Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement
Prep track & field: Thursday's results
Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Willmar, 56201
Willmar Minnesota 2208 Trott Ave. SW / P.O. Box 839 56201

Results Thursday

Ed Bourelle Invite

At St. Michael-Albertville

Boys results

Team scoring

(1) STMA 185 (2) Monticello 137 (3) Willmar 115 (4) Delano 49 (5) Mayer Lutheran 41 (6) Becker 29

Advertisement
Advertisement

Individual leaders

(Willmar top 10)

Hurdles

110 highs: (2) Jordon Linde 16.42 (9) Sam Wang 18.74 (10) Derek Peterson 19.27 … 300 intermediates: (3) Peterson 44.7 (6) Linde 45.37 (11) Wang 49.99

Sprints

100: (1) Chris Cunningham 11.35 (7) Michael Heitzman 11.86 … 200: (1) Chris Cunningham 23.16 (5) Eli Gunderson 34.3 …  400: (3) Connor Haugen 54.61 (7) Josh Holtz 56.3

Runs

800: (4) Colten Carlson 2:07.7 (7) Austin Miley 2:10.98 (8) Jeff Castro 2:12.18 … 1600: (3) Sam Anez 4:46.99 (4) Ian Thompson 4:50.91 (7) Jay Coquyt 4:57.22 … 3200: (3) Tom Siefert 10:15.21 (4) Nadir Yusuf 10:16.06 (7) Ryan Sawyer 10:44.33

Relays

4 x 100: (4) Willmar 46.85  … 4 x 200: (2) Willmar 1:36.85 … 4 x 400: (2) Willmar 3:44.61 … 4 x 800: (1) Willmar 8:34.0

Weights

Shot put: (9) Stephon Schaller 42-0 … Discus: (5) Schaller 120-4

Jumps

Long: (3) Chris Cunningham 19-4 (10) Christianson 17-7  … Triple: (9) Jack Christianson 36-0 (10) Josh Holtz 35-11… High: (1) Jordan Linde 5-10 … Pole vault: (7) Matt Morales 9-0

Girls results

Team scoring

(1) STMA 172 (2) Willmar 164 (3) Monticello 114 (4) Mayer Lutheran 39 (5) Delano 35 (6) Becker 32

Individual leaders

(Willmar top 10)

Hurdles

100 intermediates: (2) Haley Mottinger 16.47 (3) McKenna Olson 16.72 (5) Courtney Lankenau 17.69 … 300 lows: (2) Olson 50.64 (3) Miranda Roelofs 50.73 (7) Lankenau 53.19

Sprints

100: (1) Rose Jackson, W, 12.51 (6) Shelby Schneider 13.56 (10) Hillary Weiler 13.86 … 200: (1) Jackson 26.64 (6) Schneider 28.45 (11) Sami Doering 29.35 … 400: (1) Jackson 63.52 (3) Samantha Hanson 64.59 (9) Rachel Croonquist 67.89

Runs

800: (3) Cassi Johnson, 2:35.32 (4) Ingrid Figenskau, 2;41.34 (8) Alexis Miley 2:45.69 … 1600: (4) Sophie Schmitz 5:31.13 (5) Johnson 5:31.81 (6) Jessa Hanson 5:48.13  … 3200: (4) Kaylie Rudie  12:26.73 (5) Savannah 12:45.99 (8) Tara Rudie 13:23.65

Relays

4 x 100: (1) Willmar 55.82 … 4 x 200: (3) Willmar 1:54.00 … 4 x 400: (1) Willmar 4:23.3 … 4 x 800: (2) Willmar 10:38.0

Weights

Shot put: (5) Alexandra Holwerda 29-8 (9) Bailey Hovland 27-11 … Discus: (1) Hovland 108-3 (4) Caroline Bell 99-8

Jumps

Long: (2) Rose Jackson 15-3 … Triple: (6) Kennedy Holwerda 30-3 (10) Emily Minnick 29-6 … High: (3) Minnick 4-8 … Pole vault: (3) Steph Thompson 8-0 (5) Haley Mottinger 7-6

NLS Invite

At New London

Boys results

Team scoring

(1)  Morris/Chokio-Alberta 136 (2) New London-Spicer 88 (3) Litchfield 82 (4) Anandale 75 (5) Dassel-Cokato 54 (6) Benson/KMS 51.5 (7) Sauk Centre 39 (8) Belgrade-Brooten-Elrosa 36 (9) Central Minnesota Christian 35 (10) Minnewaska 28 (11) Atwater-Cosmos-Grove City, Paynesville, Melrose, each 23.5 (14) MACCRAY/RCW 7

Individual leaders

(Top 4)

Hurdles

110 highs: (1) Marcus Cannon, MCA, 17.44 (2) Aaron Nelson, MCA, 18.38 (3) Reagan Rice, NLS, 18.51 (4) Logan Erickson, DC, 18.91 … 300 intermediates: (1) Marcus Cannon, MCA, 42.51 (2) Seth Aho, DC, 42.60 (3) Reagan Rice, NLS, 43.05 (4) Robert Granville, P, 43.91

Sprints

100: (1) Jack Schultenover, Mwsk, 12.21 (2) Andy Russek, Ann, 12.23 (3) Adam Essler, NLS, 12.24 (4) Landon Mitteness, BKMS, 12.44 … 200: (1) Ross Rath, BBE, 24.67 (2) Jared Duininck, CMCS, 25.29 (3) Alex Whitcomb, P, 25.42 94) Cach Chollett, Ann, 25.49 … 400: (1) Matthew VanEps, CMCS, 53.73 (2) Max Jerke, MCA, 56.16 (3) Trent Boie, NLS, 56.24 (4) Nolan Dietel, L, 57.01

Runs

800: (1) Teddy Erickson, Ann, 2:09.42 (2) Roy Reese, MCA, 2:11.70 (3) Jacob Goff, BKMS, 2:13. 31 (4) Brent Blommel, Mel, 2:15.64 … 1600: (1) Teddy Erickson, Ann, 5:01.30 92) Caleb Kragenbring, L, 5:08.27 (3) Aaron Goulet, MCA, 5:09.31 (4) Tyler Tensen, BBE, 5:15.87 … 3200: (1) Aaron Goulet, MCA, 11:17.76 (2) Jamie Kasper, Ann, 11:37.00 (3) Matt Fliegel, Ann, 11:37.90 (4) Ethan Anderson, Mnwsk, 11:41.61

Relays

4 x 100: (1) Litchfield (Berenger Magis, Devan Schliemann, Nolan Dietel, Chad Johnson) 47.25 92) Minnewaska 48.32 (3) Morris/CA 48.60 (4) Annandale 48.93 … 4 x 200: (1) New London-Spicer (Shane Zylstra, Chris Nelson, Trent Boie, Nick LaPatka) 1:37.81 (2) Litchfield 1:38.74 (3) Benson/KMS 1:38.98 (4) BBE 1:39.82 … 4 x 400: (1) Central Minnesota Christian (Matthew VanEps, Lucas VanEps, Brian Bonnema, Jared Duininck) 3:46.09 (2) Morris/CA 3:46.32 (3) Benson/KMS 3:47.88 (4) New London-Spicer 3:48.34 … 4 x 800: (1) BBE (Tyler Tensen, David Rodgers, Jared Sorenson, Patrick Rooney) 9:25.13 (2) Sauk Centre 9:29.41 (3) Morris/CA 9:32.85 (4) Melrose Area 9:37.56

Weights

Shot put: (1) Abdalla Abu-Sara, L, 48-11.5 (2) Jake Olson, L, 43-07.5 (3) Joel Harrison, MCA, 43-0 (4) Mitchell Niehaus, Mel, 40-04 … Discus: (1) Logan Jacobs, ACGC, 147.04 (2) Joel Harrison, MCA, 135-09 (3) Darion Helberg, MCA, 127-07 (4) Lucas Nelson, NLS, 126-07

Jumps

Long: (1) Shane Zylstra, NLS, 19-8 (2) Thomas Schwinghamer, SC, 19-6 (3) Adam Essler, NLS, 19-6 (4) Zach Junkermeier, ACGC, 19-3.5 … Triple: (1) Chad Johnson, L, 40-8 (2) Adam Essler, NLS, 39-4 (3) Nic Vipond, MCA, 38-10.25 (4) Thomas Schwinghamer, SC, 38-3.75 … High: (1) Matt Miller, Ann, 6-4 (2) Seth Aho, DC, 6-0 (3) Austin Dierks, MCA, 5-10 (4) Levi Cottington, L, 5-10 … Pole vault: (1) Ben Lundebrek, BKMS, 10-6 (2) Conor Metzger, MCA, 10-0 (3) Alex Whitcomb, P, 10-0 (4) Zach Junkermeier, ACGC, 10-0

Girls results

Team scoring

(1) Benson/KMS 105 (2) Litchfield 101.5 (3) Annandale 82.5 (4) Paynesville 72 (5) Morris/CA 71 (6) ACGC 56.5 (7) Dassel-Cokao 53 (8) BBE 33 (8) New London-Spicer 33 (10) Central Minnesota Christian 25 (11) Sauk Centre 23.5 (12) Melrose 23 (13) Minnewaska 18 (14) MACCRAY/RCW 1

Individual leaders

(Top 4)

Hurdles

100 intermediates: (1) Kari Hoeft, P, 16.77 (2) Emma Peterson, BKMS, 17.20 (3) Rachel Rittenhouse, P, 17.45 (4) Bryanna Goraczkowski, L, 18.18 … 300 lows: (1) Emma Peterson, BKMS, 48.23 (2) Kari Hoeft, P, 48.28 (3) Madison Kasper, Ann, 50.68 (4) Elizabeth Kutz, DC, 52.15

Sprints

100: (1) Danielle Wubben, CMCS, 13.90 (2) Katie Holzheimer, MCA, 13.96 (3) Kinlee Swanson, BBE, 14.20 (4) Rochelle Gjovik, L, 14.23 … 200: (1) Katie Holzheimer, MCA, 28.13 (2) Rochelle Gjovik, L, 28.58 (3) Alex Rudie, ACGC, 29.56 (4) Megan Osterbauer, BKMS, 29.42 … 400: (1) Greta Walsh, L, 1:03.66 (2) Grace Zobel, DC, 1:04.95 (3) Emily Tostenson, BKMS, 1:05.43 (4) Alex Rudie, ACGC, 1:05.65

Runs

800: (1) Audrey Blommel, Mel, 2:34.57 (2) Leah Tessem, BKMS, 2:35.77 (3) Kaylee Glover, Mnwsk, 2:37.26 (4) Bethany Rosemeier, BKMS, 2:37.66 … 1600: (1) Elizabeth Schlafke, Ann, 5:34.09 (2) MaKenzie Smith, MCA, 5:39.57 (3) Promise Butler, P, 5:48.13 (4) Ali McGraw, L, 5:48.13 … 3200: (1) Courtney Alama, Ann, 12:01.68 (2) Promise Butler, P, 13:10.53 (3) Emily Quandt, Ann, 13:19.08 (4) Ericka Norgren, DC, 13:22.16

Relays

4 x 100: (1) Morris/CA (Katie Holzheimer, Beth Holland, Adrianela Mendez, Sydney Engebretson) 54.01 (2) New London-Spicer 54.72 (3) Annandale 55.08 (4) Central Minnesota Christian 55.27 … 4 x 200: (1) Benson/KMS (Alexa Nissen, Emma Peterson, Carlie Lenz, Megan Osterbauer) 1:56.09 (2) ACGC 1:56.42 (3) New London-Spicer 1:57.69 (4) Morris/CA 1:58.83 … 4 x 400: (1) Benson/KMS (Jessica Goff, Sydney Walsh, Leah Tessem, Emily Tostenson) 4:24.08 (2) Dassel-Cokato 4:25.56 (3) Sauk Centre 4:28.20 (4) Annandale 4:29.55 … 4 x 800: (1) Annandale 10:26.26 (2) Benson/KMS 10:31.29 (3) Dassel-Cokato 10:33.34 (4) Litchfield 10:49.28

Weights

Shot put: (1) Meghan Nelson, L, 34-10.5 (2) Bailey Erickson, ACGC, 34-02.5 (3) Breanna Eischens, L, 33-10 (4) Miranda Day, MCA, 32-06.5 … Discus: (1) Bailey Erickson, ACGC, 117-6 (2) AnnaLyssa Amor, ACGC, 107-11 (3) MaKenzie Smith, MCA, 105-07 (4) Moira McNally, MCA, 103-04

Jumps

Long: (1) Danielle Wubben, CMCS, 16-9.25 (2) Greta Walsh, L, 15-10 (3) Kinlee Swanson, BBE 15-9 (4) Haley Stahl, NLS, 15-4 … Triple: (1) Greta Walsh, L, 34.-6.5 (2) Macy Weller, SC, 33-1.5 (3) Kari Hoeft, P, 32-8.25 (4) Grace Zobel, DC, 31-11.5 … High: (1) Emma Peterson, BKMS, 5-2 (2) Taylor Gregory, BBE, 5-0 93) Bailey Koch, L, 5-0 (4) Kari Hoeft, P, 4-10 … Pole vault: (1) Greta Walsh, L, 9-0 (2) Kelly Mendel, Ann, 8-6 (3) Katelyn Mrozek, P, 7-6 (4) Kindra Cannon, MCA, 7-6

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness