Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement
File photo by Rand Middleton Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd's Alaysia Freetly runs in the New London-Spicer Invitational on Sept. 15 at Little Crow Country Club.

Prep Cross Country: LQPV/DB's Freetly heads to state

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Willmar, 56201
West Central Tribune
(320) 235-6769 customer support
Willmar Minnesota 2208 Trott Ave. SW / P.O. Box 839 56201

ADRIAN -- Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd's Alaysia Freetly earned a trip to the Class A state cross country meet with an eight-place finish in the Section 3A championships on Thursday at the Adrian Country Club.

Advertisement
Advertisement

Freetly finished in 15 minutes, 18.20 seconds. She helped lead LQPV/DB to a third place team finish with 106 points.

The Adrian girls team placed first with 83 points, edging runner-up Luverne, which scored 86 points. Adrian's Austyn Thier won the girls championship, finishing in 15:00.00.

Redwood Valley's boys team also edged out Luverne for the team champioship, 33 to 36. Montevideo placed fourth with 116 points.

Canby/Minneota/Lincoln HI's Nick Stoks won the boys championship, finishing in 16:09.50.

BOYS

Team scoring

(1) Redwood Valley 33* (2) Luverne 36* (3) Canby/Minneota/Lincoln H I 104 (4) Montevideo 116 (5) Mt Lake/Butterfield-Odin 136 (6) Jackson County 177 (7) Murray Co. Central 202 (8) Pipestone 265 (9) Yellow Medicine East 266 (10) Windom 272 (11) BOLD 319 (12) Tracy-Milroy-Balaton 328 (13) MACCRAY/Renville Co. West 331 (14) Springfield/Cedar Mountain 344 (15) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd 368

*qualify for state meet

Individual

STATE QUALIFIERS -- (1) Nick Stoks, CMLHI, 16:09.50 (2) Alex Amunrud, RV, 17:11.50 (3) Nick VonMosch, RV, 17:16.40 (4) Jase Pater, Adr, 17:18.60 (5) Ryan Phillips, RV, 17:25.50 (6) Cody Hess, Luv, 17:27.10 (7) Nathan Stensland-Bos, Luv, 17:27.80 (8) Austin Stroeh, Luv, 17:28.00 (9) Ryan Oye, Luv, 17:28.20 (10) Dillon Thooft, RV, 17:28.50

BOLD -- (53) Ethan Sorenson 19:08.70 (56) Ethan Ryberg 19:40.40 (67) Josh Meyers 19:38.20 (73) Wayne Kosak 19:55.80 (91) Parker Revier 21:24.30 (97) Russell Lesniak 21:57.60

LQPV/DB -- (63) Jacob Willis 19:24.00 (74) Andy Schreck 20:04.30 (76) Blake Trygestad 20:07.00 (81) Dillon Matthies 20:31.70 (96) Jacob Halldorson 21:51.30

MACCRAY/RCW -- (23) Michael Heida 18:13.00 (85) Dalen Zuidema 20:36.90 (89) Thomas Froland 21:09.20 (95) Juan Martinez 21:50.90 (98) Ransom Dykema 22:06.40

MONTEVIDEO -- (15) Zaccary Enevoldsen 17:56.40 (18) Joe Varpness 18:08.30 (24) Tristan Weber 18:13.60 (33) Chase Testa 18:30.00 (34) Adam DeZeeuw 18:31.70 (40) Ryan Maroney 18:40.60 (43) Mitchell Moe 18:48.80

YME -- (27) Jacob Carroll 18:21.20 (55) Sergey Schuler 19:13.80 (58) Adam Savariego 19:16.70 (69) Clint Thomas 19:45.70 (75) Austin Thomas 20:06.80 (79) Tanner Kompelien 20:27.10 (87) Charles Blue 20:57.20

GIRLS

Team scoring

(1) Adrian 83* (2) Luverne 86* (3) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd 106 (4) Canby/Minneota/Lincoln HI 118 (5) Redwood Valley 138 (6) Mt. Lake-Butterfield-Odin (7) Murray County Central 160 (8) Montevideo 186 (9) Windom 258 (10) Tracy-Milroy-Balaton 280 (11) HBC/Ellsworth/Edgerton 309 (12) Mt. Lake Christian 321 (13) BOLD 353

*qualify for state meet

Individual

STATE QUALIFIERS -- (1) Austyn Thier, A, 15:00.00 (2) Makayla Hohn, L, 15:05.40 (3) Whitney Klassen, MLC, 15:11.50 (4) Jadin Bezdicek, Jackson County, 15:13.10 (5) Madison Schandelmeier, L, 15:15.20 (6) Leah Jessen, CML, 15:16.70 (7) Tiffany Gehl, MCC, 15:18.00 (8) Alaysia Freetly, LPQV, 15:18.20 (9) Kayla Huhnerkoch, RV, 15:18.30 (10) Nicole Slater, A, 15:21.50

BOLD -- (12) Jessica Senkyr 15:44.20 (73) Liz Hatch 18:43.10 (86) Brittany Haugen 19:29.40 (100) Jamilla Stemple 21:03.20 (101) Josie Lilja 21:14.30

LQPV/DB -- (8) Freetly (21) Tera Wallace 16:17.90 (24) Erin Breberg 16:27.10 (25) Kelly Kvaal 16:28.80 (33) Sadie Thompson 16:51.30

MACCRAY/RCW -- (58) Bailee Hauser 17:56.90 (63) Anna Carruth 18:13.20 (64) Addison Reinert 18:13.60 (67) Lindsay Schmidt 18:27.50 (90) Courtney Schmidt 19:40.50 (97) Haylee Sandry 20:40.50 (99) Alexis Wolf 20:57.20 (111) Kari Olson 24:02.00 (112) Breanna Carter 24:03.00

MONTEVIDEO -- (18) Jamiliah Carson 16:11.10 (20) MaKena Hofer 16:13.20 (37) Trisha Jakobs 16:56.40 (41) Sydney Bartunek 17:09.10 (53) Mollie Varpness 17:37.30 (55) Kaya Borg 17:39.70 (69) Rachel Stevens 18:27.90

YME -- (65) Kendal Borning 18:23.20 (85) Allison Carmany 19:27.30 (92) Morgan Field 19:42.80

Advertisement
news@wctrib.com
Advertisement
Advertisement