Weather Forecast

Close
Advertisement

Prep cross country: Willmar girls 1st; Card boys just miss

Email News Alerts

DETROIT LAKES — The Willmar girls ran to first place at the Section 8AA meet Thursday while the Cardinal boys finished third, falling one place short of advancing to the Class AA State Meet a second year in a row.

Advertisement
Advertisement

Freshmen Jessa Hanson and Sophia Schmitz and senior Samantha Hanson finished in a 6-7-9 cluster as the Cardinals scored 53 points to 99 by runner-up Bemidji on a hilly course at the Detroit Country Club.

Tom Seifert in fourth place and Nadir Yusuf in ninth advance to state for the Willmar boys. Bemidji finished with 73 points, Alexandria 94, both advancing, and then Willmar at 108.

The Willmar girls’ top five was rounded out by Serena Monson in 14th and freshman Kayla Rudie 17th. Monson, just an seventh grader, didn’t run her first varsity race until earlier this month.

The Class AA meet starts with the girls race at 10 a.m. and the boys at 11 a.m. Nov. 2,on the campus of St. Olaf College in Northfield.

Section 8AA

BOYS

Team scoring

(1) Bemidji 73* (2) Alexandria 94* (3) Willmar 108 (4) Moorhead 124 (5) Little Falls 145 (6) Rocori 164 (7) Monticello 170 (8) Sartell 202 (9) Detroit Lakes 249 (10) Brainerd 266 (11) St. Cloud Tech 300 (12) Fergus Falls 302 (13) Becker 322 (14) Sauk Rapids 291 (15) St. Cloud Apollo 296 (16) Thief River Falls 449

*State qualifying teams

Individual

TOP 5 — (1) Sam Carlson, Bem, 16:28 (2) Wade Krueger, SCT, 16:43 (3) Connor Danielson, FF, 16:44 (4) Tom Seifert, Wil, 16:44 (5) Matt Lundstrom, DL, 16:45

WILLMAR — (4) Seifert (9) Nadir Yusuf 17:01 (30) Sam Anez 17:51 (31) Kai Christianson 17:53 (34) Ian Thompson 17:59 (44) Austin Miley 18:19 (73) Chris Muldrow 19:15 

GIRLS

Team scoring

(1) Willmar 43* (2) Bemidji 99* (3) Moorhead 101 (4) Alexandria 103 (5) Monticello 106 (6) Sartell 121 (7) Brainerd 144 (8) Rocori 194 (9) St. Cloud Tech 216 (10) Little Falls 289 (11) Detroit Lakes 303 (12) Becker 331 (13) Fergus Falls 385 (14) Thief River Falls 433 (15) St. Cloud Apollo 462 (16) Sauk Rapids 481

*State qualifying teams

Individual

TOP SEVEN — (1) Megan Hasz, Alx, 14:05 (2) Bethany Hasz, Alx, 14:09 (3) Jenna Truedson, Bem, 14:41 (4) Amber Seidenkranz, Monti, 15:12 (5) Sarah Yeh, Brd, 15:19 (6) Jessa Hanson, Wil, 15:20 (7) Sophia Schmitz, Wil, 15:22

WILLMAR — (6) J. Hanson (7) Schmitz (3) Samantha Hanson 15:23 (14) Serena Monson 15:38 (17) Kayla Rudie 15:48 (42) Savannah Anez 16:40 (59) Alexis Miley 17:02

Advertisement
Advertisement
Advertisement