Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Prep Track and Field: Willmar sweeps True Team meet

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Willmar,Minnesota 56201 http://www.wctrib.com/sites/all/themes/wctrib_theme/images/social_default_image.png
West Central Tribune
(320) 235-6769 customer support
Prep Track and Field: Willmar sweeps True Team meet
Willmar Minnesota 2208 Trott Ave. SW / P.O. Box 839 56201

Tribune Staff Reports

Results Tuesday

Section 6AA True Team

At Hutchinson

Boys results

Team scoring

(1) Willmar 445 (2) Hutchinson 408 (3) Glencoe-Silver Lake 404 (4) Rocori 382 (5) Annandale 308 (6) tie, Eden Valley-Watkins/Kimball 307, Litchfield 307 (8) Canby/Minneota/Lincoln HI 194 (9) Dassel-Cokato 173

Advertisement
Advertisement

Individual leaders

(Willmar, Litchfield)

Hurdles

110 highs: (4) Jordan Linde, W, 16.39 (6) Jon Terning, L, 16.46 (7) Jacob Broberg, W, 16.82 (13) Cody Wilson, L, 18.99 ... 300 intermediates: (1) Terning 40.74 (6) Derek Peterson, W, 43.95 (7) Devan Schlieimann, L, 44.0 (8) Billy Wright, W, 44.31

Sprints

100: (2) Chris Cunningham, W, 11.79 (3) Chris Odens, W, 11.87 (5) Jordan Godejahn, L, 12.09 (16) Anderson Ayers, L, 12.98 ... 200: (2) Cunningham 23.62 (3) Odens 23.83 (6) Jon Terning, L, 23.97 (15) Isaac Northquest, L, 25.94 ... 400: (7) Jeff Castro, W, 54.52 (10) Steffen Byberg, W, 55.79 (16) Nolan Dietel, L, 58.58 (18) Brandon Pfeiler, L, 60.71

Runs

800: (4) Nick Coquyt, W, 2;09.37 (6) Alex Johannes, W, 2:12.18 (10) Darik Hansen, L, 2:17.48 (18) Carlos Jacob, L, 2:24.11 ... 1600: (4) Tom Seifert, W, 4:36.65 (9) Sam Anez, W, 4:46.54 (11) Josh Anderson, L, 4:59.81 (18) Cody Wilson, L, 6:04.49 ... 3200: (4) Seifert 10:09.48 (8) Ryan Sawyer, W, 10:35.43 (10) Caleb Kragenbring, L, 10:35.45 (17) Cody Lendt, L, 12:43.36

Weights

Shot put: (2) Abdalla Abu-Sara, L, 45-3 (9) Chris Odens, W, 41-3 (13) Jake Pace, W, 39-0 (14) Jordan Geurtz, W, 38-11 ... Discus: (4) Abu-Sara 136-7 (8) Stephon Schaller, W, 120-7 (15) Chad Milhausen, W, 98-4 (16) Mitch Danner, L, 81-7

Jumps

Long: (3) Matt Glup, W, 20-4 (7) Chris Cunningham, W, 19-1 (9) Jordan Godejahn, L, 18-7 (12) Quinn Anderson, L, 17-11 ... Triple: (3) Chad Johnson, L, 40-5 (5) Anderson 39-7 (9) Matt Gleaves, W, 37-3¾ (10) Josh Holtz, W, 37-3 ... High: (1) Jordan Linde, W, 6-2 (4) Nick Rogers, L, 5-8 (7) Jacob Broberg, W, 5-8 (14) Levi Cottington, L, 5-4 ... Pole vault: (2) Chris Odens, W, 12-0 (4) tie, Bennet Woltjer, W, 11-6; Levi Cottington, L, 11-6 (8) Darik Hansen, L, 10-6

Girls results

Team scoring

(1) Willmar 440 (2) Rocori 388.5 (3) Annandale 388 (4) Hutchinson 365 (5) Litchfield 323 (6) Dassel-Cokato 289 (7) Glencoe-Silver Lake 271 (8) Eden Valley-Watkins/Kimball 252 (9) Canby/Minneota/Lincoln HI 210

Individual leaders

(Willmar, Litchfield)

Hurdles

100 intermediates: (1) Baylie Young, W, 16:53 (3) Shelbie Walsh, L, 17:03 (8) Haley Mottinger, W, 17:48 (13) Brynn Goraczkowski, L, 18.73 ... 300 lows: (3) Miranda Roelofs, W, 49.3 (8) McKenna Olson, W, 51.81 (9) S. Walsh, L, 52.27 (18) Kayla Hoff, L, 58.39

Sprints

100: (1) Rose Jackson, W, 12.91 (4) Shelby-Lyn Schneider, W, 13.79 (10) Anna Johnson, L, 14.33 (14) Marley Virnig, L, 14.66 ... 200: (1) Jackson 60.97 (4) Schneider 28.15 (12) Greta Walsh, L, 29.39 (13) Anna Felt, L, 29.57 ... 400: (1) Jackson 60.97 (3) Schneider 61.36 (4) Larissa Haefner, L, 66.86 (15) Breanna Sittig, L, 67.82

Runs

800: (1) Cassandra Johnson, W, 2:28.25 (2) Samantha Hanson, W, 2:29.42 (5) Mariah Hoff, L, 2:32.21 (8) Ali McGraw, Lit, 2:33.7 ... 1600: (2) Hanson 5:23.20 (5) Savannah Ramirez, L, 5:37.77 (6) McGraw 5:39.13 (12) Ingrid Figenskau, W, 5:50.55 ... 3200: (3) Jessa Hanson, W, 12:07.01 (5) Tara Rudie, W, 12:28.41 (11) Macie Manning, Lit, 13:10.88 (15) Jenna Aller, L, 14:19.37

Weights

Shot put: (1) Meghan Nelson, L, 33-11 (6) Kjersten Meyer, L, 30-8 (8) Caroline Bell, W, 29-11 (16) Bailey Hovland, W, 25-7 ... Discus: (4) Hovland 103-5 (7) Bell 93-1 (8) Meyer 88-0 (15) Krista Miller, L, 75-5

Jumps

Long: (1) Rose Jackson, W, 17-3 (10) Greta Walsh, L, 14-8 (11) Marley Virnig, L, 14-7 (12) Kennedy Holwerda, W, 14-2 ... Triple: (3) G. Walsh, L, 32-9 (6) Emily Minnick, W, 31-5 (7) Holwerda 31-2 (16) Ellen Hulterstrum, L, 28-10 ... High: (3) Bailey Koch, L, 5-0 (5) Katie Lippert, W, 4-10 (6) Emily Minnick, W, 41-0 (8) Justine Madsen, L, 4-8 ... Pole vault: (1) Shelbie Walsh, L, 9-6 (3) Anna Johnson, L, 8-6 (9) Hailey Mottinger, W, 7-6 (11) Steph Thompson, W, 7-6

Sleepy Eye Invite

Boys results

Team scoring

(1) St. James 104 (2) Mountain Lake/Butterfield-Odin 89 (3) Sleepy Eye 58 (4) Cedar Mountain/Comfrey/Springfield 53 (5) BOLD/Buffalo Lake-Hector-Stewart 48

Individual leaders

(BOLD/BLHS in top 3)

Hurdles

1300 intermediates: (3) Hunter Stevens 48.56

Sprints

400: Davonte Falk 56.12

Runs

3200: (2) Davonte Falk 11:41.93

Jumps

Long: (2) Zach Peterson 17-7 ...High: Josh Meyers 5-2

Girls results

Team scoring

(1) Sleepy Eye 107 (2) St. James 93 (3) BOLD/Buffalo Lake-Hector-Stewart 74 (4) Mountain Lake/Butterfield-Odin 41 (5) Cedar Mountain/Comfrey/Springfield 37

Individual leaders

(BOLD/BLHS in top 3)

Hurdles

300 lows: (1) Ashley Tintes, 52.43

Sprints

100: (2) Jamilla Stimple 13.3 ... 200: (3) Stimpel 28.16 ... 400: (1) Stimple 1;05.07 (2) Brittney Haugen 1:05.68

Runs

800: (2) Senkyr 2:36.77 ... 1600: (3) Senkyr 5:50.8

Weights

Discus: Karley Sifferath 102-8

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness