Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Girls Golf roundup

Email News Alerts
sports Willmar, 56201
Willmar Minnesota 2208 Trott Ave. SW / P.O. Box 839 56201

Section 3AA-Southeast

Friday at Worthington

BOLD's Chloe Altmann shot an 89 and Vanessa Anderson had a 103 to advance to the Section 3AA meet.

Advertisement
Advertisement

Team scoring

(1) Jackson County Central 361 (2) BOLD 406 (3) Redwood Valley 426 (4) St. James 508

Individual

SECTION QUALIFIERS - Chloe Altmann, BOLD, 89; Vanessa Anderson, BOLD, 103

Area results

BOLD - Chloe Altmann 89, Vanessa Anderson 103, Bre Mertens 106, Holly Peterson 108

REDWOOD VALLEY - not available

Section 5A-South

Friday at Marshall

Ortonville took first and MACCRAY second to advance to the Section 5A meet. Trisha Kienitz of MACCRAY was the medalist with an 86. Dawson-Boyd, which placed third, had three golfers advance.

Team scoring

(1) Ortonville 402 (2) MACCRAY 405 (3) Dawson-Boyd 425 (4) Canby 431 (5) Buffalo Lake-Hector 456 (6) Atwater-Cosmos-Grove City 498 (7) Renville County West 515

Individual

AREA SECTION INDIVIDUAL QUALIFIERS - Carly Schmalz, BLH, 93; Janelle Baldwin, DB, 96; Ivy Schueller, DB, 102; Ashley Abraham, DB, 105

Area results

ACGC - Tisha Bloomquist 115, Hailey Williams 115, Kayla Johnson 131, Nicole Krumrie 137

BBUFFALO LAKE-HECTOR - Carly Schmalz 93, Jenna Niles 117, Mikayla Paulson 118, Alesha Paulson 128

DAWSON-BOYD - Janelle Baldwin 96, Ivy Schueller 102, Ashley Abraham 105, Dallas Breberg 122

MACCRAY - Trisha Kienitz 86, Bailee Hauser 102, Brooke Luepke 108, Becky Suter 109, Morgan Jaenisch 111, Tiffany Mogard 112

RENVILLE COUNTY WEST - Mandi Wordes 114, Erica Hanson 120, Alyssa Bruns 123, Kelsey Gigstad 158

Section 3AA-Northwest

Friday at Ortonville

Benson/KMS won the subsection title with a 375 and will advance. Montevideo, which finished second with a 397, had four golfers qualify for the section meet.

Abby Fragodt of BKMS was the medalist with an 87.

Team scoring

(1) Benson/KMS 375 (2) Montevideo 397 (3) Lac qui Parle Valley 467 (4) Morris 492

Individual

AREA INDIVIDUAL SECTION QUALIFIERS - Nichole Strei, Mon, 94; Keli Pry, Mor, 95; Haley Kubista, Mon, 101; Kelsey Amborn, Mon, 101; Kendyl Anderson, Mon, 101

Area results

BENSON/KMS - Abby Fragodt 87, Lauren Alsaker 89, Lizzie Ness 92, Rachel Bausman 107, Caroline Westberg 112, Leah Miller 133

LQPV - Jen Kack 106, Kalyn Gloege 109, Jordyn Kalthoff 124, Hannah Mork 128

MONTEVIDEO - Nichole Strei 94, Kendyl Anderson 101, Haley Kubista 101, Kelsey Amborn 101,

MORRIS - Keli Pry 95, Cassidy Hennen 116, Pam Engebretson 117, Carly Gullickson 164

Section 3AA-Northeast

Friday at Benson

Minnewaska had the top four scores to easily win the title and advance its team to Thursday's Section 3AA meet in Willmar. Allie Ostrander was first with a 72 and was followed by Sarah Roering at 75, Jenna Jani at 87 and Sam Falk at 88.

Second-place Litchfield will advance Danielle Elam, Katlyn Kiehn, Kayla Sommerfeld, Alex Tipka and Kristen Solbrack to the section meet as they had the best scores outside of the team qualifier.

Team scoring

(1) Minnewaska 322 (2) Litchfield 361 (3) New London-Spicer 443 (4) Yellow Medicine East 567

Individual

AREA INDIVIDUAL SECTION QUALIFIERS - Danielle Elam, Lit, 88; Katlyn Kiehn, Lit, 90; Kayla Sommerfeld, Lit, 90; Alex Tipka, Lit, 93; Kristen Solbrack, Lit, 97

Area results

LITCHFIELD - Danielle Elam 88, Katlyn Kiehn 90, Kayla Sommerfeld 90, Alex Tipka 93, Kristen Solbrack 97

MINNEWASKA - Allie Ostrander 72, Sarah Roering 75, Jenna Janu 87, Sam Falk 88, Brianna Janu 91, Alexis Guggisberg 92

NLS - Lauren Dietz 104, Ellary Sweep 108, Abby Sweep 112, Kelsey Johnson 119

YME - Leah Hastings 116, Erica Moritz 120, Cassie Thielen 161, Leah Jeseritz 170

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness