Sections

Weather Forecast

Close

Prep basketball polls

Girls Basketball

The Minnesota high school girls’ basketball rankings as provided by Minnesota Basketball News. Records are through Feb. 11.

Class AAAA

 1. Eastview (21-0)

 2. Hopkins (19-2)

 3. Centennial (16-3)

 4. Minnetonka (17-3)

 5. White Bear Lake (19-2)

 6. Chaska (17-4)

 7. Park of Cottage Grove (14-6)

 8. Eden Prairie (13-5)

 9. Bloomington Kennedy (15-6)

10. Lakeville North (14-7)

Class AAA

 1. Fergus Falls (19-0)

 2. Park Center (16-3)

 3. Marshall (19-1)

 4. Minneapolis Washburn (17-5)

 5. Albany (17-1)

 6. Thief River Falls (19-2)

 7. New Prague (14-5)

 8. Orono (13-6)

 9. Chisago Lakes (15-4)

10. Monticello (16-5)

Class AA

 1. New Richland-Hartland-E-G (22-0)

 2. Kenyon-Wanamingo (21-1)

 3. Chatfield (18-0)

 4. Howard Lake-Waverly-Winsted (18-1)

 5. Pelican Rapids (17-1)

 6. Fairmont (21-3)

 7. New London-Spicer (15-3)

 8. Staples-Motley (14-5)

 9. Sauk Centre (14-4)

10. St. Croix Lutheran (16-3)

Class A

 1. Minneota (22-0)

2. Mountain Iron-Buhl (19-1)

 3. Ada-Borup (18-0)

4. Goodhue (18-5)

 5. Lyle-Pacelli (20-0)

 6. Maranatha (15-5)

 7. North Woods (17-2)

 8. Mankato Loyola (19-2)

 9. Win-E-Mac (18-1)

10. Wabasso (19-1)

Boys Basketball

The Minnesota high school boys’ basketball rankings as provided by Minnesota Basketball News. Records are through Feb. 11.

Class AAAA

 1. Apple Valley (22-1)

 2. Hopkins (22-1)

 3. Champlin Park (20-2)

 4. Eden Prairie (16-5)

 5. Lakeville North (19-4)

 6. Cretin-Derham Hall (19-4)

 7. East Ridge (19-4)

 8. Osseo (17-6)

 9. Minnetonka (15-7)

10. Robbinsdale Armstrong (17-5)

Class AAA

 1. St. Paul Johnson (21-2)

 2. DeLaSalle (17-3)

 3. Holy Family (22-2)

 4. Austin (19-3)

 5. Waconia (16-7)

 6. Totino-Grace (18-5)

 7. St. Paul Central (15-5)

 8. St. Thomas Academy (17-6)

 9. Columbia Heights (15-6)

10. Orono (15-8)

Class AA

 1. Esko (19-3)

 2. Waseca (21-2)

 3. Crosby-Ironton (17-3)

 4. St. Cloud Cathedral (18-5)

 5. Fairmont (20-3)

 6. Annandale (15-6)

 7. Redwood Valley (18-4)

 8. Braham (18-3)

 9. St. James (16-5)

10. Plainview-Elgin-Millville (19-5)

Class A

 1. Belgrade-Brooten-Elrosa (21-1)

 2. Dawson-Boyd (20-0)

 3. Battle Lake (20-0)

 4. Rushford-Peterson (23-1)

 5. Mountain Lake Area (19-2)

 6. Southwest Minnesota Christian (19-2)

 7. Maranatha (19-2)

 8. Upsala (19-2)

 9. Ely (20-1)

10. Canby (19-4)

Advertisement
randomness