Weather Forecast

Close
Advertisement

Prep cross country: Willmar sweeps at CLC meet

Email News Alerts

FERGUS FALLS -- The Willmar Cardinals swept the varsity races at the Central Lakes Conference cross country meet on Tuesday.

It is the first sweep in the CLC since 2007 when Brainerd won both boys and girls.

Advertisement
Advertisement

The Cardinals' deep program also took home first place in both the girls middle school race and the JV boys. The junior Cards were runners-up in both middle-school boys and JV girls.

Willmar placed three in the top 10 in both varsity races at the Pebble Creek Golf Course. Tom Seifert took third in boys 5k and Samantha Hanson placed fourth in the 4,000-meter girls run.

The Willmar boys last team title was in 2009; the girls last CLC championship was 2002.

The Willmar boys beat out last year's champion Sartell by 12 points, 57-69. The girls displaced 2011 champ Alexandria at the top 44-58.

The Hasz twins, ninth-graders Bethany and Megan, finished 1-2 for Alexandria in a blazing times of 14:23 and 14:33, respectively.

Hanson, a 10th-grader, finished in 15:27. The next five Cardinals were all eighth-graders: Sophie Schmitz (7th place), Jessa Hanson (9th), Kayla Rudie (11th), Savannah Anez (13th), Grace Graves (17th). Senior Cassandra Johnson finished 25th.

The Willmar teams were second in each race at Cold Spring last fall.

The Otters' Connor Danielson, a junior, was medalist on his home course in 16:54.

Seifert was third with 17:15. Willmar teammate Sam Anez finished fifth as juniors claimed the first five medals.

Next for Willmar came freshman Ian Thompson (8th), and then in a cluster came Ryan Sawyer (20th), junior Austin Miley (21th) and senior Conner Haugen 22nd).

The Cardinals' schedule calls for a meet Oct. 22 hosted by Robbinsdale Armstrong followed three days later by the Section 8AA meet at the Greenwood Golf Course in Bemidji on Oct. 25.

Team scoring

(1) Willmar 57 (2) Sartell 69 (3) Alexandria 70 (4) Rocori 109 (5) Brainerd 114 (6) Fergus Falls 135 (7) St. Cloud Tech 159 (8) Sauk Rapids 223 (9) St. Cloud Apollo 232

Individual

TOP TEN -- (1) Connor Danielson, FF, 16:54 (2) Wade Krueger, SCT, 17:03 (3) Tom Seifert, Willmar, 17:15 (4) Blake Anderson, Sar, 17:19 (5) Sam Anez, Wil, 17:25 (6) Aaron Runge, Alx, 17:30 (7) Jim Lovrien, Alx, 17:32 (8) Ian Thompson, Wil, 17:35 (9) Eric Janssen, Roc, 17:38 (10) Taylor Idland, Sar, 17:39.8

WILLMAR -- (3) Seifert (5) Anez (8) Thompson (20) Ryan Sawyer, 18:08 (21) Austin Miley 18:10 (22) Connor Haugen 18:11

GIRLS

Team scoring

(1) Willmar 44 (2) Alexandria 58 (3) Sartell 91 (4) Brainerd 93 (5) Rocori 152 (6) St. Cloud Tech 161 (7) Fergus Falls 170 (8) Sauk Rapids 201 (9) St. Cloud Apollo 226

Individual

TOP TEN -- (1) Bethany Hasz, Alx, 14:22 (2) Megan Hasz, Alx, 14:33 (3) Samantha Sunstrom, SR, 15:26 (4) Samantha Hanson, Wil, 15:27 (5) Mackenzie Dockendorf, Sar, 15:28 (6) Kristin Mehr, Roc, 15:41 (7) Sophie Schmitz, Wil, 15:48 (8) Allison Kosobud, Brd, 15:52.4 (9) Jessica Hanson, Wi, 15:52.5 (10) Lauren Steinke, SCT, 15:58

WILLMAR -- (3) S. Hanson (7) Schmitz (9) J. Hanson (11) Kayla Rudie 16:01 (13) Savannah Anez 16:04 (17) Grace Graves 16:08 (25) Cassandra Johnson 16:33

Advertisement
Advertisement
Advertisement