Sections

Weather Forecast

Close

History made as Clinton secures Democratic White House nomination

Green Lake Triathlon results

The Green Lake Triathlon kicked off Saturday morning with the kid's version. Here, in the 5-6 year-old set, the bike and running legs mix while navigating the cones in the Saulsbury Beach parking lot. In its second year, 199 children ages 3-14 registered. Tribune photo by Rand Middleton

Olympic Male Results

(Place, name, age, city, time)

1. Mark Lavin, 31, Sioux Falls, S.D. 1:56:49

2. Holdon Clauson, 24, Stillwater 2:00:23

3. Lucas Pedersen, 22, Richfield 2:01:20

4. Randall Peterson, 43, Northfield 2:02:39

5. Jon Degroot, 28, Sioux Falls, S.D. 2:04:42

6. David Olsen, 38, Blue Earth 2:06:07

7. Peter Sandelin, 30, Duluth 2:09:17

8. Andrew Prest, 34, Dayton 2:09:28

9. Josh Doebbert, 20, Glenwood 2:10:22

10. Eddie Kaiser, 28, Minneapolis 2:10:24

11. Robb Hall, 46, Chanhassen 2:13:24

12. John Hagen, 35, Plainview 2:13:58

13. Sean Mahler, 35, St. Michael 2:14:16

14. Jim Schultz, 47, Shorewood 2:14:21

15. Jeff Gilmer, 50, Delano 2:14:36

16. Pete Royer, 50, Litchfield 2:14:50

17. Rick Lacaille, 43, Duluth 2:15:23

18. Joey Ulferts, 39, Willmar 2:15:40

19. Steve Hatkin, 39, North Mankato 2:16:53

20. Reese Lang, 39, Loretto 2:16:56

21. Tim Bode, 42, Buffalo 2:17:55

22. Chris Hagen, 33, Little Falls 2:19:01

23. Joey Fragodt, 21, Benson 2:19:26

24. Paul Bischel, 47, Minneapolis 2:21:09

25. Erek Swenson, 33, Otsego 2:21:12

26. Bret Busse, 40, Apple Valley 2:21:25

27. Arlen Stark, 30, St. Louis Park 2:22:14

28. Joel Gregory, 19, Richmond 2:22:19

29. Justin Pool, 34, Buffalo 2:23:03

30. Mike Hanson, 42, Willmar 2:23:29

31. Reggie Swenson, 35, Hanover 2:24:13

32. Steve Tannen, 41, Minneapolis 2:24:28

33. Tom Kandiko, 25, Minneapolis 2:25:34

34. Doran Schoeppach, 46, Mpls 2:26:31

35. Michael Granbois, 30, New Brtn 2:27:02

36. Gage Sachs, 15, Glenwood 2:27:43

37. Jeff Hanson, 47, St. Louis Park 2:27:47

38. Glenn Voss, 50, Sioux Falls 2:28:27

39. Will Jagow, 39, Willmar 2:28:59

40. David Stueve, 38, Buffalo 2:29:12

41. Kevin Wieberdink, 38, Victoria 2:30:11

42. Dan Enderson, 50, Benson 2:30:32

43. Jason Meyer, 34, Watertown, S.D. 2:33:02

44. Standon Fitting, 54, Buffalo 2:33:04

45. Jeff Lenzen, 40, St. Cloud 2:33:18

46. Chris Strand, 21, Moorhead 2:34:46

47. William Krauss, 47, Rochester 2:34:47

48. Bryan Degroot, 53, Prinsburg 2:37:51

49. Forrest Peterson, 60, Willmar 2:37:55

50. Terry Hill, 57, Maple Grove 2:39:23

51. Grant Swenson, 32, Floey 2:39:43

52. Steve Blom, 44, Prinsburg 2:39:49

53. Reese Seefeldt, 35, Hutchinson 2:40:17

54. Eugene Garver, 64, Sartell 2:45:36

55. Alex Kokula, 22, Sartell 2:46:38

56. Kris Long, 32, Columbia Heights 2:47:18

57. Jeff Poppema, 49, Raymond 2:48:52

58. Tom Mascarenas, 42, Belle Plaine 2:51:03

59. Daniel Klages, 48, Mankato 3:02:17

60. Joshua Kelly, 23, Comfrey 3:02:18

61. Matt Eller, 39, Ames, Iowa 3:59:12

Olympic Female Results

(Place, name, age, city, time)

1. Cindy Blackstock, 36, Plymouth 2:12:36

2. Mary Leedahl, 28, Madison, Wis. 2:14:24

3. Laurel Sundberg, 30, Minnetonka 2:16:37

4. Suzie Olsen, 39, Blue Earth 2:16:50

5. Kathleen Dewahl, 23, St. Paul 2:28:45

6. Janell Brown, 24, Rosemount 2:29:32

7. Mary Deeg, 47, St. Paul 2:29:46

8. Sarah Jagow, 37, Willmar 2:33:37

9. Melissa Radel, 41, New London 2:36:40

10. Amy Morrell, 40, Spicer 2:37:12

11. Melany Thull, 27, St. Cloud 2:42:13

12. Dawn Garlough, 50, Bloomington 2:42:58

13. Christin Rutgers, 26, Alexandria 2:43:32

14. Nicole Apelt, 28, Minnetonka 2:44:17

15. Beckie Perkins, 43, Apple Valley 2:44:19

16. Tiffany Vreeman, 36, Rogers 2:45:03

17. Lisa Jamison, 32, Belle Plaine 2:50:33

18. Katie Erdahl, 19, Blue Earth 2:51:44

19. Kate Paris, 25, Burnsville 2:52:09

20. Mary Ann Voss, 52, Sioux Falls 2:52:59

21. Jeanne Labore, 59, Minneapolis 3:20:15

Olympic Relay Results

(Place, name, time)

1. It takes two to tri: Dale Forde, Dale Forde, Nadine Brown 2:03:44

2. Team Oxygen: Ross Swartz, John Seifert, Danny Voss 2:06:47

3. Brown Duo: Corey Brown, Corey Brown, Colin Brown 2:09:52

4. Mad Men: Craig McKernan, Paul Weller, Paul Weller 2:22:51

5. Team SBR Fun: Marisa Provencher, Casey Deedon, Gregg Stenzel 2:31:29

Sprint Male Results

(Place, name, age, city, time)

1. Robert Brown, 34, Hopkins 59:29

2. Darin Wieneke, 35, Minneapolis 1:00:24

3. Ted McNamara, 42, Buffalo 1:01:14

4. Jonathan Fisher, 33, Sandpoint, Idaho 1:01:16

5. Scott Erickson, 47, Ramsey 1:03:46

6. Noah Retka, 25, Rochester 1:04:05

7. Mark Lindquist, 37, Buffalo 1:05:44

8. William Lorenz, 37, Benson 1:05:45

9. John Healy, 52, St. Paul 1:06:10

10. Dennis Ellingson, 57, Courtland 1:06:16

11. Charles Seifert, 17, Willmar 1:06:26

12. Brad Arneson, 42, New London 1:06:32

13. Steve Hoover, 55, St. Cloud 1:07:04

14. Josh Stahl, 40, Minnetonka 1:07:11

15. Kurt Bruhn, 41, Buffalo 1:07:50

16. Matt Strobl, 33, Delano 1:08:12

17. Kris Kolstad, 51, Willmar 1:08:18

18. Thomas Edwards, 13, Waconia 1:08:31

19. Mike Flynn, 57, Elk River 1:09:05

20. Dan Lagermeier, 46, Eden Prarie 1:09:07

21. Jeff Jorgenson, 42, Marshall 1:09:15

22. Bert Hansen, 38, Willmar 1:09:17

23. Chad Monson, 38, Minneapolis 1:09:41

24. Jesse Gislason, 35, Spicer 1:09:49

25. Greg Skoog, 42, Sartell 1:09:53

26. Ryan Ammermann, 28, Mpls 1:09:58

27. Michael Amerson, 29, Edina 1:09:59

28. Jason Fine, 39, Mesa, Ariz. 1:10:01

29. Ryan Stoneburner, 30, Paynesvlle 1:10:19

30. Jake Tomczik, 34, Minneapolis 1:10:22

31. Daniel Jacobs, 48, Olivia 1:10:24

32. Elliot Busta, 15, St. Cloud 1:10:44

33. Michael Given, 36, Saint Cloud 1:11:01

34. Isaac Hinrichs, 25, New Brighton 1:11:36

35. Logan Erickson, 17, Raymond 1:12:13

36. Tom Stoneburner, 21, Fairmont 1:12:14

37. Brendan Reilly, 35, Sioux Falls 1:12:27

38. Rob Saver, 23, South St. Paul 1:13:02

39. David Nedrud, 19, Granite Falls 1:13:12

40. Spencer Johnson, 26, Spicer 1:13:16

41. Daniel Trajano, 42, Savage 1:13:31

42. Shayne Marker, 39, Waconia 1:13:46

43. Robert Strandell, 47, Plymouth 1:13:49

44. Lane Gans, 45, Mendota Heights 1:13:51

45. Ethan Roberts, 18, Mankato 1:14:05

46. Matt Ammermann, 25, New Brtn 1:14:13

47. Robert Gunderson, 47, Abrdn, S.D. 1:14:15

48. Andy Stoeckler, 18, Litchfield 1:14:16

49. Troy Mangan, 46, Plymouth 1:14:38

50. Jason Pung, 37, Robbinsdale 1:14:41

51. Michael Ebnet, 38, Buffalo 1:14:59

52. Michael Bratsch, 47, Danube 1:14:59

53. Chad Rembold, 37, St. Lwrnce, S.D. 1:15:48

54. Ben Murphy, 18, Benson 1:15:49

55. Dan Day, 27, St. Paul 1:15:49

56. Greg Jamison, 25, St. Cloud 1:15:50

57. Mick Quinn, 35, Willmar 1:15:50

58. Brent Neeser, 40, Andover 1:15:56

59. Brian Baker, 45, Maple Grove 1:16:02

60. Colin Stemper, 20, Richfield 1:16:13

61. Tom Lange, 46, Spicer 1:16:23

62. Dan Ryks, 26, Minneapolis 1:17:00

63. David Moen, 39, Victoria 1:17:04

64. Isaac Bublotz, 16, Hector 1:17:05

65. Brian Wolf, 49, St. Louis Park 1:17:10

66. Edward Haag, 58, Marshall 1:17:30

67. William Pattison, 27, St. Paul 1:17:31

68. Matt Huseby, 18, Eagle Lake 1:17:38

69. John Spreiter, 47, Litchfield 1:17:41

70. Don Fisher, 64, Willmar 1:17:43

71. Nick Parkhurst, 16, Medina 1:17:49

72. Joe Baker, 44, Loretto 1:17:51

73. Ben Larson, 25, Eden Prairie 1:18:02

74. Mark A Gabriel, 45, Ramsey 1:18:28

75. Jeremy Nelson, 32, St. Paul 1:18:33

76. Dan Court, 28, St. Paul 1:18:42

77. Shawn Wahlstrom, 33, Ogilvie 1:18:50

78. Dan Metcalfe, 44, Maple Grove 1:18:55

79. Justin Vudy, 27, St. Cloud 1:19:29

80. Brian Jamison, 32, Belle Plaine 1:19:36

81. Robert Davidson, 35, St. Cloud 1:19:39

82. Andrew Vick, 27, Minneapolis 1:19:50

83. Peter Obyrne, 24, Denver, Colo. 1:19:55

84. Brad Adkins, 40, Saint Michael 1:20:07

85. Keven Gray, 49, St. Cloud 1:20:28

86. Randy Strenge, 40, Buffalo 1:20:41

87. Nicholas Adams, 25, Duluth 1:21:17

88. John Nielsen, 62, Woodbury 1:21:21

89. Wayne Jagow, 50, Burnsville 1:21:50

90. Scott Young, 33, St. Paul 1:22:18

91. David Brecht, 37, Carver 1:22:27

92. Zac Zinda, 18, Holloway 1:22:33

93. Daniel Tiede, 44, Avon 1:22:45

94. Bret McFerrin, 17, Maple Grove 1:23:02

95. Troy Sunde, 31, St. Paul 1:23:18

96. Jason Duininick, 44, Willmar 1:23:33

97. Joseph Lang, 23, Paynesville 1:23:47

98. Kevin Quinn, 34, St. Cloud 1:23:51

99. Andrew Staab, 49, St. Paul 1:24:24

100. Keith Maile, 46, New Brighton 1:24:25

101. Paul Turner, 36, Cloquet 1:24:35

102. Alex Bilek, 17, Edina 1:24:42

103. Kevin Unger, 47, Willmar 1:24:48

104. Joe Kandiko, 59, Excelsior 1:24:55

105. Joe Molesky, 29, Buffalo 1:25:38

106. John Court, 53, Spicer 1:26:00

107. Aaron Stromley, 26, Shakopee 1:26:41

108. Shawn C Miller, 37, Rochester 1:26:41

109. Matthew Krengel, 34, S. Rapids 1:26:47

110. Jeff Bishop, 21, Elkhorn 1:27:11

111. Bruce Jones, 42, Sioux Falls, S.D. 1:27:20

112. Alexander Barksdale, 12, Plymth 1:27:20

113. Brian Jones, 47, Miller, S.D. 1:27:36

114. Aaron McManus, 23, Lafytte, Ind. 1:27:56

115. Dennis Gertgen, 37, Shakopee 1:28:12

116. Adam Biel, 22, Delano 1:28:16

117. Terry Nelson, 68, St. Louis Prk 1:28:24

118. Jim McGlade, 43, Lakeville 1:28:55

119. Rodney Neville, 42, Montevideo 1:29:23

120. Jay Lawton, 51, Willmar 1:29:33

121. Jason Kingstrom, 33, St. Paul 1:30:07

122. Eric Baukol, 27, Montevideo 1:30:11

123. Ben Whittington, 27, Roseville 1:31:02

124. Jim Poppema, 41, Hospers, Iowa 1:31:18

125. Lloyd Sunvold, 37, Sharpsburg 1:31:29

126. Russ Felt, 51, Litchfield 1:31:43

127. Aaron Richards, 26, St. Louis Prk 1:31:59

128. Tony Biel, 43, Delano 1:32:42

129. Thomas Siebold, 39, Buffalo 1:32:47

130. Larry Mathison, 42, Minneapolis 1:33:08

131. Tom Dixen, 47, Osceola, Ind. 1:33:26

132. Mark Bredehoeft, 47, Willmar 1:35:11

133. Nathaniel Leppanen, 24, Mpls 1:35:32

134. Matt Mosher, 44, Cottage Grove 1:36:05

135. Laura Barta, 34, Buffalo 1:36:42

136. Howard Freelove, 35, Little Falls 1:38:11

137. Sam Tabaka, 29, Rogers 1:39:10

138. Tom Hammer, 46, Howard Lake 1:39:21

139. Rick Carlson, 49, Plymouth 1:39:45

140. Steve Halsey, 57, Monticello 1:40:38

141. Andrew Zenk, 28, Grand Forks 1:41:33

142. Brian Skjei, 49, Sauk Rapids 1:46:04

143. Andrew Schwandt, 33, Wksha, Wis. 1:46:33

144. Robb Mattila, 37, Sartell 1:47:34

145. Stephen Hanson, 43, St. Paul 1:47:52

146. James Burke, 20, Erhard 1:47:56

147. Ryan Quinn, 32, New York 1:54:16

148. Rick Laughlin, 47, Beaver Creek, Ohio 1:55:36

Sprint Female Results

(Place, name, age, city, time)

1. Jill Ellenbecker, 36, Coon Rapids 1:07:37

2. Jennifer Mobley, 42, St. Louis Park 1:08:45

3. Tammy Marker, 38, Waconia 1:09:04

4. Roxanne Erickson, 29, Willmar 1:09:21

5. Megan Webster, 54, Richfield 1:10:08

6. Kelly Scheller, 33, Carver 1:10:44

7. Lynn Scheevel, 37, Albert Lea 1:11:12

8. Amy Lindgren, 27, Duluth 1:12:28

9. Jennifer Neuman, 39, Ramsey 1:12:35

10. Pam Zachman, 44, Golden Valley 1:13:23

11. Angela Williams, 31, St. Cloud 1:13:31

12. Lauren Poss, 18, Lewiston, Mont. 1:13:36

13. Jena Klein, 38, Cold Spring 1:13:58

14. Heather Spaulding, 32, S. Haven 1:14:51

15. Meagan Bebchuk, 18, Plymouth 1:15:01

16. Elizabeth Edwards, 10, Waconia 1:15:06

17. Maria Williams, 20, Maple Grove 1:15:20

18. Erika Imhoff, 19, Minneapolis 1:15:24

19. Anne Garlock, 33, Mound 1:15:29

20. Tracy Sik, 39, Willmar 1:15:37

21. Madi Sachs, 14, Glenwood 1:15:46

22. Erin Baker, 13, Grand Rapids 1:16:21

23. Kathy Nelson, 45, Brooklyn Park 1:16:22

24. Sharon Wawra, 24, Richfield 1:16:44

25. Michelle Perkins, 45, Erie, Colo. 1:17:06

26. Jenessa Denning, 26, Plymouth 1:17:09

27. Clara Schultz, 14, Minneapolis 1:17:11

28. Rebecca Zenk, 26, Minneapolis 1:17:14

29. Shelly Ducklow, 35, Carver 1:17:18

30. Carol Lavin, 45, Vermillion, S.D. 1:17:21

31. Gilly Mangan, 14, Plymouth 1:17:48

32. Jackie Johnson, 17, Spicer 1:18:05

33. Beth Reid, 30, Spicer 1:18:25

34. Sally Carey, 49, Golden Valley 1:18:39

35. Pauline McJilton, 42, Hopkins 1:19:34

36. Laura Stoneburner, 24, Fargo 1:19:52

37. Lynn Stoneburner, 28, Paynesvlle 1:21:05

38. Mandy Peacock, 28, Minneapolis 1:21:10

39. Kristin Flom, 46, St. Paul 1:21:35

40. Traci Strittmater, 37, Edina 1:21:38

41. Sarah Grobel, 38, Victoria 1:21:41

42. Kristina Poss, 17, Shoreview 1:21:44

43. Caitlin MacNair, 24, Madison, Wis. 1:21:54

44. Margaret Olafson, 53, Marshall 1:22:09

45. Claudia Lenz, 48, Willmar 1:22:23

46. Kimberly Cole, 27, Minneapolis 1:22:30

47. Jessica Degroot, 15, Prinsburg 1:22:39

48. Sarah Freelove, 32, Clayville, R.I. 1:22:40

49. Maureen Foreman, 36, Lino Lakes 1:22:52

50. Julia Krengel, 32, Sauk Rapids 1:23:18

51. Nicole Brecht, 35, Carver 1:23:23

52. Juli Mickelson, 37, Bloomington 1:23:36

53. Robyn Johnson, 41, Princeton 1:23:51

54. Sarah Pattison, 26, St. Paul 1:24:05

55. Karena Nafstad, 32, Minneapolis 1:24:10

56. Wendy Ulferts, 38, Willmar 1:24:11

57. Mary Anderson, 42, St. Louis Park 1:24:12

58. Julie Arko, 50, St. Louis Park 1:24:30

59. Eleanor Jastram, 24, St. Paul 1:25:31

60. Molly Clark, 30, Minneapolis 1:25:33

61. Lisa Zeman, 36, Elk River 1:25:58

62. Kate Jones, 22, Fargo, N.D. 1:26:08

63. Jana Kapaun, 23, West Fargo 1:26:08

64. Jan Egge, 38, Princeton 1:26:25

65. Linda Fixsen, 52, Willmar 1:26:32

66. Sara Ferguson, 27, St. Louis Park 1:26:52

67. Kelsey Morrow, 19, Plymouth 1:27:07

68. Elizabeth Vander Laan, 29, Blaine 1:27:08

69. Lena Hanson, 31, Willmar 1:27:25

70. Liz Dayton, 36, Eden Prairie 1:27:35

71. Hillary Larson, 23, Corcoran 1:27:39

72. Melissa Bebchuk, 12, Plymouth 1:27:44

73. Caitlin Schnettler, 20, Richmond 1:27:45

74. Kristi Pangrac, 24, Inver Grove Heights 1:27:49

75. Leah Naig, 32, Eden Prairie 1:27:58

76. Megan Koski, 29 1:28:06

77. Tonya Tannen, 41, Minneapolis 1:28:11

78. Stacy Arndt-Penk, 36, Litchfield 1:28:19

79. Kate Busse, 37, Apple Valley 1:28:22

80. Cyndi Barrington, 41, Golden Vlly 1:28:56

81. Jacquelyn Christianson, 38, Carver 1:29:02

82. Jennifer Morrow, 21, Plymouth 1:29:35

83. Michelle Speake, 35, Otsego 1:29:36

84. Angela Kain, 36, Woodbury 1:29:43

85. Julie Heer, 40, St. Paul 1:29:47

86. Ali Unger, 19, Willmar 1:29:48

87. Gina Young, 47, C. Rapids, Iowa 1:29:49

88. Katie Hanson, 19, Minneapolis 1:30:18

89. Jessica Vagle, 38, New London 1:30:50

90. Tyann Jones, 45, Miller, S.D. 1:31:09

91. Hailey Gunderson, 19, Aberdeen 1:32:13

92. Carla Hale, 41, Woodbury 1:32:27

93. Beth Hammer, 39, Howard Lake 1:33:18

94. Jade Michelson, 14, Bloomington 1:33:23

95. Bettina Bossard, 44, Ft. Worth, Texas 1:34:17

96. Kari Metz, 23, Richfield 1:34:21

97. Sarah Muller, 24, St. Paul 1:34:27

98. Josie Suchomel, 16, White Bear Lake 1:34:32

99. Amy Deutschman, 41, Lakeville 1:35:03

100. Valerie Blanchenay, 43, Jacobson 1:35:06

101. Christine Smid, 40, Litchfield 1:35:32

102. Julie Tiede, 45, Avon 1:35:47

103. Courtney Mackedanz, 19, Cold Spring 1:36:12

104. Courtni Metcalfe, 18, Maple Grove 1:37:04

105. Heather Gardner, 40, Arlington, Texas 1:37:16

106. Meredith Boucher, 39, St. Cloud 1:37:41

107. Lauren Rohlin, 20, Buffalo 1:38:25

108. Allison Muccio, 20, St. Paul 1:38:25

109. Sara Jouwstra, 36, Prinsburg 1:38:38

110. Sue Crocker, 41, Rapid City, S.D. 1:38:38

111. Alexandra Svoma, 27, Roseville 1:38:43

112. Diane Barry, 39, Hugo 1:39:05

113. Andrea Brennan, 37, Minneapolis 1:39:06

114. Monica Hahn, 36, Minnetonka 1:39:15

115. Brooke Herrmann, 24, Denver 1:39:58

116. Shawna Roemeling, 35, Atwater 1:40:44

117. Lachelle Venenga, 35, Willmar 1:40:53

118. Maggie Gregg, 20, Minnetonka 1:41:33

119. Melanie Wege, 42, Avon 1:41:55

120. Jennifer Poole, 28, Minneapolis 1:42:10

121. Christine Hoffmann, 36, St. Cloud 1:43:31

122. Barb Felt, 49, Litchfield 1:45:04

123. Barbara Kennedy, 37, St. Paul 1:45:23

124. Jacki Bilek, 58, Edina 1:49:31

125. Patti Beacom, 51, Morrison, Colo. 1:49:45

126. Barb Clark, 40, Minneapolis 1:49:57

127. Pamela Baukol, 27, Montevideo 1:50:31

128. Rachel Stegeman, 19, Maple Lake 1:55:27

129. Angela Stegeman, 22, Maple Lake 1:56:21

130. Natalie Orcutt, 13, Chanhassen, 2:03:39

Sprint Relay Results

(Place, name, time)

1. Team Scheels: Marty Moran, Kevin Scheiterlein, Bill Corcoran 54:52

2. Schmiesing: Wes Hompe, Mark Thompson, Brendan Ruter 59:36

3. Team HOP-Fit Tri Team: Carrie Hyopponen, Eric Nacey, Jodi Rohe 1:02:27

4. Fisher: Christina Fisher, George Odio, Aaron Stebbins 1:04:33

5. Team Asphalt: Banning Young, Mark Young, Matt Bell 1:05:41

6. Wild Chicks: Kaylee Kucera, Morgan Julius, Alissa Retterath 1:08:19

7. Team Johnson: Tom Johnson, Bob Johnson, Lynn Johnson 1:10:46

8. GLC-2: Ashley Zondervan, Johnny Rensberger, Carl Fixsen 1:12:16

9. Running Turtles: Megan Roye Fixsen, Jessica Stevens, Adam Pahl 1:14:23

10. 13 Renegade: Maddie Duininick, Kai Christianson, Thomas Seifert 1:14:41

11. Raymond Roadrunners-Beep: Ben Bonnema, Kevin Hauser, Zach Hauser 1:14:48

12. The Three Amigos: Jack Unger, Jimmy Unger, Evan Brown 1:14:52

13. Thomsen: Paula Thomsen, Paula Thomsen, Jayne Cole 1:15:27

14. Seniors: Wilson Maiers, Mike Schlueter, Kelly Lund 1:16:51

15. GLC-1: Matt Kroneberger, Jake Eller, Dan Rundeen 1:18:19

16. Team Streff: Suzy Streff, Matt Streff, Suzy Streff 1:20:36

17. Twin Hobbits and Mom: Megan Royer, Mary Royer, Breanne Royer 1:20:45

18. Yo' Mama: Kelli Vogel, Tami Ruekert, Marilyn Bolin 1:22:17

19. Team Bates: Dolores Bates, Alex Bates, Dolores Bates 1:22:32

20. The Turtles: Andie Baker, Jenn Windels, Tony Baker 1:22:40

21. Team Fast-Slow: Jarrett Hubbard, Jarrett Hubbard, Adam Ahrndt 1:22:57

22. Maggie Gray: Greta Gray, Maggie Gray, Jenny Gray 1:23:25

23. Team Schulte: Melissa Schulte, Gene Stukel, Melissa Schulte 1:23:52

24. Sooners: Annabeth Smith, Reed Smith, June Smith 1:24:25

25. Cant swim-cant bike-cant: Mike Turner, Vickie Turner, Robbie Turner 1:24:33

26. Team 3 Generations: Sandra Pierce, Annika Peterson, Heidi Muller-Peterson 1:26:45

27. Jessie's Girls: Paula Benson, Mary Nesseth, Mary Nesseth 1:27:05

28. Harrington: Linda Harrington, Rob Harrington, Austin Harrington 1:27:34

29. The Wright Team: Melissa Mulder, John Volden, Naomi Volden 1:27:42

30. Rad Racers: Amanda Konz, Heather Seefeldt, Mindy Fehlandt 1:32:18

31. Last Minute Winners: Gage Eller, Lauren Eller, Kaela Reid 1:34:42

32. Jay Bee: Jennifer Court, Shiela Tobert, Jennifer Court 1:36:50

33. Roe: Hannah Roe, Yvonne Roe, Yvonne Roe 1:40:04

34. Team Skoog: Tom Skoog, Corinne Skoog, Janet Skoog 1:43:11

35. Team Orcutt: Vanessa Orcutt, Laura Orcutt, Vanessa Orcutt 1:43:55

36. Berry: Taylor Berry, Daniel Berry, Tom Langmo 1:45:02

37. Team Fitting: Stacy Fitting, Pam Fitting, Lindsey Fitting 1:45:27

38. The Big Ts: Renee Kelly, Laurie Zenk, Laura Bernhardson 1:46:11

Advertisement
randomness