Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Prep track & field: Ortonville Invite

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Willmar, 56201
Willmar Minnesota 2208 Trott Ave. SW / P.O. Box 839 56201

Ortonville Invite

Boys results

Team scoring

(1) Morris/Chokio-Alberta (2) Clinton-Graceville-Beardsley (3) Hancock (4) Ortonville (5) Wheaton

Advertisement
Advertisement

Individual leaders

(Winner and area in top three)

Hurdles

110 highs: (1) Marcus Cannon, M, 16.20 (3) Aaron Nelson 17.81 … 300 intermediates: (1) Marcus Cannon, M, 43.25 (2) Jude Pelowski, M, 47.07

Sprints

100: (1) Austin Maanum, C, 11.71 (2) Jordan Miller, H, 11.84 (3) Seth Nelson, H, 12.07 … 200: (1) Austin Maanum, C, 23.62 (2) Jordan Miller, H, 24.38 … 400: (1) Jason Montonye, C, 52.33 (3) Jordan Miller, H, 53.53

Runs

800: (1) Jason Montonye, C, 2:02.00 (2) Bo Olson, M, 2:17.00 … 1600: (1) Aaron Goulet, M, 5:06.0 (3) Ryan Gray, M, 5:16.0 … 3200: (1) Dalton Nilson, C, 11:29.00 (3) Dillon McNally, M, 12:30.00

Relays

4 x 100: (1)  MCA 47.82 … 4 x 200: (1) MCA 1:41.01 … 4 x 400: (1) Wheaton 3:41.25 (2) MCA 3:41.43 … 4 x 800: (1) Morris/CA 9:22

Weights

Shot put: (1) Joel Harrison, M, 45-10 (2) Darion Helberg, M, 41-1.5 (3) Nate Vipond, M, 38-1 … Discus: (1) Joel Harrison, M, 131-5 (2) Darion Helberg, M, 110-6

Jumps

Long: (1) Jason Montonye, C, 18-4 (2) Austin Dierks, M, 17-3 (3) Evan Nelson, H, 17-2 … Triple: (1) Marcus Cannon, M, 39-7.25 (2) Nic Vipond, M, 39-6 … High: (1) Austin Dierks, M, 6-2 (2) Evan Nelson, H, 5-4 … Pole vault: (1) Connor Metzger, M, 11-6 (2) Trent Wulf, M, 10-0

Girls results

Team scoring

(1) Morris/CA (2) Ortonville (3) tie-CGB and Hancock (5) Wheaton

Individual leaders

(Top four)

Hurdles

100 intermediates: (1) Rebeka Aanerud, M, 10.41 (2) Casey Hickman, M, 18.56 (3) Midori Soderberg, M, 18.80 … 300 lows: (1) Rebeka Aanerud, M, 52.95 (2) Midori Soderberg, M, 53.09 (3) Hunter Mundal, M, 54.12

Sprints

100: (1) Katie Holzheimer, M, 12.97 (2) Lexi Steege, H, 13.68 (3) McKena Lubenow, M, 13.75 … 200: (1) Katie Holzheimer, M, 27.75 (3) McKenna Lubenow, M, 28.62 … 400: (1) MaKenzie Smith, M, 1:04.00 (2) Anna Grove, M, 1:05.13

Runs

800: (1) Kendra Gilsdorf, C, 2:31.00 (2) Savanah Aanerud, M, 2:37.00 … 1600: (1) Rachel Rausch, M, 5:57.00 … 3200: (1) Kristen Erickson, O, 13:58.0

Relays

4 x 100: (1) MCA 54.27 … 4 x 200: (1) MCA 1:54.81 … 4 x 400: (1) MCA 4:24.00 … 4 x 800: (1) MCA 10:40.00

Weights

Shot put: (1) Miranda Day, M, 32-6 (2) Kassandra Algarate, H, 31-2 … Discus: (1) MaKenzie Smith, M, 98-0 (2) Moira McNally, M, 81-7 (3) Miranda Day, M, 80-4

Jumps

Long: (1) Kassandra Algarage, H, 13-6 (2) Nicole Milander, H, 13-5 (3) Adrianela Mendez, M, 12-10… Triple: (1) Katie Cannon, M, 32-0.5 (2) Abby Travis, M, 30-9 … High: (1) Courtney Gades, M, 4-8 (3) Courtney Greiner, H, 4-6 … Pole vault: (1) Abby Travis, M, 8-0 (2) Kindra Cannon, M, 7-0 (3) Haley Erdahl, M, 6-6

Advertisement
Advertisement
Advertisement