Sections

Weather Forecast

Close

Willmar superintendent interviews set today, local candidate withdraws

Advertisement

Prep track & field: Tuesday's results

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Willmar, 56201
Willmar Minnesota 2208 Trott Ave. SW / P.O. Box 839 56201

Tuesday’s results

Marv Meyer Invite

At Morris

Boys results

Team scoring

(1) Morris Area/Choko-Alberta 130 (2) West Central Area 125 (3) Benson/Kerkhoven-Murdock-Sunburg 82 (4) Osakis 72 (5) Minnewaska 50 (6) Prairie Valley 48 (7) Wheaton/Herman-Norcross 23 (8) Ortonville 13

Advertisement
Advertisement

 Area best finish

Hurdles

110 highs: 1. Aaron Nelson, MCA, 17.5 … 300 intermediates: 1. Lincoln Pahl, BKMS, 44.82

Sprints

100: 1. Jack Schultenover, Min, 11.15 … 200: 2. Billy Bearson, MCA, 26.04 … 400: 1. Max Jerke, MCA, 56.12

Runs

800: 1. Bo Olson, MCA, 2:14.31 … 1600: 3. Ryan Gray, MCA, 5:08.98 … 3200: 1. Aaron Goulet, MCA, 10:57.84

Relays

4 x 100: 3. Minnewaska 49.68… 4 x 200: 2. Benson/KMS 1:42.56 … 4 x 400: 1. Benson/KMS 3:51.60 … 4 x 800: 1. Benson/KMS 9:38.31 (2) West Central 9:39.31

Weights

Shot put: 2. Nate Vipond, MCA, 36-1 … Discus: 1. Nate Vipond, MCA, 119-04

Jumps

Long: 3. Andrew Goulet, MCA, 18-06 … Triple: 4. An. Goulet, MCA, 37-05 … High: 2. Alex Forsberg, BKM, 5-4 … Pole vault: 1. Trent Ostby, MCA, 11-5

Girls results

Team scoring

(1) Osakis154 (2) Morris/CA 138 (3) Benson/KMS 95 (4) West Central Area (5) Minnewaska 51 (6) Ortonville 25 (7) Wheaton/HN 23 (8) Prairie Valley 10 (9) Hancock 9

Area best finish

Hurdles

100 intermediates: 2. Rebekah Aanerud, MCA, 18.11 … 300 lows: 3. Midori Soderberg, MCA, 54.19

Sprints

100: 1. Mariah Beckius, Minn, 13.06 … 200: 1. Beckius, Minn, 27.75 … 400: 1. Sydney Walsh, BKM, 1:04.96

Runs

800: 1. Kaylee Glover, Minn, 2:41.72 2. Leah Tessem, BKM, 2:41.92 … 1600: 1. Ashley Just, BKM, 5:49.71 … 3200: 2. Hannah Weber, BKM 13:52

Relays

4 x 100: 2, BKMS 56.16  … 4 x 200: 2. Morris/CA 1:55.03 … 4 x 400: 2. M/CA 4:20.01 … 4 x 800: 1. BKMS 11:09.18

Weights

Shot put: 4. Alison Szczur, BKM, 30-01  … Discus: 2. Moira McNally, MCA, 100-0

Jumps

Long: 2. Anna Grove, MCA, 14-7 … Triple: 3. Katie Cannon, MCA, 30-11 …. High: 5. Tie, Courtney Johnson, Hanna Lindblad, both BKMS, 4-04 … Pole vault: 1. Abby Travis, MCA, 7-6

BOLD/BLHS Invite

At Olivia

Boys results

Team scoring

(1) Yellow Medicine East 156 (2) BOLD/BLHS 121 (3) Atwater-Cosmos-Grove City 104 (4) Springfield/Cedar Mt./Comfrey 91 (5) MACCRAY/Renville County West 58 (6) Sleepy Eye Public 50 (7) Central Minnesota Christian School 40 (8) Wabasso 31

Area best finish

Hurdles

110 highs: 1. Calvin VanDerPol, ACG, 21.4  … 300 intermediates: 1. JasePeterson, ACG, 49.96

Sprints

100: 1. Jacob Pederson, YME, 11.11… 200: 1. Pederson 22.74 … 400: 1. Pederson 52.74

Runs

800: 1. Jacob Carroll, YMe, 2:08.65 … 1600: 1. Carroll 5:04.4 … 3200: 2. Logan Peterson, ACG, 11:56.48

Relays

4 x 100: 1. MACCRAY/RCW 49.46 … 4 x 200: 1. CMCS 1:40.65 … 4 x 400: 1. YME 3:51.89 … 4 x 800: 1. YME 9:30.04

Weights

Shot put: 2.Josh Hoermemann, YME, 39-09 … Discus: 1. Hoermemann 136.09.

Jumps

Long: 1. Jacob Pederson, YME, 20-08 … Triple: 3. Ian Anderson, MAC, 32-03 … High: 2. Tyson Velde, YME 5-6 … Pole vault: 1. Wyatt Hatch, UME, 10-06

Girls results

Team scoring

(1) Sleepy Eye Public  139 (2) ACGC 110 (3) BOLD/BLHS 110 (4) Springfield/CMC 97 (5) MACCRAYRCW 67 (6) YME 56 (7) Wabasso 46 (8) CMCS 30

Area best finish

Hurdles

100 intermediates: 2. Baylie Kubesh, BOL, 17:30… 300 lows: 2. Mikayla Pharr, MAC, 53.96

Sprints

100: 1.Danielle Wubben, CMC, 13.02 … 200: 3. Kalley Lang, ACG, 28.32 … 400: 3. Ellie Thein, MAC 1:10.21

Runs

800: 4. Ashlynn Goodsen, ACG, 2:54.99 … 1600: 1. Cassie Weir, YME, 6:12.72 … 3200: 2. Baylee Peterson, ACG, 14:00.15

Relays

4 x 100: 1. CMCS 54.81… 4 x 200: 3. BOLD/BLHS 1:58.02 … 4 x 400: 1. MACCRAY/RCW 4:34.11 … 4 x 800: 2. ACGC 11:08

Weights

Shot put: 1. Bailey Erickson, ACG, 35-9 … Discus: 1. Erickson 107-11

Jumps

Long: 1. D. Wubben, CMC, 16-2 … Triple: 2. Ashley Tintes, BOL, 29-2.5… High: 2. Hanna Johnson, MAC, 4-8 … Pole vault: 1. Josie Lilja, BOL, 9-0

Advertisement
Advertisement
Advertisement