Weather Forecast

Close
Advertisement

Prep basketball polls

Email News Alerts

Girls Basketball

The Minnesota high school girls’ basketball rankings as provided by Minnesota Basketball News. Records are through Feb. 4.

Advertisement
Advertisement

Class AAAA

 1. Eastview (19-0)

 2. Hopkins (17-2)

 3. Centennial (13-3)

 4. White Bear Lake (17-1)

 5. Minnetonka (16-3)

 6. Eden Prairie (13-3)

 7. Bloomington Kennedy (14-5)

 8. Chaska (15-4)

 9. Park of Cottage Grove (13-4)

10. Roseville (15-3)

Class AAA

 1. Fergus Falls (16-0)

 2. Park Center (14-2)

 3. Marshall (16-1)

 4. Minneapolis Washburn (12-5)

 5. Albany (15-1)

 6. Monticello (15-4)

 7. Thief River Falls (17-1)

 8. Chisago Lakes (13-3)

 9. Alexandria (12-3)

10. New Prague (12-5)

Class AA

 1. New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva (20-0)

 2. Kenyon-Wanamingo (18-1)

 3. Chatfield (15-0)

 4. Sauk Centre (12-2)

 5. Howard Lake-Waverly-Winsted (15-1)

 6. Pelican Rapids (15-1)

 7. New London-Spicer (14-2)

 8. Fairmont (19-3)

 9. Staples-Motley (12-4)

10. Braham (16-1)

Class A

 1. Minneota (19-0)

 2. Mountain Iron-Buhl (16-1)

 3. Ada-Borup (15-0)

 4. Goodhue (17-4)

 5. Lyle-Pacelli (16-0)

 6. Maranatha (12-5)

 7. North Woods (15-2)

 8. Mankato Loyola (16-2)

 9. Win-E-Mac (15-1)

10. Wabasso (17-0)

Boys Basketball

The Minnesota high school boys’ basketball rankings as provided by Minnesota Basketball News. Records are through Feb. 4.

Class AAAA

 1. Apple Valley (20-1)

 2. Hopkins (19-1)

 3. Osseo (16-3)

 4. Champlin Park (17-2)

 5. Eden Prairie (15-4)

 6. Lakeville North (17-4)

 7. Cretin-Derham Hall (17-3)

 8. East Ridge (16-4)

 9. Minnetonka (13-7)

10. Robbinsdale Armstrong (14-4)

Class AAA

 1. St. Paul Johnson (18-2)

 2. DeLaSalle (13-3)

 3. Holy Family (19-2)

 4. Austin (16-3)

 5. Marshall (16-3)

 6. Totino-Grace (14-4)

 7. Waconia (14-6)

 8. Thief River Falls (17-2)

 9. Columbia Heights (13-4)

10. St. Paul Central (13-5)

Class AA

 1. Esko (17-3)

 2. St. Cloud Cathedral (16-4)

 3. Barnum (18-1)

 4. Waseca (17-2)

 5. Crosby-Ironton (15-3)

 6. Braham (16-2)

 7. Annandale (12-6)

 8. Caledonia (18-1)

 9. St. James (15-4)

10. Redwood Valley (14-4)

Class A

 1. Belgrade-Brooten-Elrosa (18-1)

 2. Mountain Lake Area (18-1)

 3. Dawson-Boyd (17-0)

 4. Battle Lake (18-0)

 5. Rushford-Peterson (19-1)

 6. Southwest Minnesota Christian (16-2)

 7. Maranatha (17-1)

 8. Upsala (17-2)

 9. Ely (18-1)

10. Wheaton-Herman-Norcross (15-1)

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness