Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Cross Country Roundup

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Willmar,Minnesota 56201 http://www.wctrib.com/sites/all/themes/wctrib_theme/images/social_default_image.png
West Central Tribune
(320) 235-6769 customer support
Cross Country Roundup
Willmar Minnesota 2208 Trott Ave. SW / P.O. Box 839 56201

Results Monday

Long Prairie-Grey Eagle Invite

Litchfield’s Savannah Ramirez placed fifth overall (16:46.75) in the girls race and was followed amongst area runners by Paynesville’s Promise Butler in ninth (17:04.36) Monday at the Long Prairie Country Club.

Advertisement
Advertisement

The Dragons were also fifth in the girls team standings as St. Cloud Cathedral cruised to the title after its top five times were all in the top 10.

Aaron Goulet of Morris Area had the best boys time among area runners by finishing the 5k course in 18:32.04.

BOYS

Team scoring

(1) Holdingford 70 (2) West Central Area 89 (3) Long Prairie-Grey Eagle 92 (4) Albany 102 (5) Ottertail Central 133 (6) Litchfield 141 (7) Morris Area 200 (8) Royalton 223 (9) St. Cloud Christian 225 (10) Sauk Centre 226 (11) Staples-Motley 231 (12) New London-Spicer 261 … incomplete teams: Paynesville, Pierz, Wheaton/Herman-Norcross

Individual

TOP FIVE — (1) Andrew Zachman, Hold, 17:12.82 (2) Derek Warner, LPGE, 17:41.11 (3) Alex Toms, WCA, 17:47.31 (4) Luke Himmelspach, OTC, 18:01.71 (5) Abe Skwira, Hold, 18:08.92

LITCHFIELD — (13) Caleb Kragenbring 19:05.76 (24) Ross Wendlandt 19:31.93 (28) Peyton Aller 19:38.42 (29) Stan Ridgeway 19:45.32 (49) Kal Volinkaty 20:41.92

MORRIS AREA — (9) Aaron Goulet 18:32.04 (32) Ryan Gray 19:49.38 (45) Jonathan Jerke 20:30.69 (62) Eric Staebler 21:57 (63) Travis Ostby 21:57.99

NLS — (46) Kevin Wermerskirchen 21:31.30 (51) Collin Tanner 20:45.87 (52) Frank Gustafson-Peterson 20:46.73 (54) Arthur Wellnitz 21:19.69 (71) Evan van Gulijik 22:55.63

PAYNESVILLE — (31) Spencer Syvertson 19:48.50 (60) Tucker Wendroth 21:49.42 (84) Justin Wendlandt 26:37.51

GIRLS

Team scoring

(1) St. Cloud Cathedral 26 (2) Holdingford 88 (3) West Central Area 92 (4) Albany 129 (5) Litchfield 138 (6) Sauk Centre 166 (7) Staples-Motley 180 (8) St. Cloud Christian 184 (9) Morris Area 200 (10) Pierz 214 (11) Royalton 232 … incomplete teams: New London-Spicer, Paynesville, Long Prairie-Grey Eagle, Ottertail Central, Wheaton/Herman-Norcross

Individual

TOP FIVE — (1) Rachel Eickhoff, Cathedral, 15:32.78 (2) Paige Danielson, Cathedral, 16:32.27 (3) Abby Van Kempen, WCA, 16:33.96 (4) Kylee Fernholz, WCA, 16:36.37 (5) Savannah Ramirez, Lit, 16:46.75

LITCHFIELD — (5) Savannah Ramirez 16:46.75 (16) Ali McGraw 17:31.09 (23) Jane Hulterstrum 18:09.96 (46) Asjha Quade 19:11 (59) Jenna Aller 20:05.52

MORRIS AREA — (12) Savannah Aanerud 17:21.14 (43) Kindra Cannon 19:09.87 (51) Lauren Reimers 19:26.79 (56) Becca Holland 20:00.32 (57) Rebekah Aanerud 20:01.84

NLS — (61) Brooke Edman 20:09.67

PAYNESVILLE — (9) Promise Butler 17:04.36 (29) Andrea Schmitt 18:34.67

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness