Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Cross Country Roundup: Montevideo boys, Benson/KMS girls win WCC titles

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Willmar, 56201
Willmar Minnesota 2208 Trott Ave. SW / P.O. Box 839 56201

GRANITE FALLS — With the help of freshman Kurt TeBeest winning and having three other runners place in the top 10, the Montevideo boys made it a three-peat at the West Central Conference Championships Wednesday at Granite Run Golf Course.

Advertisement
Advertisement

The Benson/KMS girls also had four finish in the top 10 en route to claiming the team title. Bethany Rosemeier was a close second to champion Claire Sulflow of runner-up Montevideo, Jessica Goff sixth, Libby Peters ninth and Leah Tessem 10th. Emily Tostenson finished 15th for the Braves, who also had Hannah Weber (16th) and Serenity Driscoll (18th) place in the top 20.

With TeBeest’s win and Zaccary Enevoldsen placing fourth, Joe Varpness fifth, Tristan Weber eighth and Njaal Gustavsen 12th, the Thunder Hawks accumulated 30 points to easily outdistance runner-up Benson/KMS. Morris Area was just one point behind the Braves for third with BOLD coming in fourth, Yellow Medicine East fifth and Sauk Centre sixth.

Jacob Carroll finished second for the second straight year for YME while Aaron Goulet of Morris Area improved on last year’s fourth-place showing by finishing third. TeBeest was 10th last year as an eighth-grader.

In the girls race, Promise Butler of Paynesville was third, Savannah Aanerud of Morris Area fifth and Jessica Senkyr of BOLD seventh.

The meet was pushed back a day due to unfavorable weather conditions.

BOYS

Team scoring

(1) Montevideo 30 (2) Benson/KMS 80 (3) Morris Area 81 (4) BOLD 84 (5) Yellow Medicine East 92 (6) Sauk Centre 143 … Paynesville incomplete

Individual

TOP 10 — (1) Kurt TeBeest, Mon, 17:17 (2) Jacob Carroll, YME, 17:24 (3) Aaron Goulet, MA, 17:42 (4) Zaccary Enevoldsen, Mon, 18:03 (5) Joe Varpness, Mon, 18:07 (6) Josh Bailey, BKMS, 18:27 (7) Ryan Gray, MA, 18:37 (8) Tristan Weber, Mon, 18:38 (9) Wayne Kosak, BOLD, 18:39 (10) Joseph Gerhartz, SC, 18:40

MONTEVIDEO — (1) TeBeest (4) Enevoldsen (5) Varpness (8) Weber (12) Njaal Gustavsen 18:43

BENSON/KMS — (6) Bailey (14) Joe Eix 18:42 (19) Samuel Rosemeier 19:15 (20) Brady Ascheman 19:19 (24) Grant Molden 19:43

MORRIS AREA — (3) Goulet (7) Gray (16) Jonathan Jerke 19:06 (27) Eric Staebler 20:03 (30) Travis Ostby 20:14

BOLD — (9) Kosak (13) Byron Frank 18:45 (15) Josh Meyers 18:59 (23) Hunter Stevens 19:41 (26) Russell Lesniak 20:01

YME — (2) Carroll (11) Austin Thomas 18:42 (21) Clint Thomas 19:24 (29) Blake Helgeson 20:13 (32) Isaac Rillo 20:29

PAYNESVILLE — (18) Spencer Syvertson 19:14 (36) Tucker Wendroth 21:01 (45) Justin Wendlandt 25:46

GIRLS

Team scoring

(1) Benson/KMS 39 (2) Montevideo 54 (3) Sauk Centre 67 (4) Morris Area 94 (5) Paynesville 120 … incomplete teams: BOLD, Yellow Medicine East

Individual

TOP 10 — (1) Claire Sulflow, Mon, 15:21 (2) Bethany Rosemeier, BKMS, 15:31 (3) Promise Butler, Pay, 16:03 (4) Kelli Lewis, SC, 16:17 (5) Savannah Aanerud, MA, 16:29 (6) Jessica Goff, BKMS, 16:33 (7) Jessica Senkyr, BOLD, 16:38 (8) Madison Greenwaldt, SC, 17:09 (9) Libby Peters, BKMS, 17:12 (10) Leah Tessem, BKMS, 17:14

BENSON/KMS — (2) Rosemeier (6) Goff (9) Peters (10) Tessem (15) Emily Tostenson 17:42

MONTEVIDEO — (1) Sulflow (12) Jamilah Carson 17:34 (13) Mollie Varpness 17:36 (14) Taylor Root 17:37 (19) Emmalee Enevoldsen 18:02

MORRIS AREA — (5) Aanerud (21) Lauren Reimers 18:14 (23) Becca Holland 18:32 (26) Kali Berlinger 19:01 (30) Kindra Cannon 19:16

PAYNESVILLE — (3) P. Butler (28) Destiny Butler 19:14 (33) Sophia Strand 19:25 (36) Hannah Lange 20:46 (40) Rebecca Mogard 21:45

BOLD — (7) J. Senkyr (24) Shania Senkyr 18:32 (39) Elizabeth Hatch 21:10 (41) Katie Buchtel 21:50

YME — (17) Cassie Weir 17:52 (29) Morgan Field 19:15 (31) Kaitlyn Ladwig 19:17 (38) Allison Carmany 21:06

Camden

Alaysia Freetly was first and teammate Sadie Thompson came in third to help the Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd girls win the team title at the conference championships Wednesday at the Canby Golf Club.

Ben Burgett raced to another individual win for the Community Christian boys, who finished third behind Canby/Minneota/Lincoln HI and runner-up LQPV/DB. Keiser Freetly finished fifth for LQPV/DB.

Kelly Kvaal was sixth, Grace Hegland ninth and Jordyn Sterud 10th for LQPV/DB, which edged the hosts by only one point.

BOYS

Team scoring

(1) Canby/Minneota/Lincoln HI 27 (2) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd 56 (3) Community Christian 70 (4) Tracy-Milroy-Balaton 77 (5) MACCRAY/RCW 116

Individual

TOP FIVE — (1) Ben Burgett, CC, 16:48.8 (2) Wyatt Johansen, CML, 17:24.9 (3) Matt Lavoy, TMB, 17:38.7 (4) McKinley Johansen, CML, 18:09.2 (5) Keiser Freetly, LDB, 18:14.6

LQPV/DB — (5) Freetly (10) Blake Trygestad 18:53.1 (11) John Wagner 18:59.6 (12) Jacob Willis 18:59.8 (18) Stephen Martin 20:14.7

CC — (1) Burgett (9) Josh Starr 18:36.2 (13) Riley Gardner 19:26 (23) Mike Elmhorst 20:40.3 (24) Tim Finsaas 21:05.1

MACCRAY/RCW — (14) Thomas Froland 19:28.8 (15) Jacky Dykema 19:56.7 (25) Ransom Dykema 21:09.7 (30) Tyler Plowman 22:29.1 (32) Jordan Caskey 22:46.1

GIRLS

Team scoring

(1) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd 29 (2) Canby/Minneota/Lincoln HI 30 (3) Tracy-Milroy-Balaton 85 (4) Lakeview 104 … incomplete: Community Christian, Hendricks, MACCRAY/RCW

Individual

TOP FIVE — (1) Alaysia Freetly, LDB, 15:36.9 (2) Leah Jessen, CML, 15:53.9 (3) Sadie Thompson, LDB, 16:00.9 (4) Natalie Dinius, CML, 16:02.3 (5) Emily Gillingham, CML, 16:05.4

LQPV/DB — (1) Freetly (3) Thompson (6) Kelly Kvaal 16:06.4 (9) Grace Hegland 16:33.9 (10) Jordyn Sterud 16:36.2

CC — (20) Hannah Reid 18:06.8 (24) Lizzy Gardner 19:01.3

MACCRAY/RCW — (46) Alexis Wolf 24:37.2

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness