Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Prep track & field: Thursday's results

Email

West Central

Thursday at Morris

Boys results

Team scoring

(1) Montevideo 171 (2) Morris Area 131 (3) Yellow Medicine East 92 (4) Benson/KMS 61 (5) Sauk Centre 57 (6) Melrose 52 (7) Paynesville 42 (8) Minnewaska 35 (9) BOLD/BLHS 33 (10) Atwater-Cosmos-Grove City 25

Advertisement

Individual leaders

(top eight)

Hurdles

110 highs: (1) Jack Spaeth, Mtv, 16.34 (2) Marcus Cannon, MA, 16.39 (3) Adam DeZeeuw, Mtv, 17.38 (4) Robert Granville, Pay, 17.43 (5) Aaron Nelson, MA, 17.64 (6) Nate Anderson, YM, 17.92 (7) Colin Ose, BK, 18.29 (8) Jordan Rothers, BK, 19.34 … 300 intermediates: (1) Cannon 42.07 (2) Granville 42.52 (3) Lincoln Pahl, Bk, 42.59 (4) Spaeth 43.7 (5) Nelson 44.39 (6) DeZeeuw 46.98 (7) Troy Diggins, Mtv, 47.26 (8) Darrin Middenforf, SC, 47.86

Sprints

100: (1) Jack Schultenover, Min, 11.81 (2) Alex Whitcomb, Pay, 11.94 (3) Matt Fischer, Mtv, 12.01 (4) Thomas Schwinghammer, SC, 12.11 (5) Rodrigo Milla, Mel, 12.24 (6) Preston Herfurth, Mtv, 12.28 (7) Gentry Middendorf, Mel, 12:54 (8) Mitch Niehaus, Mel, 12.56 … 200: (1) Jacob Pederson, YM, 23.11 (2) Wyatt Enger, Mtv, 23.48 (3) Robert Granville, Pay, 24;05 (4) Rujard Thurmer, Min, 24.27 (5) Slade Hotvec, BB, 24.51 (6) Herfurth, 24.59 (7) Austin Dierks, MA, 24.63 (8) Maverick Whitcomb, AC, 25.07… 400: (1) Pederson 51.33 (2) Enger 53.63 (3) Hotovec, BB, 54.7 (4) Max Jerke, MA, 55.10 (5) Casey Reeves, Mtv, 55.4 (6) Dan Kluver, SC, 57.17 (6) Dan Kluver, SC, 57.17 (7) Keenan Pearson, SC, 57.23 (8) Garrett Hoeschen, Mel, 57.84

Runs

800: (1) Jacob Carroll, YM, 2:09.8 (2) Jacob Goff, BK, 2:10:84 (3) Brent Blommel, Mel, 2:12.67 (4) Josh Meyers, BB, 2:14.84 (5) Grant Molden, Bk, 2:15.94 (6) Tony Quigley, Mtv, 2:16.91 (7) Riley Primus, SC, 2:18.18 (8) Bo Olson, MA, 2:18.28  … 1600: (1) Joe Varpness, Mtv, 4:51.64 (2) Spencer Sulflow, Mtv, 4:56.74 (3) Josh Tasta, Mtv, 5:01.07 (4) Antonio Ortiz, Mel, 5:05.48 (5) Matt  Rasmussen, SC, 5:09.69 (6) Joseph Gerhartz, SC, 5:11.42 (7) Ryan Gray, MA, 5:12.19 (8) Brian Thielen, Mel, 4:19.90 … 3200: (1) Varpness 10:50.41 (2) Sulflow 10:52.35 (3) Aaron Goulet, MA, 10:56.75 (4) Kurt TeBeest, Mtv, 11:14.37 (5) Ethan Anderso0n, Min, 11:30.75 (6) Josh Bailey, BK, 11:39 (7) Matt Rasmussen, SC, 11:42 (8) Joe Eix, BK, 12:04

Relays (top 2)

4 x 100: (1) Montevideo 46.59 (2) Morris Area 47.50… 4 x 200: (1) Montevideo 1:38.09 (2) Morris Area 1:38.91 … 4 x 400: (1) Benson/KMS 3:40.18 (2) Morris Area 3:41.75  … 4 x 800: (1) Melrose 8:54.87 (2) Yellow Medicine East 8:55.47

Weights

Shot put: (1) Nathan Snider, Min, 46-0 (2) Joel Harrison, MA, 45-1 (3) Mitch Niehaus, Mel, 44-3 (4) Trevon Cox, YM, 42-5 (5) Maverick Whitcomb, AC, 40-0 (6) tie, Darion Helberg, MA; Jordan Flin, MTV, both 39-4 (8) Tanner Rood, Mtv, 39-1 … Discus: (1) Trevon Cox, YM, 134-7½ (2) Harrison 131-3 (3) Logan Jacobs, AC, 127-6 (4) Helberg, MA, 120-5 (5) Tyler Jensen, BK, 119-10 (7) Josh Hoernemann, YM, 117-5 (7) Snider 113-2 (8) Brad Jacobs, Min, 110-7

Jumps

Long: (1) Jacob Pederson, YM 19-5½ (2) Austin  Dierks, MA, 19-4 (3) Wyatt Enger, Mtv, 19-3 (4) Alex Whitcomb, Pay, 18-11; Tom Schwinghamer, SC, 18-11 (7) Zach Junkermeier, AC, 18-4½ (8) Matt Fischer, Mtv, 18-3½ …Triple: (1) Pederson, YM, 41-1 (2) Schwinghamer, SC, 40-4 (3) Nic Vipond, MA 39-10 (4) Jacob Mynczywor, SC, 39-7 (5) Casey Reeves 39-4 (6) Marcus Cannon, MA, 38-9½ (7) Jack Spaeth, Mtv, 38-8¾ (8) Jacob Goff, BK, 36-9¾ … High: (1) Austin Dierks, MA, 6-1 (2) Wyatt Enger, Mtv, 5-11 (3) Caleb Rothfork, Mel, 5-7 (4) tie, Troy Diggins, Mtv; Alex Forsberg, BK,  Wes Gregory, SC; all 5-5 (8) 6 tied at 5-00 …. Pole vault: (1) Alex Whitcomb, Pay, 13-1 (2) Jared Benjamin, Mtv, 12-0 (3) Nate Anderson, YM, 11-6 (4) tie, Niko Berge, BB; Conor Metzger, MA; Trent Wulf, MA; all 11-0 (7) Trent Ostby, MA, 10-6; Zach Junkermeier, AC, 10-6

Girls results

Team scoring

(1) Morris Area/Chokio-Alberta 132 (2) Benson/Kerkhoven-Murdock-Sunburg 117 (3) Paynesville 88 (4) Montevideo 87½ (5) Atwater-Cosmos-Grove City 83 (6) BOLD/BLHS 70 (7) Sauk Centre 38 (8) Melrose 33½ (9) Minnewaska 32 (10) Yellow Medicine East 19

Individual leaders

(top eight)

Hurdles

100 intermediates: (1) Kari Hoeft, Pay, 16.13 (2) Emma Peterson, Bk, 17.20 (3) Rachel Rittenhouse, Pay, 17.34 (4) Rebecca Jimenez, Pay, 17.60 (5) Calley Roering, Mel, 18.10 (6) Rebekah Aanerud, MA, 18.47 (7) Kelly Anderson, YM, 18.87 (8) Anika Mundal, MA, 19.07… 300 lows: (1) Peterson 46.43 (2) Hoeft 48.19 (3) Jimenez 49.53 (4) Roering 50.76 (5) Midori Soderberg, MA, 51.0 (6) Mundal 52.4 (7) Alex Schmitz, Mtv, 52.66 (8) Aanerud, 52.83

Sprints

100: (1) Katie Holzheimer, MA, 12.9 (2) Jamilla Stimpel, BB, 13.11 (3) Kalley Lang, AC, 13.29 (4) Megan Osterbauer, BK, 13.20 (5) Mariah Beckius, Min, 13.51 (6) Jessi Tastad, Mtv, 13.64 (7) Katie Folkman, MA, 13.77 (8) Amber Balfany, YM, 13.88 … 200: (1) Holzheimer 26.28 (2) Stimpel 26.30 (3) Lang 27.16 (4) Osterbauer, BK, 27.31 (5) Balfany 27.68 (6) Alex Rudie, AC, 27.78 (7) Tastad 28.12 (8) Alexa Nissen, Bk, 28.25 (8) McKenna Lubenow, MA, 28.49 … 400: (1) Molly Reeves, Mtv, 1:01.8 (2) Rudie 1:02.7 (3) Madi Whitcomb, Ac, 1;02..83 (4) Beth Rosemeier, Bk, 1:03.23 (5) Correy Hickman, MA, 1:04.03 (6) Kate Spanier, Pay, 1:04.90 (7) Emily Tostenson, Bk, 1:05.04 (8) Anna Grove, Ma, 1:06.24

Runs

800: (1) Jamiliah Carson, Mtv, 2:26.61 (2) Kaylee Glover, Min, 2:31.58 (3) Leah Tessem, Bk, 2;32.22 (4) Audrey Blommel, Mel, 2:33.12 (5) Claire Suflow, Mtv, 2:34.75 (6) B. Rosemeier, Bk, 2:35.65 (7) Emily Tostenson, Bk, 2:38.26 (8) Jessica Senkyr, BB, 2:40.8… 1600: MaKenzie Smith, Ma, 5:23.54 (2) Sulflow, Mtv, 5:26.79 (3) Carson, Mtv, 5:31.82 (4) Madi Greenwaldt, SC, 5:32.08 (5) Promise Butler, Pay, 5:41.19 (6) Leah Tessem, BK, 5:45 (7) B. Rosemeier, Bk, 5:46.63 (8) Jessica Goff, Bk, 5:49.33 … 3200: (1) Smith 12:23.03  (2) Butler 12:45.58 (3) Emma Peterson Bk, 12:47.68 (4) Makenna Hanson, Mi, 13:30.5 (5) Hannah Weber, Bk, 13:37.91 (6) Cassidy Fehr, MA, 13:38.49 (7) Addi Reinert, Mtv, 13:39.4 (8) Mollie Varpness, Mtv, 13:47.71 

Relays (top 2)

4 x 100: Morris Area: Beth Holland, Sydney Engebretson, Adrianela Mendez, Holzheimer; 52.04 (2) BOLD/BLHS: J. Stimpel, Maddie Ludowese, Josie Lilja, Liz Hatch; 52.73 … 4 x 200: (1) ACGC 1:51.48 (2) Morris Area: Holland, Engebretson, Mendez, Katie Folkman; 1:53.04 … 4 x 400: Montevideo 4:19.36 (2) Morris Area: Anna Grove, Holland, M. Smith, Hickman; 4:22. … 4 x 800: Benson/KMS: 10:24.18 (2) Montevideo 10:45.32

Weights

Shot put:  (1) Bailey Erickson, AC, 36-1 (2) Miranda Day, MA, 33-3 (3) Karly Sifferath, BB, 31-11 (4) Hannah Ricard, BB, 31-6 (5) Chyanne Sand, YM, 30-10 (6) AnnaLyssa Amor, AC, 29-5 (7) Kendra Quezada, BB, 28-8 (8) Juilie Bushard, SC, 28-4 … Discus: (1) MaKenzie Smith, MA, 110-2 (2) Erickson 104-10 (3) Sifferath 102-8 (4) Kylie Peterson, AC, 96-4 (5) Ricard 95-10 (6) Amor 91-9 (7) Quezada 85-7 (8) Day, MA, 79-0

Jumps

Long: (1) Megan Osterbauer, Bk, 15-0 (2) Shala Nyvold, Mtv, 14-10 (3) Alex Rudie, Ac, 14-8 (4) Macy Weller, SC, 14-7 (5) Lydie Butkowski, Mel, 14-6; Liz Hatch, BB, 14-6; Jessi Senkyr, BB, 14-6 (8) Rebecca Jimeneez, Pay, 14-5; Adrianela Mendez, MA, 14-5 … Triple: (1) Weller 34-6 (2) Kari Hoeft, Pay, 34-1 (3) Katie Cannon, MA, 32-6 (4) Alexa Nissen, BK, 32-1 (5) Butkowki 32-0 (6) Jailyn Brinkman, Mel, 31-2 (&) Shala Nyvold, Mtv, 30-1 (8) Kindra Cannon, MA, 30-0 … High: (1)   Emma Peterson, BK, 5-3 (2) Hoeft 4-11 (3) tie, Tiana Molitor, SC; Chyanne Sand, YM;  Courtney Gades, Sydney Rasmussen, Mel; Katelyn Hoeft, Pay; Courtney Johnson, BK, all 4-9 ….  Pole vault: (1) Mallarie Steffel, BB, 8-6½ (2) Katelyn Mrozek, Pay 8-6¼ (3) Josie Lilja, BB, 8-6 (4) Abby Travis, MA, 7-6½ (5) Cannon, 7-6; Madi Whitcob, AC, 7-6 (7) tie, Andrea Agrotis, Mtv, 7-0; Holly Litzau, AC, 7-0

Camden

Thursday at Cottonwood

Boys results

Team scoring

(1) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd 181 (2) Canby/Minneota 123 (3) Tracy-Milroy-Balaton 104 (4) MACCRAY/Renville County West 46 (5) Central Minnesota Christian 43 (6) Lakeview 41 (7) Russell-Tyler-Ruthton 20

Individual leaders

(Winner and area in top eight; first names not provided)

Hurdles

110 highs: (1) Pavek, C/M, 17.75 (2) Piotter, LQPV, 18.12 (3) Lau, MAC, 18.85 (5) Urness, MAC, 20.29 … 300 intermediates: (1) Pavek, CM, 42.43 (2) Piotter, LQPV, 44.0 (5) Lau, MAC, 47.19 (8) Roos, MAC, 49.14

Sprints

100: (1) Kraus, C/M, 11.69 (2) Coleman, LQPV, 11.76 (3) Bonnema, CMC, 12.01 (4) Weeding, LQPV, 12.06 (5) Duininck, CMC, 12.11 (6) VanEps, CMC 12.12 (8) Langerhans, MAC, 12.25 … 200: (1) Taylor, Lake, 23.80 (2) Anyasike, LQPV, 24.44 (4) Kleene, MAC, 24.78 (8) Duininck, CMC, 25.15 … 400: (1) Taylor, Lake, 51.73 (2) VanEps, CMC, 52.08 (3) Matthies, LQPV, 53.50 (4) Schreck, LQPV, 56.26 (6) Jouwstra, CMC, 56.94 (7) Benavidez, MAC, 57.93 (8) Schemmel, MAC 59.47

Runs

800: (1) Witte, LQPV, 2:08.96 (2) Boonstra, MAC, 2:09.25 (5) Huot, LQPV, 2:15.07 (7) Zuidema, MAC, 2:20.02 … 1600: (1) Stoks, CM, 4:44.55 (4) Freetly, LQPV, 5:13.00 (5) Wagner, LQPV, 5:16.21 (8) Wolf, MAC, 6:01.65 … 3200: (1) Lavoy, TMB, 10:52.94 (3) Freetly, LQPV, 11:39.66 (4) Trygestad, LQPV, 11:50.32 (5) Martinez, MAC, 11:56.59 (6) Wagner, LQPV, 11:59.51

Relays

4 x 100: (1) C/M 46.58 (2) LQPV (Weeding, Lee, Aafedt, Lindblad) 48.09 (4) MAC (Benavidez, Boonstra, Boike, Langerhans) 49.77 … 4 x 200: (1) LQPV (Matthies, Coleman, Anyasike, Schreck) 1:35.84 (2) CMC (Bonnema, VanEps, Jouwstra, VanEps) 1:36.52 (4) MAC (Lau, Urness, Bryan, Kleene) 1:40.74 … 4 x 400: (1) CMCS (Bonnema, VanEps, Duininck, VanEps) 3:38.50 (2) LQPV (Matthies, Huot, Coleman, Anyasike) 3:39.51 (4) MAC (Benavidez, Urness, Boonstra, Kleene) 3:50.24 … 4 x 800: (1) Canby/Minneota 9:02.00 (2) LQPV (Witte, Huot, Halldorson, Trygestad) 9:56.00 (4) MAC (Zuidema, Pieper, Martinez, Schemmel) 10:53.00

Weights

Shot put: (1) Nelson, TMB, 47-6 (2) Tuckett, LQPV, 44-10 (3) Boike, MAC, 40-5 (5) Duininck, CMC 39-10 (6) Pederson, LQPV, 38-8.5 … Discus: (1) Nelson, TMB, 130-7 (2) Tuckett, LQPV, 115-4 (5) Mork, LQPV, 107-7 (6) Jensen, LQPV, 105-11 (8) Bakker, CMC, 94-4

Jumps

Long: (1) Lee, LQPV, 19-3 (3) Huot, LQPV, 19-2 (4) VanEps, CMC, 18-11.5 (6) VanEps, CMC, 18-7.25 … Triple: (1) Lee, LQPV, 40-2.5 (4) Lee, LQPV, 37-3 (6) Anyasike, LQPV, 36-4.5 … High: (1) Lee, LQPV, 5-11 (3) Lee, LQPV, 5-9 … Pole vault: (1) Nelson, TMB, 9-0

Girls results

Team scoring

(1) (1) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd 168 92) Canby/Minneota 137 (3) Tracy-Milroy-Balaton 94 (4) MACCRAY/Renville County West 44 (5) Central Minnesota Christian 42 (6) Russell-Tyler-Ruthton 36 (7) Lakeview 32

Individual leaders

(Winner and area in top eight)

Hurdles

100 intermediates: (1) Merritt, CM, 16.87 (2) Connor, LQPV, 17.95 (3) Wolf, MAC, 18.27 (4) Wittnebel, LQPV, 18.40 (8) Listerud, MAC, 18.92 … 300 lows: (1) Merritt, CM, 47.88 (2) Wittnebel, LQPV, 52.59 (3) Listerud, MAC, 53.91 (4) Wolf, MAC, 54.25 (5) Pharr, MAC, 54.70 (7) Borg, LQPV, 55.94

Sprints

100: (1) Wubben, CMC, 13.02 (2) Roggenbuck, LQPV, 13.08 (3) Groen, MAC, 13.81 (4) Mikelson, CMC, 14.09 … 200: (1) Roggenbuck, LQPV, 26.30 (3) Wubben, CMC, 27.11 (5) CMC 28.57 (7) Wittnebel, LQPV, 28.34 (8) Wolf, MAC 29.85 … 400: (1) Roggenbuck, LQPV, 1:02.97 (6) Johnson, MAC, 1:05.33 (7) Gronholz, LQPV, 1:06.72

Runs

800: (1) Freetly, LQPV, 2:26.28 (4) Breberg, LQPV, 2:35.59 (7) Thompson, LQPV, 2:44.00 … 1600: (1) Freetly, LQPV, 5:25.00 (2) Kvaal, LQPV, 5:40.40 … 3200: (1) Grengs, CM, 12:00.90 (2) Kvaal, LQPV, 12:08.81 (3) Bartunek, LQPV, 12:58.88 (7) Schmidt, LQPV, 14:32.00

Relays

4 x 100: (1) CMC ((Bulthuis, Mikelson, Wubben, Mikelson) 54.89 (3) MAC (Johnson, Treml, Ammermann, Groen) 55.70 (5) LQPV (Kuhlmann, Flores, Breberg, Lee) 57.23 … 4 x 200: (1) TMB 1:52.57 (2) LQPV (Gronholz, Kuhlmann, Jensen, Wittnebel) 1:59.02 (5) MAC (Schwitters, Ervin, Dyrrsen, Ammermann) 2:04.00 … 4 x 400: (1) CM 4:27.89 (2) LQPV (Freetly, Breberg, Gronholz, Thompson) 4:31.87 (3) MAC (Schwitters, Listerud, Pharr, Johnson) 4:40.03 … 4 x 800: (1) C/M 10:20.00 (3) LQPV (Breberg, Jahn, Thompson, Borg) 11:02.00 (5) MAC (Schmidt, Kleene, Jacobson, Treml) 12:34.25

Weights

Shot put: (1) Citterman, CM, 34-9 (2) Lee, LQPV, 32-5 (5) Seelye, LQPV, 29-1.5 (6) Mackenzie, LQPV, 28-3 … Discus: (1) Przymus, TMB, 103-5 (3) Jensen, LQPV, 88-1 (7) Ervin, MAC, 80-0 (8) Miller, LQPV, 79-11

Jumps

Long: (1) Wittnebel, LQPV, 17-0.5 (2) Wubben, CMC, 17-0.5 (6) Mikelson, CMC, 15-6 (7) Kuhlmann, LQPV, 15-0.75 (8) Jensen, LQPV, 14-11.5 … Triple: Carr, RTR, 33-11.5 (2) Connor, LQPV, 32-2 (4) Wittnebel, LQPV, 31-5 (5) Kuhlmann, LQPV, 31-3.5 (7) Wolf, MAC, 30-7.5 … High: (1) Gervais, TMB, 4-9 (3) Lee, LQPV, and Wittnebel, LQPV, 4-7 (6) Johnson, MAC, 4-3 (7) Groen, MAC, and Roggenbuck, LQPV, 4-3 … Pole vault: (1) Peterson, TMB, 7-6

Wright County

Thursday at Hutchinson

Boys results

Team scoring

(1) Hutchinson 132 (2) Glencoe-Silver Lake 107 (3) Orono 71 (4) Waconia 70 (5) Delano 64 (6) Mound-Westonka 55 (7) Litchfield 54 (8) Holy Family 50 (9) New London-Spicer 37 (10) Annandale 33 (11) Dassel-Cokato 28

Individual leaders

(Winner and area in top eight)

Hurdles

110 highs: (1) Seth Aho, DC, 15.03 … 300 intermediates: (1) Seth Aho, DC, 40.94 (5) Reagan Rice, NLS, 43.58 (6) Devan Schliemann, Litch, 43.85

Sprints

100: (1) Ryan Kuester, GSL, 11.03 … 200: (1) Robbie Grimsley, Hutch, 22.73 … 400: (1) Greg Ober, GSL, 51.91

Runs

800: (1) Isaiah Barlow, Hutch, 1:59.98 … 1600: (1) Isaiah Barlow, Hutch, 4:20.65 … 3200: (1) Chandler Klawitter, Hutch, 10:03.08

Relays

4 x 100: (1) Delano 45.01 (4) Litchfield (Devan Schliemann, Chad Johnson, Nolan Dietel, Berenger Magis) 46.28 … 4 x 200: (1) Hutchinson 1:33.0 (4) Litchfield (Devan Schliemann, Chad Johnson, Nolan Dietel, Berenger Magis) 1:36.70 (8) New London-Spicer (Trent Boie, Shane Zylstra, Nick LaPatka, Chris Nelson) 1:40.34 … 4 x 400: (1) Mound-Westonka 3:33.46 (3) New London-Spicer 3:42.85 (8) Litchfield (Josh Anderson, Caleb Kragenbring, Nolan Dietel, Berenger Magis) 3:51.22 … 4 x 800: (1) Mound-Westonka 8:23.87 (6) New London-Spicer (Hunter Sjoberg, Frank Gustafson, Zach Steffl, Kyle Gjerde) 9:09.23 (8) Litchfield (Cody Schabert, Peter Amador, Wyatt White, Cody Lendt) 9:36.68

Weights

Shot put: (1) Tom Green, HF, 47-9 (2) Abdalla Abu-Sara, Litch, 47-0 (4) Lee Schroeder, NLS, 44-2.5 (5) Jake Olson, Litch, 43-10 … Discus: (1) Abdalla Abu-Sara, Litch, 147-9 (2) Lee Schroeder, NLS, 129-0

Jumps

Long: (1) Chazz Johnson, HF, 22-6 (6) Shane Zylstra, NLS, 20-4 (7) Adam Essler, NLS, 20-0 … Triple: (1) Trenton Draeger, GSL, 42-10.25 (3) Chad Johnson, Litch, 40-4 (5) Adam Essler, NLS, 40-0.5 … High: (1) Matt Miller, Ann, 6-6 (3) Nick Rogers, Litch, 6-0 (7) Chris Schmitz, NLS, 5-8 … Pole vault: (1) Mark Brose, Wac, 13-0 (6) tie-Darik Hansen, Litch, and Levi Cottington, Litch, 11-0

Girls results

Team scoring

Orono 136.5 92) Waconia 124.5 (3) Holy Family 95 (4) Annandale 72 (5) Hutchinson 60 (6) Litchfield 59 (7) Glencoe-Silver Lake 50 (8) Dassel-Cokato 45 (9) Delano 40.5 (10) New London-Spicer 20.5

Individual leaders

(Winner and area in top eight)

Hurdles

100 intermediates: (1) Erin Brown, HF, 16.04 (4) Courtney Henjum, NLS 17.27 … 300 lows: (1) Alex Wittinger, Del, 47.58

Sprints

100: (1) Claire Oberle, HF, 12.35 (8) Rycheil Gjovik, Litch, 13.32 … 200: (1) Claire Oberle, HF, 26.24 … 400: (1) Emily Knight, Or, 59.77 (3) Lydia Kieft, NLS, 1:02.15

Runs

800: (1) Stephanie Knight, O, 2:15.69 … 1600: (1) Stephanie Knight, O, 5:23.01 … 3200: (1) Elizabeth Schlafke, Ann, 11:42.94

Relays

4 x 100: (1) Waconia 51.66 (6) Litchfield (Kassie King, Rycheil Gjovik, Brynna Goraczkowski, Greta Walsh) 53.32 (7) New London-Spicer (Hannah Kingman, Lauren Bratberg, Amanda Hacker, Haley Stahl) 54.62 … 4 x 200: (1) Waconia 1:45.79 (8) New London-Spicer (Brianne Bergh, Hunter Clark, Georgia Holm, Lauren Bratberg) 1:55.24 … 4 x 400: (1) Orono 4:08.00 (5) New London-Spicer (Brianne Bergh, Codie Bennetts, Hunter Clark, Lydia Kieft) 4:16.83 … 4 x 800: Holy Family 10:02.99 (3) Litchfield (Savannah Ramirez, Ali McGraw, Mariah Hoff, Jane Hulterstrum) 10:17.59

Weights

Shot put: (1) Erin Briggs, O, 37-11 (2) Meghan Nelson, Litch, 36-10 (3) Breanna Eischens, Litch, 34-8 (6) Shelby Bell, Litch, 33-3.5 … Discus: (1) Erin Briggs, O, 109-10

Jumps

Long: (1) Anna Pioske, Wac, 16-9.25 (6) Greta Walsh, Litch, 14-9 (8) Haley Stahl, NLS, 14-6 … Triple: (1) Anna Pioske, Wac, 36-7 (3) Greta Walsh, Litch, 35-6 … High: (1) Grace Bordson, Hutch, 5-2 (3) Bailey Koch, Litch, 5-0 (4) Justine Madsen, Litch, 5-0 (7) Marina Randt, Litch, 4-10 … Pole vault: (1) Greta Walsh, Litch, 9-6

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness