Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Minnesota H.S. Hockey Ranking for Jan. 8

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Willmar,Minnesota 56201 http://www.wctrib.com/sites/all/themes/wctrib_theme/images/social_default_image.png
West Central Tribune
(320) 235-6769 customer support
Minnesota H.S. Hockey Ranking for Jan. 8
Willmar Minnesota 2208 Trott Ave. SW / P.O. Box 839 56201

MN H.S. Hockey Polls for Jan. 8, 2014

Rankings Courtesy: The Associated Press poll for Minnesota boys’ high school hockey, provided by Let's Play Hockey newspaper and the Minnesota Hockey Coaches Association

Advertisement
Advertisement

BOYS CLASS AA (first-place votes) – Jan. 8, 2014

1. Edina (14)

2. Wayzata (1)

3. Hill-Murray

4. Blaine

5. Burnsville

6. Lakeville North

7. Benilde-St. Margaret’s

8. Elk River/Zimmerman

9. Duluth East

10. Eden Prairie

11. St. Thomas Academy

12. Grand Rapids

13. Maple Grove

14. Eastview

15. White Bear Lake

16. Cretin-Derham Hall

17. Holy Family Catholic

18. Prior Lake

19. Eagan

20. Centennial

Receiving votes: Roseau, Bloomington Jefferson, Minnetonka, Forest Lake, Moorhead

BOYS CLASS A (first-place votes) – Jan. 8, 2014

1. Breck (10)

2. Hermantown

3. East Grand Forks

4. Warroad

5. Duluth Marshall

6. New Prague

7. Mankato West

8. Totino-Grace

9. Mahtomedi

10. St. Cloud Cathedral

11. Thief River Falls

12. St. Paul Academy

13. Delano/Rockford

14. Orono

15. Blake

16. Hibbing/Chisholm

17. Alexandria

18. St. Cloud Apollo

19. Rochester Lourdes

20. Duluth Denfeld

Receiving votes: Chisago Lakes Area, Luverne, Virginia/Mt. Iron-Buhl, Bloomington Kennedy

The Associated Press polls for Minnesota girls’ high school hockey, provided by Let's Play Hockey newspaper:

GIRLS CLASS AA (first-place votes) – Jan. 8, 2014

1. Hopkins (8)

2. Minnetonka (2)

3. Benilde-St. Margaret's

4. Wayzata

5. Hill-Murray

6. Edina

7. Lakeville North

8. Eden Prairie

9. Blaine

10. Irondale

11. Lakeville South

12. Dodge County

13. Mounds View

14. Roseville Area

15. Stillwater Area

16. Buffalo

17. Jefferson/Kennedy

18. Eastview

19. Andover

20. Burnsville

Receiving votes: Cretin-Derham Hall, Maple Grove, Chaska/Chanhassen, Armstrong/Cooper, Centennial, Elk River/Zimmerman, St. Cloud

GIRLS CLASS A (first-place votes) – Jan. 8, 2014

1. Thief River Falls (8)

2. Blake (2)

3. East Grand Forks

4. Red Wing

5. Achiever Academy

6. South St. Paul

7. Warroad

8. Orono

9. Mound Westonka

10. Totino-Grace

11. Hibbing/Chisholm

12. Mankato East/Loyola

13. Breck

14. Proctor/Hermantown

15. Alexandria

16. St. Paul United

17. New Prague

18. Chisago Lakes Area

19. New Ulm

20. Northfield

Receiving votes: Mahtomedi , Princeton, Luverne

Advertisement
Forum News Service
The Forum Communications News Service is the premier news wire service covering the Upper Midwest, stretching from the oilfields of western North Dakota to the plains of South Dakota and to the shores of eastern Minnesota. For more information about the services we offer or to discuss content subscriptions, please contact us.
Advertisement
Advertisement
randomness