Sections

Weather Forecast

Close

Prep Track and Field: Jackson dashes to state meet again for Willmar

Tribune Staff Report

DETROIT LAKES -- Willmar junior Rose Jackson qualified for the state meet in both the 100- and 200-meter dashes on Saturday at the Section 8AA Track and Field Meet.

In each race, Jackson placed second to Alexandria eighth-grader Wensia Johnson.

Jackson just missed qualifying in the long jump, placing third on Wednesday at Sauk Rapids, with a jump of 17-5, one inch short of the state qualifying standard. She competed at state in four events last year.

The Willmar boys had two fourth-place finishes individually: Tom Seifert in the 1600 run and Jorden Linde in the high jump.

Moorhead (boys) and Alexandria (girls) won team titles. Willmar placed 10th in boys and seventh in girls.

The state meet is June 8-9 at Hamline University in St. Paul.

Boys results

Team scoring

(1) Moorhead 109 (2) Brainerd 87 (3) Sartell 87 (4) Littl Falls 63 (5) Monticello 62 (6) Sauk Rapids 48 (7) Fergus Falls 43 (8) Bemidji 40 (9) Detroit Lakes 31 (10) Willmar 28 (11) St. Cloud Tech 27 (12) Rocori 24 (13) Thief River Falls 22 (14) Alexandria 14 (15) Becker 12 (16) St. Cloud Apollo 4

Willmar results

Sprints

100: (7) Chris Cunningham 11.79 ... 200: (6) Chris Cunningham 23.6 (8) Chris Odens 23.9 ... 400: (8) Jeff Castro 54.11

Runs

1600: (4) Tom Seifert 4:29.69 (14) Sam Anez 4:42.91 (23) Connor Haugen 4:51.86

Relays

4 x 100: (12) Willmar: Isaac Thompson, Chris Odens; Michael Heitzman, Alex Grove; 46.00 ... 4 x 200: (4) Willmar: Derik Peterson, Cunningham, Alex Grove, Chris Odens; 1:32.82 ... 4 x 400: (10) Jeff Castro, Peterson, Bennet Woltjer, Josh Holtz; 3:36.15 ... 4 x 800: (6) Willmar: Austin Miley, Nick Coquyt, Jeff Castro, Conner Haugen; 8:35.50

Weights

Discus: (29) Stephon Schaller 113-0 (34) Jordan Geurtz 109-0

Jumps

Triple: (24) Josh Holtz 36-11 (26) Jacob Broberg 36-2 (30) Matt Gleaves 35-8 ... High: (4) Jorden Linde 5-11 (12) Broberg 5-7 (13) Luke Lippert 5-7

Girls results

Team scoring

(1) Alexandria 118 (2) Sartell 79 (3) Bemidji 74 (4) Brainerd 65 (5) Detroit Lakes 64 (6) Monticello 48 (7) Willmar 44 (8) Fergus Falls 42 (8) Moorhead 42 (10) Little Falls 30 (11) Rocori 28 (12) St. Cloud Tech 23 (13) Thief River Falls 20 (14) St. Cloud Apollo 11 (15) Becker 8 (16) Sauk Rapids 4

Willmar results

Sprints

100: (1) Wensia Johnson, Alexandria, 12.14 (2) Rose Jackson, Willmar, 12.48 ... 200: (1) Johnson 25.23 (2) Jackson 25.67 ... 400: (6) Shelby Schneider, 1:00.77

Runs

1600: (11) Grace Graves 5:33.23 (18) Savannah Anez 5:38.38 (20) Ingrid Figenskau 5:39.71

Relays

4 x 100: (6) Willmar: Baylie Young, Miranda Roelofs, Hillary Weiler, Brittney Serbus; 52.26 ... 4 x 200: (3) Willmar: Miranda Roelofs, Shelby Schneider, Brittney Serbus, Rose Jackson; 1:45.23 ... 4 x 400: (9) Willmar: Schneider, Roelofs, Johnson, Schmitz; 4:16.63 ... 4 x 800: (4) Willmar; Sophie Schmitz, Tara Rudie, Cassandra Johnson, Paige Kester; 10:08.35

Weights

Shot put: (32) Caroline Bell 26-10 (35) Bailey Hovland 26-5

Jumps

Long: (16) Emily Minnick 31-4 (18) Kennedy Holwerda 31-3 (35) Katie Lippert 28-11 ... Pole vault: (8) Hailey Mottinger, 8-10

Advertisement
randomness