Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement
Brandi Otto of the Minnewaska Lakers heaves 34 feet, 5 inches in the final flight of girls shotput at the Little Crow Invitational on Thursday. She placed third with a best throw of 36-2. Tribune photo by Rand Middleton.

Prep Track and Field: Annandale, Litch go 1-2 at Little Crow

Email

Little Crow Invite

Boys results

Team scoring

(1) Annandale 119 (2) Litchfield 113 (3) New London-Spicer 99 (4) Sauk Centre 72 (5) Morris/CA 60 (6) Belgrade-Brooten-Elrosa 41 (7) Benson/KMS 37 (8) Central Minnesota Christian 36 (9) Minnewaska 31 (10) Melrose 29 (11) Atwater-Cosmos-Grove City 24 (12) MACCRAY/RCW 20 (13) Paynesville 16

Advertisement

Individual leaders

(Top 6)

Hurdles

110 highs: (1) Jon Terning, Lit, 16.11 (2) Pat Zoller, Ann, 16.16 (3) Marcus Cannon, MCA, 16.62 (4) Cody Jakobson, NLS, 16.76 (5) Colin Ose, BKM, 17.38 (6) Luke Anderson, Min, 17.6 ... 300 intermediates: (1) Terning, Lit, 41.11 (2) Cooper Gauldin, Ann, 42.48 (3) Aaron Nelson, MCA, 43.23 (4) Reagan Rice, NLS, 43.25 (5) Cannon, MCA, 43.51 (6) Jakobson, NLS, 43.98

Sprints

100: (1) tie, Landon Mitteness, BKM, 11.6; Aaron Wubben, CMC, 11.6 (3) Terry Ellis, SC, 11.73 (4) Justin Roggenkamp, Min, 12.09 (5) tie, Zaph Dotson, BBE, 12.19; Frank Wortham, ACG, 12.19 ... 200: (1) Aaron Wubben, CMC, 23.57 (2) Jon Terning, Lit, 23.66 (3) Terrence Ellis, SC, 24.09 (4) Roth Rath, BBE, 24.37 (5) Taylor Thissen, MRCW, 24.48 (6) Jared Duininck, CMC, 24.73 ... 400: (1) Brett Fobbe, Ann, 52.68 (2) Adam Essler, NLS, 54.68 (3) Spencer Nelson, Ann, 54.78 (4) Jacob Goff, BKM, 55.36 (5) Trent Boie, NLS, 55.41 (6) Connor Metzger, MCA, 56.43

Runs

800: (1) Chase Austvold, NLS, 2:05.23 (2) Ted Erickson, Ann, 2:07.31 (3) Roy Reese, MCA, 2:11.53 (4) Clint Wendt, Ann, 2:14.25 (5) Brent Blommel, Mel, 2;14.52 (86) Bo Olson, MCA, 2:15.0 ... 1600: (1) Jake Gerhartz, SC, 4:46.58 (2) Ted Erickson, Ann, 4:49.46 (3) Ben Tensen, BBE, 4:53.92 (4) Caleb Kragenbring, Lit, 5:03.33 (5) Austin Graw, NLS, 5:05.74 (7) Gage Anderson, MCA, 5:06.73 ... 3200: (1) Gerhartz, SC, 10:20 (2) Bryant Pfingsten, NLS, 11:39.19 (3) Carter Gjerve, Ann, 11:39.73 (4) Eric Schneider, NLS, 11:45.99 (5) Alex Morningstar, Ann, 11:59.35 (6) Ethan Anderson, Min, 11:59.92

Relays (top 3)

4 x 100: (1) BBE: Austin Kollman, Ross Rath, Patrick Rooney, Zaph Dotson; 46.6 (2) Minnewaska, individuals not listed, 47.06 (3) NLS: Ben Beuning, Mitch Oman, Chris Nelson, Lucas Nelson; 47.37 ... 4 x 200: (1) Sauk Centre 1:36.64 (2) BBE: Kollman, Rath, Patrick Rooney; Daniel Rooney; 1:37.27 (3) ACGC 1:37.77 ... 4 x 400: (1) Annandale 3:39.33 (2) NLS: Nick LaPatka, Adam Essler, Trent Boie, Chase Austvold; 3:43.01 (3) Morris/CA 3:43.51 ... 4 x 800: (1) Litchfield: Caleb Kragenbring, Josh Anderson, Darik Hansen, Levi Cottington; 8:50.93 (2) NL-Spicer 8:59.64 (3) Melrose 9:05.16

Weights

Shot put: (1) Katie Gruys, Ann, 42-0 (2) Meghan Nelson, Lit, 37-4 (3) Brandi Otto, Min, 26-2 (4) Kjerstin Meyer, Lit, 34-5 (5) Bailey Erickson, ACG, 32-2 (6) Kara Widmark, Ann, 32-1 ... Discus: (1) Kjerstin Meyer, Lit, 132-11 (2) Gruys, Ann, 116.8 (3) Jessica Gilbert, ACG, 113-0 (4) Otto, Min, 109-7 (5) Angela Orr, Ann, 100-8 (6) Kylie Peterson, ACG, 96-4

Weights

Shot put: (1) Abdalla Abu-Sara, Lit, 47-4 (2) Sam Fischer, SC, 44-9 (3) Gregoirre Monte, Ann, 44-8 (4) Zach Gibson, MCA, 44-8 (5) Nate Snider, Min, 43-3 (6) Jake Olson, Lit, 42-8, ... Discus: (1) Abu-Sara, Lit, 140-1 (2) Gregoirre Monte, Ann, 137-9 (3) Sam Fischer, SC, 130-3 (4) Joel Harrison, MCA, 129-4 (5) Mitch Sanner, Lit, 129-2 (67) Brady Boike, MRCW, 127-11

Jumps

Long: (1) Tom Schwinghammer, SC, 21-2 (2) Cole Gauldin, Ann, 20-5½ (3) Jordan Godejahn, Lit, 20-5 (4) Adam Essler, NLS, 19-4 (5) Zach Junkemeier, ACGC, 18-11 (6) Quinn Anderson, Lit, 18-9 ... Triple: (1) Essler, NLS, 40-4 (2) Chad Johnson, Lit, 40-3 (3) Gauldin, Ann, 39-9 (4) Schwingammer, SC, 39-4 (5) Nic Vipond, MCA, 38-5 (6) Anderson, Lit, 38-1 ... High: (1) Aaron Wubben, CMC, 6-4 (2) Caleb Rothfork, Mel, 5-10 (3) Matt Miller, Ann, 5-10 (4) tie, Chris Schmitz, NLS; Nick Rogers, Lit; Alex Ingersoll, Min; Alex Forsberg, BKM, all 5-6 ... Pole vault: (1) Joel Cottington, Lit, 12-3 (2) Alex Whitcomb, Pay, 11-6 (3) Simon Kjersten, MRCW, 11-6 (4) Jacob Peterson, ACGC, 10-6 (5) Ryan Floistad, Ann, 10-0 (6) Ben Lundebrek, BKMS; Darik Hansen, Lit,; Eric Gilbertson, Ann, all 10-0

Girls results

Team scoring

(1) Annandale 126 (2) Litchfield 87 (3) Benson/KMS 74 (4) Morris/CA 65 (5) Paynesville3 58 (6) tie, Melrose 50, MACCRAY/RCW 50 (8) Belgrade-Brooten-Elrosa 36 (9) ACGC 35.5 (10) New London-Spicer 34.5 (11) tie, Central Minnesota Christian 29, Minnewaska 29 (13) Sauk Centre 27

Individual leaders

(Top 6)

Hurdles

100 intermediates: (1) Kari Hoeft, Pay, 16.07 (2) Morgan Kingston, Mel, 16.45 (3) Shelbie Walsh, Lit, 16.87 (4) Rachel Rittenhouse, Pay, 17.32 (5) Rian Lee, Pay, 17.4 (6) Taylor Sharpe, MRCW, 17.47 ... 300 lows: (1) Kari Hoeft, Pay, 47.37 (2) Emma Peterson, BKMS, 48.3 (3) Sharpe, MCRW, 48.36 (4) Maddie Kasper, Ann, 49.75 (5) Courtney Henjum, NLS, 49.9 (6)Walsh, Lit, 50.68

Sprints

100: (1) Brooke Aeikens, Ann, 13.14 (2) Dani Wubben, CMC, 13.35 (3) Kinlee Swanson, BBE, 13.44 (4) Morgan Kingston, Mel, 13.71 (5) tie, Jenna Christianson, BKLM, Natalie Mikkelson, BKM, both 13.93 ... 200: (1) Katie Holzheimer, MCA, 27.22 (2) Hailey Brinkman, Mel, 27.93 (3) Wubben, CMC, 28.15 (4) Kalley Lang, ACG, 28.35 (5) Kelsey Heinsius, BBE, 28.62 (6) Rebecca Jimenez, Pay, 28.73 ... 400: (1) Halle Christianson, Min, 1;02.21 (2) Paige Schwitters, MRCW, 1:04.31 (3) Beth Rosemeier, BKM, 1;04.91 (4) Bri Bergh, NLS, 1:05.14 (5) Maranna Gunnerson, Ann, 1;05.33 (6) Jessica Goff, BKM, 1:04.46

Runs

800: (1) Macy Weller, SC, 2:28.93 (2) Samantha Goff, BKM, 2:29.67 (3) Courtney Alama, Ann, 2:29.75 (4) Lydia Kieft, NLS, 2:30.17 (5) Kourtney Giese, MCA, 2:31.00 (6) Halle Christianson, Min, 2:32.10 ... 1600: (1) Makenzie Smith, MCA, 5:31.31 (2) Courtney Alama, Ann, 5:32.46 (3) Maddie Greenwaldt, SC, 5:40.7 (4) Taylor Alama, Ann, 5:41.43 (5) Savannah Ramirez, Lit, 5:42.83 (6) Promise Butler, Pay, 5:51,94 ... 3200: (1) Liz Schlafke, Ann, 11:52.1 (2) Kenzie Smith, MCA, 12:25.69 (3) Jessica Goff, BKM, 12:42.69 (4) Promise Butler, Pay, 12:48.47 (5) Hannah Weber, BKM, 13:43.14 (6) Lindsay Schmidt, MRCW, 14:17.34

Relays (top 3)

4 x 100: (1) Morris/CA: Beth Holland, Sydney Engebretson, Katie Holzhaimer, Adrainela Mendez; 51.72 (2) Annandale 52.4 (3) MACCRAY/RCW: Hanna Johnson, Hailey Johnson, Libby Groen, Taylor Sharpe; 53.52 ... 4 x 200: (1) Morris/CA: Holland, Hunter Mundal, Engebretson, Holzheimer; 1:51.39 (2) ACGC 1:52.20 (3) Annandale 1:55.41 ... 4 x 400: (1) Benson/KMS: name not recorded, Beth Rosemeier, Natalie Mikkelson, Samantha Goff; 4:15.98 (2) Annandale 4:23.62 (3) Morris/CA 4:23.95 ... 4 x 800: (1) Benson/KMS: name not recorded, Jessica Groff, Beth Rosemeier, Emma Peterson; 9:59.36 (2) Annandale 10:33.45 (3) Morris/CA 10:36.38

Weights

Shot put: (1) Katie Gruys, Ann, 42-0 (2) Meghan Nelson, Lit, 37-4 (3) Brandi Otto, Min, 36-2 (4) Kjerstin Meyer, Lit, 34-5 (5) Bailey Erickson, ACG, 32-2 (6) Kara Widmark, Ann, 32-1 ... Discus: (1) Kjerstin Meyer, Lit, 132-11 (2) Gruys, Ann, 116-8 (3) Jessica Gilbert, ACG, 113-0 (4) Otto, Min, 109-7 (5) Angela Orr, Ann, 100-8 (6) Kylie Peterson, ACG, 96-4

Jumps

Long: (1) Dani Wubben, CMC, 17-7 (2) Brooke Aeikens, Ann, 17-0 (3) Kinlee Swanson, BBE, 16-1 (4) Greta Walsh, Lit, 15-8 (5) Taylor Gregory, BBE, 15-6 (6) Haley Stahl, NLS, 15-5 ... Triple: (1) Hailey Brinkman, Mel, 35-6 (2) Kari Hoeft, Pay, 33-6 (3) G. Walsh, Lit, 33-4 (4) Samantha Goff, BKM, 32-10 (5) Aeikens, Ann, 32-8 (6) Macy Welle, SC, 32-1 ... High: (1) Bailey Koch, Lit, 5-2 (2) tie, Morgan Kingston, Mel, 5-0; Emily Hughes, MRCW, 5-0 (4) Gregory, BBE, 4-10 (6) tie, Hailey Johnson, MRCW, 4-10; Tiana Molito, SC, 4-10 ... Pole vault: (1) Shelbie Walsh, Lit, 10-0 (2) Kelly Mendel, Ann, 9-0 (3) tie, Anna Johnson, Lit, 8-6; Sharpe, MRCW, 8-6; G. Walsh, Lit, 8-6 (6) Melaina Mrozek, Pay, 8-6

Advertisement
Advertisement
Advertisement