Sections

Weather Forecast

Close

Girls Golf Roundup

TUESDAY RESULTS

Central Lakes

Alexandria posted the top three individual scores to cruise to a 39-shot win at the conference opener Tuesday at Wapicada Golf Course in St. Cloud.

Megan Iiams had a 96 to guide Willmar, which finished seventh.

Team scoring

(1) Alexandria 327 (2) St. Cloud tech 366 (3) Rocori 382 (4) Brainerd 396 (5) tie, Sartell and St. Cloud Apollo, both 421 (7) Willmar 427 (8) Fergus Falls 465 (9) Sauk Rapids 547

Individual

TOP THREE – (1) Amanda Bigger, Alex, 75 (2) Natalie Amundson, Alex, 83 (3) Bridget Amundson, Alex, 84

Willmar results

Megan Iiams 96, Grace Sawyer 102, Martha Roberts 113, Jordan Sankey 116, Bergen Vollan 120, Alex Kennedy 123

Wright County West

Litchfield earned two more conference wins as senior Alex Tipka was the medalist in both meets at Albion Ridges. Tipka tied for first with a 41 on the Rock Course and then carded a 40 on the Granite Course to win the second meet by a stroke.

Kennedy Sommerfeld and Kalley Spreiter finished second and third, respectively, individually to help Litchfield go 1-2-3 on the Granite Course. Sommerfeld finished third in the opening meet.

Team scoring

First meet — (1) Litchfield 170 (2) Glencoe-Silver Lake 192 (3) Dassel-Cokato 199 (4) Annandale 201 (5) New London-Spicer 232

Second meet — (1) Litchfield 168 (2) Glencoe-Silver Lake 206 (3) Dassel-Cokato 208 (4) Annandale 214 (5) New London-Spicer 244

Individual

FIRST MEET — (1) tie, Danai Kerbaugh, Ann; Alex Tipka, Lit; both 41 (3) Kennedy Sommerfeld, Lit, 42

SECOND MEET — (1) Alex Tipka, Lit, 40 (2) tie, Kennedy Sommerfeld, Lit; Kalley Spreiter, Lit; both 41

Litchfield results

First meet — Tipka 41, Sommerfeld 42, Kelsey Wattenhofer 43, Hannah Norlin 44, Kalley Spreiter 44 ... Second meet — Tipka 40, Sommerfeld 41, Spreiter 41, Wattenhofer 46

NLS results

First meet — Ellary Sweep 44, Brooke Buening 60, Anika Olson 60, Danni Jamison 68 ... Second meet — Sweep 46, Beuning 61, Olson 68, Deziree Illies 69

Ortonville Invite

Team scoring

Minneota 386, Ortonville 405, Benson/KMS 429, Dawson-Boyd 445, Morris/Chokio-Alberta 459, Canby 473, Milbank (S.D.) 481, Lac qui Parle Valley 486, Montevideo 498

Individual

TOP FIVE – Kyra Gores, Min, 86; Kellie Enderson, BK, 87; Hope Hasslen, Ort, 92; Karina Kafka, Ort, 93; Morgan Jones, Mil, 95

Area results

BENSON/KMS – Enderson 87, Shayla Burns 102, Rachel Lee 117, Katie Samuelson 123

DAWSON-BOYD – Tracy Polzine 104, Raeann Tuff 117, Taylor Loose 106, Katheryn Madson 118

LQPV – Alison Dahle 110, Abby Stender 113, Shannon Bussey 12, Callie Ludvigson 136

MONTEVIDEO – Marisa Winters 123, Sara Johnson 122, Paige Olson 138, Alex Woner 124

MORRIS/CA – Maddie Hennen 102, Shiori Legate 102, Megan Kirkeide 120, Miranda Hesse 135

Advertisement
randomness