Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Prep Wrestling: 7 Cardinals, 35 others from area qualify for state individual tourney

Email News Alerts
sports Willmar, 56201
Willmar Minnesota 2208 Trott Ave. SW / P.O. Box 839 56201

Seven Willmar Cardinals and 35 other wrestlers from the Tribune's coverage area qualified for the state individual tournament Saturday.

Advertisement
Advertisement

Austin Miley at 126, Estevan Navarro at 138, Travis Deegan at 152, Colten Carlson at 160, Vaughn Johnson at 170 and heavyweight Leon Richards all went 3-0 to win their weight classes for Willmar at the Section 6AAA tournament in Plymouth. Matt Hennes also advanced at 220 after winning a true-second match in overtime.

The individual state tournament is Friday and Saturday at the Xcel Energy Center in St. Paul.

First-place finishers from the area:

SECTION 3AA

120: Jordan Bothun, Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley/Montevideo

138: Logan Knoshal, Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley/Montevideo

145: Dylan Johnson, Quad County

152: Keith Abraham, Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley/Montevideo

285: Jake Lehmann, Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley/Montevideo

SECTION 6AA

113: Jakob Stageberg, New London-Spicer

138: Treyton Austvold, New London-Spicer

SECTION 3A

126: Cody Peters, Kerkhoven-Murdock-Sunburg

160: Zachary Carlson, Kerkhoven-Murdock-Sunburg

220: Trevor Nissen, BOLD

SECTION 5A

106: Rylan Molinaro, Atwater-Cosmos-Grove City

145: Larry Bomstad, Atwater-Cosmos-Grove City

152: Logan Peterson, Atwater-Cosmos-Grove City

170: Ryan Stottler, Minnewaska

182: Maverick Whitcomb, Atwater-Cosmos-Grove City

195: Derek Ludwig, Paynesville

220: Lucas Damm, Atwater-Cosmos-Grove City

285: Ben Feuerhake, Belgrade-Brooten-Elrosa

Runner-ups from the area:

SECTION 3AA

120: Colten Specht, Quad County

126: Bailey Eickhoff, Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley/Montevideo

132: Travis Ostby, Morris Area/Hancock/Chokio-Alberta

138: Kirby Winson, Quad County

145: Myles Smith, Morris Area/Hancock/Chokio-Alberta

160: Mason Kwilinski, Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley/Montevideo

170: Joe Weeding, Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley/Montevideo

182: Hayden Johnson, Quad County

220: David Nelson, Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley/Montevideo

SECTION 6AA

220: Max Kaping, Litchfield

SECTION 3A

145: Nicholas Meyer, Kerkhoven-Murdock-Sunburg

195: Chase Norton, Kerkhoven-Murdock-Sunburg

SECTION 5A

113: Brennen Holien, Atwater-Cosmos-Grove City

132: Tyler Berghuis, Atwater-Cosmos-Grove City

152: Devin Meagher, Paynesville

160: Jacob Mages, Paynesville

195: Cody Berghuis, Atwater-Cosmos-Grove City

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness