Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Late prep track: Tuesday's results

Email News Alerts
sports Willmar, 56201
Willmar Minnesota 2208 Trott Ave. SW / P.O. Box 839 56201

ACGC Invite

Results Tuesday

At Grove City

Boys results

Team scoring

(1) Eden Valley-Watkins/Kimball 207 (2) Litchfield 190 (3) MaCCRAY/RCW 101 (4) Atwater-Cosmo-Grove City 80 (5) Minnewaska 61 (6) Willmar Community Christian 35

Advertisement
Advertisement

Individual leaders

Hurdles

110 highs: (1) Jon Terning, Lit, 16.78 (2) Connor Wittenberg, EV, 17.22 ... 300 intermediates: (1) Terning 42.52 (2) Wittenberg 44.03

Sprints

100: (1) Austin Pelkey, EV, 11.96 (2) Frank Wortham, ACG, 12.57 ... 200: (1) Austin Pelkey, EV, 23.5 (2) Nate Kleene, MRCW, 24.95 .... 400: (1) Shadly Callahan, EV, 59.47 (2) Franke Nistler, EV, 59.6

Runs

800: Ben Burgett, WCC, 2:07.3 (2) Josh Anderson, Lit, 2:20.9 ... 1600: (1) Burgett 4:48.0 (2) Caleb Kragenbring, Lit, 5:10.70 ... 3200: (1) Brandon Lichte, EV, 12:33 (2) Juan Martinez, MRCW, 12:35

Relays

4 x 100: (1) Litchfield 47.88 (2) MACCRAY/RCW 48.13 ... 4 x 200: (1) Litchfield 1:39.15 (2) ACGC 1:41.50 ... 4 x 400: (1) Litchfield 3:44.35 (2) Eden Valley-W/K 3:55.99 ... 4 x 800: (1) Litchfield 9:25.74 (2) Eden Valley-W/K 9:32.84

Weights

Shot put: (1) Jake Pace, Lit, 46-6 (2) Abdalla Abu-Sara, Lit, 44-7... Discus: (1) Logan Jacobs, ACG, 129-9 (2) Abu-Sara 128-10

Jumps

Long: (1) Austin Pelkey, EV, 19-7 (2) Zach Junermeier, AGC, 19-4 ... Triple: (1) Connor Wittenberg, EV, 38-3 ... High: (1) Wittenberg, EV, 6-2 (2) Nick Rogers, Lit, 5-10 ... Pole vault: (1) Levi Cottington, Lit, 11-0 (2) Simon Kjersten, MRCW, 11-0

Girls results

Team scoring

(1) Litchfield 184 (2) Eden Valley-Watkins/Kimball 155 (3) MACCRAY/RCW 119 (4) ACGC 97 (5) Minnewaska 92 (5) Willmar Community Christian 14

Individual leaders

Hurdles

100 intermediates: (1) Taylor Sharpe, MRCW, 17.53 (2) Shelbie Walsh, Lit, 17.66... 300 lows: (1) Sharpe 50.37 (2) Molly Hesse, EV, 52.47

Sprints

100: (1) Libby Goren, MRCW, Anna Johnson, Lit, 14.28 ... 200: (1) Kalley Lang, ACG, 28.44 (2) Hanna Johnson, MRCW, 28.78 ... 400: (1) Lex Rudie, ACG, 1:05.28 (2) Madison Hurrle, EV, 11:06.16

Runs

800: (1) Halle Christianson, Minn, 2:36 (2) Ali McGraw, Lit, 2:37.0 ... 1600: (1) Molly Hesse, EV, 6:04.3 (2) Patience Tharp, Minn, 6:07.2 ... 3200: (1) Savannah Ramirez, Lit, 12:48 (2) Lexi Pauls, EV, 14:08.57

Relays

4 x 100: (1) MACCRY/RCW 53.81 (2) Litchfield 54.19... 4 x 200: (1) ACGC 1:56.25 (2) Litchfield 1:58.4 ... 4 x 400: (1) ACGC 4:38.41 (2) Minnewaska 4:40.65 ... 4 x 800: (1) Litchfield 11:09.02 (2) Minnewaska 11:12.32

Weights

Shot put (1) Meghan Nelson, Lit, 34-2 (2) Brandi Otto, Minn, 33-8 ... Discus: (1) Otto 115-10 (2) Jessica Gilbert, ACG, 114-7

Jumps

Long: (1) Marley Virnig, Lit, 14-0 (2) Brittany Hesse, EV, 13-11 ... Triple: (1) Greta Walsh, Lit, 31-7 (2) Chelsea, AGC, 31-0 ... High: (1) Bailey Koch, Lit, 5-2 (2) Emily Hughes, MRCW, 5-2 ... Pole vault: (1) Shelbie Walsh, Lit, 10-0 (2) Sam Stuve, EV, 9-0

BBE Jaguar Invitational

Results Tuesday

At Belgrade

Boys results

Team scoring

(1) Willmar Red 212 (2) New London-Spicer 168 (3) Paynesville 99 (4) Belgrade-Brooten-Elrosa 95 (5) Long Prairie-Grey Eagle 46 (6) St. John's Prep 42 (7) St. Cloud Christian 35 (8) Willmar White 27

Individual leaders

Hurdles

110 highs: (1) Cody Jakobson, NLS, 16.8 (2) Jordan Linde, WR, 16.8 (3) Robert Granville, Pay, 18.0 (4) Reagan Rice, NLS, 18.2 (5) Jordan Geurtz, WR, 18.7 (6) Sam Wang, WW, 19.5 (7) Mitchell Floura, Pay, 20.0 (8) Josh Holtz, WR, 20.9 ... 300 intermediates: (1) Derik Peterson, WR, 43.8 (2) Reagan Rice, NLS, 44.0 (3) Alex Johannes, WR, 44.2 (4) Billy Wright, WR, 44.9 (5) Cody Jakobson, NLS, 45.2 (6) Robert Granville, Pay, 45.2 (8) Andrew LaBarre, WW, 52.3

Sprints

100: (1) Michael Heitzman, WR, 11.8 (4) Ola Smedshammer, BBE, 12.1 (5) Zach Sowers, WR, 12.2 (6) Adam Essler, NLS, 12.2 (7) Hunter Boyum, BBE, 12.3 (8) DeShawn Russell, WR, 12.3 ... 200: (1) Ross Rath, BBE, 24.0 (2) Lucas Nelson, NLS, 24.0 (4) Chris Nelson, NLS, 24.7 (6) Michael Heitzman, WR, 24.8 (7) Nick LaPatka, NLS, 24.9 ... 400: (1) Daniel Rooney, BBE, 54.5 (2) Jeff Castro, WR, 54.7 (3) Elijah Gunderson, WR, 57.6 (4) Colton Henjum, NLS, 58.1 (6) Ben Beuning, NLS, 58.8 (7) Kristian Suves, WR, 59.0 (8) Jay Coquyt, WW, 59.2

Runs

800: (1) Chase Austvold, NLS, 2:06.1 (2) Donovan Lura, Pay, 2:13.6 (3) Sam Anez, WR, 2:14.7 (4) Austin Miley, WR, 2:15.2 (5) Ryan Sawyer, WR, 2:19.0 (6) Mahamed Aden, WR, 2:19.7 (7) Nadir Yusuf, WR, 2:21.4 (8) Ryan Haines, WW, 2:24.2... 1600: (1) Sam Anez, WR, 4:50.2 (2) Mahamed Aden, WR, 4:52.9 (3) Nadir Yusuf, WR, 4:55.7 (4) Austin Miley, WR, 4:57 (5) Nick Coquyt, WR, 5:00 (6) Ryan Sawyer, WR, 5:05 (7) Kyle Gjerde, NLS, 5:13 (8) Austin Graw, NLS, 5:15 ... 3200: (1) Tom Seifert, WR, 10:27.5 (4) Jackson Muldrow, WW, 11:20.6 (5) Ian Thompson, WW, 11:21.2 (7) David Rodgers, BBE, 11:33.2 (8) Bryant Pfingsten, NLS, 11:37.7

Relays

4 x 100: (1) BBE 47 (2) NLS 48.3... 4 x 200: (1) NLS 1:39.2 (2) WR 1:39.3 ... 4 x 400: (1) WR 3:42.0 (2) NLS 3:52.0... 4 x 800: (1) Willmar Red 8:47 (2) BBE 9:09

Weights

Shot put: (1) Scott Grinnell, SJP, 46-5 (2) Lee Schroeder, NLS, 37-7.75 (3) Mitch Oman, NLS, 37-6 (4) Andy McDonnell, NLS, 36-1 (5) Jordan Geurtz, WR, 35-7.5 (7) Kyle Rosengren, BBE, 34-3.5 (8) Trey Stanger, Pay, 33-11 ... Discus: (1) Lucas Nelson, NLS, 116-8 (3) Kyle Rosengren, BBE, 104-4.5 (4) Dillon Knutson, BBE, 103-1 (5) Lee Schroeder, NLS, 91-9.5 (6) Leon Richards, WR, 91-5.5 (7) Nick Benton, BBE, 83-0 (8) Andy McDonnell, NLS, 80-11.5

Jumps

Long: (1) Michael Heitzman, WR, 17-11 (2) Seth Rooney, NLS, 17-9 (3) Adam Essler, NLS, 17-8 (4) Patrick Hoeft, Pay, 17-4 (5) Robert Granville, Pay, 16-8 (6) Jack Christianson, WR, 16-5 (7) Chris Nelson, NLS, 16-0 (8) Matt Wanner, WR, 15-11 ... Triple: (1) Josh Holtz, WR, 38-4.5 (2) Adam Essler, NLS, 36-1 (3) Patrick Hoeft, Pay, 35-1 (5) Ben Tensen, BBE, 31-0 (7) Devin Fostervold, NLS, 29-10 (8) Eric Swenson, BBE, 28-10 ... High: (1) Isaac Froemming, SCC, 5-8 (2) Luke Lippert, WR, 5-6 (3) Chris Schmitz, NLS, 5-6 (4) Jordan Geurtz, WR, 5-6 (5) Trent Boie, NLS, 5-4 (7) Patrick Hoeft, Pay, 5-2 (8) Devin Fostervold, NLS, 5-2 ... Pole vault: n/a

Girls results

Team scoring

(1) Willmar Red 161 (2) Long Prairie-Grey Eagle 100 (3) Paynesville 99 (4) Belgrade-Brooten-Elrosa 95 (5) New London-Spicer 81 (6) St. Cloud Christian 54 (7) St. John's Prep 52 (8) Willmar White 14

Individual leaders

Hurdles

100 intermediates: (1) Calliann Brunswig, LPGE, 15.5 (2) Kari Hoeft, Pay, 15.8 (4) Rachel Rittenhouse, Pay, 17.3 (5) Rian Lee, Pay, 17.4 (6) Haley Mottinger, WR, 18.0 (7) McKenna Olson, WR, 18.2 (8) Morgan Stoeberl, WW, 18.7 ... 300 lows: (1) Kari Hoeft, Pay, 47.1 (3) Miranda Roelofs, WR, 49.6 (4) Rebecca Jimenez, Pay, 50.8 (5) McKenna Olson, WR, 51.4 (6) Haley Mottinger, WR, 52.6 (7) Courtney Henjum, NLS, 53.3

Sprints

100: (1) Katelyn Rohr, LPGE, 13.1 (2) Kinlee Swanson, BBE, 13.3 (3) Rachel Croonquist, WR, 13.5 (4) Brittney Serbus, WR, 13.6 (6) Haley Stahl, NLS, 13.9 (7) Georgia Holm, NLS, 14.0 (8) Whitney Kincade, Pay, 14.3 ... 200: (1) Kelsey Heinsius, BBE, 27.0 (2) Hannah Kingman, NLS, 27.5 (3) Kinlee Swanson, BBE, 28.0 (4) Brittney Serbus, WR, 28.2 (5) Whitney Kincade, Pay, 29.0 (6) Georgia Holm, NLS, 29.4 (7) Hillary Weiler, WR, 29.6 (8) Riley Schneider, WW, 29.9 ... 400: (1) Lydia Kieft, NLS, 61.8 (2) Rose Jackson, WR, 62.3 (3) Katelyn Heinze, BBE, 66.7 (4) Nicole Marshall, WR, 67.2 (5) Ashley Trustheim, BBE, 67.8 (6) Reilly Ness, NLS, 68.2 (7) Hunter Clark, NLS, 68.7 (8) Rian Lee, Pay, 69.1

Runs

800: (1) Clare Culligan, SJP, 2:29.5 (3) Shelby-Lyn Schneider, WR, 2:33.4 (4) Lydia Kieft, NLS, 2:34.1 (5) Paige Kester, WR, 2:37.3 (6) Andrea Schlangen, Pay, 2:41.3 (7) Alexis Miley, WR, 2:42.1 ... 1600: (1) McKenzie Holt, SCC, 5:20 (2) Samantha Hanson, WR, 5:36 (3) Savannah Anez, WR, 5:50 (4) Ingrid Figenskau, WR, 5:52 (5) Kayla Rudie, WR, 5:54 (8) Paige Kester, WR, 5:59 ... 3200: (1) McKenzie Holt, SCC, 11:16.5 (3) Jessa Hanson, WR, 12:28 (4) Sophie Schmitz, WR, 12:32.1 (5) Grace Graves, WR, 12:46.2 (6) Promise Butler, Pay, 12:50.3

Relays

4 x 100: (1) LPGE 53.1 (2) NLS 54.5 ... 4 x 200: (1) Pay 1:57.1 (2) NLS 1:57.3 ... 4 x 400: (1) NLS 4:26 (2) WR 4:28 ... 4 x 800: (1) WR 10:57 (2) BBE 11:16

Weights

Shot put: (1) Allison Gordon, SCC, 28-10 (2) Kelsey Rosengren, BBE 27-7 (3) Alexandra Holwerda, WR, 25-6 (5) Kelsey Nehring, Pay, 25-0.75 (6) Kim Kollman, BBE, 24-10 (7) Janessa Palmer, WR, 24-0.25 ... Discus: (1) Emily Daniel, WR, 93-10.5 (3) Kelsey Rosengren, BBE, 82-2.5 (5) Shelby Stehn, NLS, 81-1 (6) Janessa Palmer, WR, 77-11 (7) Alexandra Holwerda, WR, 76-2 (8) Tina Laage, BBE, 72-9

Jumps

Long: (1) Calliann Brunswig, LPGE, 15-5 (2) Rebecca Jimenez, Pay, 14-11 (4) Rachel Rittenhouse, Pay, 13-9.25 (5) Haley Stahl, NLS, 13-8.25 (6) Taylor Braegelman, BBE, 13-3.5 (8) Hillary Weiler, WR, 12-9 ... Triple: (1) Kari Hoeft, Pay, 33-11 (2) Kelsey Heinsius, BBE, 29-11 (6) Molly Brown, WR, 27.825 (7) Katelyn Hoeft, Pay, 27-1.5 (8) Vanessa Apellaniz, NLS, 26-9 ... High: (1) Kari Hoeft, Pay, 4-10 (2) Haley Stahl, NLS, 4-10 (3) Taylor Gregory, BBE, 4-8 (4) Rose Jackson, WR, 4-8 (6) Kate Barrett-Murphy, WR, 4-2 (7) Mackenzie Winter, BBE, 4-2 ... Pole vault: n/a

Tiger Invite

At Morris

Boys results

Team scoring

(1) Morris/Chokio-Alberta 145 (2) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd 110 (3) Pelican Rapids 72 (4) tie, West Central Area and Benson/KMS 63 (6) Clinton-Graceville-Beardsley 57 (7) Wheaton/Herman-Norcross 46 (8) Hancock 42 (9) Melrose 32 (10) Ortonville 29

Individual leaders

Hurdles

110 highs: (1) Marcus Cannon, MCA, 17.28 ... (2) Aaron Nelson, MCA, 17.63 ... (3) Colin Ose, BKMS, 17.94 ... (6) Derek Piotter, LQPV, 18.98 ... 300 intermediates: (1) Aaron Nelson, MCA, 43.63 ... (2) Marcus Cannon, MCA 43.64 ... (3) Lincoln Pahl, BKMS, 44.54 ... (4) Derek Piotter 45.02

Sprints

100: (1) Landon Mitteness, BKMS, 12.02 ... (2) Zach Stelter, LQPV, 12.22 ... (3) Jordan Miller, Hancock, 12.23 ... (4) Esten Weber, LQPV, 12.29 ... (5) Seth Nelson, Hancock, 12.39 ... (6) Garth Oschsendorf, LQPV, 12.40 ... 200: Adam Russell, W/H, 24.14 ... (2) Jordan Miller, Hancock, 24.37 ... (3) Blake Hoium, LQPV, 24.61 ... (6) Zach Stelter, LQPV, 25.16 ... 400: (1) Adam Russell, W/H, 52.71 ... (3) Jordan Miller, Hancock, 54.75 ... (5) Conor Metzger, MCA, 56.99

Runs

800: (1) Jason Montonye, CGB, 2:02.02 ... (2) Evan Robertson, LQPV, 2:03.46 ... 1600: Chalmer Combellick, CGB, 4:44.53 ... (6) Ryan Gray, MCA, 5:19.68 ... 3200: (1) Aaron Goulet, MCA, 11:02.13

Relays

4 x 100: (1) LQPV/Dawson-Boyd 46.39 ... (2) BKMS 48.75 ... (6) MCA 49.59 ... 4 x 200: (1) LQPV/DB 1:39.90 ... (2) BKMS 1:40.07 ... (4) MCA 1:41.75 ... 4 x 400: (1) CGB 3:39.60 ... (3) LQPV/DB 3:46.40 ... (4) MCA 3:48.90 ... (5) BKMS 3:54.83 ... 4 x 800: (1) MCA (Aaron Goulet, Jordan Thooft, Beau Keirig, Ryan Gray) 9:17.89 ... (3) LQPV/DB 9:33.03

Weights

Shot put: (1) Michells Agarate, Hancock, 44-7.5 ... (2) Zach Gibson, MCA, 43-2 ... (3) Joel Harrison, MCA, 41-9.5 ... (4) Riley Arndt, MCA, 40-11 ... (6) Danny Tucket, LQPV/DB, 37-9 ... Discus: (1) Eddie Ramos, PR, 123-4 ... (2) Michells Algarate, Hancock, 117-9 ... (3) Joel Harrison, MCA, 109-10 ... (4) Tyler Jensen, BKMS, 102-9 ... (5) Zach Gibson, MCA, 101-3 ... (6) Danny Tucket, LQPV/DB 100-3

Jumps

Long: (1) Dakotah Kashmark, WC, 20-1 ... (3) Landon Mitteness, BKMS, 19-11 ... (5) Esten Weber, LQPV/DB, 19-1 ... (6) Joey Lee, LQPV/DB, 18-11 ... Triple: (1) Daniel Schack, WC, 39-10 ... (2) Joey Lee, LQPV/DB, 38-4 ... (3) Michael Anyasike, LQPV/DB, 38-2 ... (5) Nic Vipond, MCA, 36-8 ... High: Joey Lee, LQPV/DB, 5-8.5 ... (3) Riley Arndt, MCA, 5-6.75 ... (4) Austin Dierks, MCA, 5-6.5 ... (6) Colin Ose, BKMS, 5-4 ... Pole vault: (1) Conor Metzger, MCA, 11-6 ... (2) Trent Wulf, MCA, 10-0 ... (3) Jordan Rothers, BKMS, 9-6 ... (5) Beau Olson, MCA, 8-1 ... (6) Aaron Goulet, MCA, 8-0.5

Girls results

Team scoring

(1) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd 132 (2) Benson/KMS 126 (3) Morris/Chokio-Alberta 112 (4) Melrose 74 (5) Pelican Rapids 59 (6) West Central Area 54 (7) Ortonville 39 (8) Clinton-Graceville-Beardsley 38 (9) Wheaton-Herman/Norcross 14 (10) Hancock 11

Individual leaders

Hurdles

100 intermediates: (1) Morgan Munsterman, LQPV, 17.86 ... (2) Emma Peterson, BKMS, 17.91 ... (5) Jessica Mooberry, BKMS, 19.48 ... (6) Rebekah Aanerud, MCA, 19.74 ... 300 lows: (1) Emma Peterson, BKMS, 48.88 ... (2) Rebekah Aanerud, MCA, 52.86 ... (3) Jessica Mooberry, BKMS, 53.61 ... (5) Alyssa Wittnebel, LQPV, 55.18 ... (6) Julia Sauder, MCA, 55.25

Sprints

100: (1) Sara Melom, LQPV, 13.47 ... (2) Jacinta Roggenbuck, LQPV, 13.73 ... (3) Katie Holzheimer, MCA, 13.78 ... 200: (1) Katie Holzheimer, MCA 27.38 ... (2) Jacinta Roggenbuck, LQPV, 27.40 ... (6) Katie Deyo, LQPV, 29.16 ... 400: (1) Bethany Rosemeier, BKMS, 1:05.51 ... (3) Kourney Giese, MCA, 1:06.08 ... (4) Emily Tostenson, BKMS, 1:06.75 ... (6) Tera Walker, LQPV, 1:08.01

Runs

800: (1) Molly Montonye, CGB, 2:22.58 ... (2) Samantha Goff, BKMS, 2:27.08 ... 1600: (1) Molly Montonye, CGB, 5:21.29 ... (2) Makenzie Smith, BKMS, 5:45.41 ... (3) Jessica Goff, BKMS, 5:52.14 ... (6) Kelly Kvaal, LQPV, 6:19.69 ... 3200: (1) Makenzie Smith, MCA, 12:25.67 ... (2) Hannah Weber, BKMS, 13:19.64 ... (3) Jessica Goff, BKMS, 13:22.79 ... (6) Sara Uldal, BKMS, 14:12.46

Relays

4 x 100: (1) Morris/Chokio-Alberta (Beth Holland, Adrianella Mendez, Sydney Engebretson, Katie Holzheimer) 53.91 ... (2) LQPV 55.02 ... 4 x 200: (1) Pelican Rapids 1:57.62 ... (2) Melrose 1:57.66 ... 4 x 400: (1) Benson/KMS 4:17.82 ... (2) LQPV 4:24.87 ... 4 x 800: (1) Benson/KMS 10:33.33 ... (2) LQPV 11:09.14

Weights

Shot put: (1) Kara Helgeson, Orton. 34-1 ... (2) Amber Miller, LQPV, 32-4.5 ... (3) Jordan Halvorson, LQPV, 30-8.5 ... (6) Hannah Ricard, BKMS, 28-8-75 ... Discus: (1) Kara Helgeson, Orton., 92-2 ... (2) Jordan Halvorson, LQPV, 89-1 ... (3) Hannah Ricard, BKMS, 82-6 ... (4) Amber Miller, LQPV, 82-5 ... (6) Karol Algarate, Hancock, 74-1

Jumps

Long: (1) Hailey Brinkman, Melrose, 14-5.5 ... (4) Katarina Kuhlmann, LQPV, 13-11.25 ... (5) Adrianella Mendez, MCA, 13-8.75 ... (6) Rachel Jensen, LQPV, 13-7.75 ... Triple: (1) Hailey Brinkman, Melrose, 34-3.5 ... (3) Katie Deyo, LQPV, 31-6.5 ... (4) Samantha Goff, BKMS, 30-7.25 ... (6) Kelsey Pederson, BKMS, 30-0.75 ... High: (1) Sara Melom, LQPV, 5-1.5 ... (5) Katie Deyo, LQPV, 4-6.5 ... Pole vault: (1) Abby Travis, MCA, 6-6 ... (2) Haley Erdahl, MCA, 6-2 ... (3) Kindra Cannon, MCA, 6-1.75 ... (4) Danielle Hanson, BKMS, 6-1.5 ... (6) Rebekah Aanerud, MCA 6-0

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness