Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Prep cross country: McGraw, Ramirez, Rosemeier, Butler, Burgett, Goulet to state

Email Sign up for Breaking News Alerts

sports Willmar, 56201

Willmar Minnesota 2208 Trott Ave. SW / P.O. Box 839 56201

LONG PRAIRIE — Litchfield’s Ali McGraw and Savannah Ramirez ran  fourth and fifth  to lead the Dragons to third place at the Section 6A meet Thursday.

Advertisement
Advertisement

Litchfield finished third of 19 complete teams behind state qualifying St. Cloud Cathedral and Holdingford. Bethany Rosemeier of Benson/KMS and Promise Butler of Paynesville also qualified for the state meet Nov. 2 in Northfield.

In boys 5k qualifying, Ben Burgett of Community Christian (Willmar) took seventh and Aaron Goulet of Morris/Chokio-Alberta 12th, which was the last of the eight individual qualifying slots after runners on the team qualifiers are tossed out.

St. Cloud Cathedral also won in boys with Long Prairie-Grey Eagle the runner-up.

The girls 4k race is at 1 p.m. Nov. 2 at St. Olaf College and the boys run at 2 p.m.

Section 6A

BOYS

Team scoring

(1) St. Cloud Cathedral 69* (2) Long Prairie-Grey Eagle 106* (3) Holdingford 112 (4) West Central Area/Evansville (5) Ottertail Central 121 (6) Albany 124 (7) Royalton 221 (8) Litchfield 224 (9) Pelican Rapids 241 (10) Community Christian (Willmar) (11) St. John’s Prep 303 (12)    Benson/KMS 311 (13) Morris Area/Chokio-Alberta 348 (14) New London-Spicer 371 (15) St. Cloud Christian 397 (16) Sauk Centre 448 (17) Clinton-Graceville-Beardsley 448 (18) Ortonville 490 (19) Wheaton 528

*Team state qualifiers

Individual

MEDALIST — Nick Golebiowski, Cathedral, 16:23

INDIVIDUAL QUALIFIERS —  (3) Andrew Zachman, Hold, 16:44 (4) Luke Himmelspach, OC, 17:10 (5) Ben Himmespach, OC, 17:11 (6) Kevin Lamb, Alb, 17:16 (7) Ben Burgett, CC (Willmar), 17:18 (8) Abraham Skwira, Hold, 17:26 (10) Alex Toms, West Central, 17:28 (12) Aaron Goulet, Morris, 17:36

COMMUNITY CHRISTIAN (WILLMAR) — (7) Burgett (37) Josh Starr 18:27 (72) Riley Gardner 19:17  (96) Mike Eimhorst, 20:22 (98) Tim Finsaas 20:27 (115) Joe Reiter 21:02 (116) Chris Hinton 21:03

MORRIS/CA — (12) Goulet   (62) Aaron Gray 19:05 (76) Jon Jerke 19:27 (104) Eric Staebler 20:36 (106) Travis Ostby 20:41 

LITCHFIELD — (13) Caleb Kragenbring 17:40 (42) Ross Wendlandt 18:39 (45) Peyton Aller 18:42 (49) Stan Ridgeway 18:47 (81) Cody Lendt, 19:41

BENSON/KMS — (32) Josh Bailey 18:18 (52) Joe Eix 18:52 (60) Sam Rosemeier 19:03 (82) Brady Ascheman 19:47 (93) Jacob Webster 20:16

NEW LONDON-SPICER — (51) Frank Gustafson 18:51 (68) Collin Tanner 19:14 (70) Kevin Wermerskirchen 19:15 (92) Tristan Thompson 20:13 (100) Mitch Markkanen 20:32

PAYNESVILLE — (73) Spencer Syvertson 19:22 (122) Tucker Wendroth 21:20 (134) Josiah Miller 22:58

GIRLS

Team scoring

*(1) St. Cloud Cathedral 63 *(2) Holdingford 90 (3) Litchfield 124 (5) West Central Area/Evansville (6) Albany 168 (7) Pelican Rapids 202 (8) St. Cloud Christian 221 (9) Eden Valley-Watkins/Kimball 272 (10) Sauk Centre 283 (11) Morris Area/CA 303 (12) Royalton 324 (13) Long Prairie-Grey Eagle 352 (14) Pierz 374 (15) Breckenridge/Campbell-Tintah 390 (16) St. John’s Prep 415 (17) Ottertail Central 424 (18) Paynesville 433 (19) Ortonville 449

*Team state qualifiers

Individual

MEDALIST — Mckenzie Holt, St. Cloud Christian, 15:09

INDIVIDUAL QUALIFIERS —  (1) Holt (3) Emily Donnay, EVWK, 15:27 (4) Ali McGraw, Litchfield, 15:34 (5) Savannah Ramirez, Litchfield, 15:38 (6) Bethany Rosemeier, BKMS, 15:40 (7) Abby Van Kempen, WCA, 15:43 (8) Tianna Wald, Pel. Rapids, 15:45 (9) Promise Butler, Paynesville, 15:50.

LITCHFIELD — (4) McGraw (5) Ramirez (28) Jane Hulterstrum 17:00 (33) Maddy Schultz 17:05 (55) Asjha Quade 17:38

BENSON/KMS — (6) Rosemeier 15:40 (17) Jessica Goff 16:21 (40) Libby Peters 17:18 (45) Serenity Driscoll 17:23 (49) Leah Tessem 17:26 (65) Hannah Weber 18:02  

PAYNESVILLE — (9) Butler (96) Destiny Butler 19:16  (99) Sophie Strand 19:23 (125) Hannah Lange 20:46 (128) Rebecca Mogard 22:04

MORRIS/CA — (15) Savannah Aanerud 16:17 (56) Lauren Remers 17:39 (70) Becca Holland 18:09 (84) Kindra Cannon 18:52 (85) Kali Berlinger 18:53

COMMUNITY CHRISTIAN (WILLMAR) — (54) Hannah Reid 17:36 (60) Lizzy Gardner 17:51

NEW LONDON-SPICER — (91) Brooke Edman 19:04 (124) Fannie Bjorkland 20:44   

Advertisement
Advertisement
Advertisement