Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Individual Section wrestling results

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Willmar,Minnesota 56201 http://www.wctrib.com/sites/all/themes/wctrib_theme/images/social_default_image.png
West Central Tribune
(320) 235-6769 customer support
Individual Section wrestling results
Willmar Minnesota 2208 Trott Ave. SW / P.O. Box 839 56201

Results Friday-Saturday

Section 3A

At Marshall

(KEY -- Ben: Benson ... Can: Canby ... KMS: Kerkhoven-Murdock-Sunburg ... MAC: MACCRAY ... Min: Minneota ,,, MH: Morris/Hancock ... Ort: Ortonville ... Pipe: Pipestone ... RCW: Renville County West ... YME: Yellow Medicine East)

Advertisement
Advertisement

103 pounds

FIRST ROUND: Ted Berckes, Can, dec Brady Bos, Pipe, 12-2 ... Evan Knudson, YME, pin Cody Gimmestad, Ort, 1:31

QUARTERFINALS: Berckes dec Dillon Gutormson, Min, 13-2 ...Morgan Staton, Ben, pin Tony Domnick, MH, 5:02 ... Knudson pin Zach Hauser, MAC, 1:54 ... Kurt Timmons, KMS, pin Travis Fagen, RCW, 1:31

SEMIFINALS: Berckes pin Staton 3:20 ... Knudson dec Timmons 4-2

CONSOLATION: Bos pin Fagen 5:06 ... Domnick pin Gimmestad 3:38 ... Bos pin Hauser 2:26 ... Domnick dec Gutormson 8-0 ... Staton pin Bos 1:13 ... Timmons pin Domnick 1:59 ... 3rd place: Timmons pin Staton 3:48 ... 5th place: Domnick dec Bos 13-4

CHAMPIONSHIP: Berckes pin Knudson 3:19

112 pounds

FIRST ROUND: Christian Skillings, Min, pin Ryan Countryman, RCW, 1:10 ... Seth Pillatzki, Ben, pin Jordan Thooft, MH, 2:46

QUARTERFINALS: Skillings pin Isaac Cloos, Ort, :07 ... John Bush, Pipe, dec Levi Specht, YME, 4-2 ... Tyler Carlson, KMS, pin Pillatzki 3:17 ... Jake Long, Can, pin Colton Berends, MAC, 2:15

SEMIFINALS: Skillings dec Long 11-0 ...Long techfall Carlson 5:35

CONSOLATION: Berends dec Countryman 19-7 ... Specht pin Thooft 1:33 ... Pillatzki pin Berends 2:29 ... Specht pin Cloos :16 ... Bush pin Pillatzki 1:07 ... Specht dec Carlson 6-3 ... 3rd place: Bush dec Specht 5-0 ... 5th place: Carlson pin Pillatzki 2:01

CHAMPIONSHIP: Skillings dec Long 3-1, ot ... True-second: Long dec Bush 12-1

119 pounds

QUARTERFINALS: Beau Buysse, Min bye ... John Deslauriers, Can, pin John Zierke, MH, 5:13 ... Jordon Rothers, KMS, pin Cole Nordmeyer, Pipe, 1:11 ... Austen Cole, YME, techfall Ben Lundebrek, Ben, 4:22 

SEMIFINALS: Buysse pin Deslauriers :56 ... Cole dec Rothers 13-2 

CONSOLATION: Lundebrek pin Nordmeyer :58 ... Zierke bye ... Lundebrek pin Deslauriers 5:47 ... Rothers pin Zierke :36  ... 3rd place: Rothers pin Lundebrek :23 ... 5th place: Deslauriers pin Zierke 4:59 

CHAMPIONSHIP: Buysse dec Cole 8-4 

125 pounds

FIRST ROUND: Joseph Kack, Min, pin Josh Frentzel, Ben, 1:18  

QUARTERFINALS: Klinton VanHeuveln, KMS, dec John Eustice, Ort, 10-5 ... Tyler Fagen, RCW, dec Kack 4-1 ... Cedric Citrowske, Can, deec Tim Ostby, MH. 4-3 ... Dylan Hoffman, YME, pin Taylor Wirt, MAC, 1:07 

SEMIFINALS: VanHeuveln dec Fagen 5-3 ... Hoffman pin Citrowske 5:43 

CONSOLATION: Ostby pin Frentzel 1:25 ... Ostby pin Wirt :45 ... Kack dec Eustice 9-2 ... Fagen dec Ostby 8-0 ... Kack dec Citrowske 15-3  ... 3rd place: Kack pin Fagen 3:48  ... 5th place: Citrowske dec Ostby 5-2 

CHAMPIONSHIP: Hoffman dec VanHeuveln 2-1 ... True-second: Kack dec VanHeuveln 12-1 

130 pounds

 FIRST ROUND: Taylor Stoesbery, Ort, pin Joey Paulson, KMS, 3:01 ... Levi Berends, MAC, pin Ryan Fansen, RCW, 2:59 

 QUARTERFINALS: Eric Goette, MH, pin Stotesbery 2:51 ... Alex Lessman, Min, dec Logan Johnson, YME, 6-4, ot ... Berends pin Jesse Lundebrek, Bem, 3:51 ... Jadon Evans, Pipe, pin Matt Jelen, Can, :59 

SEMIFINALS: Lessman dec Goette 4-2 ... Berends dec Evans 7-5

CONSOLATION: Jelen dec Paulson 4-3 ... Johnson pin Fransen 3:36 ... Lundebrek pin Jelen 4:25 ... Johnson dec Stotesbery 7-2 ... Goette techfall Lundebrek 18-2 ... Evans dec Johnson 7-0 ... 3rd place: Goette dec Evans 7-3  ... 5th place: Lundebrek dec Johnson 11-9 

CHAMPIONSHIP: Berends dec Lessman 6-4, ot

135 pounds

FIRST ROUND: Brett Citrowske, Can, pin Andrew Dittel, Ort, :21 

QUARTERFINALS: Sam Derynck, Can, dec Dustin Baker, YME, 7-1 ... Josh Nelson, MH, dec Aaron Doraska, KMS, 13-5 ... Brett Citrowske, Can, pin Nic Weber, Pipe, 2:49 ... Brett Hoffman, Ben, pin Mitch Agre, RCW, 3:37 

SEMIFINALS: Derynck pin Nelson 3:38 ... Hoffman dec Citrowske 5-0

CONSOLATION: Doraska pin Dittel :32 ... Agre pin Weber 2:43 ... Baker dec Doraska 10-3 ... Nelson pin Agre :37 ... Citrowske dec Baker 8-3 ... 3rd place: Citrowske dec Nelson 7-0  ... 5th place: Agre dec Baker 8-6 

CHAMPIONSHIP: Derynck dec Hoffman 6-5

140 pounds

FIRST ROUND: Adam Josephson, Min, pin David Tweten, Ben, 3:57 

QUARTERFINALS: Casey Field, YME, pin Zach Gorder, Can, :50 ... Jacob Engler, KMS, pin Ben Bonnema, MAC, 2:40 ... Josephson pin Nathan Dubbelde 1:47 ... Trent Novotny pin Jorden Roggenbuck, Ort, 1:11 

SEMIFINALS: Field dec Engler 7-0 ... Josephson dec Novotny 6-2

CONSOLATION: Tweten techfall Bonnema 4:06 ... Roggenbuck won by default over Dubbelde ... Tweten pin Gorger 3:41 ... Engler pin Roggenbuck :46 ... Novotny pin Tweten 5:50 ... 3rd place: Novonty dec Engler 6-1  ... 5th place: Tweten won by default over Roggenbuck 

CHAMPIONSHIP: Field dec Josephson 10-1

145 pounds

QUARTERFINALS: Ryan Thompson, Ben, dec Justin Myhre, Min, 19-8 ... Dustin Hachmann, Pipe, pin Damian Pillatzki, Ort, 3:54 ... Justin Tongen, YME, pin Taylor Bodin, MAC, 2:56 ... Aaron Zimmer, KMS, pin Brian Feldman, RCW, 3:11 

SEMIFINALS: Thompson dec Hachmann 16-6 ... Zimmer dec Tongen 10-5

CONSOLATION: Bodin pin Feldman 1:50 ... Myhre pin Pillatzki 3:32 ... Hachmann dec Bodin 9-4 ... Tongen techfall Myhre 4:21 ... 3rd place: Tongen techfall Hachmann 18-3  ... 5th place: Bodin pin Myhre 5:14 

CHAMPIONSHIP: Thompson dec Zimmer 13-10

152 pounds

FIRST ROUND: Tyler Baer, Can, pin Matt Haraldson, Pipe, 1:50 ... Mason Hegna, YME, dec Trevor Mahlum, KMS, 7-5, ot 

QUARTERFINALS: Baer dec Matt Friese, MAC, 6-1 ... Adam Longtin, Min, dec Tanner Berning, MH, 4-3 ... Brady Wersinger, Ben, dec Travis Holm, RCW, 8-4 ... Jason Roggenbuck, Ort, dec Hegna 6-1 

SEMIFINALS: Baer dec Longtin 4-2 ... Wersinger dec Roggenbuck 4-3

CONSOLATION: Hegna dec Haraldson 11-0 ... Mahlum pin Friese 1:51 ...Hegna dec Holm 13-3 ... Mahlum dc Berning 6-4 ... Longtin dec hegna 5-2 ... Roggenbuck dec Mahlum 10-3 ... 3rd place: Roggenbuck dec Longtin 6-4  ... 5th place: Hegna dec Mahlum 5-1 

CHAMPIONSHIP: Baer dec Wersinger 3-2

160 pounds

FIRST ROUND: Kevin Steinhaus, KMS, pin Brent Jaenisch, MAC, 1:51 ... Blake Abraham, Min, dec Blake Dandurand, YME, 8-2 

QUARTERFINALS: Steinhaus pin James Huston, Ben, 2:41 ... Andrew Fokken, Can, pin Travis Diekman, Ort, 1:44 ... Brandon Alfson, Pipe, pin Ryan Beyer, MH, 3:05 ... Eric Mertens, RCW, dec Abraham 3-1 

SEMIFINALS: Steinhaus pin Fokken :56 ... Alfson techfall Mertens 17-1

CONSOLATION: Jaenisch dec Abraham 6-3 ... Dandurand pin Huston 3:17 ... Jaenisch dec Beyer 15-5 ... Dandurand pin Diekmann 1:13 ... Jaenisch pin Fokken 2:54 ... Mertens dec Dandurand 9-4 ... 3rd place: Mertens pin Jaenisch 3:57  ... 5th place: Fokken dec Dandurand 16-7 

CHAMPIONSHIP: Steinhaus techfall Alfson 3:46

171 pounds

FIRST ROUND: Derek Dyrdahl, YME, pin

Tyler Evans, Pipe, 3:48 ... Dillan Roggenbuck, Ort, dec Andrew Carruth, Ben, 5-3 

QUARTERFINALS: Mitchell Hagen, KMS, pin Wade Ehlers, MH, :24 ... Josh VanOverbeke, Min, dec Dyrdahl 4-3 ... Mitch Rosendahl, MAC, dec Jake Freiborg, RCW, 4-3 ... Brock Claeys, Can, dec Roggenbuck 7-2 

SEMIFINALS: Hagen dec VanOverbeke 13-5 ... Claeys dec Rosendahl 7-2

CONSOLATION: Freiborg pin Evans 2:47 ... Carruth pin Ehlers 5:23 ... Freiborg techfall Roggenbuck 4:18 ... Dyrdahl pin Carruth :26 ... Freiborg dec VanOverbeke 4-0 ... Dyrdahl won by injury default over Rosendahl ... 3rd place: Dyrdahl pin Freiborg 5:55  ... 5th place: VanOverbeke won by default over Rosendahl 

CHAMPIONSHIP: Hagen techfall Claeys 5:49 ... True-second: Claeys dec Dyrdahl 6-2

189 pounds

QUARTERFINALS: Joel Bauman, KMS, pin Jeff Knoblauch, MH, 1:48 ... Ethan Kockelman, Can, dec Jared Longtin, Min, 2-0 ... Chris Carruth, Ben, pin Dylan Kor, Piope, 1:28 ... Thomas Uttermark, MAC, pin Isaac Nelson, Ort, 1:17 

SEMIFINALS: Bauman dec Kockelman 13-4 ... Uttermark dec Carruth 16-5

CONSOLATION: Kor pin Nelson 1:21 ... Longtin dec Knoblauch 4-2 ... Kockelman dec Kor 10-1 ... Longtin dec Carruth 4-2 ... 3rd place: Longtin dec Kockelman 2-0  ... 5th place: Carruth dec Kor 7-0 

CHAMPIONSHIP: Bauman dec Uttermark 9-3 ... True-second: Uttermark dec Longtin 10-2

215 pounds

QUARTERFINALS: Brad Kneisl, KMS, pin Garritt Thomssen, Pipe, :56 ... Justin Golden, Ben, pin Dimitri Cumeo, Ort, 1:17 ... Travis Longhenry, Can, dec Justin Fox, Min, 6-3 ... Evan Stock, YME, pin Bleine Countryman, RCW, 3:45 

SEMIFINALS: Kneisl techfall Golden 4:17 ... Stock pin Longhenry 1:28

CONSOLATION: Countryman dec Fox 7-5 ... Thomssen pin Cumeo 1:38 ... Countryman dec Golden 6-3 ... Longhenry pin Thomssen 1:16 ... 3rd place: Longhenry dec Countryman 6-3  ... 5th place: Golden pin Thomssen :53 

CHAMPIONSHIP: Kneisl dec Stock 3-1

285 pounds

FIRST ROUND: Cole Gigstad, RCW, pin William Kaiser, Ort, 2:50 ... Adam Wentzel, KMS, pin Tim Svig, YME, :55 

QUARTERFINALS: Brad Wollum, Can, pin Jordan Longtin, Min, :54 ... Gigstad pin Zach Gibson, MH, 1:00 ... Wentzel dec John Gorter, Pipe, 5-3 ... Dalton Staton, Ben, pin Cody Garvick, MAC, 2:26 

SEMIFINALS: Wollum dec Gigstad 12-8 ... Staton pin Wentzel 5:23

CONSOLATION: Gorter pin Kaiser :52 ... Gibson pin Savig 4:18 ... Gorter pin Garvick 5:52 ... Gibson pin Longtin 1:02 ... Gigstad dec Gorter 2-1 ... Wentzel dec Gibson 5-1 ... 3rd place: Wentzel dec Gigstad 6-4  ... 5th place: Gorter dec Gibson 3-2 

CHAMPIONSHIP: Wollum dec Staton 5-0

Section 4A

At Redwood Falls

(KEY -- BOLD: Bird Island-Olivia-Lake Lillian ... GFW: Gibbon-Fairfax-Winthrop ... LCWM, Lake Crystal-Wellcome Memorial ... LH: LeSueur-Henderson ... MT: Madelia-Truman ... Nic: Nicollet .. NYA: Norwood Young America ... RR: Red Rock/Westbrook-Walnut Grove ... RdV: Redwood Valley ... RvV: River Valley ... SJ: St. James ... SE: Sibley East

103 pounds

FIRST ROUND: Isaac Carreon, SJ, techfall Isaac Pfeffer, MT, 16-0 .. Aaron Bates, SE, pin Jaydon Grommersch, Nic, 4:30

QUARTERFINALS: Ryan Schroepfer, RR, pin Carreon 1:58 ... Chris Pfarr, LH, dec Alex Hatch, BOLD, 5-3 ... Taner Terembley, LC, pin Dalton Magers, RdV, :57 ... Bates pin Josh Hendel, Cen, 2:52

SEMIFINALS: Schroepfer pin Pfarr 1:10 ... Trembley dec Bates 6-4

CONSOLATION: Pfeffer pin Hendel 5:38 ... Grommersch dec Carreon 9-2 ... Pfeffer pin Magers 2:07 ... Hatch dec Grommersch 6-0 ... Pfeffer dec Pfarr 6-3 ... Bates dec Hatch 10-5 ... 3rd place: Bates pin Pfeffer 3:03 ... 5th place: Pfarr dec Hatch 4-2

CHAMPIONSHIP: Schroepfer dec Trembley 4-0

112 pounds

FIRST ROUND: Jesse McDurmet, GFW, pin Andrew Leonhardt, Cen, 3:22 ... Sam Schmidtt, RdV, dec Ryan Westman, SJ, 4-2 ... Anthony Stark, SE, pin Tanner Elliott, NIc, 4:45

QUARTERFINALS: Jacob Anderson, RvV, pin McDurmet :15 ... Adam Cooling, MT, dec Brady Bierl, RR, 19-5 ... Branden Schuiltz, LC, pin Schmidt 1:15 ... Brent O'Connell, LH, pin Stark 1:08

SEMIFINALS: Anderson dec Coolin 10-3 ... O'Connell dec Schultz 5-3

CONSOLATION: Stark dec Leonhardt 15-9 ... Bierl pin Westman 1:16 ... Elliott dec McDurmet 13-7 ... Schmidt pin Satrk 4:21 ... Bierl pin Elliott :26 ... Cooling pin Schmidt :53 ... Schultz dec Bierl 5-3 .... 3rd place: Cooling pin Schultz 2:36 ... 5th place: Bierl pin Schmidt 2:39

CHAMPIONSHIP: Anderson dec O'Connell 12-2 ... True-second: Cooling def. O'Connell

119 pounds

FIRST ROUND: Zach Streich, RvV, dec Tim Swanson, Cen, 13-6 ... Matt Tucholke, SJ, pin Lucas Brown, GFW, 1:26 ... Spencer Yackel, KLC, dec Dre Arredondo, RdV, 8-7

QUARTERFINALS: Adam Bates, SE, dec Zach Streich, RvV, 7-3 ... Tuchholke dec Taylor Vollmer, RR, 7-5 ... Kyle Schulte, BOLD, pin Jason McLaughlin, MT, 5:02 ... Brett Pfarr, LH, dec Yackel 5-1

SEMIFINALS: Bates dec Tuchholke 8-6 ... Pfarr dec Schulte 6-1

CONSOLATION: Yackel won by default over Swanson ... McLaughlin dec Brown 15-12 ... Streich dec Arredondo 9-7 ... Yackel pin McLaughlin 1:40 ... Streich dec Vollmer 7-3 ... Yackel dec Tuchholke 2-1 ... Schulte dec Streich 3-1 .... 3rd place: Schulte dec Yackel 5-3 ... 5th place: Tuchholke dec Streich 3-0

CHAMPIONSHIP: Bates dec Pfarr 3-2

125 pounds

FIRST ROUND: Brett Jahnke, BOLD, pin Forrest Wright, GFW, 4:11 ... Dakota Yarger, LC, pin Mitchell Schroepfer, RR, 5:53 ... Dan Christensen, RvV, pin Bryce Farringer, RdV, 5:28

QUARTERFINALS: Ethan Hildebrandt, SJ, dec Jahnke 14-4 ... Brett Schwartz, LH, dec Brian Stoks, Cen, 2-0 ... Yarger pin Brett Joramo, MT, 2:40 ... Tyler Pasvogel, SE, techfall Christensen 20-5

SEMIFINALS: Hildebrandt dec Schwartz 5-2 ... Pasvogel dec Yarger 10-4

CONSOLATION: Christensen pin Wright 1:28 ... Jahnke dec Farringer 2-0 ... Christensen pin Joramo 1:28 ... Stoks dec Jahnke 1-0 ... Schwartz dec Christensen 11-0 ... Stoks dec Yarger 6-3 .... 3rd place: Schwartz pin Stoks 5:58 ... 5th place: Yarger pin Christensen :46

CHAMPIONSHIP: Hildebrandt dec Pasvopgel 8-2

130 pounds

FIRST ROUND: San Edwards, RdV, dec Grant Mueller, Cen, 5-2

QUARTERFINALS: Tony Vaske, RvV, pin Rusty Hewitt, Nic, :29 ... Zach Revier, BOLD, pin Edwards 1:13 ... Brady Stauffer, SJ, pin Davantay Corey, LC, 3:19 ... Jason Sunderman, LH, pin Adam Walters, SE, 1:19

SEMIFINALS: Vaske dec Revier 11-7 ,,, Sunderman dec Stauffer 8-0

CONSOLATION: Corey dec Mueller 8-6 ... Walters dec Corey 6-2 ... Edwards pin Hewitt 4:13 ... Revier pin Walters 1:32 ... Stauffer pin Edwards 1:47 .... 3rd place: Stauffer dec Revier 5-1 ... 5th place: Edwards pin Walters 2:15

CHAMPIONSHIP: Vaske dec Sunderman 11-7

135 pounds

FIRST ROUND: Cody Goldschmidt, BOLD, pin Travis Gewerth, RdV, :24 ... Nathan Rose, SE, dec Nick Mans, Nic, 17-7 ... Dylan Yarger, LC, techfall Jacob Burt, LH, 19-3

QUARTERFINALS: Goldschmidt pin Lukas Byerly, Cen, :43 ... Rose dec Mitch Johnson, RvV, 12-6 ... Giovanni Alvarado, SJ, techfall Tanner Wilcox, MT, 15-0 ... Yarger pin Jordan Vollmer, RR, 2:47

SEMIFINALS: Goldschmidt dec Rose 14-3 .,.. Yarger pin Alvarado 5:32

CONSOLATION: Gewerth pin Vollmer 2:29 ... Burt pin Byerly 4:32 ... Gewerth dec Mans 8-7 .,.. Johnson techfall Burt 17-1 ... Gewerth dec Rose 8-6 ... Alvarado dec Johnson 5-1 .... 3rd place:Alvarado dec Gewerth 9-1 ... 5th place: Johnson won by default over Rose

CHAMPIONSHIP: Goldschmidt dec Yarger 8-6, ot

140 pounds

FIRST ROUND: Joe Willaert, LS, pin Kelly Clausen, RvV, 2:41 ... Aaron Hutchens, LC, pin James Lord, Cen, 3:23 ... Derek Wilking, Nic, pin Alex Kircher, RR, 1:17

QUARTERFINALS: Joey Posivio, SE, dec Willaert 14-5 ... Brent O'Halloran, BOLD, dec Ethan Pierson, SJ, 5-1 ... Hutchens dec Dominic Sweetman, RdV, 8-4 ... Alex Cooling, MT, techfall Wilking 15-0

SEMIFINALS: Posivio dec O'Halloran 8-2 ... Cooling pin Hutchens 5:40

CONSOLATION: Wilking dec Clausen 10-0 ... Pierson pin Lord :36 .. Willaert pin Kircher 2:36 ... Sweetman pin Wilkinf 4:33 ... Pierson pin Willaert 2:42 ... O'Halloran dec Sweetman 5-4 ... Pierson dec Hutchens 9-7 .... 3rd place: O'halloran dec Pierson 6-0 ... 5th place: Sweetman dec Hutchens 7-2

CHAMPIONSHIP: Posivio dec Cooling 7-3 ... True-second: Cooling dec. O'Halloran

145 pounds

FIRST ROUND: Bill Krueger, RvV, pin Azat Mussin, Cen, 1:59 ... Chris Whitehead, SJ, pin Cameron Waters, RR, 1:04

QUARTERFINALS: Sam Lindgren, LH, dec Jordan Thomas, MT, 12-2 ... Eric Hood, LKC, dec Krueger 7-6 ... Alex Steffel, BOLD, techfall Nick Anderson, RdV, 16-0 ... Kyle Wiest, SE, dec Whitehead 9-7

SEMIFINALS: Lindgren dec Hood 3-2 ... Steffel dec Wiest 5-3

CONSOLATION: Mussin, Den, pin Anderson 3:34 ... Waters dec Thomas 1-0 ... Whitehead dec Mussin 2-1 ... Kreuger dec Waters 5-3 ... Hood dec Whitehead 2-1 ... Krueger dec Wiest 8-7 .... 3rd place: Hood dec Krueger 4-2 ... 5th place: Wiest dec Whitehead 6-2

CHAMPIONSHIP: Lindgren dec Steffel 2-1, 2 ot

152 pounds

FIRST ROUND: Nathan Mattison, RR, dec Matt Westman, SJ, 9-8 ... Justin Luskey, SE, dec Garett Schmit, Nic, 11-2 ... Cody Tibbetts, LC, pin Cody Martens, Cen, 1:29

QUARTERFINALS: Bryce Andrews, MT, dec Mattison 7-4 ... Cody Hatch, BOLD, pin Alex Knobloch, RdV, 2:51 ... Luskey dec Caleb Hilleshiem, RvV, 9-1 ... Tibbetts pin Seth Doebheling, LH, :22

SEMIFINALS: Andrews dec Hatch 11-8 ... Tibbetts dec Luskey 5-1

CONSOLATION: Westman pin Doebheling 4:05 ... Knobloch dec Schmit 8-2 ... Mattison pin Martens 2:17 ... Hilleshiem pin Westman 4:41 ... Knobloch dec Mattison 5-2 ... Hatch dec Hilleshiem 14-2 ... Luskey dec Knobloch 3-0 .... 3rd place: Hatch pin Luskey 4:46 ... 5th place: Knobloch dec Hilleshiem 7-1

CHAMPIONSHIP: Andrews dec Tibbetts 5-2 ... True-second: Tibbetts def. Hatch

160 pounds

FIRST ROUND: Tucker Freeman, MT, techfall Kevin Lillienthal, SE, 25-10 ... Tim Kloempken, Cen, pin Dan Morrill, LH, 1:16 ... Dan Senger, RdV, pin Brandon Stevens, RR, 5:48

QUARTERFINALS: Freeman pin Sam Koch, SJ, 1:45 ... Thomas Sandt, LC, dec Richard Michels, Nic, 5-2 ... Josh Clevenger, RvV, pin Kloempken 1:41 ... Sam Steffel, BOLD, dec Senger 12-1

SEMIFINALS: Freeman dec Sandt 9-4 ... Steffel dec Clevenger 8-3

CONSOLATION: Lillienthal dec Senger 9-2 ... Michels pin Morrill 2:35 ... Koch pin Stevens 3:46 ... Lillienthal dec Kloempken 7-2 ... Koch dec Michels 10-9 ... Sandt pin Lillienthal 3:32 ... Clevenger pin Koch :47 .... 3rd place: Clevenger dec Sandt 4-2 ... 5th place: Koch pin Lillienthal 5:15

CHAMPIONSHIP: Freeman dec Steffel 13-3

171 pounds

FIRST ROUND: Nathan Amberg, Cen, pin Tobias Bjerre, RdV, 3:19

QUARTERFINALS: Josh Willaert, LH, pin Amberg 2:18 ... Tyler Stark, RvV, dec Ray Hagberg, RR, 8-4 ... Denver Colin, LC, pin Nick Haynes, MT, 2:43 ... Tayler Swanson, SJ, pin Andrew Brooks, BOLD, 5:01

SEMIFINALS: Willaert pin Stark 1:36 ... Colin dec Swanson 4-2

CONSOLATION: Brooks pin Bjerre 5:06 ... Brooks dec Haynes 4-3 ... Hagberg dec Amberg 12-7 ... Brooks pin Stark 2:23 ... Swanson dec Hagberg 4-1 .... 3rd place: Swanson pin Brooks 1:42 ... 5th place: Stark dec Hagberg 10-7

CHAMPIONSHIP: Colin dec Willaert 9-8

189 pounds

QUARTERFINALS: Brian Anderson, RdV, pin Cole Joos, Cen, :57 ... Matt Dahl, SJ, dec Sam Lee, GFW, 7-4 ... Nate Meixell, LC, pin Trevor Haney, BOLD, 1:43 ... Eric McMonagle, MT, pin Skyler Prins, RR, :52

SEMIFINALS: Anderson dec Dahl 10-2 ... McMonagle dec Meixell 14-0

CONSOLATION: Haney pin Prns :55 ... Lee pin Joos 3:29 ... Dahl pin Haney 4:21 ... Meixell pin Lee 1:31 .... 3rd place: Meixwell dec Dahl 2-0 ... 5th place: Lee pin Haney 1:31

CHAMPIONSHIP: Anderson dec McMonagle 3-2

215 pounds

QUARTERFINALS: Tyler McMonagle, LC, pin Taylor Smith, SE, 1:42 ... Tyler Minkel, BOLD, pin Colby Salonek, RvV, 1:35 ... Taylor Mattison, RR, dec Rhys Tiedeken, SJ, 15-3 ... Brennan Hagert, RdV, pin Adam George, Cen, :15

SEMIFINALS: McMonagle dec Minkel 7-2 ... Mattison pin Hagert 5:07

CONSOLATION: Tiedeken pin George :52 ... Salonek dec Smith 8-0 ... Minkel techfall Tideken 15-0 ... Hagert pin Salonek 2:53 .... 3rd place: Hagert dec Minkel 14-6 ... 5th place: Salonek dec Tiedeken 12-6

CHAMPIONSHIP: McMonagle dec Mattison 9-7

285 pounds

FIRST ROUND: Tyler Thoeny, MT, pin Matt Johnson, LC, :37

QUARTERFINALS: Aaron Rose, SE, pin Josh Rogotzke, RR, 1:52 ... Thoeny pin Dylan Wright, SJ, 1:45 ... Chris Frobrook, NIc, dec Geoff Whitney, Cen, 4-2 ... Dustin Caspers, BOLD, pin Aaron Bruihler, LH, 1:11

SEMIFINALS: Rose dec Thoeny 4-2 ... Caspers pin Forbrook 1:49

CONSOLATION: Johnson dec Whitney 5-4 ... Johnson pin Bruihler 3:45 .. Rogotzke dec Wright 8-5 ... Thoeny pin Johnson 3:45 ...Forrook dec Rogotzke 4-2 .... 3rd place: Thoeny dec Forbrook 8-2 ... 5th place: Rogotzke dec ohnson 7-2

CHAMPIONSHIP: Rose pin Caspers 4:36 ... True-second: Thoney def. Caspers

Section 5A

At Long Prairie

(KEY -- ACGC: Atwater-Cosmos-Grove City ... BBE: Belgrade-Brooten-Elrosa ... BEV: Browerville/Eagle Valley ... EVW: Eden Valley-Watkins ... Hol: Holdingford ... HLWW: Howard Lake-Waverly/Winsted ... Kim: Kimball ... Min: Minnewaska ... Osk: Osakis ... Pay: Paynesville ... SC: Sauk Centre)

103 pounds

FIRST ROUND: Ridge Quistorff, BEV, dec Adam Sunder, SC, 5-4, ot ... Jesse Whitcomb, ACGC, pin Cain Renner, EVW, 3:09 ... Chris Cox, HLWW, pin Todd Berberich, Osk, 3:20

QUARTERFINALS: Dylan Sheridan, Pay, dec Quistorff 9-1 ... Ross Rath, BBE, dec Mills 5-4, ot ... Jacob Braaten, Min, dec Whitcomb 6-0 ... Derek Scott, Hol, pin Cox 1:44

SEMIFINALS: Sheridan dec Rath 11-0 ... Braaten dec Scott 3-2, ot

CONSOLATION: Cox dec Sunder 10-4 ... Mills dec Renner 16-4 ... Quistorff pin Berberich 3:18 ... Whitcomb dec Cox 6-1 ... Mills dec Quistorff 7-0 ... Rath dec Whitcomb 11-10 ... Scott pin Mills 2:01 .... 3rd place: Scott pin Rath 1:26 ... 5th place: Mills dec Whitcomb 9-1

CHAMPIONSHIP: Sheridan dec Braaten 5-4

112 pounds

FIRST ROUND: Dylan Youngren, HLWW, dec Gary Steffenson, Min, 8-0 ... Derek Stoelzel, Osk, pin Tyler Schwartz, Hol, 3:11 ... Tom Latzka, SC, pin Danelle Baker, BBE, 3:33

QUARTERFINALS: Travis Borchert, BEV, pin Youngren 1:49 ... Thomas Haugen, LPGE, pin Cole Woehler, Pay, 2:45 ... Shaun Mattsen, EVW, pin Stoelzel :55 ... Hayden Rouser, ACGC, pin Latzka 2:12

SEMIFINALS: Borchert pin Haugen 2:53 ... Rouser dec Mattsen 7-0

CONSOLATION: Latzka dec Steffenson 9-0 ... Woehler dec Schwartz 7-0 ... Youngren pin Baker 3:49 ... Stoelzel dec Latzka 12-2 ... Youngren dec Woehler 4-2 ... Haugen pin Stoelzel 2:10 ... Mattsen dec Youngren 6-0 .... 3rd place: Mattsen dec Haugen 12-3 ... 5th place: Stoelzel dec Youngren 10-0

CHAMPIONSHIP: Borchert dec Rouser 5-2

119 pounds

FIRST ROUND: Cole Eris, Osk, pin Spencer Faber, EVW, 3:29 ... Matthew Lee, ACGC, pin Trevor Spanier, Pay, 3:16 ... McKenzie Rehmann, HLWW, pin Jamie Wright, LPGE, 5:26

QUARTERFINALS: Eric dec Randy Shamp, BEV, 6-5 ... Tyler Kuechle, Kim, dec Grant Winter, Min, 2-0 ... Mike Jarnot, Hol, dec Lee 6-3 ... Shane Trattles, SC, techfall Rehmann 2:58

SEMIFINALS: Eric dec Kuechle 5-1 ... Trattles dec Jarnot 4-1

CONSOLATION: Faber dec Rehmann 9-7 ... Winter dec Spanier 6-1 ... Shamp dec Wright 11-2 ... Lee dec Faber 7-0 ... Winter dec Shamp 10-1 ... Lee dec Kuechle 3-2 ... Jarnot dec Winter 8-7 .... 3rd place: Jarnot dec Lee 7-1 ... 5th place: Kuechle dec Winter 4-0

CHAMPIONSHIP: Trattles dec Eric 6-3 ... True-second: Jarnot pin Eric 1:51

125 pounds

FIRST ROUND: Josh Beier, BBE, pin Javier Ambritz, LPGE, 1:25 ... Colton Haakinson, SC, dec Zach Horstman, HLWW, 13-8 ... Luke Doll, Hol, pin Justin Roggenkamp, Min, 3:05 ... Austin Collins, Osk, dec Josh Hiepler, Pay, 3-0

QUARTERFINALS: Julius Stone, BEV, techfall Beier 5:16 ... Quenlin Bryce, Kim, pin Haakinson 2:37 ... Jacob Forcier, EVW, pin Doll 4:55 ... Scott Litzau, ACGC, pin Collins 1:46

SEMIFINALS: Stone pin Bryce 3:32 ... Forcier dec Litzau 3-2

CONSOLATION: Collins pin Ambritz :23 ... Horstman dec Doll 6-1 ... Haakinson pin Roggenkamp 5:26 ... Beier dec Hiepler 3-0 .... 3rd place: Litzau pin Bryce 1:04 ... 5th place: Beier pin Horstman 1:50

CHAMPIONSHIP: Stone dec Forcier 7-1

130 pounds

FIRST ROUND: Zach Steffenson, Min, dec Williams Schanus, HLWW, 9-5 ... Justin Kuechle, Kim, pin Justin Cole, SC, 4:32 ... Patrick Rooney, BBE, dec Brent Schlangen, Pay, 13-8

QUARTERFINALS: Devin Scott, Hol, pin Steffenson 3:13 ... Derek Waldvogel, Osk, dec Justin Faber, EVW, 8-2 ... Matt Meyer, ACGC, pin Kuechle 3:19 ... Tyler Spychalla, BEV, dec Rooney 21-8

SEMIFINALS: Scott dec Waldvogel 13-8 ... Spychalla dec Meyer 13-7

CONSOLATION: Rooney dec Schanus 5-3 ... Faber pin Cole 2:54 ... Schlangen dec Steffenson 17-3 ... Rooney dec Kuechle 8-3 ... Faber dec Schlangen 6-5 ... Waldvogel dec Rooney 9-3 ... Meyer dec Faber 13-2 .... 3rd place: Meyer dec Waldvogel 5-0 ... 5th place: Rooney dec Faber 1-0

CHAMPIONSHIP: Scott dec Spychalla 9-3

135 pounds

FIRST ROUND: Stephan Rutten, Osk, dec Hunter Wollschalger, Min, 8-6 ... Chase Hubert, SC, dec Andrew Kunstleben, Hol, 9-6

QUARTERFINALS: Jon Kerzman, Pay, pin Rutten 1:59 ... Tony Horstmann, HLWW, pin Dvid Joseph, Kim, 3:06 ... Jeff Dockendorf, EVW, dec Brent Goodenbour, BBE, 3-1 ... Michael Kramer, ACGC, techfall Hubert 3:40

SEMIFINALS: Kerzman dec Horstmann 8-6 ... Dockendorf dec Kramer 4-1

CONSOLATION: Hubert pin Wollschlager 2:47 ,,, Kunstleben pin Rutten 1:26 ... Goodenbour dec Hubert 9-0 ... Joseph dec Kunstleben 7-1 ... Horstmann dec Goodenbour 12-10 ... Kramer dec Joseph 10-2 .... 3rd place: Kramer dec Horstmann 4-3 ... 5th place: Goodenbour pin Joseph 2:30

CHAMPIONSHIP: Kerzman dec Dockendorf 11-2

140 pounds

FIRST ROUND: Mitch Pramann, Kim, pin Danny Karach, SC, 4:28 ... Timber Holmquist, LPGE, pin Aaron Gehrke, Pay, 4:30 ... Ryan Larson, ACGC, pin Dain Johnson, Osk, 3:56 ... Victory Lumley, Hol, dec Jacob Demarais, 15-4

QUARTERFINALS: Brian Denny, BEV, dec Pramann 8-3 ... Mike Downham, EVW, dec Holmquist 15-5 ... Cam Schafer, Min, dec Larson (score not available) ... Cole Tense, BBE, dec Lumley 9-4

SEMIFINALS: Denny dec Downham 10-2 ... Tensen dec Schafer 10-8

CONSOLATION: Lumley dec Karach 15-5 ... Gehrke dec Larson 2-1 ... Holmquist pin Johnson 2:24 ... Pramann pin Demarais 4:47 ... Lumley dec Gehrke 3-0 ... Holmquist dec Pramann 6-1, ot ... Downham dec Lumley 4-1 .,.. Schafer pin Holmquist 1:45 .... 3rd place: Schafer dec Downham 10-4 ... 5th place: Holmquist pin Lumley 3:49

CHAMPIONSHIP: Denny dec Tensen 6-5, 4 ot

145 pounds

FIRST ROUND: Kyle Middendorf, LPGE, dec Anderson Clare, Min, 8-7 ... Nate Meyer, ACGC, dec Dillon Knutson, BBE, 5-4

QUARTERFINALS: Justin Wendlandt, Pay, dec Middendorf 10-0 ... Travis Schiefelbein, Kim, dec Cody Middendorfm, BEV, 3-2 ... Lucian Grow, SC, dec Andy Thomas, Osk, 5-2 ... Mike Sullivan, EVW, techfall Nate Meyer, ACGC, 3:59

SEMIFINALS: Schiefelbein dec Wendlandt 10-8 ... Sullivan dec Grow 6-2

CONSOLATION: Meyer dec Clare 6-2 ... K.Middendorf dec Knutson 8-0 ... Meyer dec Thomas (score not available) ... K.Middendorf dec C.Middendorf 6-0 ... Wendlandt dec Meyer 6-1 ... Grow dec K.Middendorf 6-1 .... 3rd place: Wendlandt dec Grow 4-1 ... 5th place: Meyer dec K.Middendorf 3-2

CHAMPIONSHIP: Schiefelbein pin Sullivan 5:26 ... True-second: Wendlandt dec Sullivan 6-1

152 pounds

FIRST ROUND: Bryce Reia, Hol, pin Alex Thurber, Kim, 3:12 ... Nathan Walter, SC, pin Jared Wagner, Osk, 3:32

QUARTERFINALS: Collin Jergenson, Min, pin Feia 3:25 ... Travis Winter, BBE, pin Keith Pudwill, BEV, 2:44 ... Daniel Schad, LPGE, dec Eric Wolbeck, Pau, 13-8 ... Travis Frederiksen, ACGC, pin Walter 4:57

SEMIFINALS: Jergenson dec Winter 5-4 ... Schad dec Frederiksen 3-0

CONSOLATION: Walter dec Thurber 11-7 ... Feia pin Wagner 2:44 ... Walter dec Wolbeck 2-1 ... Pudwill dec Feia 5-4 ... Winter techfall Walter 3:57 ... Frederiksen dec Pudwill 6-1 .... 3rd place: Frederiksen dec Winter 3-0 ... 5th place: Pudwill dec Walter 6-1

CHAMPIONSHIP: Jergenson dec Schad 9-3

160 pounds

FIRST ROUND: Ben Borgerding, BBE, dec Mitchell Zastrow 13-8 ... Travis Whitcomb, ACGC, dec Tyrel Swensrud, Min, 9-3 ... Tyler Magedanz, EVW, dec Nikolai Haen, Osk, 5-1 ... Zach Hedlund, Kim, dec Kyle Jarnot, Hol, 10-5

QUARTERFINALS: John Gusewelle, SC, pin Borgerding 2:57 ... Whitcomb dec Derek Youngren, HLWW, 1-0 ... Tyler Hemmesch, Pay, dec Magedanz 3-1 ... Lucas Kalina, BEV, dec Hedlund 5-1

SEMIFINALS: Gusewelle dec Whitcomb 6-1 ... Kalina dec Hemmesch 2-1

CONSOLATION: Hedlund pin Zasterow 4:03 ... Magedanz dec Swensrud 4-0 ... Youngren dec Hagen 4-1 ... Jarnot dec Borgerding 7-5 ... Hedlund dec Magedanz 9-6 ... Youngren dec Jarnot 9-2 ... Whitcomb dec Hedlund 6-1 ... Hemmesch dec Youngren 5-4 .... 3rd place: Whitcomb dec Hemmesch 3-1 ... 5th place: Youngren dec Hedlund 4-1

CHAMPIONSHIP: Gusewelle pin Kalina 1:48 ... True-second: Whitcomb dec Kalina 8-2

171 pounds

FIRST ROUND: Trent Johnson, Osk, dec Tyler Walter, SC, 10-5 ... Trent Johnson, Osk, dec Tyler Walter, SC, 10-5 ... Nate Becker, BEV, dec Pat Krueger, Min, 5-0

QUARTERFINALS: Micah Larson, ACGC, pin Johnson 5:39 ... Anthony Rooney, BBE, dec Tony Hausladen, HLWW, 5-4 ... Michael Doom, Pay, dwon by injury default over Brandon Walz, EVW ... Luke Schiefelbein, Kim, dec Becker 8-3

SEMIFINALS: Larson dec Rooney 8-6, ot ... Schiefelbein dec Doom 17-6

CONSOLATION: Becker pin Walter 4:27 ... Johnson dec Krueger 7-0 ... Becker won by default over Walz ... Hausladen pin Johnson 5:59 ... Rooney dec Becker 6-3 ... Hausladen dec Doom (score not available) .... 3rd place: Rooney dec Hausladen 7-5 ... 5th place: Doom dec Becker 3-1

CHAMPIONSHIP: Larson dec Schiefelbein 7-5, ot ... True-second: Schiefelbein dec Rooney 15-7

189 pounds

FIRST ROUND: Sean Speldrich, Pay, dec Mitch Asfeld, EVW, 13-5

QUARTERFINALS: Brandon Manderschied, Min, pin Speldrich :07 ... Deron Buboltz, ACGC, dec Nathan Thielen, BEV, 3-1 ... Andrew Moser, Pay, dec Josh Almgren, Kim, 15-4 ... John Long, HLWW, dec Chris Ludwig, Osk, 12-4

SEMIFINALS: Manderschied pin Buboltz 5:08 ... Long dec Moser 5-4

CONSOLATION: Ludwig techfall Asfeld 4:48 ... Almgren dec Ludwig 10-6 ... Thielen dec Speldrich 11-4 ... Buboltz dec Almgren 6-2 ... Moser pin Thielen 4:30 .... 3rd place: Moser pin Buboltz 5:01 ... 5th place: Thielen dec Almgren 3-1

CHAMPIONSHIP: Manderschied dec Long 4-0

215 pounds

FIRST ROUND: Jacob Achen, SC, dec Trey Stanger, Pay, 9-7 ... James Nelson, ACGC, dec Ethan Norwood, BEV (score not available)

QUARTERFINALS: Joe Holdvogt, EVW, pin Achen 1:23 ... Brian Reece, LPGE, pin Matt Marketon, HLWW, 2:11 ... David Cowen, Min, pin Tyler Gregory, Kim, :34 ... Wendell Larson, Osk, pin Nelson :58

SEMIFINALS: Reece dec Holdvogt 6-1 ... Cowen pin Larson 3:23

CONSOLATION: Nelson dec Stanger 7-3 ... Achen dec Norwood 2-0 ... Nelson pin Gregory 1:44 ... Achen dec Marketon 7-3 ... Holdvogt dec Nelson 6-1 ... Larson pin Achen :33 .... 3rd place: Larson dec Holdvogt 1-0 ... 5th place: Achen dec Nelson 3-1

CHAMPIONSHIP: Cowen dec Reece 3-2 ... True-second: Reece dec Larson 4-1

285 pounds

FIRST ROUND: Blaine Meierhofer, EVW, dec Micah Klemme, Min, 11-1 ... Dylan Nelson, ACGC, pin Mike Kunz, Kim, 1:21 ... Lucas Maschler, BEV, dec Joel Koch, HLWW, 4-2

QUARTERFINALS: John Scepaniak, Hol, pin Meierhofer 3:05 ... Chris Whelan, LPGE, pin Dominick Platow, Pay, :27 ... Nelson dec Aaron Helgeson, SC, 7-1 ... Cody Thorkelson, Osk, pin Maschler 1:33

SEMIFINALS: Scepaniak pin Whalen 2:52 ... Torkelson pin Nelson 1:19

CONSOLATION: Klemme pin Maschler 2:21 ... Platow pin Munz 2:24 ... Meierhofer pin Koch 2:24 ... Helgeson dec Klemme 4-0 ,,, Platow dec Meierhofer 5-2 ... Helgeson pin Whalen :50 ... Nelson pin Platow 1:30 .... 3rd place: Helgeson dec Nelson 5-3 ... 5th place: Whalen pin Platow :20

CHAMPIONSHIP: Torkelson dec Scepaniak 9-4 ... True-second: Scepaniak dec Helgeson 8-6

Section 3AA

At Luverne

(KEY -- Adr: Adrian ... DBLQPV: Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley ... Fair: Fairmont ... FMCC: Fulda/Murray County Central ... Luv: Luverne ... Mar: Marshall ... Mon: Montevideo ... TMB: Tracy-Milroy-Balaton ... Wab: Wabasso ... Win: Windom/Mountain Lake-Butterfield-Odin ... Wor: Worthington)

103 pounds

FIRST ROUND: Joe Ruppert, TMB, pin Eli Dooyema, Luv, 3:17 ... John Weeding, DBLQPV, pin Austin Hiepler, Mon, 5:01 ... Derek Swoboda, Win, pin Joe Weber, Fair, 3:21

QUARTERFINALS: Elissa Reinsma, FMCC, dec Ruppert 9-6 ... Weeding dec Jared Kinsley, Wor, 13-0 ... Swoboda dec Brendon Goblirsch, Wab, 9-1 ... Nate Lynn, Adr, pin Brent Breczinski 1:02

SEMIFINALS: Reinsma dec Weeding 2-1 ... Lynn dec Swoboda 10-3

CONSOLATION: Dooyema pin Breczinski 1:28 ... Goblirsch pin Hiepler 3:17 ... Kinsley pin Weber 1:59 ... Goblirsch pin Dooyema 1:18 ... Kinsley dec Ruppert 5-4 ... Weeding pin Goblirsch 2:45 ... Kinsley dec Swoboda 10-8, ot . 3rd place: Weeding dec Kinsely 14-4 ... 5th place: Swoboda pin Goblirsch 3:04

CHAMPIONSHIP: Lynn dec Reinsma 4-3

112 pounds

FIRST ROUND: Drake Borsgard, Win, pin Mitchell Kwilinski, Mon, 1:04 ... Ben Mulder, Adr, pin Zach Gillette, Luv, :42 ... Dylan Croatt, DBLQPV, dec Caleb Citrowske, Mar, 5-2

QUARTERFINALS: Borsgard pin Austin Peterson, TMB, 1:14 ... Ben Mulder, Adr, dec Tanner Rohlik, Wab, 2-0 ... Austin Kluis, FMCC, pin Brady Krosch, Fair, 3:28 ... Croatt pin Jacob Clarke, Wor, 1:08

SEMIFINALS: Borsgard pin Mulder :48 ... Croatt pin Kluis 3:47

CONSOLATION: Clarke techfall Kwilinski 17-2 ... Krosch pin Gillette 2:21 ... Citrowske pin Peterson 1:56 ... Krosch pin Clarke :54 ... Rohlik dec Citrowske 5-1 ... Mulder dec Krosch 11-4 ... Kluis dec Rohlik 2-0 .... 3rd place: Kluis dec Mulder 9-2 ... 5th place: Krosch dec Rohlik 9-8

CHAMPIONSHIP: Borsgard dec Croatt 6-0

119 pounds

FIRST ROUND: Vincent Johnson, Win, pin Spenser Meadows, Fair, 1:55 ... Kyle Wiese, Wor, dec Dru Strand, Adr, 9-5 ... Tanner Avelsgard, DBLQPV, dec Cody Christian, TMB, 8-3

QUARTERFINALS: Cody Schunk, Wab, pin Aanenson, Luv, 1:00 .... Tim Macziewski, Mon, dec Vincent Johnson, Win, 6-4 ... Derek Platt, FMCC, dec Kyle Wiese, Wor, 9-3 ... Neil Citrowske, Mar, dec Tanner Avelsgard, DBLQPV, 10-1

SEMIFINALS: Schunk dec Macziewski 5-0 .. Citrowske dec Platt 2-0

CONSOLATION: Wiese dec Meadows 14-6 ... Johnson dec Strand 6-2 ... Christian pin Aanenson :51 ... Avelsgard dec Wiese 11-1 ... Johnson pin Christian 5:09 ... Macziewski pin Avelsgard 4:59 ... Platt dec Johnson 10-5 .... 3rd place: Platt dec Macziewski 7-5 ... 5th place: Johnson dec Avelsgard 7-3

CHAMPIONSHIP: Schunk dec Citrowske 6-4

125 pounds

FIRST ROUND: Dallas Stege, Wab, dec Colton Kanstrup, DBLQPV, 2-1 ... Derek Peterson, Luv, dec Ben Loosbrock, FMCC, 10-2 ... Jake Dorn, Adr, pin Matt Poppema, Wor, 2:24 ... Zach Campbell, TMB, pin Tyler Kranz, Fair, 2:58

QUARTERFINALS: Josh Falk, Win, dec Stege 11-2 ... Josh Anderson, Mon, dec Derek Petersen, Luv, 3-2 ... Jake Dorn, Ard, dec Derek Varpness, Mar, 9-0 ... Zach Campbell, TMB, pin Kranz 2:58

SEMIFINALS: Anderson Falk 6:24, ot ... Campbell dec Dorn 6-1

CONSOLATION: Kanstrup dec Krenz 13-2 ... Varpness techfall Loosbrock 4:50 ... Petersen dec Poppema 14-2 ... Varpness dec Kanstrup 8-6 ... Petersen dec Stege 3-2 ... Falk techfall Varpness 20-5 ... Petersen dec Dorn 5-3 .... 3rd place: Falk dec Petersen 6-1 ... 5th place: Dorn won by disqualification over Varpness

CHAMPIONSHIP: Campbell dec Anderson 4-2

130 pounds

FIRST ROUND: Justin Reinsma, FMCC, pin Michel Hup, Luv, :32 ... Tim Larson, Win, pin Eric Lease, Wor, 1:07

QUARTERFINALS: Reinsma techfall J.D. Westberg, Mar, 16-0 ... Mitch Rohlik, Wab, pin Jordan Bullerman, Adr, 5:28 ... Erik Cooreman, TMB, pin Larson 1:43 ... Sam Haas, DBLQPV, pin Mason Kwilinski, Mon, 1:46

SEMIFINALS: Reinsma dec Rohlik 14-1 ... Haas dec Cooreman 9-2

CONSOLATION: Hup dec Kwilinski 9-5 ... Bullerman pin Lease 1:23 ... Larson pin Hup :53 ... Bullerman pin Westberg :39 ... Rohlik pin Larson 3:57 ... Cooreman pin Bullerman 3:15 .... 3rd place: Cooreman dec Rohlik 15-9 ... 5th place: Bullerman dec Larson 4-3

CHAMPIONSHIP: Reinsma dec Haas 3-0

135 pounds

FIRST ROUND: Jared Towne, TMB, pin Wyatt Aubert, Luv, 3:25 ... Jordan Anderson, FMCC, pin Ethan Peterson, Wor, 3:28

QUARTERFINALS: Ryan Swenson, DBLQPV, pin Towne 2:57 ... Todd Hennen, Mar, dec Jacob Rohlik, Wab, 6-0 ... Luke Riesle, Adr, pin Jesse Mijares, Mon, 2:58 ... Sam Fischenich, Win, dec Anderson 7-2

SEMIFINALS: Swenson dec Hennen 5-2 .. Fischenbach dec Tiesler 3-1, ot

CONSOLATION: Anderson pin Aubert 3:27 ... Towne pin Peterson 1:55 ... Mijares pin Anderson 1:09 ... Rohlik dec Towne 12-0 .... Hennen dec Mijares 9-0 ... Tiesler dec Rohlik 6-1 .... 3rd place: Tiesler dec Hennen 5-2 ... 5th place: Rohlik pin Mijares 3:58

CHAMPIONSHIP: Swenson dec Fischenich 7-4

140 pounds

FIRST ROUND: Alex Sandhurst, FMCC, dec Ethan Johnson, Luv, 8-2

QUARTERFINALS: Jake Bothun, DBLQPV, pin Junior Nguyen, Wor, :53 ... Ian Mariner, TMB, dec Matt Arnold, Wab, 14-10 ... Tyler Sieve, Adr, dec Eli Louwagie, Mar, 4-1 ... Billy Hochstein, Win, 1:14

SEMIFINALS: Bothun techfall Mariner 15-0 ... Hockestein dec Sieve 20-6

CONSOLATION: Johnson pin Nguyen 2:10 ... Louwagie pin Sandhurst 5:29 ... Arnold pin Johnson 1:25 ... Mariner dec Louwagie 10-8 .. Arnold dec Sieve 8-6 .... 3rd place: Arnold 5:43 ... 5th place: Sieve dec Louwagie 8-4

CHAMPIONSHIP: Bothun won by default over Hochstein ... True-second: Arnold won by default over Hochstein

145 pounds

FIRST ROUND: Campbell Hofstetter, Mar, dec Carson Richard, Fair, 13-6 ... Dayton Williamson, Wor, dec Matt Willaby, Win, 4-1

QUARTERFINALS: Luke Prairie,TMB, pin Hofstetter 2:17 ... Joel Grove, Wab, dec Nathan Stottler, DBLQPV, 7-3 ... Scott Beech, FMCC, dec Williamson 10-0 ... Brock Bullerman, Adr, pin Thomas Stoeckman, Mon, :41

SEMIFINALS: Prairie pin Grove 3:20 ... Beech dec Bullerman 9-6

CONSOLATION: Richard pin Stoeckman 3:26 ... Stottler dec Willaby 3-0 ... Williamson dec Richard 8-1 ... Stottler dec Hofstetter 4-3 ... Grove pin Williamson 2:28 ... Bullerman dec Stottler 12-6 .... 3rd place: Bullerman dec Grove 8-6, ot ... 5th place: Stottler dec Williamson 3-2

CHAMPIONSHIP: Beech dec Prairie 8-6, ot ... True-second: Bullerman dec Prairie 13-10

152 pounds

FIRST ROUND: Tony Their, Wor, techfall Brad Schmidt, TMB, 15-1 .... Matt Brehmer, DBLQPV, dec Travis DeLong, FMCC, 6-5 ... Neal Mulder, Adr, dec Matt Versaevel, Mar, 10-3

QUARTERFINALS: Thier pin Codie Swenson 1:27 ... Isaac Sulflow, Mon, dec Brehmer 9-8 ... Mulder pin James Hady, Fair, 3:34 ... Zach Rohlik, Wab, pin Stuart Blomgren, Win, :47

SEMIFINALS: Their dec Sulflow 15-1 ... Mulder dec Rohlik 5-4

CONSOLATION: Schmidt pin Holmgren 4:30 ... Hady dec DeLong 4-3 ... Versaevel pin Brehmer 5:04 ... Hady dec Schmidt 7-6 ... Versaevel pin Swenson 3:09 ... Sulflow pin Hady 2:52 ... Rohlik dec Versaevel 7-0 .... 3rd place: Rohlik dec Sulflow 12-2 ... 5th place: Hady dec Versaevel 4-2

CHAMPIONSHIP: Their dec Mulder 4-1

160 pounds

QUARTERFINALS: Andy Henning, pin Zach Ourada, Wab, 1:16 ... Dustin Polzine, Adr, dec Jack Massee, DBLQPV, 10-4 ... Mason Anderson, Win, dec Noah VanNevel, TMB, 4-2 ... Brett Crecelius, Mar, pin Andy Sanden, Fair, 3:20

SEMIFINALS: Henning dec Polzine 12-0 ... Crecelius dec Anderson 7-0

CONSOLATION: VanNevel pin Sanden 1:30 ... Massee dec Ourada 12-3 ... Polzine dec VanNevel 5-3 ... Anderson dec Massee 7-2 .... 3rd place: Anderson pin Polzine 2:18 ... 5th place: Massee dec VanNevel 7-5

CHAMPIONSHIP: Henning dec Crecelius 3-2

171 pounds

QUARTERFINALS: Spencer Johnson, Win, dec Matt Wakefield, TMB, 13-3 ... Cody Welch, Wab, pin Julio Casillas, Wor, 3:51 ... Stephen Loosbrock, Adr, dec Brock Bonin, 16-4 ... Zac Zinda, DBLQPV, techfall Stephen Womack, 20-3

SEMIFINALS: Johnson dec Welch 5-1 ... Loosbrock dec Zinda 5-2

CONSOLATION: Bonin pin Womack :50 ... Wakefield pin Casillas 4:36 ... Welch pin Bonin 1:15 ... Zinda pin Wakefield 1:09 .... 3rd place: Zinda dec Welch 12-6 ... 5th place: Wakefield dec Bonin 11-9

CHAMPIONSHIP: Johnson dec Loosbrock 1-0

189 pounds

FIRST ROUND: Shea Klooster, Adr, pin Garrett Dubbeldee, Mar, 1:43

QUARTERFINALS: Klooster pin Jon Knott, Wab, :42 ... Thomas Joyce, Mon, dec Cody Vanasee, Fair, 10-0 ... Joe Hutt, DBLQPV, dec Mitchell Palm-Fischer, Win, 10-2 ... Colton Evans, TMB, pin Brandon Riemersma, Wor, :46

SEMIFINALS: Klooster de Joyce 10-1 ... Colton Evans, TMB, techfall Evans 21-5

CONSOLATION: Dubbeldee pin Riemersma :57 ... Palm-Fischer pin Dubbeldee 1:05 ... Knott dec Vanasee 8-5 ... Joyce dec Palm-Fischer 13-11 ... Knott dec Hutt 4-2 ... 3rd place: Joyce dec Knott 9-3 ... 5th place: Hutt pin Palm-Fischer 5:31

CHAMPIONSHIP: Klooster dec Evans 7-2 ... True-second: Evans pin Joyce 2:15

215 pounds

FIRST ROUND: Vance Blomgren, Win, dec Justin Wolff, Adr, 7-1 ... Brandon Schmitt, DBLQPV, dec Jordan Welling, Mon, 11-6

QUARTERFINALS: Sam Dooyema, Luv, pin Andrew Dieter, TMB, 3:00 ... Travis Radke, FMCC, dec Blomgren 4-3 ... Jacob Welch, pin Taylor Fritz, Fair, 2:21 ... Jake Steffel, Wor, dec Schmitt 4-2

SEMIFINALS: Dooyema dec Radtke 8-2 ... Welch dec Steffel 5-0

CONSOLATION: Wolf pin Fritz 4:19 ... Welling dec Dieter 9-7 ... Wolf pin Schmitt 1:51 ... Blomgren pin Welling 1:24 ... Radke dec Wolf 3-1 ... Steffel pin Blomgren 3:20 .... 3rd place: Radtke dec Steffel 5-1 ... 5th place: Blomgren dec Wolf 10-8

CHAMPIONSHIP: Dooyema dec Welch 8-7 ... True-second: Radtke dec Welch 2-1

285 pounds

FIRST ROUND: Kyle Miller, Win, pin Jordan Solting, Mon, 4:28 .. Adam Schroepfer, Wab, pin Chris Opdahl, FMCC, 4:31 ... Tyler Bauer, TMB, pin Austin Nath, Mar, 1:08

QUARTERFINALS: Jordan Schroeder, Wor, pin Miller :30 ... Christian Olson, DBL PV, dec Schroepfer 17-8 ... Bauer pin Aaron Lonneman, Adr,m 1:01 ... Scott Hines, Fair, pin Michael Diaz, Luv, :34

SEMIFINALS: Schroeder pin Olson 2:47 ... Hines dec Bauer 13-7

CONSOLATION: Solting pin Diaz :55 ... Lonneman pin Opdahl 3:23 ... Schroepfer pin Nath 2:16 ... Lonneman pin Solting 1:06 ... Schroepfer pin Miller 1:35 ... Olson dec Lonneman 6-4 ... Bauer dec Schroepfer 6-4 .... 3rd place: Olson dec Bauer 12-6 ... 5th place: Lonneman pin Schroepfer 3:53

CHAMPIONSHIP: Hines dec Schroeder 14-9

Section 6AA

At Becker

(KEY -- AML: Annandale/Maple Lake ... Bec: Becker ... BL: Big Lake ... DC: Dassel-Cokato ... Fol: Foley ... Lit: Litchfield ... Mon: Monticello ... NLS: New London-Spicer ... Roc: Rocori ... Wil: Willmar)

103 pounds

FIRST ROUND: Tyler Jones, Lit, dec Deven Donais, BL, 10-8 ... Marcus Hamer, Roc, pin Nick Lind-Behrends, Sar, 1:12 ... Eric Bourgeois, Mon, pin Jesse Rehbein, Bec, 3:15

QUARTERFINALS: Max Anderson, DC, pin Joens :47 ... Luke Holt, Alb, pin Ben Henle, NLS, 3:04 ... Matt Fuller, AML, dec Hamer 9-0 ... Mitch Dunlap, Fol, pin Bourgeois 1:07

SEMIFINALS: Anderson pin Holt 1:28 ... Dunlap dec Fuller 4-3, 4 ot

CONSOLATION: Bourgeois dec Donais 11-3 ... Henle pin Liund-Behrends :21 ... Jones dec Rehbein 3-0 ... Bourgeois dec Hamer 9-6 ... Henle pin Jones 1:08 ... Holt dec Bourgeois 5-2 ... Fuller dec Henle 7-1 .... 3rd place: Fuller pin Holt 4:00 ... 5th place: Henle dec Bourgeois 22-17

CHAMPIONSHIP: Anderson dec Dunlap 6-2

112 pounds

FIRST ROUND: Logan Shaw, Sar, pin Cody Black, Mon, 4:32 ... Dylan Gertken, Roc, pin Nick Anderson, AML, 1:12 ... Seth Peterson, Fol, dec Kyle Nienaber, Alb, 12-2

QUARTERFINALS: Chase Austvold, NLS, pin Shaw 2:56 ... Dalton Sonnenstahl, BL, dec Kyle JOhnson, DC, 6-1 ... Ales Johannes, Wil, dec Gertken 6-2 ... Kyle Ballard, Lit, pin Peterson 4:30

SEMIFINALS: Austvold dec Sonenstahl 3-1 ... Ballard dec Johannes 3-2

CONSOLATION: Peterson pin Black 2:35 ... Anderson dec Johnson 12-8 ... Shaw pin Nienaber 2:35 ... Gertken pin Peterson 2:12 ... Anderson pin Shaw 1:21 ... Sonnenstahl dec Gertken 11-1 ... Johannes pin Anderson 1:41 .... 3rd place: Sonnenstahl dec Johannes 2-1 ... 5th place: Gertken pin Anderson 2:38

CHAMPIONSHIP: Austvold dec Ballard 7-2 ... True-second: Ballard dec Sonnenstahl 4-3

119 pounds

FIRST ROUND: Seth Pollack, Wil, dec Jeremy Harms, Mel, 8-2 ... Will Susterich, Fol, pin Cameron Steffen, NLS, :59 ... Alex Couette, AML, dec Eric Schmit, Alb, 9-4 ... Autin Jones, Lit, pin Mark Hickman, Mon, 3:02 ... Josh Halicke, Sar, dec Jason Spoden, Roc, 12-4

QUARTERFINALS: Matt Nelson, BL, pin Pollack 1:30 ... Couette dec Susterich 6-3 ... Fiedler, DC, pin Halicke 3:48 ... Daniel Wolwor, Bec, pin Jones 5:33

SEMIFINALS: Nelson dec Couette 15-5 ... Wolwor dec Fiedler 7-1

CONSOLATION: Steffen dec Schmit 5-3, ot ... Jones pin Harms 1:45 ... Halicke pin Steffen 4:53 ... Susterich dec Spoden 10-0 ... Pollcack pin Hickman 2:08 ... Halicke dec Jones 12-5 ... Susterich pin Pollack 1:40 ... Couette pin Halicke 3:13 ... Fiedler dec Susterich 2-0 .... 3rd place: Fiedler dec Couette 3-0 ... 5th place: Susterich pin Halicke 4:51

CHAMPIONSHIP: Nelson dec Wolwor 9-0

125 pounds

FIRST ROUND: Zach Morris, Wil, dec Nate Zimmerman, Sar, 8-0 ... Ryan Michaelis, Mon, pin Brady Kalla, AML, 4:43 ... Joe Rathmanner, BL, pin Tony Phillips, Roc, 3:10

QUARTERFINALS: Dylan Hanson, NLS, pin Morris 1:42 ... Mark Gehling, Fol, dec Kyle Adnres, Bec, 9-1 ... Zach Peterson, DC, dec Michaelis 8-1 ... Jamie Holt, Alb, pin Rathmanner 1:30

SEMIFINALS: Gehling pin Hanson 3:28 ... Holt dec Peterson 4-3

CONSOLATION: Rathmanner pin Zimmerman 2:30 ... Andres pin Kalla :35 ... Morris dec Phillips 12-9 ... Michaelis dec Rathmanner 5-3 ... Andres techfall Morris 16-0 ... Hanson dec Michaelis 7-2 ... Andres dec Peterson 3-0 .... 3rd place: Andres dec Hanson 13-2 ... 5th place: Peterson won by injury default over Michaelis

CHAMPIONSHIP: Holt dec Gehling 2-0

130 pounds

FIRST ROUND: Teddy Erickson, AML, pin Adam Liestman, Roc, 3:42 ... Cole Knaeble, BL, pin Jad Anderson, Sar, 3:26

QUARTERFINALS: Cory Foss, Fol, pin Erickson 1:09 ... Jake Schmitz, Mon, dec Adam Fegerstrom, Wil, 8-7 ... Tyler Dobmeier, DC, dec Tanner Tobkin, NLS, 6-5 ... Jay Woiwor, Bec, pin Knaeble 1:14

SEMIFINALS: Foss pin Schmitz 1:29 ... Wolwer, Bec, techfall Dobmeier 19-4

CONSOLATION: Liestman dec Knaeble 8-6 ... Erickson pin Anderson 2:36 ... Tobkin dec Liestman 6-2 ... Fagertstrom dec Erickson 9-2 ... Schmitz dec Tobkin 4-2 ... Dobmeier dec Fagerstrom 6-4 .... 3rd place: Dobmeier dec Schmitz 8-3 ... 5th place: Fagerstrom won by default over Tobkin

CHAMPIONSHIP: Wolwor dec Foss 3-1 ... True-second: Foss dec Dobmeier 12-0

135 pounds

FIRST ROUND: Philip Maus, Alb, pin Chris Iverson, Bec, 1:54 ... Coty Milhausen, Wil, pin Cody Knaebel, BL, 2:35 ... Mike Sorenson, Sar, dec Spencer Broberg, DC, 7-3

QUARTERFINALS: Tyler Mergen, Mon, pin Maus 1:36 ... Jesse Ponchochar, AML, dec Cameron Hansen, Roc, 12-0 ... Taylor Lewandowski, Fol, dec Milhausen 8-4 ... Shawn Hatlestad, NLS, techfall Sorenson 16-1

SEMIFINALS: Mergen dec Poncochar 3-0 ,,, Lewandowski dec Hatlestad 5-3

CONSOLATION: Iverson dec Sorenson 4-3 ... Hansen pin Knaeble 1:20 ... Maus pin Broberg 1:12 ... Milhausen pin Iverson :58 ... Hansen dec Maus 8-5 ,,, Poncochar dec Milhausen 3-1 ... Hastlestad pin Hansen 2:09 .... 3rd place: Hatlestad pin Poncochar 1:17 ... 5th place: Milhausen dec Hansen 10-9

CHAMPIONSHIP: Mergen pin Lewandowski 5:04

140 pounds

FIRST ROUND: Mason Pomerleau, Wil, techfall Diego Hernandez, Mel, 20-4 ... Brandon Panek, Alb, pin Jordan Hemmesch, Roc, 5:35 ... Dylan Thao, BL, dec Kyle Cappelen, NLS, 8-2

QUARTERFINALS: Brady Schrupp, Bec, pin Pomerleau :55 ... Damian Heairet, Lit, dec Brian Redemske, AML, 2-0 ... Brandon Seppell, Fol, pin Panek 1:57 ... Ben Schwartz, Mon, pin Thao 1:53

SEMIFINALS: Schrupp dec Heairet 6-0 ... Seppell dec Schwartz 4-2

CONSOLATION: Thao pin Hernandez 1:30 ... Redemske pin Hemmesch :49 ... Ceppelen dec Pomerleau 9-2 ... Panek dec Thao 10-0 ... Redemske dec Cappelen 4-0 ... Heairet dec Panek 7-4 ... Schwartz dec Redemske 2-1 .... 3rd place: Heairet pin Schwartz 5:48 ... 5th place: Panek won by default over Redemske

CHAMPIONSHIP: Schrupp dec Seppell 5-2 ... True-second: Seppell dec Heairet 9-4

145 pounds

FIRST ROUND: Levi Olivr, Roc, pin Josh Arencio, BL, 3:21 ... Pete Nordlie, AML, pin Eugen Stepan, Wil, 4:50 ... Justin Harms, Mel, techfall Andrew Madson, DC, 15-0

QUARTERFINALS: Dustin Gulyard, Fol, dec Oliver 9-1 ... Luke Reiter, NLS, dec Nordlie 7-0 ... John Bredeck, Alb, dec Dan Cox, Lit, 5-3 ... Randy Ascher, Mon, pin Harms :35

SEMIFINALS: Reiter dec Gilyard 2-1 ... Vredeck dec Ascher 9-2

CONSOLATION: Harms dec Atencio 5-0 ... Cox techfall Stepan 15-0 ... Nordlie pin Nelson 2:0-1 ... Oliver pin Madson :45 ... Cox dec Harms 3-1 ... Nordlies pin Oliver 2:53 ... Gilyard dec Cox 2-0 ... Nordlies dec Ascher 3-2 .... 3rd place: Gilyard pin Nordlie 2:36 ... 5th place: Ascher dec Cox 8-1

CHAMPIONSHIP: Bredeck dec Reiter 3-0

152 pounds

FIRST ROUND: Brian Malepsy, Lit, pin Saul Elfering, Mel, 1:27 ... Dan Brown, BL, pin Brandon Opsahl, DC, 1:44 ... Kent Perskalla, Sar, dec Tyler Wurm, AML, 7-2 .. Logan Draack, Mon, pin Chris Eischens, Roc, 3:19

QUARTERFINALS: Kevin O'Brien, Bec, techfall Malepsy 17-2 ... Brown dec Bryan Schlagen, Alb, 4-3, 4 ot ... Billy Dean, NLS, dec Pierskalla 8-2 ... Jeremy Weber, Fol, dec Draack 6-5

SEMIFINALS: O'Brien dec Brown 3-1 ... Dean dec Weber 4-3

CONSOLATION: Draack pin Elfring 2:04 ... Pierskalla dec Opsahl 7-4 ... Schlangen dec Wurm, 3-0 ... Malepsy pin Eischens 1:24 ... Pierskalla dec Draack 7-1 ... Schlangen pin Malepsy :38 ... Brown dec Pierskalla 7-0 ... Weber dec Schlangen 2-1, 4 ot .... 3rd place: Weber pin Brown 4:12 ... 5th place: Pierskalla dec Schlangen 6-4

CHAMPIONSHIP: O'Brien dec Dean 6-2

160 pounds

FIRST ROUND: Joey Benson, Bec, dec John Binsfeld, Lit, 7-5 ... Taylor Holthaus, Alb, pin Brady Goebel, Sar, 3:01 ... Chris Braun, Roc, dec Tyler Nelson, DC, 12-0 ... Chris Salveson, AML, dec Michael Kruger, BL, 5-0

QUARTERFINALS: John Nething, NLS, techfall Benson 23-5 ... Holthaus dec Sebastion Gardner, Mon, 6-1 ... Cody Stegeman, Wil, dec Braun 6-4 ... Justin Bowland, Fol, pin Salveson 5:25

SEMIFINALS: Nething dec Holthaus 2-1 ... Bowland pin Stegeman 4:30

CONSOLATION: Salveson dec Binsfeld 3-0 ... Braun dec Goebel 10-0 ... Gardner pin Nelson 2:50 ... Benson dec Kruger 12-1 ... Braun dec Salveson 6-0 ... Gardner pin Benson 3:36 ... Holthaus dec Braun 5-3, ot ... Gardner dec Stegeman 13-6 .... 3rd place: Holthaus dec Gardner 10-4 ... 5th place: Braun dec Stegeman 3-1

CHAMPIONSHIP: Bowland dec Nething 6-5

171 pounds

FIRST ROUND: Ben McCormick, BL, pin Grant Knick, Bec, 2:54 ... Tyler Irvin, DC, pin Derek Rachel, AML, 3:50

QUARTERFINALS: Tyler Lewandowski, Fol, techfall McCormick 17-2 ... Nathaniel Swoyer, Wil, dec Ben Wittrock, Roc, 7-4 ... Adam Wenker, Sar, pin Joe Jude, Mon, 5:08 ... Kody Kalkbrenner, Lit, pin Irvin 5:05

SEMIFINALS: Lewandowski techfall Swoyer 19-4 ... Kalkbrenner dec Wenker 10-1

CONSOLATION: Irvin pin Knick 4:40 ... Rachel pin McCormick 1:52 ... Irvin dec Jude 4-1 .,.. Wittrock pin Rachel 3:28 ... Swoyer dec Irvin 2-1 ... Wenker pin Wittrock 2:54 .... 3rd place: Wenker dec Swoyer 11-4 ... 5th place: Wittrock pin Irvin :49

CHAMPIONSHIP: Lewandowski dec Kalkbrenner 7-6

189 pounds

FIRST ROUND: Marcus Hemker, Mel, dec Lucas Kremer, Wil, 11-5 ... Tom Duscher, NLS, pin Jason Robinson, Sar, 1:18 ... Zach Bond, Mon, pin Austin Halvorson, Bec, 5:05

QUARTERFINALS: Jordan Linn, Fol, pin Hemker 1:23 ... Alex Welman, Roc, dec David Cox, Lit, 5-4 ... Dakotah Hanson DC, dec Duscher 4-0 ... Dustin Rost, BL, pin Bond 2:45

SEMIFINALS: Linn pin Welman 3:546 ... Hanson pin Rost 4:20

CONSOLATION: Kremer pin Bond 1:14 ... Cox pin Robinson 1:12 .,.. Halvorson dec Hemker 10-5 ... Duscher pin Kremer 1:46 ... Cox pin Halvorson 2:07 ... Duscher dec Welman 5-3 ... Rost dec Cox 6-3 .... 3rd place: Rost dec Duscher 11-5 ... 5th place: Cox dec Welman 5-2

CHAMPIONSHIP: Linn techfall Hanson 16-1

215 pounds

QUARTERFINALS: Kris Olson, Fol, bye ... Matt Weitzel, BL, pin Colton Braun, Mel, 4:36 ... Grant Peterson, DC, dec Jeremiah Erickson, Mon, 7-6 ... Jeremiah Dorf, Roc, pin Kris Plath, Bec, :14

SEMIFINALS: Olson pin Weitzel :53 ... Dorf pin Peterson 4:54

CONSOLATION: Erickson pin Plath 2:25 ... Erickson pin Weitzel 4:37 ... Peterson pin Braun 4:35 .... 3rd place: Peterson pin Eriockson 3:21 ... 5th place: Weitzel dec Braun 5-2

CHAMPIONSHIP: Olson dec Dorf 15-2

285 pounds

FIRST ROUND: Kyle Lieser, Roc, pin Mike Soule, Bec, :31 ... Andre Bradley, BL, pin Jacob Barker, Mon, 2:57

QUARTERFINALS: Sam Pokornowski, DC, dec Lieser 7-2 ... Donaldo Martinez, Mel, dec Chris Pafu, NLS, 7-2 ... Paul Plombon, Sar, dec Markj Shepard, Lit, 4-0 ... Mike Siegler, Fol, dec Bradley 11-5

SEMIFINALS: Pokornowski dec Martinez 3-2 ... Plombon pin Siegler 4:39

CONSOLATION: Bradley pin Soule :38 .. Lieser pin Barker 1:20 ... Bradley dec Shepard 5-4 ... Pfau dec Lieser 3-1, ot ... Martinez dec Bradley 7-1 ... Siegler pin Pfau :48 .... 3rd place: Siegler pin Martinez 1:04 ... 5th place: Bradley dec Pfau 3-1, ot

CHAMPIONSHIP: Pokornowski pin Plombon 3:23

Advertisement
Advertisement
Advertisement