Sections

Weather Forecast

Close

Update: Shots fired outside Zorbaz in Spicer early Sunday

Cross Country: Willmar's Byberg first at Hutchinson Invitational

HUTCHINSON -- Anders Byberg won the Hutchinson Invite boys cross country race as Willmar finished fifth in both boys and girls divisions Thursday.

Byberg finished the five-kilometer course in 16:54.2, five seconds ahead of Tyler Broadwell of Sartell.

Wayzata won the boys title with 63 points. Willmar had 132.

Tara Rudie took 10th in the girls race in 15:59.2. New Prague won the girls title with 70 points. The Cardinals had 115.

BOYS

Team scoring

(1) Wayzata 63 (2) Sartell 104 (3) Buffalo 106 (4) Mankato West 114 (5) Willmar 132 (6) Orono 135 (7) Marshall 157 (8) Hutchinson 182 (9) Fairmont 190 (10) New Prague 238 (11) Mankato East 267 (12) St. Croix Prep 383

Individual

TOP THREE -- (1) Anders Byberg, Wil, 16:54.2 (2) Tyler Broadwell, Sar, 16:59.4 (3) Grant Vankeulen, Mar, 17:08.6

WILLMAR -- (1) Anders Byberg 16:54.2 (26) Alex Johannes 17:47.5 (33) Ryan Sawyer 18:02.0 (35) Thomas Seifert 18:09.0 (37) Kyler Vossen 18:11.9 (48) Mowlid Mohamed 18:36.6

GIRLS

Team scoring

(1) New Prague 70 (2) Sartell 88 (3) Fairmont 101 (4) Hutchinson 104 (5) Willmar 115 (6) Marshall 129 (7) Buffalo 131 (8) Mankato West 171 (9) Mankato East 206 (10) Orono 270

Individual

TOP THREE -- (1) Lauren Friese, Fair, 14:38.8 (2) Alissa Retterach, Hut, 15:08.6 (3) Mackenzie Dockendorf, Sar, 15:23.2

WILLMAR -- (10) Tara Rudie 15:59.2 (19) Ingrid Figenskau 16:27.3 (25) Paige Kester 16:34.4 (27) Alexis Miley 16:38.2 (34) Marin Hanson 16:56.3 (40) Karlie Hoffer 17:05.6

NLS Invite

BOYS

Team scoring

(1) Albany 62 (2) Sauk Centre 90 (3) Long Prairie-Grey Eagle 91 (4) Otter Tail Central 106 (5) Morris/Chokio-Alberta 114 (6) Litchfield 146 (7) West Central Area 149 (8) Paynesville 218 (9) New London-Spicer 219 (10) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd 255 (11) MACCRAY/Renville County West 268 (12) BOLD/Buffalo Lake-Hector 271

Individual

TOP FIVE -- (1) Jacob Gerhartz, SC, 16:59.88 (2) Kyle Toms, WCA, 17:03.0 (3) Mike Kluver, SC, 17:29.26 (4) Seth Hare, Alb, 17:34.43 (5) Dan Tiernan, MCA, 17:39.29

BELGRADE-BROOTEN-ELROSA -- (18) Grant Bell 18:16.99 (65) Jared Sorenson 20:15.15

BENSON/KMS -- (19) Klint VanHeuveln 18:18.80 (68) Joe Weber 20:25.29 (78) Joe Eix 21:41.41

BOLD/BUFFALO LAKE-HECTOR -- (39) Jacob Revier 19:19.23 (40) John Doe 19:19.97 (66) Ethan Ryberg 20:18.67 (70) Zach Revier 20:36.15 (71) Wayne Kosak 20:38.50

LQPV/DB -- (16) Cade Robertson 18:09.23 (25) Alex Stamp 18:32.73 (63) Damon Streich 20:05.67 (85) Blair Tostenson 23:18.44 (86) Brandon Zinda 23:26.86

LITCHFIELD -- (20) Caleb Kragenbring 18:19.02 (26) Zach Whitchurch 18:33.28 (30) Cameron Sundmark 18:42.95 (37) Trevor Isaacson 19:04.70 (43) Taylor Gassman, 19:23.77

MACCRAY/RCW -- (35) Ben Bonnema 19:03.53 (56) Michael Heida 19:51.06 (57) Zach Hauser 19:52.72 (58) Jordon Boonstra 19:57.85 (74) Levi Koenen 20:45.78

MORRIS/CA -- (5) Tiernan (6) Roy Reese 17:43.94 (13) Aaron Goulet 18:03.55 (44) Beau Keimig, MCA, 19:24.47 (50) Matt Cotter 19:43.62

NL-SPICER -- (31) Kyle Gjerde 18:49.31 (41) Orlando Hahn 19:20.63 (48) Nolan Schmitz 19:34.95 (54) Elliot Eckhoff 19:47.76 (55) Bryant Pfingsten 19:49.33

PAYNESVILLE -- (28) Anthony Poepping 18:35.32 (34) Dan Weidner 18:59.98 (47) Matt Frenchick 19:33.09 (53) Patrick Hoeft 19:45.52 (67) Jonathan Dorf 20:23.63

YELLOW MEDICINE EAST -- Tanner Kompelien 21:20.32 (88) Tyler Kotlowski 24:52.76 (89) Adam Savariego 25:45.71

GIRLS

Team scoring

(1) Albany 40 (2) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd 55 (3) Sauk Centre 84 (4) Holdingford 127 (5) New London-Spicer 156 (6) West Central Area 161 (7) Paynesville 187 (8) Benson/KMS 210 (9) MACCRAY/Renville County West 221 (10) Morris/Chokio-Alberta 226 (11) Eden Valley-Watkins/Kimball 226

Individual

TOP FIVE -- (1) Maren Greenwaldt, SC, 15:25.17 (2) Madi Sachs, Alb, 15:41.01 (3) Tera Walker, LQPVDB, 15:54.12 (4) Kaylee Roelike, Alb, 15:59.81 (5) Alaysia Freetly, LQPVDB, 16:00.05

BENSON/KMS -- (21) Hannah Weber 16:47.27 (46) Leah Tessem 18:00.45 (59) Bethany Rosemeier 18:37.18 (63) Laura Rosemeier 18:52.33 (65) Haley Moseng 19:00.57

BOLD -- (12) Jessica Senkyr 16:27.44 (24) Mariah Lundstrum 16:57.24 (51) Jamila Stimpel 18:15.62 (82) Misty Brooks 23:50.73

LQPV/DB -- (5) Freetly 16:00.05 (14) Whitney Hermanson 16:29.83 (15) Kate Seivert 16:38.34 (31) Jennifer Kack 17:16.51 (34) Erin Breberg 17:28.49

LITCHFIELD -- (7) Savannah Ramirez 16:02.00 (20) Macie Manning 16:45.70 (27) Jenna Aller 16:59.45

MACCRAY/RCW -- (22) Lindsay Schmidt 16:50.87 (42) Bailee Hauser 17:52.79 (44) Shelby Groen 17:54.29 (76) Haylee Sandry 20:26.59 (83) Katie Olsen 25:10.35

MINNEWASKA -- (19) Halle Christianson 16:42.88 (71) Madison Phillips 19:43.10

MORRIS/CA -- (38) Makenzie Smith 17:34.88 (43) Rachel Rausch 17:53.81 (62) Julia Sauder 18:50.47 (64) Becca Holland 18:52.64 (66) Jana Loher 19:08.18

NL-SPICER -- (8) Spencer Erickson 16:07.11 (32) Lydia Kieft 17:20.19 (41) Codie Bennetts 17:51.72 (53) Gracie Waugh 18:19.74 (55) Allison Ruter 18:32.26

PAYNESVILLE -- Allie Stanger 16:54.85 (30) Brittney Hemmesch 17:12.25 (45) Kathryn Weidner 17:56.72 (52) Andrea Schlangen 18:17.86 (78) Jackie Keller 22:41.13

Advertisement
randomness