Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Minnesota state football playoffs

Email Sign up for Breaking News Alerts
Willmar, 56201
Willmar Minnesota 2208 Trott Ave. SW / P.O. Box 839 56201

State Tournament

Class AAAAA

Quarterfinals

Eden Prairie 13, Mounds View 10

Cretin-Derham Hall 42, Anoka 14

Eastview 35, Stillwater 14

Advertisement
Advertisement

Wayzata 38, Cambridge-Isanti 0

Friday's Semifinal

At Metrodome

5. Eden Prairie (11-1) vs. Cretin-Derham Hall (8-4), 8:15 p.m.

Saturday's Semifinal

At Metrodome

6. Eastview (12-0) vs. Wayzata (11-1), 8:15 p.m.

Championship Nov. 25

At Metrodome

Winner 5 vs. Winner 6, 9:15 p.m.

Class AAAA

Quarterfinals

Hutchinson 14, Totino-Grace 13, OT

Holy Angels 44, Princeton 22

Mahtomedi 20, Lakeville South 13

New Prague 34, Rocori 20

Friday's Semifinal

At Metrodome

5. Hutchinson (10-1) vs. Holy Angels (8-4), 5:45 p.m.

Saturday's Semifinal

At Metrodome

6. Mahtomedi (11-0) vs. New Prague (8-3), 5:45 p.m.

Championship Nov. 25

At Metrodome

Winner 5 vs. Winner 6, 6:30 p.m.

Class AAA

Quarterfinals

Glencoe-Silver Lake 34, Delano 7

Becker 41, International Falls 6

Plainview-Elgin-Millville 30, Worthington 27

Albany 14, Thief River Falls 8

Friday's Semifinal

At Metrodome

5. Glencoe-Silver Lake (9-3) vs. Becker (12-0), 3:15 p.m.

Saturday's Semifinal

At Metrodome

6. Plainview-Elgin-Millville (11-1) vs. Albany (12-0), 3:15 p.m.

Championship Nov. 25

At Metrodome

Winner 5 vs. Winner 6, 4 p.m.

Class AA

Quarterfinals

Pierz 56, Waterville-Elysian-Morristown 6

Eden Valley-Watkins 16, Esko 8

Caledonia 20, Minnesota Valley Lutheran 19, OT

Hawley 38, Yellow Medicine East 0

Friday's Semifinal

At Metrodome

5. Pierz (12-0) vs. Eden Valley-Watkins (10-2), 12:45 p.m.

Saturday's Semifinal

At Metrodome

6. Caledonia (12-0) vs. Hawley (12-0), 12:45 p.m.

Championship Nov. 25

At Metrodome

Winner 5 vs. Winner 6, 1:15 p.m.

Class A

Quarterfinals

Goodhue 29, Sleepy Eye 26

Wabasso 42, Nashwauk-Keewatin 13

Springfield 14, Rushford-Peterson 0

Osakis 31, Fertile-Beltrami 14

Friday's Semifinal

At Metrodome

5. Goodhue (7-5) vs. Wabasso (9-3), 10:15 a.m.

Saturday's Semifinal

At Metrodome

6. Springfield (12-0) vs. Osakis (11-1), 10:15 a.m.

Championship Nov. 25

At Metrodome

Winner 5 vs. Winner 6, 10:45 a.m.

Class Nine-Man

Quarterfinals

Bertha-Hewitt 22, Edgerton 16

Cromwell 35, Tower-Soudan 14

Stephen-Argyle 45, Ulen-Hitterdal 8

Lanesboro 40, Chokio-Alberta/Herman-Norcross 7

Friday's Semifinal

At Metrodome

5. Betha-Hewitt (12-0) vs. Cromwell (12-0), 8 a.m.

Saturday's Semifinal

At Metrodome

6. Lanesboro (11-1) vs. Stephen-Argyle (11-0), 8 a.m.

Championship Nov. 25

At Metrodome

Winner 5 vs. Winner 6, 8 a.m.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness