Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement
Tribune photo by Rand Middleton New London-Spicer senior Spencer Erickson nears the finish of the West Central North girls 4k at Little Crow CC. It was the sixth-year varsity starter and four-time state qualifier's final competition on her home course.

Prep Cross Country: Albany takes WCN championship

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Willmar,Minnesota 56201 http://www.wctrib.com/sites/default/files/styles/square_300/public/fieldimages/1/1130/101811-xc-erickson2.jpg?itok=ltYn2ard
West Central Tribune
(320) 235-6769 customer support
Prep Cross Country: Albany takes WCN championship
Willmar Minnesota 2208 Trott Ave. SW / P.O. Box 839 56201

NEW LONDON -- Albany capture both divisions of the West Central North Cross-Country Championships held at the Little Crow Country Club on Tuesday.

Advertisement
Advertisement

Kaylee Roelike finished first in the 4k in 15:37 with teammate Madi Sach in second a half-minute back.

Jacob Gerhartz of Sauk Centre also ran far out front finishing in 16:52. He was chased by Seth Hare of Albany who lagged 36 seconds behind in second place.

Chase Austvold in seventh place led the New London-Spicer boys to second place.

Spencer Erickson, also in seventh place, led the NLS girls.

Erickson, a senior, has competed on varsity since she was in seventh grade. This was her last race at home.

Erickson, who has run in four state meets, is the last of three sisters to compete for the Wildcats over a 13-year period, a stretch when parents Katie and Duane seldom missed a meet.

Kirby, the oldest, is married and recently had a baby. She was one of the top runners on three state championship teams coached by Dean Urdahl before her graduation in 2004. Brandy ran mainly JV and graduated in 2007.

The Section 6A meet is Oct. 27, a Thursday, at Long Prairie.

BOYS

Team scoring

(1) Albany 23 (2) New London-Spicer 59 (3) Sauk Centre 63 (4) Paynesville Area 86 (5) Minnewaska, inc

Individual

TOP FIVE -- (1) Jake Gerhartz, SC, 16:52 (2) Seth Hare, Alb, 17:28 (3) Gage Sachs, Alb, 17:33 (4) Kevin Lamb, Alb, 18:06 (5) Zach Meer, Alb, 18:14

NEW LONDON-SPICER -- (7) Chase Austvold 18:41 (8) Kyle Gjerde 18:42 (12) Austin Graw 18:58 (15) Bryant Pfingsten 19:27 (17) Nolan Schmitz 19:59 (18) Elliot Eckhoff 20:08 (20) Connor Rieschl 20:33

PAYNESVILLE AREA -- (6) Anthony Poepping 18:38 (10) Patrick Hoeft 18:48 (23) Seth Delano 21:19 (24) John Dorf 21:33 (27) Robert Granville 22:03

MINNEWASKA AREA -- (22) Jody Haeckel 21:15 (26) Luke Nielsen 21:57 (28) Ryan Moen 27:46

GIRLS

Team scoring

(1) Albany 20 (2) Sauk Centre 52 (3) New London-Spicer 62 (4) Paynesville, Minnewaska, both incomplete

Individual

TOP FIVE -- (1) Kaylee Roelike, Alb, 15:37 (2) Madi Sachs, Alb, 16:05 (3) Molly Gersch, Alb, 16:15 (4) Liz Hemsworth, SC, 16:28 (5) Madison Greenwaldt, SC, 16:32

NEW LONDON-SPICER -- (7) Spencer Erickson 16:39 (14) Lydia Kieft 17:36 (15) Codie Bennetts 18:19 (17) Gracie Waugh 19:07 (19) Aastra Bakke 19:10

PAYNESVILLE -- (8) Promise Butler 16:55 (9) Erica Schlangen 16:56 (23) Jackie Keller 20:14

MINNEWASKA -- (16) Hallie Christianson 16:21 (20) Mady Phillips 19:44 (22) Elena Tracy 20:06 (24) Haley Gallagher 20:20

Advertisement
news@wctrib.com
Advertisement
Advertisement