Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Green Lake Road Race - Top male finishers

Email Sign up for Breaking News Alerts
local Willmar, 56201
West Central Tribune
(320) 235-6769 customer support
Willmar Minnesota 2208 Trott Ave. SW / P.O. Box 839 56201

Here are the top male division finishers in the Green Lake Road Race.

(Top 5)

14-UNDER

(1) Tony Nikodym, Ham Lake, 1:29:26

Advertisement
Advertisement

15-19 DIVISION

(1) Lukas Gemar, Moorhead, 1:14:50 (2) Charlie Hansen, Minnetonka, 1:17:31 (3) Austin Hinrichs, Clara City, 1:19:54 (4) Forrest Asp, Storden, 1:22:51 (5) Logan Erickson, Raymond, 1:25:06

20-24 DIVISION

(1) Kyle Eckhoff, Willmar, 1:09:50 (2) Michael Heinen, Willmar, 1:21:53 (3) Michael Smith, Spice, 1:22:07 (4) Andrew Nelson, St. Cloud, 1:28:31 (5) Matt Lind, Atwater, 1:38:00

25-29 DIVISION

(1) John Peter, Pelican Rapids, 1:18:00 (2) Travis Morehead, Minneapolis, 1:24:45 (3) Travis Miller, Nisswa, 1:26:09 (4) Jaime Martinez, Willmar, 1:28:47 (5) Kyle Swenson, New London, 1:37:58

30-34 DIVISION

(1) Eric Kronback, Westbrook, 1:17:10 (2) Scott Peterman, Stillwater, 1:21:40 (3) Chad Schmiesing, New London, 1:22:26 (4) Jeffrey Miller,m Fargo, N.D., 1:23:23 (5) Glen Iladeboe, Minneapolis, 1:24:46

35-39 DIVISION

(1) Jamie Haugen, Olivia, 1:20:38 (2) Bob Greeley, Silver Lake, 1:26:31 (3) Ben Anderson, Chaska, 1:27:58 (4) Webb Friedly, Wayzata, 1:29:46 (5) Steve Lykken, Willmar, 1:29:48

40-44 DIVISION

(1) Jim Bengtson, Eden Prairie, 1:19:45 (2) Tim Wright, Sauk Rapids, 1:27:31 (3) Michael Hanson, Willmar, 1:28:02 (4) Steven Lueders, Kandiyohi, 1:28:32 (5) John Vornholt, New London, 1:32:00

45-49 DIVISION

(1) Joe Buckentine, St. Cloud, 1:16:13 (2) Craig Christians, Bellevue, 1:16:35 (3) Monty Steffens, Sartell, 1:21:04 (4) Ron Guetter, Willmar, 1:29:09 (5) Jim Tauer, Marshall, 1:29:23

50-54 DIVISION

(1) David Hartz, Cold Spring, 1:20:52 (2) Rob Randall, Ortonville, 1:32:08 (3) Wayne Dahlen, Spicer, 1:33:44 (4) Benjamin Walker, Eden Prairie, 1:34:58 (5) Bill Richardson, Bloomington, 1:40:21

55-59 DIVISION

(1) Bob Kovell, St. Cloud, 1:32:41 (2) Forrest Peterson, Willmar, 1:39:44 (3) Pat Sauter, St. Paul, 1:42:28 (4) Greh Roth, Annandale, 1:48:28 (5) Lachlan Smith, Spicer, 1:52:03

60-AND-OVER

(1) Dennis Nelson, Redwood Falls, 1:34:24 (2) Roger Ulferts, Prinsburg, 1:48:55 (3) Corky Berg, Willmar, 2:00:15 (4) Bruce Hanson, Willmar, 2:02:33 (5) Luther Opjorden, Milan, 2:09:27

Advertisement
news@wctrib.com
Advertisement
Advertisement