Weather Forecast

Close
Advertisement

Prep cross country: LQPV/DB girls win; 3 Monte boys advance

Email News Alerts

ADRIAN — Alaysia Freetly and Kelly Kvaal the ran in the top 10 to lead Lac qui Parle/Dawson-Boyd girls to first place and a trip to the Class A cross country state meet on Nov. 2 in Northfield.

Advertisement
Advertisement

The team placed six runners in the top 20 and all seven in the top 23 to beat out Luverne in a close race by four points, 66-70, in the Section 3A meet run at the country club.

The Montevideo boys placed three runners in the top 12 and qualify for state, but the Thunder Hawks missed out as a team finishing in third. Kurt TeBeest placed fourth, Joe Varpness eighth and Zaccary Enevoldsen 12tth.

Jacob Carroll of Yellow Medicine East finished fifth to advance. John Wagner of LQPV/DB also advanced, finishing 11th, in the 5k.

Freetly took third and Kvaal 10th in the 4k. Also moving on is Claire Sulflow of Montevideo. She placed fifth.

The first eight individuals exclusive of team qualifiers will run at St. Olaf College in Northfield a week from Saturday — girls at 1 p.m., boys at 2 p.m.

Section 3A

BOYS

Team scoring

(1) Canby/Minneota 69* (2) Redwood Valley 71* (3) Montevideo 87 (4) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd 129 (5) Luverne 155 (6) Murray County Central 193 (7) Springfield 205 (8) Yellow Medicine East 210 (9) Windom 232 (10) Jackson County Central 252 (11) Pipestone 267 (12)Tracy-Milroy-Balaton 300 (13) Mtn. Lake 312 (14) BOLD 328 (15) Adrian 345 (16) MACCRAY/RCW 445 (17) Southwest United 483

*Team state qualifiers

Individual

MEDALIST — Ryan Phillips, RV, 16:47

INDIVIDUAL QUALIFIERS —  (3) Cody Hess, Luv, 17:05 (4) Kurt TeBeest, Mtv, 17:14 (5) Jacob Carroll, YME, 17:20 (7) Matt Lavoy, TMB, 17;23 (8) Joe Varpness, MTV, 17:31 (10) Andy Garza MCC, 17:45 (11) John Wagner, LQP, 17:46 (12) Zaccary Enevoldsen, Mtv, 17:48

MONTEVIDEO — (4) TeBeest (8) Varpness (12) Enevoldsen (31) Njaal Gustavsen 18:30 (32) Tristan Weber 18:32

LAC QUI PARLE/DAWSON-BOYD — (11) Wagner 17:46 (13) Keiser Freetly 17:52 (25) Blake Trygestad 18:18 (33) Jacob Willis 18:38 (47) Stephen Martin 19:14

YELLOW MEDICINE EAST — (5) Carroll (28) Austin Thomas 18:24 (42) Blake Helgeson 19:10 (48) Clint Thomas 19:15 (88) Cody Speh 20:45

BOLD — (43) Byron Frank 19:11 (52) Wayne Kosak 19:26  (63) Josh Meyers 19:50 (81) Hunter Stevens 20:25 (91) Russell Lesniak 20:48

MACCRAY/RCW — (55) Thomas Froland 19:34 (79) Jack Dykema 20:21 (99) Ransom Dykema 21:05 (109) Tyler Plowman 22:23 (110) Jordan Caskey 22:41 (111) Nathan Wolf 22:59

GIRLS

Team scoring

(1) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd 66* (2) Luverne 70* (3) Canby/Minneota 112 (4) Redwood Valley 179 (5) Southwest United 181 (6) Montevideo 196 (7) Jackson County Central 198 (8) Adrian 226 (9) Mt. Lake 229 (10) Tracy-Milroy-Balaton 230 (11) Pipestone 241 (12) Windom 314 (13) Southwest Christian 330 (14) Henricks 343 (15) Springfield 408 (16) Lakeview 412

*Team state qualifiers

Individual

MEDALIST — Nicole Slater, Adrian, 14:44

INDIVIDUAL QUALIFIERS — (1) Slater (4) Kayla Huhnerkoch 15:16 (5) Claire Suflow 15:29 (6) Leah Jessen, C/M, 15:32 (8) Rachel Salentiny 15:32 (11) Lydia Hildebrandt 15:47 (12) Christianna Green, Windom, 15:48 (13) MaKayla Edwards, SW United, 15:49

LAC QUI PARLE/DAWSON-BOYD — (3) Alaysia Freetly, 15:14 (10) Kelly Kvaal, 15:45 (16) Sadie Thompson 15:57 (18) Grace Hegland 16:167.0 (19) Jordyn Sterud 16:16.50 (20) Sydney Bartunek 16:17 (23) Sydney Giese 16:26

MONTEVIDEO — (5) Sulflow (40) Jamilah Carson 17:08 (46) Mollie Varpness 17:26 (56) Taylor Root 17:52 (59) Julia Voller 17:55 

BOLD — (33) Jessica Senkyr 16:56 (64) Shania Senkyr 18:07 (110) Liz Hatch 20:55 (116) Katie Buchtel 21:40

YELLOW MEDICINE EAST — (54) Cassie Weir 17:44 (100) Kaitlyn Ladwig 19:36 (102) Morgan Field 19:44 (117) Allison Carmany 22:03

MACCRAY/RCW — (120) Alexis Wolf 22:57

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness