Weather Forecast

Close
Advertisement

Prep track & field: Tuesday's results

Email News Alerts

Tuesday’s results

GSL Booster

Club Invite

Boys results

Team scoring

(1) Willmar 189.5 (2) Glencoe-Silver Lake 138.5 (3) Jordan 90 (4) St. Peter 86.5 (5) Belle Plaine/Holy Family 86 (6) Watertown-Mayer 79

Advertisement
Advertisement

Individual leaders

(Top four)

Hurdles

110 highs: Keegan McCabe, St. Peter, 16.00 93) Jorden Linde, Wil, 16.46 … 300 intermediates: (1) John Walker, St. Peter, 42.81 (2) Derik Peterson, Wil, 44.62 (5) Linde, Wil, 45.43

Sprints

100: (1) Ryan Kuester, GSL, 10.81 (2) Chris Cunningham, Wil, 10.86 (7) Michael Heitzman, Wil, 11.62 … 200: (1) Cunningham, Wil, 22.58 (4) Elijah Gunderson, Wil, 23.99 … 400: (1) Greg Ober, GSL, 51.75 (2) Colten Carlson, Wil, 54.60 (5) Josh Holtz, Wil, 55.26 (6) Nick Coquyt, Wil, 55.56 (7) Jeff Castro, Wil, 55.68

Runs

800: (1) Michael Bruns, WM, 2:05.52 (2) Tom Seifert, Wil, 2:06.90 (4) Ian Thompson, Wil, 2:12.21 (6) Jay Coquyt, Wil, 2:13.46 (7) Gunderson, Wil, 2:13.75 … 1600: (1) Seifert, Wil, 4:44.63 (2) Sam Anez, Wil, 4:49.02 (4) Thompson, Wil, 4:52.12 (8) Kai Christianson, Wil, 4:58.44 … 3200: (1) Nadir Yusuf, Wil, 10:23.28 (3) Anez, Wil, 10:25.84 (5) Ryan Sawyer, Wil, 10:35.21

Relays

4 x 100: (1) Willmar A 45.44 (8) Willmar B 52.69 … 4 x 200: (1) Glencoe-Silver Lake 1:34.52 (2) Willmar 1:35.90 … 4 x 400: (1) Willmar 3:39.85 … 4 x 800: (1) Willmar 8:38.14

Weights

Shot put: (1) Josh Spellman, BP, 47-1.5 (3) Stephon Schaller, Wil, 43-10 … Discus: (1) Schaller, Wil, 122-6.25

Jumps

Long: (1) Sean O’Connell, St. Peter, 20-8.75 (4) Cunningham, Wil, 19-8.5 … Triple: (1) O’Connell, St. Peter, 40-11 (7) Holtz, Wil, 37-1.5 … High: (1) Casey Hull, Jordan, 6-0 (5) Linde, Wil, 5-8 … Pole vault: Tanner Konen, GSL, 11-6

Girls results

Team scoring

(1) Willmar 2-4 (2) Belle Plaine/Holy Family 142 (3) Watertown-Mayer 94.5 (4) St. Peter 81.5 (5) Glencoe-Silver Lake 73.5 (6) Norwood-Young America 57 (7) Jordan 45.4

Individual leaders

(Top four)

Hurdles

100 intermediates: (1) Haley Mottinger, Wil, 15.56 (2) McKenna Olson, Wil, 16.59 (3) Courtney Lankenau, Wil, 17.31 … 300 lows: (1) Liz Miller, WM, 49.34 (3) Kennedy Holwerda, Wil, 50.65 (4) Miranda Roelofs, Wil, 51.21 (7) Lankenau, Wil, 52.90

Sprints

100: (1) Rose Jackson, Wil, 12.17 (6) Shelby-Lyn Schneider, Wil, 13.38 … 200: (1) Jackson, Wil, 26.06 (8) Rachel Croonquist, Wil, 28.62 … 400: (1) Katie Heilman, WM, 1:00.99 (2) Jackson, Wil, 1:01.80 (5) Sophie Schmitz, Wil, 1:03.27

Runs

800: (1) Samantha Hanson, Wil, 2:24.30 (2) Cassandra Johnson, Wil, 2:28.5 … 1600: (1) Hanson, Wil, 5:28.78 (5) Kayla Rudie, Wil, 5:50.43 (6) Tara Rudie, Wil, 5:56.52 … 3200: (1) Janessa Meuleners, BP, 12:16.85 (2) Jessa Hanson, Wil, 12:18.41 (4) Savannah Anez, Wil, 12:32.68 (6) Alexis Miley, Wil, 12:49.06

Relays

4 x 100: (1) Belle Plaine 52.96 (3) Willmar 54.33 … 4 x 200: (1) Glencoe-Silver Lake 1:51.30 (3) Willmar 1:54.87 … 4 x 400: (1) Glencoe-Silver Lake 4:15.19 (3) Willmar 4:21.40 … 4 x 800: (1) Watertown-Mayer 10:11.10 (2) Willmar 10:14.80

Weights

Shot put: Sami Brinkmann, NYM, 33-3.5 (5) Bailey Hovland, Wil, 29-3 (6) Alexandra Holwerda, Wil, 28-11.5 … Discus: (1) Bailey Hovland, Wil, 114-11.5 (2) Caroline Bell, Wil, 105-0 (3) Malena Groothuis, Wil, 86-0

Jumps

Long: (1) Jackson, Wil, 17-4.5 … Triple: (1) Katie Heilman, WM, 36-8 … High: (1) Amara Meyer, BP, 4-10 (5) Emily Minnick, Wil, 4-6 … Pole vault: (1) Haley Mottinger, Wil, 9-0 (5) Steph Thompson, Wil, 7-6 (6) Nicole Marshall, Wil, 7-6

BBE Invite

Boys results

Team scoring

(1) Maple Lake 235 (2) Eden Valley-Watkins 149 (3) St. Cloud Cathedral 93 (4) Sauk Centre 66 (5) St. John’s Prep 38 (6) BBE 36

Individual leaders

Hurdles

110 highs: (1) Matt Mooney, ML, 16.2 … 300 intermediates: (1) Connor Wittenberg, EVW, 43.7

Sprints

100: (1) De’Shaun James, EVW, 11.8 … 200: (1) Austin Pelkey, EVW, 23.3 (2) Ross Rath, BBE, 24.1 … 400: (1) Pelkey, EVW, 52.2

Runs

800: (1) Ryan Kalinowski, ML, 2:08.6 … 1600: (1) Nick Golebiowski, SCC, 4:22.0 … 3200: (1) Nick Golebiowski, SCC, 9:41 (5) David Rodgers, BBE, 11:26.3

Relays

4 x 100: (1) Maple Lake 46.9 (2) BBE 47.2 … 4 x 200: (1) EVW 1:38.0 (2) BBE 1:39.0 … 4 x 400: (1) EVW 3:40.8 (5) BBE 4:00.3 … 4 x 800: (1) Maple Lake 9:02.2 (3) BBE 9:23.1

Weights

Shot put: (1) Isaac Kotila, ML, 46-6.25 … Discus: (1) Kotila, ML, 119-9

Jumps

Long: (1) Thomas Schwinghamer, SC, 19-2 … Triple: (1) Schwinghamer, SC, 39-5 … High: (1) Wittenberg, EVW, 6-0

Girls results

Team scoring

(1) Maple Lake 139.5 (2) Eden Valley-Watkins 131 (3) St. Cloud Cathedral 130 (4) BBE 71.5 (5) St. John’s Prep 71 (6) Sauk Centre 68

Individual leaders

Hurdles

100 intermediates: Courtney Pribyl, ML, 17.4 (7) Alex Evenson, BBE, 18.1 … 300 lows: (1) Zoe Novak, SJP, 50.4

Sprints

100: (1) Kinlee Swanson, BBE, 13.6 … 200: (1) McKenna Wensman, SCC, 28.2 (4) Alex Evenson, BBE, 29.4 … 400: (1) Rachel Eickhof, SCC, 1:02.9

Runs

800: (1) Morgan Durbin, SCC, 2:33.2 … 1600: (1) Halle Geyen, ML, 5:36.0 (7) Hailey Braegelman, BBE, 6:22.0 … 3200: (1) Elena Danielson, SCC, 11:51.6

Relays

4 x 100: SJP 54.4 (3) BBE 54.9 … 4 x 200: (1) EVW 1:56.0 (3) BBE 1:57.1 … 4 x 400: (1) SCC 4:23.0 (6) BBE 4:35.2 … 4 x 800: (1) SCC 10:36.1 (6) BBE 11:11.5

Weights

Shot put: (1) Ariel Laabs, EVW, 31-6 (3) Kelsey Rosengren, BBE, 30-8.5 … Discus: (1) Allie Seth, EVW, 93-8 (5) Kelsey Rosengren, BBE, 80-6

Jumps

Long: (1) Swanson, BBE, 14-11.25 (5) Taylor Gregory, BBE, 13-11.25 … Triple: (1) Macy Weller, SC, 33-10 … High: (1) Gregory, BBE, 4-10

Benson/KMS Invite

Boys results

Team scoring

(1) Montevideo 185 (2) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd 155 (3) Benson/KMS 146 (4) Atwater-Cosmos-Grove City 61 (5) Minnewaska 56 (6) Paynesville 47 (7) BOLD/Buffalo Lake-Hector-Stewart 39

Individual leaders

Hurdles

110 highs: (1) Jack Spaeth, Mtv, 16.27 (2) Adam DeZeeuw, Mtv, 17.11 (3) Colin Ose, BK, 17.41 … 300 intermediates: (1) Lincoln Pahl, BK, 43.62 (2) Spaeth 44.35 (3) Robert Granville, Pay, 45.25

Sprints

100: (1) Jack Schultenover, Min, 11.63 (20 Landon Mitteness, BK, 11.7 (3) Matt Fischer, Mtv, 11.72  … 200: (1) Schultenover 24.72 (3) Mike Anyasike, LDB, 24.75 (3) Preston Herfurt, Mtv, 24.96 … 400: (1) Casey Reeves, Mtv, 57.23 (2) Dillon Matthies, LDB, 58.3 (3) Zach Jensen, Bk, 1:00.24

Runs

800: (1) Jacob Goff, BK, 2:12.38 (2)( Josh Witte, LDB, 2:12.73 (3) Grant Molden, BK, 2:14.37 … 1600: (1) Spencer Sulflow, Mtv, 5:08.62 (2) Josh Bailey, BK, 5:20.98 (3) Josh Meyers, BBLH, 5:21.92 … 3200: (1) Joe Varpness, Mtv, 10:59.05 (2) Kyle TeBeest, Mtv, 11:24.08 (3) Erik Anderson, Min, 11.48.13

Relays

4 x 100: (1) LQPV/DB 47.22 … 4 x 200: (1) LQPV/DB 1:37.5… 4 x 400: (1) Benson/KMS 3:46.35  … 4 x 800: (1) Montevideo 9:26.39

Weights

Shot put: (1) Tanner Rood, Mtv, 40-7 (2) Tyler Jensen, BK, 38-0, (3) Jordan Flinn, Mtv, 36-10 … Discus: (1) Logan Jacobs, ACG, 128-10 (2) Tyler Jensen 123-1 (3) Noah Jensen, LDB, 105-4

Jumps

Long: (1) Zach Junkemeier, ACG, 19-8 (2) Nathanial Huot, LDB, 19-5 (3) Joe Anyasike, LDB, 19-1; Alex Whitcomb, Pay, 19-1 … Triple: (1) Jack Spaeth, Mtv, 41-5 (2) Joey Lee, LDB, 40-3 (3) Casey Reeves, Mtv, 38-7… High: (1) Michael Lee, LDB, 5-10 (2) Joey Lee, LDB, 5-8 (3) Colin Ose, BK, 5-6; Alex Forsberg, BK, 5-6 … Pole vault: (1) Zach Junkemeier, AGC, 11-0 (2) Alex Whitcomb, Pay, 11-0 (3) Ben Lundebrek, BK, 11-0

Girls results

Team scoring

(1) Benson/KMS 132 (2) Paynesville 118 (3) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd 117 (4) Montevideo 106 (5) BOLD/BLHS 94 (6) Atwater-Cosmos-Grove City 80 (7) Minnewaska Area 41

Individual leaders

Hurdles

100 intermediates: (1) Kari Hoeft, Pay, 16.31 (2) Emma Peterson, BK, 17.2 (3) Rachel Rittenhouse, Pay, 17.31 … 300 lows: (1) Peterson 47.92 (2) Hoeft 48.9 (3) Jessica Mooberry, BK, 53.66

Sprints

100: (1) Jacinta Roggenbuck, LDB, 13.1 (2) Jamilla Stimpel, BBLH, 13.22 (3) Jessi Tastad, Mtv, 13.46 … 200: (1) Roggenbuck, 27.87 (2) Megan Osterbauer, BK, 28.08 (3) Alex Rudie, ACG, 28.44  … 400: (1) Stimpel 1:03.67 (2) Roggenbuck, LDB, 1:04.78 (3) Kaylee Glover, Min, 1:05.27

Runs

800: (1) Alaysia Freetly, LDB, 2:29.03 (2) Jamiliah Carson Mtv, 2:29.62 (3) Leah Tessem, BK, 2:30.04 … 1600: (1) Freetly 5:30.66 (2) Claire Sulflow, Mtv, 5:43.66 (3) Jessica Goff, BK, 5:44.74 … 3200: (1) Promise Butler, Pay, 12:45.14 (2) Hannah Weber, BK, 13:43.62 (3) Anais Sorenson, Mtv, 13:53

Relays

4 x 100: (1) Minnewaska 55.47 … 4 x 200: (2) BOLD/BLH 1:56.15 … 4 x 400: (1) Benson/KMS 4:25.96  … 4 x 800: (1) Benson/KMS 10:44.86

Weights

Shot put: ()1) Bailey Erickson, ACG, 33-0 (2) Karly Sifferath, BBLH, 31-9 (3) Hannah Ricard, BK, 31-1 … Discus: (1) Erickson 110-2 (2) Sifferath 104-2 (3) AnnaLyssa Amor, ACG, 101-8

Jumps

Long: (1) Liz Hatch, BBLH, 14-11 (2) Rebecca Jimenez, Pay, 14-7 (3) Katarina Kuhlmann, LDB, 14-5 … Triple: (1) Kari Hoeft, Pay, 32-11 (2) Shala Nyvold, Mtv, 32-6 (3) Sydney Wittnebel, LDB, 31-9 … High: (1) Emma Peterson, BK, 5-4 (2) Hoeft, Pay, 5-2 (3) Nettie Duvall, Mtv, 4-6 (4) Sierra Frazier, Mtv, 4-6 … Pole vault: (1) Kate Mrozek, Pay, 8-0 (2) Mallerie Steffel, BBLH, 8-0 (3) Josie Lilja, BBLH, 7-6

Marv Meyer Invite

At UM-Morris

Boys results

Team scoring

(1) Morris/Chokio-Alberta 173 (2) West Central Area 120 (3) Ashby/Brandon-Evansville 48 (4) Hancock 48, Osakis 48 (6) Wheaton/Herman-Norcross 26 (7) Ortonville 16

Individual leaders

Hurdles

110 highs: (1) Marcus Cannon, M, 15.97 … 300 intermediates: (1) Cannon, M, 42.54

Sprints

100: (1) Brian Thorstad, O, 11.41 (2) Jordan Miller, H, 11.54 (3) Seth Nelson, H, 11.73 … 200: (1) Miller 24.36 (2) Nelson 24.37 … 400: (1) Miller 54.53 (2) Max Jerke, M, 55.54

Runs

800: (1) Roy Reese, M, 2:11.12 (4) Bo Olson, M, 2:18.17 … 1600: (1) Alex Toms, WC, 5:06.76 (2) Ryan Gray, M, 5:15.33 … 3200: (1) Aaron Goulet, M, 11:01.31 (3) Jerrid Jepma, H, 11:40.21

Weights

Shot put: (1) Tobias Wach, A, 43-8 (2) Joel Harrison, M, 42-11 … Discus: (1) Wach 130-4 (3) Harrison 117-2x

Jumps

Long: (1) Austin Dierks, M, 18-5 … Triple: (1) Dan Schack, WC, 41-8 (3) Nick Vipond, M, 38-11 (4) Marcus Cannon, M, 37-8 … High: (1) Dierks, M, 5-10 (4) Devin Robertson, M, 5-2 … Pole vault: (1) Trent Wulf, M, 10-6; Conor Metzger, M, 10-6 (3) Trent Ostby, M, 10-0

Girls results

Team scoring

(1) Morris/CA 199 (2) Ashby/B-E 120 (3) West Central 92, Osakis 92 (5) Hancock 26 (6) Wheaton/H-N 19 (7) Ortonville 17

Individual leaders

Hurdles

100 intermediates: (1) Megan Friedrich, A, 16.63 (3) Midori Soderberg, M, 18.29 … 300 lows: (1) Holly Van Kempen, W, 52.34 (2) Soderberg, M, 53.76

Sprints

100: (1) Katie Holzheimer, M, 12.77 (2)Lexi Steege, H, 13.41 … 200: (2) Holzheimer 27.47 (3) Katie Folman, M, 28.45 … 400: (1) Steege 1:04.42 (3) Anna Grove, M, 1:05.63

Runs

800: (1) Kylee Fernholz, WC, 2:31.30 (3) Savannah Aanerud, M, 2:45.11 … 1600: (1) MaKenzie Smith, M, 5:29.93 … 3200: (1) Smith 11:56.31

Weights

Shot put: (1) Annabelle Haarstad, WC, 31-3 (3) Miranda Day, M, 30-7 (4) Kassy Algarate, H, 29-7 … Discus: (1) MaKenzie Smith, M, 95-8 (3) Moira McNally, M, 87-0

Jumps

Long: (1) Caroline Jansen, A, 15-5 (3) Haley Erdal, M, 14-1 … Triple: (1) Jensen 34-9 … High: (1) tie, Courtney Gades, M, 4-7; Sydney Engebretson, M, 4-7  … Pole vault: (1) Abby Travis, M, 7-6 (2) Kindra Cannon, M, 7-0

Advertisement
Advertisement
Advertisement