) Leah Jessen, Can, 14:50.90 (2) Gabi Swoboda, RV, 14:58.40 (3) Makayla Hohn, Luv, 15:15.20 (4) Megan Sauer, Adr, 15:22.60 (5) Whitney Wilgenburg, HBC, 15:24.40 (6) Austyn Their, Adr, 15:31.40 (7) Sariah Cheadle, Can, 15:37.30 (8) Emily Turner, Win, 15:38.20 (9) Lydia Hildebrandt, MLBO, 15:39.60 (10) Stacey Harder, MLBO, 15:41.00

BOLD -- (12) Jessica Senkyr 15:45.40 (51) Mariah Lundstrum 17:40.70 (76) Jamilla Stimpel 18:37.70 (93) Liz Hatch 19:49.80 (101) Josie Lilja 20:24.00

MACCRAY/RCW -- (35) Lindsay Schmidt 17:13.30 (64) Baillee Hauser 18:06.10 (94) Haylee Sandry 19:52.50 (110) Katie Olsen 21:39.20

MONTEVIDEO -- (17) Hannah Ehling 16:17.50 (25) Trisha Jakobs 16:47.20 (25) Makena Hofer 16:47.50 (36) Eleni Binsfeld 17:15.20 (40) Addie Reinert 17:20.90

YME -- (69) Allison Carmany 18:22.60 (70) Morgan Field 18:24.30

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness