Sections

Weather Forecast

Close

Avian flu: Public forum at 3 p.m. Saturday in Willmar with Dayton, other lawmakers

Advertisement

Prep cross country: B/KMS boys and girls win team titles

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Willmar, 56201
Willmar Minnesota 2208 Trott Ave. SW / P.O. Box 839 56201

BENSON — Both the Benson/KMS boys and girls defended their home course Monday as they won the team titles at the Benson/KMS Invitational on the Benson Golf Club.

Advertisement
Advertisement

Senior Bethany Rosemeier was the first girl to cross the finish line and the next four Braves to finish were in the top 11; Leah Tessem sixth, Jessica Goff seventh, Libby Peters ninth and Hannah Weber 11th.

Promise Butler of Paynesville was second, Jessica Senkyr of BOLD came in fourth and Savannah Aanerud of third-place Morris Area rounded out the girls top five.

Willmar Community Christian junior Ben Burgett cruised to the boys title. The Eagles were second in the team standings after having Riley Gardner (sixth) and Joel Finsaas (13th) place in the top 15.

The Braves’ 28-point win came after their top five runners all placed in the top 20; Josh Bailey (fourth), Samuel Rosemeier (ninth), Brady Ascheman (10th), Joe Eix (12th) and Grant Molden (20th).

Aaron Goulet of Morris Area was second behind Burgett.

BOYS

Team scoring

(1) Benson/KMS 50 (2) Willmar Community Christian 78 (3) Sauk Centre 100 (4) *Ortonville 117 (5) BOLD 117 (6) Morris Area 120 (7) Wheaton/Herman-Norcross 149 (8) Paynesville 163 … Clinton-Graceville-Beardsley incomplete

* — won 6th-runner tiebreaker

Individual

TOP FIVE — (1) Ben Burgett, WCC, 16:44 (2) Aaron Goulet, MA, 18:04 (3) Dalton Nilson, CGB, 18:34 (4) Josh Bailey, BKMS, 19:00 (5) Joseph Gerhartz, SC, 19:08

BENSON/KMS — (4) Bailey (9) Samuel Rosenmeier 19:29 (10) Brady Ascheman 19:35 (12) Joe Eix 19:44 (20) Grant Molden 20:21

WILLMAR CC — (1) Burgett (6) Riley Gardner 19:11 (13) Joel Finsaas 20:01 (30) Mike Elmhorst 20:58 (32) Tim Finsaas 21:11 

BOLD — (11) Wayne Kosak 19:40 914) Josh Meyers 20:03 (25) Byron Frank 20:38 (27) Russell Lesniak 20:54 (46) Ben Thompson 25:22

MORRIS AREA — (2) Goulet (17) Jonathan Jerke 20:07 (26) Eric Staebler 20:41 (35) Trent Ostby 22:05 (45) Travis Ostby 25:17

PAYNESVILLE — (8) Spencer Syvertson 19:24 (23) Tucker Wendroth 20:36 (44) Josiah Miller 23:57 (47) Justin Wendlandt 26:21 (49) Scott Bourland 32:11

GIRLS

Team scoring

(1) Benson/KMS 29 (2) Sauk Centre 58 (3) Morris Area 76 (4) Paynesville 78 (5) Ortonville 125 … incomplete teams: BOLD, Clinton-Graceville-Beardsley, Wheaton/Herman-Norcross, Willmar Community Christian

Individual

TOP FIVE — (1) Bethany Rosemeier, BKMS, 15:55 (2) Promise Butler, Pay, 16:19 (3) Kelli Lewis, SC, 16:32 (4) Jessica Senkyr, BOLD, 16:34 (5) Savannah Aanerud, MA, 16:41

BKMS — (1) Rosemeier (6) Leah Tessem 16:52 (7) Jessica Goff 16:57 (9) Libby Peters 17:19 (11) Hannah Weber 17:50

MORRIS AREA — (5) Aanerud (14) Lauren Reimers 18:03 (19) Becca Holland 18:41 (24) Rebekah Aanerud 19:18 (27) Anna Grove 19:25

PAYNESVILLE — (2) Butler (17) Destiny Butler 18:22 (18) Andrea Schmitt 18:28 (22) Sophia Strand 19:14 (35) Hannah Lange 20:40

BOLD — (4) Senkyr (15) Shania Senkyr 18:15 (34) Elizabeth Hatch 20:32 (39) Katie Buchtel 22:43

WILLMAR CC — (10) Hannah Reid 17:39 (29) Lizzy Gardner 19:32

Advertisement
Advertisement
Advertisement