Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Prep Wrestling: ACGC undefeated at HLWW duals

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Willmar,Minnesota 56201 http://www.wctrib.com/sites/all/themes/wctrib_theme/images/social_default_image.png
West Central Tribune
(320) 235-6769 customer support
Prep Wrestling: ACGC undefeated at HLWW duals
Willmar Minnesota 2208 Trott Ave. SW / P.O. Box 839 56201

Tribune Staff Reports

Saturday's results

Howard Lake-Waverly Invite

Atwater-Cosmos-Grove City went 3-0.

ACGC results

Advertisement
Advertisement

ACGC 66, Medford Tigers 4

ACGC 64, Rockford 4

ACGC 57, Howard Lake-Waverly 15

How ACGC fared

Key: (Weight, name, won-loss)

106: Robert Rasmussen 3-0 ... 113: Tyler Berghuis 3-0 ... 120: Derek Dengereud 3-0 ... 126: Hayden Rouser 3-0 ... 132: Logan Peterson 3-0 ... 138: Matt Meyer 2-1 ... 145: Larry Bomstad 3-0 ... 152: Jacob Peterson 0-2, Lee Whitcomb 1-0 ... 160: Jordan Nelson 2-1 ... 170: Maverick Whitcomb 2-1 ... 182: James Nelson 3-0 ... 195: Colin Kragenbring 3-0 ... 220: TJ Hoffman 2-1 ... 285: Jordan Fester 2-1

Big Ole Invite

(At Alexander) -- Kerkhoven-Murdock-Sunburg had 4 champs and 3 runners-up to win by 44 points over second-place Frazee.

Team scoring

(1) Kerkhoven-Murdock-Sunburg 213 (2) Frazee 169 (3) Morris Area 128 (4) Moorhead 121 (5) Alexandria 102 (6) Rocori 96 (7) Wadena-Deer Creek 62 (8) Minnewaska Area 43.5

How KMS fared

Key: (Weight, name, won-loss, place)

106: Jordan Engler 3-0 1st ... 113: Nick Meyer 2-1, 2nd... 120: Cody Peters 2-0 1st ... 126: Lambarto Rodriquez 3-0 ... 132: Simon Johnson 2-2 4th ... 138: Jessie Engler 3-0 1st ... 145: Kyle Baker 3-1, 3rd ... 152: Travis Lamecker 2-2, 5th ... 160: Jordan Rothers 3-0 1st... 170: Chase Norton 2-2, 4th ... 182: Austin Rothers 2-1, 3rd ... 195: Alex Mond 1-1, 2nd ... 220: open ... 285: Issac Froehlich 2-1, 2nd

How Morris fared

Key: (Weight, name, won-loss, place)

106: Mitch Ascheman 1-3, 6th ... 113: Matt Munsterman 1-3, 6th ... 120: Evan Nelson 12, 4th ... 126: Dillon Johnson 2-2, 4th ... 132: Myles Smith 1-1, 2nd ... 138: Jerrid Berning 0-3 ... 145: Tim Ostby 3-0 1st ... 152: Seth Nelson 0-3 ... 160: Aaron Nelson 0-3 ... 170: Connor Metzger 2-1, 3rd ... 182: Wade Ehlers 1-2, 5th ... 195: Tyler Moser 1-2, 5th ... 220: open ... 285: Zach Gibson 2-0 1st

How Minnewaska fared

Key: (Weight, name, won-loss, place)

106: Joe Weaver 2-2, 5th ... 113: Spencer Winter 0-2 ... 120: open ... 126: Caleb Blalsdell 0-2... 132: open ... 138: open ... 145: open ... 152: open ... 160: Taylor Lundebrek 1-2, 4th ... 170: open ... 182: Jorge Munoz-Pederson 1-3, 6th ... 195:Brad Jacobs 1-3, 6th ... 220: JR Formon 0-3 ... 285: Dan Holtkamp 3-1, 3rd

Anoka Duals

The New London-Spicer wrestling team won two of three matches at the Anoka Duals tournament to claim third place on Saturday.

The Wildcats defeated Little Falls 36-27 in the third-place match. In the championship match, Hastings defeated Cambridge-Isanti 34-30.

NLS Results

First Round -- New London-Spicer 47, Grand Rapids 28

Semifinals -- Cambridge-Isanti 40, New London-Spicer 24

Third-place -- New London-Spicer 36, Little Falls 27

How NLS fared

Key: (Weight, name, won-loss, falls)

106: Jakob Stageberg 3-0 (2 pins) ... 113: Jacob Travis 0-3 ... 120: Trey Austvold 2-1 (2 pins) ... 126: Ben Henle 2-1 (2 pins) ... 132: Chase Austvold 2-1 (1 pin) ... 138: Logan Brink 2-1 (1 tech. fall) ... 145: Jarrett Hattlestad 2-1 (2 pins) ... 152: David Nethin 1-2 ... 160: Dylan Hanson 2-1 (1 pin) ... 170: Kyle Cappelen 2-1 (1 pin) ... 182: Grant Vagle 0-1; Tanner Tobkin 1-1 ... 195: Vagle 2-0; Tobkin 1-0 ... 220: Ricky Berry 0-1; Andy McDonnell 0-2 ... 285: McDonnell 0-1; Berry 0-2

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness