Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Section wrestling results

Email

Section 5A

Friday-Saturday at Glenwood

(KEY: ACGC (Atwater-Cosmos-Grove City, BBE (Belgrade-Brooten-Elrosa), BEV (Browerville/Eagle Valley), Hol (Holdingford), HLWW (Howard Lake-Waverly-Winsted), Kim (Kimball), LPGE (Long Prairie-Grey Eagle), Min (Minnewaska), Osk (Osakis), Pay (Paynesville).

Advertisement

103 pounds

FIRST ROUND: Weston Lardy, Min, dec Luke Theisen, HLWW, 13-1 ... Josey Tensen, BBE, dec Noah Becker, BEV, 9-1

QUARTERFINALS: Tyler Berghuis, ACGC, pin Lardy :45 ... Trenton Coyer, Osk, pin Thomas Neuman, EVW, 1:24 ... Zach Scott, Hol, dec Greg Donabauer, LPGE, 10-6 ... Mitchell McKee, Kim, pin Tensen 3:31

SEMIFINALS: Berghuis pin Coyer 1:11 ... McKee pin Scott 2:48

CONSOLATION: Tensen pin Theisen 2:42 ... Lardy dec Becker 10-0 ... Donabauer dec Tensen 5-4 ... Lardy pin Neuman 4:05 ... Donabauer won by default over Coyer ... Scott dec Lardy 10-2 ... Fifth place: Lardy won by default over Scott ... Third place: Scott dec Donabauer 10-5

CHAMPIONSHIP: Berghuis pin McKee 3:11

112 pounds

FIRST ROUND: Adam Lane, Hol, dec Ryan Engler, Osk, 8-1 ... Zach Blonigen, EVW, pin Jorge Botello, LPGE, 1:14 ... Cory Otto, HLKWW, dec Jared Kuntsleben, Pay, 6-4, OT

QUARTERFINALS: Quinten Berres, Kim, pin Lane 2:53 ... Ross Rath, BBE, pin Robert Rasmussen, ACGC, 1:03 ... Adam Sutlief, BEV, dec Blonigen 13-7 ... Jacob Braaten, Min, pin Otto 1:02

SEMIFINALS: Berres dec Rath 8-5 ... Braaten pin Sutlief 4:50

CONSOLATION: Otto dec Engler 11-3 ... Rasmussen pin Botello 2:04 ... Lane techfall Kuntsleben 4:48 ... Blonigen pin Otto 4:27 ... Rasmussen dec Lane 7-2 ... Rath pin Blonigen :51 ... Rasmussen dec Sutlief 4-3 ... Fifth place: Sutlief pin Blonigen 3:19 ... Third place: Rath dec Rasmussen 6-2

CHAMPIONSHIP: Braaten dec Berres 11-7

119 pounds

FIRST ROUND: Nick Faber, EVW, pin Dylan Pelnis, HLWW, 3:22

QUARTERFINALS: Hayden Rouser, ACGC, pin Faber 1:14 ... Jacob Mages, Pay, dec Ridge Quistorff, BEV, 6-4 ... Trevor Scott, Hol, pin Ryan Larson, Osk, 1:18 ... Tanner Mills, Kim, pin Caleb Blaisdell, Min, 1:08

SEMIFINALS: Rouser dec Mages 19-5 ... Mills dec Scott 9-3

CONSOLATION: Pelnis techfall Blaisdell 4:03 ... Pelnis pin Larson 1:24 ... Quistorff pin Faber 2:45 ... Mages pin Pelnis 2:17 ... Scott dec Quistorff 3-1 ... Fifth place: Quistorff pin Pelnis :41 ... Third place: Scott dec Mages 8-1

CHAMPIONSHIP: Rouser dec Mills 10-4

125 pounds

QUARTERFINALS: Marcus Hamer, Kim, dec Gary Steffensen, Min, 7-0 ... Preston Irsfeld, BEV, dec Kyle Gerads, Hol, 11-5 ... Cole Woehler, Pay, pin Nick Wolterstorff, Osk, 3:29 ... Logan Peterson, ACGC, dec Austin Jaeger, BBE, 12-2

SEMIFINALS: Hamer dec Irsfeld 16-4 ... Peterson dec Woehler 7-2

CONSOLATION: Wolterstorff dec Jaeger 7-5 ... Gerads dec Steffensen 8-7 ... Irsfeld pin Wolterstorff 3:49 ... Woehler pin Gerads 1:42 ... Fifth place: Gerads dec Wolterstorff 5-3 ... Third place: Irsfeld pin Woehler 4:24

CHAMPIONSHIP: Hamer dec Peterson 5-0 ... True second: Peterson dec Irsfeld 14-3

130 pounds

FIRST ROUND: Matthew Whitcomb, ACGC, pin Austin Rollag, Osk, 2:52 ... Ryan Stottler, Min, pin Jordan Lewis, BBE, 3:10 ... Troy Filsen, Kim, pin Wade Reece, LPGE, :56

QUARTERFINALS: Trevor Spanier, Pay, dec Whitcomb 4-3 ... Tyler Schwartz, Hol, dec Tylor Kent, BEV, 11-1 ... Cain Renner, EVW, dec Stottler 14-4 ... Chris Cox, HLWW, dec Filzen 11-6

SEMIFINALS: Spanier dec Schwartz 4-2, ot ... Cox dec Renner 12-5

CONSOLATION: Rollag pin Filzen 4:55 ... Kent pin Lewis 1:25 ... Whitcomb pin Reece :22 ... Stottler pin Rollag 2:11 ... Kent dec Whitcomb 11-1 ... Schwartz pin Stottler 4:57 ... Renner pin Kent 2:24 ... Fifth place: Kent pin Stottler 1:51 ... Third place: Renner dec Schwartz 6-3

CHAMPIONSHIP: Spanier dec Cox 3-1

135 pounds

FIRST ROUND: Luke Kuechle, EVW, pin Brook Wollschlager, Min, 3:52 ... Tyler Spanswick, Osk, pin Jordan Statema, BEV, 1:19

QUARTERFINALS: Mike Jarnot, Hol, pin Kuechle 2:42 ... Clay Spanier, Pay, dec Dylan Youngren, HLWW, 7-3 ... Matt Lee, ACGC, pin Alex SChramel, BBE, :39 ... Mitch Pramann, Kim, dec Spanswick 5-3

SEMIFINALS: Jarnot dec Soanier

CONSOLATION: Spanswick pin Wollschlager 2:53 ... Kuechle pin Statema 1:27 ... Spanswick dec Schramel 10-5 ... Youngren pin Kuechle 4:44 ... Spanier pin Spanswick 3:28 ... Youngren dec Pramann 4-2 ... Fifth place: Pramann pin Spanswick 2:37 ... Third place: Spanier dec Youngren 4-2

CHAMPIONSHIP: Jarnot dec Lee 6-5 ... True second: Lee pin Spanier 4:14

140 pounds

FIRST ROUND: Anthony Johnson, Pay, pin Clayton Noland, BEV, 3:01 ... Jacob Demarais, HLWW, pin Tyler Swafford, EVW, 3:34

QUARTERFINALS: Larry Bomstad, ACGC, pin Johnson 1:05 ... Austin Collins, Osk, dec Daniel Rooney, BBE, 5-2 ... Victor Lumley, Hol, dec Patrick Weaver, Min, 11-5 ... Tyler Kuechle, Kim, pin Demarais :39

SEMIFINALS: Bomstad pin Collins 4:58 ... Kuechle dec Lumley 4-3

CONSOLATION: Demarais dec Noland 12-0 ... Johnson techfall Swafford 2:18 ... Weaver dec Demaris 11-1 ... Rooney dec Johnson 8-2 ... Collins dec Weaver 14-3 ... Lumley dec Rooney 5-2 ... Fifth place: Rooney techfall Weaver 6:00 ... Third place: Collins dec Lumley 5-4

CHAMPIONSHIP: Bomstad dec Kuechle 13-7 ... True second: Kuechle dec Collins 5-2

145 pounds

FIRST ROUND: Cody Rupert, Osk, pin Matthew Schettler, BEV, 1:41 ... Luke Doll, Hol, dec Matt Schmitz, BBe, 6-4

QUARTERFINALS: Jordan Joseph, Kim, dec Rupert 6-0 ... Josh Hiepler, Pay, dec William Schanus, HLWW, 5-3 ... Austin Peterson, EVW, pin Zach Steffensen, Min, 1:20 ... Matt Meyer, ACGC, pin Doll 3:25

SEMIFINALS: Joseph dec Hiepler 6-4 ... Meyer dec Peterson 7-1

CONSOLATION: Doll pin Schettler :42 ... Schmitz dec Rupert 6-2 ... Steffensen pin Doll 2:46 ... Schanus dec Shmitz 15-5 ... Steffensen dec Hiepler 15-11 ... Peterson dec Schanus 3-2 ... Fifth place: Hiepler dec Schanus 6-4 ... Third place: Peterson dec Steffensen 8-7

CHAMPIONSHIP: Joseph dec Meyer 3-1

152 pounds

FIRST ROUND: Avery Kuhnau, BEV, dec Josiah Riemer, HLWW, 11-10

QUARTERFINALS: Bryce Feia, Hol, pin Kuhnau :34 ... Maverick Whitcomb, ACGC, dec James Gabrielson, Osk, 4-2 ... Mike Downham, EVW, dec Aaron Gehrke, Pay, 6-4 ... Caramon Hansen, Kim, pin Adam Gregory, BBE, 1:33

SEMIFINALS: Whitcomb dec Feia 8-0 ... Hansen dec Downham 5-4

CONSOLATION: Gregory dec Riemer 7-4 ... Gehrke dec Gregory 15-4 ... Gabrielson pin Kuhnau 2:56 ... Feia dec Gehrke 7-3 ... Downham dec Gabrielson 18-7 ... Fifth place: Gabrielson pin Gehrke 2:23 ... Third place: Feia dec Downham 6-2

CHAMPIONSHIP: Hansen dec Whitcomb 7-3

160 pounds

FIRST ROUND: Taylor Lundebrek, Min, dec Caleb Burris, Pay, 6-4 ... Brad Schettler, BEV, dec Lenard Bennett, LPGE, 12-7

QUARTERFINALS: Jacob Forcier, EVW, techfall Lundebrek 2:12 ... Patrick Rooney, BBE, dec Nikolaj Hagen, Osk, 2-0 ... Travis Schiefelbein, Kim, pin Jordan Gombos, Hol, :54 ... Michael Kramer, ACGC, techfall Schettler 5:09

SEMIFINALS: Forcier dec Rooney 6-2 ... Kramer dec Schiefelbein 5-0

CONSOLATION: Schettler pin Burris 2:13 ... Bennett dec Lundebrek 6-4 ... Schettler dec Gombos 8-7 ... Hagen dec Bennett 4-3 ... Rooney pin Schettler 4:24 ... Schiefelbein dec Hagen 6-0 ... Fifth place: Hagen won by default over Schettler ... Third place: Schiefelbein dec Rooney 11-9

CHAMPIONSHIP: Forcier dec Kramer 4-2

171 pounds

QUARTERFINALS: Matt Doom, Pay, bye ... Dillion Knutson, BBE, dec Jeff Hausladen, HLWW, 11-6 ... Tyler Magedanz, EVW, dec Quentin Bryce, Kim, 9-1 ... Ryan Larson, ACGC, techfall Brandon Spenswick, Osk, 3:53

SEMIFINALS: Doom pin Knutson 2:06 ... Larson dec Magedanz 3-2

CONSOLATION: Bryce dec Spanswick 9-1 ... Knutson dec Bryce 3-1, ot ... Hausladen dec Magedanz 6-1 ... Fifth place: Magedanz dec Bryce 3-2 ... Third place: Knutson dec Hausladen 10-4

CHAMPIONSHIP: Doom dec Larson 7-2 ... True second: Larson dec Knutson 12-2

189 pounds

FIRST ROUND: Cody Kittelson, Min, pin Eric Swenson, BBE, 3:20

QUARTERFINALS: David Joseph, Kim, pin Kittelson :28 ... Kody Klein, Pay, pin Mitch Messman, Hl, :56 ... James Nelson, ACGC, pin Garret Scherr, Osk, 2:52 ... Brandon Walz, EVW, dec Austin Butler, BEV, 9-2

SEMIFINALS: Joseph pin Klein 5:13 ... Walz dec Nelson 4-3

CONSOLATION: Butler dec Swenson 11-4 ... Butler dec Scherr 7-4 ... Messman dec Kittelson 11-0 ... Butler dec Klein 14-13 ... Nelson pin Messman 4:27 ... Fifth place: Klein dec Messman 12-8 ... Third place: Nelson dec Butler 5-3

CHAMPIONSHIP: Joseph dec Walz 10-4

215 pounds

QUARTERFINALS: Matt Marketon, HLWW, pin Brandon Roering, BBE, 2:42 ... Alex Thurber, Kim, pin Cody Adolphson, Osk, :15 ... Mitch Asfeld, EVW, pin Trey Stanger, Pay, 2:54 ... Dylan Nelson, ACGC, pin Micah Klemme, Min, :42

SEMIFINALS: Markeson pin Thurber 5:48 ... Nelson pin Asfeld 3:02

CONSOLATION: Stanger dec Klemme 11-3 ... Adolphson pin Roering 2:26 ... Thurber pin Stanger 1:51 ... Asfeld pin Adolphson :27 ... Fifth place: Adolphson won by default over Stanger ... Third place: Asfeld pin Thurber 1:13

CHAMPIONSHIP: Marketon pin Nelson 4:43

285 pounds

FIRST ROUND: Bryan Scepaniak, Hol, pin Kody Kunerth, LPGE, 3:29 ... Danny Holtkamp, Min, pin Marshal Zachman, BBE, 1:31 ... Joel Koch, HLWW, pin Emil Schnack, BEV, 5:19

QUARTERFINALS: Blaine Meierhofer, EVW, pin Scepaniak 1:08 ... Austin Schiefelbein, Kim, dec Lucas Damm, ACGC, 6-5 ... Cody Torkelson, Osk, pin Holtkamp 1:00 ... Dominick Platow, Pay, pin Joel Koch, HLWW, 3:43

SEMIFINALS: Meierhofer dec Schiefelbein 4-2 ... Torkelson dec Platow 4-2

CONSOLATION: Koch pin Kunerth 2:27 ... Damm pin Zachman :37 ... Scepaniak pin Schnack 4:52 ... Koch dec Holtkamp 2-0 ... Damm dec Scepaniak 8-2 ... Koch dec Schiefelbein 2-1, 3 ot ... Damm dec Platow 4-2 ... Fifth place: Platow dec Schiefelbein 2-1 ... Third place: Damm dec Koch 3-1

CHAMPIONSHIP: Meierhofer dec Torkelson 6-2 ... True second: Torkelson pin Damm 3:56

Section 3A

Friday-Saturday At Redwood Falls

(KEY: BOLD (Bird Island-Lake Lillian-Olivia), Ben (Benson), Can (Canby), KMS (Kerkhoven-Murdock-Sunburg), MRCW (MACCRAY/Renville County West), Min (Minneota), Ort (Ortonville), Pipe (Pipestone), RV (Redwood Valley), YME (Yellow Medicine East)

103 pounds

FIRST ROUND: Brady Zitzmann, BOLD, pin Nick Steltz, Ort, 1:39

QUARTERFINALS: Jordan Engler, KMS, pin Brady Goblirsch, RV, :24 ... Quentin Beiningen, Can, dec Bryce Goff, Ben, 6-2 ... Zitzmann pin Colton Specht, YME, 4:32 ... Travis Fagen, MRCW, dec Landyn VanOverbeke, Min, 6-2

SEMIFINALS: Engler dec Beiningen 6-1 ... Zitzmann pin Fagen 5:58

CONSOLATION: Goff pin Steltz :30 ... VanOverbeke pin Specht 1:39 ... Goff pin Goblirsch 1:26 ... VanOverbeke dec Beiningen 1-0 ... Fagen dec Goff 13-4 ... Fifth place: Beiningen dec Goff 4-3 ... Third place: Fagen dec VanOverbeke 9-6

CHAMPIONSHIP: Engler dec Zitzmann 8-5

112 pounds

FIRST ROUND: Nicholas Esping, Min, dec Elijah Everson, Pipe, 3-0 ... Mitchell Koosman, Ben, pin Joseph Eustice, Ort, :43

QUARTERFINALS: Evan Knudson, YME, dec Trevor Fagen, MRCW, 8-3 ... Esping dec Dillon Thooft, RV, 7-2 ... Nick Stoks, Can, dec Brett Grund, BOLD, 8-0 ... Cody Peters, KMS, pin Koosman 2:52

SEMIFINALS: Esping dec Knudson 4-2 ... Peters dec Stoks 5-1

CONSOLATION: Fagen pin Eustice :51 ... Everson dec Koosman 3-1 ... Thooft dec Fagen 10-3 ... Knudson dec Everson 7-1 ... Thooft dec Stoks 4-2, OT ... Fifth place: Everson pin Stoks 5:52 ... Third place: Knudson dec Thooft 12-4

CHAMPIONSHIP: Peters dec Esping 7-4

119 pounds

QUARTERFINALS: Alec Engler, Min, pin Zach Kluver, YME, 2:48 ... Walker Kor, Pipe, pin Travis Dinius, Can, 1:43 ... Zach Carlson, KMS, dec Trevor Beckendorf, MRCW, 8-2 ... Morgan Staton, Ben, pin Aiden Dirlan, RV, 1:39

SEMIFINALS: Engler dec Kor 5-2 ... Staton pin Carlson 3:26

CONSOLATION: Beckendorf pin Dirlan 3:20 ... Kluver pin Dinius 4:20 ... Kor pin Beckendorf 5:44 ... Carlson pin Kluver 2:45 ... Fifth place: Kluver dec Beckendorf 13-1 ... Third place: Carlson dec Kor 8-1

CHAMPIONSHIP: Engler dec Staton 5-3

125 pounds

FIRST ROUND: Zach Hauser, MRCW, techfall Scott Rauenhorst, BOLD, 3:17

QUARTERFINALS: Christian Skillings, Min, pin Travis Westlund, Ort, :11 ... Cole Nordmyer, Pipe, pin Matt Plumhoff, Ben, 3:55 ... John Deslauriers, Can, dec Kyle Baker, KMS, 3-2 ... Levin Specht, YME, dec Hauser 4-0

SEMIFINALS: Skillings pin Nordmyer 2:52 ... Specht dec Deslaueriers 3-0

CONSOLATION: Rauenhorst pin Westlund 2:43 ... Baker dec Hauser 6-0 ... Plumhoff dec Rauenhorst 9-0 ... Baker Nordmyer 2-0 ... Deslauriers dec Plumhoff 13-0 ... Fifth place: Nordmyer pin Plumhoff 1:56 ... Third place: Deslauriers dec Baker 4-2

CHAMPIONSHIP: Skillings dec Specht 4-0

130 pounds

QUARTERFINALS: Beau Buysse, Min, won by forfeit ... Al Scottini, Ben, pin Quinton Burns, MRCW, 5:25 ... Alex Ossefoort, Pipe, dec Christian Full, Can, 11-9, ot ... Klinton VanHeuveln, KMS, bye

SEMIFINALS: Buysse pin Scottini 3:06 ... VanHeuveln pin Ossefoort :30

CONSOLATION: Full dec Scottini 11-2 ... Ossefoort pin Burns 3:00 ... Fifth place: Scottini pin Burns 1:45 ... Third place: Ossefoort dec Full 8-2

CHAMPIONSHIP: Buysse dec VanHeuveln 3-2

135 pounds

QUARTERFINALS: Jacob Revier, BOLD, pin Colton Berends, MRCW, 2:54 ... Brady Boe, Pipe, pin Jessie Engler, KMS, 4:59 ... Justin Stock, YME, dec Ben Lundebrek, Ben, 20-11 ... Andrew Swedzinski, Min, pin Hayden Goplen, Can, :50

SEMIFINALS: Revier pin Boe 3:49 ... Swedzinski dec Stock 6-4

CONSOLATION: Lundebrek dec Goplen 14-5 ... Engler pin Berends 3:31 ... Boe dec Lundebrek 13-4 ... Engler dec Stock 4-3 ... Fifth place: Lundebrek dec Stock 11-6 ... Third place: Engler dec Boe 3-1, ot

CHAMPIONSHIP: Swedzinski dec Revier 4-1 ... True second: Revier dec Engler 7-1

140 pounds

FIRST ROUND: Isaac Josephson, Min, dec Mitchell Ryan, Pipe, 4-0 ... Zach Revier, BOLD, pin Isaac Cloos, Ort, 3:59

QUARTERFINALS: Jordon Rothers, KMS, pin Roger Paquin, YME, 1:39 ... Josephson dec Brett Feldman, MRCW, 8-2 ... Cedric Citrowske, Can, pin Alex Reynolds, RV, 2:49 ... Revier techfall Cody Hammerschmidt, Ben, 5:41

SEMIFINALS: Rothers pin Josephson 1:04 ... Revier dec Citwowske 6-4

CONSOLATION: Reynolds pin Ryan 1:56 ... Hammerschmidt dec Reynolds 7-1 ... Feldman pin Cloos 1:59 ... Josephson dec Hammerschmidt 5-2 ... Citrowske dec Feldman 9-3 ... Fifth place: Hammerschmidt dec Feldman 6-1 ... Third place: Citrowske dec Josephson 3-2

CHAMPIONSHIP: Rothers dec Revier 4-0

145 pounds

QUARTERFINALS: Jadon Evans, Pipe, pin Matthew Wieber, Ben, :23 ... Matt Jelen, Can, dec Logan Erickson, BOLD, 7-1 ... Alex Lessman, Min, dec Holdyn Sand, YME, 10-9 ... Aaron Doraska, KMS, pin Brandon Bratsch, MRCW, 2:25

SEMIFINALS: Evans dec Jelen 5-2 ... Lessman dec Doraska 5-3 ...

CONSOLATION: Sand pin Bratsch 3:59 ... Erickson pin Wieber 3:47 ... Sand dec Jelen 8-6 ... Doraska pin Erickson 5:52 ... Fifth place: Erickson dec Jelen 8-6 ... Third place: Doraska pin Sand 1:20

CHAMPIONSHIP: Evans dec Lessman 4-3

152 pounds

FIRST ROUND: Nathan Dubbelde, Pipe, dec Keagan Drietz, Min, 16-3 ... Jorden Roggenbuck, Ort, pin Sam Hanson, Ben, :52

QUARTERFINALS: Alex Steffel, BOLD, techfall Adam Doraska, KMS, 24-7 ... Ethan Ator, YME, dec Dubbelde 2-1 ... Roggenbuck dec Brandon Garbers, Can, 5-4 ... Dominic Sweetman, RV, pin Jason Bakker, MRCW, 1:48

SEMIFINALS: Steffel pin Ator 1:00 ... Sweetman techfall Roggenbuck 4:24

CONSOLATION: Garbers pin Drietz 2:15 ... Dubbelde pin Hanson :57 ... Garbers pin Bakker 2:38 ... Dubbelde pin Doraska 2:47 ... Ator dec Garbers 1-0 ... Roggenbuck dec Dubbelde 5-4 ... Fifth place: Dubbelde dec Garbers 13-7 ... Third place: Ator dec Roggenbuck 9-2

CHAMPIONSHIP: Steffel dec Sweetman 2-1, 3 OT ... True second: Sweetman pin Ator 1:09

160 pounds

FIRST ROUND: Aaron Lalim, YME, dec Ben Bonnema, MRCW, 8-6 ... Trevor Mahlum, KMS, pin Scott Bridgland, Ben, 2:56

QUARTERFINALS: Brent O'Halloran, BOLD, pin Lalim :58 ... Sawyer VanHecke, Min, dec Chris Kaddatz, Can, 8-4 ... Matt Haroldson, Pipe, dec Nick Anderson, RV, 4-3 ... Mahlum pin Eli Block, Ort, 2:49

SEMIFINALS: O'Halloran dec Vanhecke 10-0 ... Mahlum dec Haroldson 9-0

CONSOLATION: Bonnema pin Block :54 ... Lalim pin Bridgland 1:33 ... Anderson dec Bonnema 4-3 ... Kaddatz dec Lalim 5-4 ... Anderson pin VanHecke :10 ... Haroldson dec Kaddatz 8-1 ... Fifth place: Kaddatz pin VanHecke :14 ... Third place: Haroldson dec Anderson 6-5

CHAMPIONSHIP: O'Halloran dec Mahlum 12-6

171 pounds

QUARTERFINALS: Blake Abraham, Min, pin Taylor Barnes, RV, 1:40 ... Sam Carruth, Ben, dec Sean Weibel, BOLD, 6-2 ... Casey Krieger, KMS, pin Cole Regnier, Can, 2:01 ... Dylan Kor, Pipe, pin Hayden Knip, Ort, :50

SEMIFINALS: Abraham dec Carruth 8-1 ... Kor pin Krieger 5:15

CONSOLATION: Regnier pin Knip :40 ... Weibel pin Barnes 4:16 ... Carruth pin Regnier :39 ... Krieger dec Weibel 7-4 ... Fifth place: Weibel dec Regnier 8-0 ... Third place: Krieger dec Carruth 9-1

CHAMPIONSHIP: Kor dec Abraham 7-4 ... True second: Abraham dec Krieger 10-5

189 pounds

FIRST ROUND: Adam Josephson, Min, pin Blaine Minkel, BOLD, :36 ... Nick Jansen, RV, pin Kyle Rockensock, Ort, 1:10

QUARTERFINALS: Josephson pin Trey Cox, YME, :52 ... Myrvan Halleland, KMS, pin Niklas Thies, Ben, 3:33 ... Tyler Evans, Pipe, pin Ryan Nelson, Ort, 4:44 ... Brett Jaenisch, MRCW, pin Jansen 2:53

SEMIFINALS: Josephson pin Halleland 1:43 ... Evans dec Jaenisch 10-8, ot

CONSOLATION: Minkel dec Jansen 7-2 ... Cox pin Rockensock 2:08 ... Nelson pin Minkel 2:51 ... Thies pin Cox 3:00 ... Halleland dec Nelson 5-1 ,... Thies pin Jaenisch 1:29 ... Fifth place: Jaenisch dec Nelson 8-3 ... Third place: Halleland dec Thies 13-2

CHAMPIONSHIP: Josephson pin Evans 1:25 ... True second: Evans dec Halleland 10-7

215 pounds

QUARTERFINALS: Jon Gorter, Pipe, pin Doug VanKuelen, Min, 1:14 ... David Bursack, Can, dec Austin Rothers, KMS, 5-3 ... Tanner Bedel, MRCW, pin Cody Bossman, YME, 1:08 ... Andrew Brooks, BOLD, pin Jacob Kremin, RV, :24

SEMIFINALS: Gorter dec Bursack 15-3 ... Brooks pin Bedel 5:18 ...

CONSOLATION: Brooks pin Kremin :24 ... Bossman pin Kremin 1:20 ... VanKuelen pin Rothers 3:52 ... Bursack pin Bossman 4:59 ... Bedel pin VanKuelen :23 ... Fifth place: Bossmanm dec VanKuelen 10-4 ... Third place: Bursack dec Bedel 5-3

CHAMPIONSHIP: Gorter dec Brooks 13-5 ... True second: Brooks pin Bursack 4:25

285 pounds

FIRST ROUND: Brandon Baker, Pipe, dec Nick Steffel, BOLD, 7-6 ... Isaac Froehlich, KMS, pin Dimitri Cumeo, Ort, 1:39

QUARTERFINALS: Josh VanOverbeke, Min, dec Dan Kates, RV, 4-1 ... Tim Savig, YME, pin Baker 1:42 ... Jason Mertens, MRCW, pin Tyler Jenson, Ben, 2:45 ... Travis Longhenry, Can, pin Froehlich 2:23

SEMIFINALS: VanOverbeke pin Savig 2:15 ... Longhenry dec Mertens 5-0 ...

CONSOLATION: Steffel pin Jenson 3:23 ... Kates pin Cumeo 4:15 ... Froehlich pin Steffel 2:40 ... Kates dec Baker 3-0 .,.. Froehlich dec Savig 9-4 ... Kates dec Mertens 3-2 ... Fifth place: Mertens pin Savig 2:36 ... Third place: Froehlich pin Kates 1:19

CHAMPIONSHIP: VanOverbeke dec Longhenry 6-0

Section 3AA

Friday-Saturday At Luverne

(KEY: Adr (Adrian), DBLQPV (Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley), Fair (Fairmont), FMCC (Fulda/Murray County Central), Luv (Luverne), Mar (Marshall), Mon (Montevideo), Mor (Morris/Han-cock/Chokio-Alberta), TMB (Tracy-Milroy-Balaton), Wab (Wabasso/Red Rock Central), Win (Windom/Mountain Lake-Butterfield-Odin), Wor (Worthington/Sioux Valley-Round Lake-Brewster).

103 pounds

FIRST ROUND: Ramzi Gregoire, Mar, dec Dan Macziewski, Mon, 6-1 ... Caleb Christian, TMB, pin Travis Ostby, Mor, :41 ... Jordan Bothun, DBLQPV, pin Christopher Krens, Fair, 3:59

QUARTERFINALS: Elissa Reinsma, FMCC, dec Gregoire 9-2 ... Jared Willaby, WMLBO, dec Tony Lynn, Adr, 3-0 ... Spencer Jenniges, Wab, dec Christian 13-3 ... Anthony Luft, Wor, dec Bothun 13-2

SEMIFINALS: Reinsma dec Wilaby 4-3 ... Luft pin Jenniges 5:10

CONSOLATION: Bothun dec Macziewski 16-10 ... Lynn techfall Ostby 16-1 ... Gregoire pin Krenz 3:01 ... Christian pin Bothun 1:48 ... Lynn techfall Grgoire 16-1 ... Willaby dec Christian 4-0 ... Jenniges dec Lynn 8-6, ot ... Fifth place: Lynn dec Christian 5-4 ... Third place: Willaby dec Jenniges 5-1

CHAMPIONSHIP: Luft dec Reinsma 10-3

112 pounds

FIRST ROUND: Dru Strand, Adr, pin Joe Fishenich, Win, 3:37 ... Brandon Goblirsch, Wab, tehfall Logan Axford, TMB, 17-2

QUARTERFINALS: Strand pin Clayton Hartle, FMCC, 1:18 ... T.J. Fulton, DBLQPV, dec Spencer Sulflow, Mon, 8-7 ... Evan Nelson, Mor, dec Riley Torh, Mar, 7-2 ... Goblirsch pin Cody Hess, Luv, 2:27

SEMIFINALS: Strand pin Fulton 3:29 ... Goblirsch dec Nelson 14-2

CONSOLATION: Hess dec Fishenich 14-6 ... Axford pin Hartle 1:09 ... Roth pin Hess 1:39 ... Sulflow dec Axford 7-2 ... Fulton pin Roth 1:12 ... Nelson dec Sulflow 13-4... Fifth place: Sulflow dec Roth 7-4 ... Third place: Fulton pin Nelson 1:15

CHAMPIONSHIP: Strand dec Goblirsch 13-6 ... True second: Goblirsch dec Fulton 15-7

119 pounds

QUARTERFINALS: John Weeding, DBLQPV, pin Brandon Schroeder, TMB, :31 ... Alex Prorock, Mar, pin Logan Knoshal, Mon, 3:27 ... Nate Loosbrock, Adr, dec Brady Bierl, Wab, 13-1 ... Jared Kinley, Wot, pin Eli Dooyema, Luv, 2:33

SEMIFINALS: Weeding pin Prorock :35 ... Kinley dec Loosbrock 4-0

CONSOLATION: Bierl pin Dooyema 1:28 ... Knoshal pin Schroeder 2:14 ... Prorock dec Bierl 7-0 ... Loosbrock pin Knoshal 2:34 ... Fifth place: Bierl pin Knoshal 4:44 ... Third place: Loosbrock pin Prorock 1`:44

CHAMPIONSHIP: Weeding techfall Kinley 18-2

125 pounds

FIRST ROUND: Joe Ruppert, TMB, pin Matt Facile, Mar, 1:50 ... Junior Nguyen, Wor, pin Jake Bednar, Mon, :24

QUARTERFINALS: Austin Kluis, FMCC, pin Wyatt Ireland, DBLQPB, :16 ... Ruppert dec Cody Olson, Fair, 2-1 ... Ben Mulder, Adr, pin Myles Smith, Mor, 4:45 ... Tanner Rohlik, Wab, pin Nguyen 2:43

SEMIFINALS: Kluis dec Ruppert 6-0 ... Rohlik dec Mulder 4-2

CONSOLATION: Smith pin Facile 2:40 ... Ireland dec Bednar 7-1 ... Smith pin Nguyen 3:52 ... Olson pin Ireland 3:08 ... Ruppert dec Smith 3-2 ... Mulder dec Olson 9-3 ... Fifth place: Olson dec Smith 12-6 ... Third place: Mulder dec Ruppert 7-0

CHAMPIONSHIP: Rohlik dec Kluis 5-3 ... True second: Kluis dec Mulder 5-2

130 pounds

FIRST ROUND: Drake Borsgard, Win, pin Seth Nelson, Mor, 1:12 ... Ryan Schroepfer, Wab, pin Tanner Nelson, FMCC, :42

QUARTERFINALS: Borsgard pin Ethan Peterson, Wor, :52 ... Keith Abraham, DBLQPV, pin Zach Iverson, TMB, 4:45 ... Schroepfer pin Joe Weber, Fair, 2:48 ... Nate Lynn, Adr, techfall Brett Binsfeld, Mon, 21-3

SEMIFINALS: Borsgard pin Abraham :36 ... Lynn dec Schroepfer 5-0

CONSOLATION: Binsfeld dec Nelson 7-4 ... Iverson pin Nelson :42 ... Weber pin Binsfeld 2:44 ... Iverson piun Peterson 3:05 ... Abraham dec Weber 9-7, ot ... Schroepfer pin Iverson 3:54 ... Fifth place: Iverson dec Weber 12-7 ... Third place: Schroepfer techfall Abraham 16-0

CHAMPIONSHIP: Borsgard dec Lynn 3-2

135 pounds

FIRST ROUND: Zach Campbell, TMB, dec Tony Domnick, Mor, 12-4 ... Blake Spinks, Win, pn Michael Stottler, DBLQPV, 3:13 ... Mitchell Schroepfer, Wab, dec Tony Reker, Adr, 6-3 ... Derek Varpness, Mar, dec Spencer Oeltjenbruns, Luv, 13-1

QUARTERFINALS: Campbell pin Jacob Clarke, Wor, 2:13 ... Spinks dec Jordan Clarke, FMCC, 4-0 ... Schroepfer techfall Mason Kwilinski, Mon, 15-0 ... Varpness pin Harley Luhmann, Fair, :24

SEMIFINALS: Campbell pin Spinks 1:54 ... Varpness pin Schroepfer 5:05

CONSOLATION: Domnick pin Luhmann 1:35 ... Kwilinski pin Stottler 2:57 ... Reker dec Clarke 4-3 ... Clarke pin Oeltjenbruns 1:07 ... Domnick dec Kwilinski 10-0 ... Reker pin Clarke 1:44 ... Spinks dec Domnick 3-2 ... Schroepfer dec Reker 6-3 ... Fifth place: Domnick dec Reker 7-1 ... Third place: Spinks dec Schroepfer 3-1

CHAMPIONSHIP: Campbell dec Varpness 6-2 ... True second: Varpness dec Spinks 5-1

140 pounds

FIRST ROUND: Derek Swoboda, Win, pin Reed Skattum, Luv, 1:57 ... Matt Arnold, Wab, pin Cory Deutz, Mar, 3:07 ... Joey Kinley, Wor, dec Brandon Weber, DBLQPV, 6-2

QUARTERFINALS: Brock Bullerman, Adr, pin Devon Ford, Fair, 1:22 ... Swoboda dec Ben Loosbrock, FMCC, 5-2 ... Arnold pin Cody Christian, TMB, 1:42 ... Kinley dec Jerid Berning, Mor, 12-2

SEMIFINALS: Bullerman dec Swoboda 7-3 ... Kinley dec Arnold 3-1

CONSOLATION: Christian pin Skattum 1:13 ... Loosbrock pin Deutz 1:37 ... Weber dec Ford 9-5 ... Christian pin Berning 3:25 ... Loosbrock dec Weber 13-2 ... Swoboda pin Christian 5:27 ... Arnold pin Loosbrock 1:44 ... Fifth place: Loosbrock pin Christian 2:33 ... Third place: Arnold dec Swoboda 5-3

CHAMPIONSHIP: Bullerman dec Kinley 9-2

145 pounds

FIRST ROUND: Ryan Swenson, DBLQPV, pin Shane Granum, FMCC, 2:31 ... Spenser Meadows, Fair, dec Carson Hagen, Wor, 4-0

QUARTERFINALS: Swenson pin Jordon Thooft, Mor, 1:54 ... Heath Quiring, Win, dec Jesse Slater, Adr, 5-4 ... Ian Mariner, TMB, dec Cody Hiepler, Mon, 11-3 ... Mitchell Rohlik, Wab, techfall Meadows 16-1

SEMIFINALS: Swenson dec Quiring 19-7 ... Rohlik pin Mariner 5:15

CONSOLATION: Meadows dec Granum 4-3 ... Thooft techfall Hagen 19-0 ... Hiepler pin Meadows 1:26 ... Slater pin Thooft :37 ... Quiring dec Hiepler 5-0 ... Slater dec Mariner 8-4 ... Fifth place: Hiepler pin Mariner 5:59 ... Third place: Slater dec Quiring 3-1

CHAMPIONSHIP: Swenson dec Rohlik 7-5 ... True second: Rohlik pin Slater 1:22

152 pounds

FIRST ROUND: Jared Towne, TMB, pin Jared Hames, Mar, 2:49 ... Blake Altermatt, Wab, pin Kory Brown, Fair, 1:07 ... Matt Steffl, Wor, dec Zach Albertson, Adr, 6-1

QUARTERFINALS: Codie Weeding, DBLQPV, pin Dylan Nelson, FMCC, :55 ... Joe Bednar, Mon, dec Towne 11-6 ... Tim Ostby, Mor, dec Altermatt 4-2 ... Tim Larson, Win, pin Steffl 3:15

SEMIFINALS: Weeding dec Bednar 5-2 ... Ostby pin Larson 1:38

CONSOLATION: Altermatt pin Hames 1:22 ... Towne pin Brown 1:17 ... Albertson pin Nelson 1:33 ... Altermatt pin Steffl 2:32 ... Towne dec Albertson 7-2 ... Bednar dec Altermatt 10-6 ... Larson dec Towne 6-0 ... Fifth place: Towne dec Altermatt 5-2 ... Third place: Larson dec Bednar 7-1

CHAMPIONSHIP: Weeding dec Ostby 5-3

160 pounds

FIRST ROUND: Taylor Fritz, Fair, pin Tanner Micheklson, TMB, 3:04 ... Nathan Mattison, Wab, pin Thomas Stoeckman, Mon, 3:14

QUARTERFINALS: Sam Haas, DBLQPV, techfall Fritz 19-2 ... Eli Louwagie, Mar, pin Blake Schroeder, Wor, 1:19 ... Mitchell Sieve, Adr, pin Wyatt Aubert, Luv, 3:36 ... Mattison dec Connor Metzger, Mor, 9-5

SEMIFINALS: Haas pin Louwagie 1:48 ... Sieve dec Mattison 6-4

CONSOLATION: Metzger pin Michelson 2:22 ... Fritz pin Stoeckman :37 ... Metzger dec Aubert 7-0 ... Schroeder pin Fritz 1:20 ... Metzger dec Louwagie 7-0 ... Mattison dec Schroeder 10-2 ... Fifth place: Louwagie dec Schroeder 5-2 ... Third place: Mattison pin Metzger 4:35

CHAMPIONSHIP: Haas dec Sieve 13-4

171 pounds

FIRST ROUND: Zach Kempema, Wor, dec Tanner Lindemann, Mon, 11-3 ... Linch Her, TMB, pin Marcus Asmus, Fair, 3:36

QUARTERFINALS: Jared Peeterson, Win, techfall Kempema 21-4 ... Adam Garms, Ar,m pin Campbell Hofstetter, Mar, 5:07 ... Jordan Anderson, FMCC, dec Zach Ourada, Wab, 7-5 ... Lane Mitchell, DBLQPV, pin Her 1:50

SEMIFINALS: Peterson pin Garms 4:54 ... Anderson dec Mitchell 7-4

CONSOLATION: Her pin Lindemann 1:43 ... Asmus dec Kempema 6-4 ... Her dec Ourada 6-2 ... Hofstetter pin Asmus :30 ... Her dec Garms 14-12, ot ... Mitchell dec Hofstetter 13-4 ... Fifth place: Hofstetter pin Garms 2:30 ... Third place: Mitchell dec Her 9-4

CHAMPIONSHIP: Peterson dec Anderson 7-1

189 pounds

FIRST ROUND: Cody Welch, Wab, pin Jordan Staab, DBLQPV, 1:07 ... Virgil Cerda, Wor, dec D.J. Reker, Luv, 12-7

QUARTERFINALS: Welch pin Stuart Blomgren, Win, 1:30 ... Brad Schmidt, TMB, dec Ryan Beyer, Mor, 8-4 ... Andy Sanden, Fair, pin Jared Holland, Mar, 1:37 ... Dustin Polzine, Adr, pin Cerda 3:00

SEMIFINALS: Welch dec Schmidt 8-1 ... Polzine pin Sanden 1:40

CONSOLATION: Staab pin Cerda 1:55 ... Blomgren pin Reker 1:13 ... Staab pin Holland 2:56 ... Beyer dec Blomgren 5-1 ... Schmidt dec Staab 5-2 ... Sanden dec Beyer 15-7 ... Fifth place: Beyer dec Staab 5-2 ... Third place: Sanden dec Schmidt 9-4

CHAMPIONSHIP: Welch dec Polzine 3-1

215 pounds

FIRST ROUND: Ray Hagberg, Wab, pin Joel Harrison, Mor, 2:57 ... J.D. Struxness, DBLQPV, pin Brandon Riemersma, Wor, 3:48

QUARTERFINALS: Matt Wakefield, TMB, pin Brian Behrends, FMCC, 3:35 ... Jovan Ramos, Fair, dec Hagberg 7-3 ... Struxness pin Stephen Womack, Mar, 4:08 ... Jake Tiede, Adr, pin Colton Anderson, Mon, 3:47

SEMIFINALS: Wakefield dec Ramos 14-3 ... Struxness dec Tiede 5-0

CONSOLATION: Womack dec Harrison 5-2 ... Habgerg pin Riemersma 2:20 ... Womack pin Anderson 2:41 ... Hagberg pin Behrends 3:35 ... Ramos won by default over Womack ... Hagberg dec Tiede 10-7, ot ... Fifth place: Tiede won by default over Womack ... Third place: Hagberg dec Ramos 7-3

CHAMPIONSHIP: Wakefield dec Struxness 3-2 ... True second: Struxness dec Hagberg 7-0

285 pounds

FIRST ROUND: Zach Gibson, Mor, pin Neil Litfin, Win, 3:00 ... Adam Schroepfer, Wab, pin Justin WEckwerth, Mon, :24

QUARTERFINALS: Gibson pin Levi Brummer, TMB, 1:39 ... Brett Bentels, Wor, pin Austin Nath, Mar, 1:43 ... Brandon Schmitt, DBLQPV, dec Colton Hines, Fair, 10-2 ... Schroepfer pin Arron Benson, FMCC, :27

SEMIFINALS: Gibson dec Bentels 8-2 ... Schmitt dec Schroepfer 7-5

CONSOLATION: Litfin pin Benson :59 ... Brummer pin Weckwerth :17 ... Hines dec Litfin 12-5 ... Nath pin Brumme 3:29 ... Hines won by default over Bentels ... Schroepfer pin Nath 3:33 ... Fifth place: Nath won by default over Bentels ... Third place: Hines dec Schroepfer 7-4

CHAMPIONSHIP: Schmitt dec Gibson 3-2, ot ... True second: Gibson pin Hines 5:54

Section 6AA

Friday-Saturday At Melrose

(KEY: Alb (Albany), AML (Annandale/Maple Lake, Beck (Becker), BL (Big Lake), DC (Dassel-Cokato), Fol (Foley), Lit (Litchfield), LF (Little Falls), NLS (New London-Spicer), Sar (Sartell), SCM (Sauk Centre/Melrose).

103 pounds

FIRST ROUND: Justin Jenke, LF, dec Tristen Jacques, BL, 13-8 ... Matt Schlangen, Alb, dec Jack Anderson, DC, 4-2

QUARTERFINALS: Tristen Manderfeld, Fol, pin Jenke :29 ... Joe Mosley, AML, dec Drew Beinuss, Sar, 6-0 ... Cody Klabunde, Lit, pin Luke Schmalz, Beck, 4:55 ... Jakob Stageberg, NLS, dec Schlangen 11-0

SEMIFINALS: Manderfeld pin Mosley 5:22 ... Stageberg dec Klabunde 14-0

CONSOLATION: Jacques dec Schlangen 9-2 ... Jenke pin Anderson 1:48 ... Schmalz dec Jacques 5-0 ... Jenke dec Beinuss 8-6 ... Mosley dec Schmalz 4-2 ... Klabunde techfall Jenke 4:40 ... Fifth place: Schmalz dec Jenks 14-0 ... Third place: Mosley dec Klabunde 4-2

CHAMPIONSHIP: Manderfeld dec Stageberg 11-2 ... True second: Stageberg dec Mosley 9-0

112 pounds

FIRST ROUND: Wyatt Juhl, BL, pin Axel Lange, LF, 1:59 ... Tom Keskey, DC, Jake Laudenbach, AML, 6-3 ... Will Funk, SCM, pin Al Schnepf, Sar, 1:29

QUARTERFINALS: Treyton Austvold, NLS, techfall Juhl 4:21 ... Brady Winkels, Alb, techfall Ryan Anderson, Lit, 4:54 ... Zach Zimmer, Beck, pin Funk 1:17 ... Tyler Jensen, Fol, pin Keskey 1:09

SEMIFINALS: Austvold dec Winkels 10-5 ... Jenson pin Zimmer 5:36

CONSOLATION: Keskey pin Lange 4:39 ... Anderson techfall Schnepf 3:40 ... Laudenbach dec Juhl 7-4 ... Keskey dec Funk 8-4 ... Anderson dec Laudenbach 10-3 ... Winkels dec Keskey 12-2 ... Zimmer dec Anderson 8-6 ... Fifth place: Anderson dec Keskey 7-5 ... Third place: Zimmer dec Winkels 13-4

CHAMPIONSHIP: Jenson dec Austvold 7-5 ... True second: Austvold dec Zimmer 5-1

119 pounds

FIRST ROUND: Alex Bapp, DC, pin C.J. Schwiniek, Beck, 1:51 ... Carter Holthaus, Alb, pin Joe Pelsch 1:16

QUARTERFINALS: Mitch Dunlop, Fol, techfall Bapp 3:02 ... Frank Wilczek, LF, pin Tyler Jones, Lit, :54 ... Jordan Hanan, AML, dec Josiah Brown, BL, 12-0 ... Ben Henle, NLS, dec Holthaus 9-1

SEMIFINALS: Dunlop dec Wilczek 1-0 ... Hanan dec Henle 12-7

CONSOLATION: Holthaus dec Schwiniek 12-4 ... Bapp pin Pelsch 2:02 ... Brown dec Holthaus 7-4 ... Jones pin Bapp 4:51 ... Wilczek pin Brown 2:18 ... Henle dec Jones 3-0 ... Fifth place: Jones dec Brown 11-4 ... Third place: Henle dec Wilczek 9-4

CHAMPIONSHIP: Dunlop dec Hanan 4-2

125 pounds

FIRST ROUND: Brady Peterson, DC, dec Cory Pritchett, Lit, 4-2 ... Eric Schmitt, Alb, pin Steve Kappes, Beck, 2:21 ... Josh Meyer, SCM, dec Zach Motschke, Sar, 8-2

QUARTERFINALS: Matt Fuller, AML, techfall Peterson 4:49 ... Connor Scherping, LF, pin Devan Donais, BL, 3:32 ... Logan Brink, NLS, dec Schmitt 4-2 ... Taylor Rothfork, Fol, pin Meyer 1:35

SEMIFINALS: Fuller pin Scherping 4:22 ... Rothford dec Brink 8-4

CONSOLATION: Moyer dec Pritchett 7-0 ... Donais pin Kappes 2:54 ... Peterson pin Motschke 1:17 ... Schmitt dec Moyer 6-1 ... Donais pin Peterson 4:44 ... Schmitt dec Scherping 10-8 ... Brink pin Donais 1:20 ... Fifth place: Scherping dec Donais 5-4 ... Third place: Schmitt dec Brink 4-2

CHAMPIONSHIP: Fuller pin Rothfork 4:39 ... True second: Rothfork dec Schmitt 4-0

130 pounds

FIRST ROUND: Diego Hernandez, SCM, dec Garret Counter, Sar, 7-2 ... Ryan Christiansen, DC, pin Keith Yorek, LF, 2:56

QUARTERFINALS: Nelson pin Hernandez 1:31 ... Tyler Beehler, Fol, dec Devan Nelson, Lit, 5-2 ... Chase Austvold, NLS, pin Nick Mergen, Alb, 1:09 ... Alex Couette, AML, pin Christiansen 2:34

SEMIFINALS: Nelson techfall Beehler 4:49 ... Austvold Couette 5-1

CONSOLATION: Counter pin Christiansen 4:14 ... Yorek dec Hernandez 5-0 ... Counter pin Mergen 2:57 ... Nelson pin Yorek 1:36 ... Beehler pin Counter :30 ... Couette dec Nelson 4-2 ... Fifth place: Nelson pin Counter 2:48 ... Third place: Couette pin Beehler 3:35

CHAMPIONSHIP: Nelson pin Austvold 3:32

135 pounds

FIRST ROUND: Dylan Reiner, Lit, dec Theo Deuel, Sar, 9-6 ... Corey Messer, SCM, pin Mike Leffler, DC, 3:29

QUARTERFINALS: Dillon Kifer, LF, pin Reiner :17 ... Joe Rathmann, BL, dec Cameron Steffen, NLS, 3-2 ... Tyler Pipp, AML, dec Boden Loretta, Beck, 14-4 ... Sam Keeler, Fol, dec Messer 11-3

SEMIFINALS: Kifer pin Rathmann 1:18 ... Keeler dec Pipp 5-3

CONSOLATION: Messer techfall Deuel 5:00 ... Reiner dec Leffler 11-8 ... Loretto dec Messer 4-3 ... Steffen dec Reiner ... Rathmann pin Loretto 2:30 ... Steffen won by default over Pipp ... Fifth place: Loretto won by default over Pipp ... Third place: Rathmann pin Steffen 3:25

CHAMPIONSHIP: Keeler dec Kifer 12-8

140 pounds

FIRST ROUND: Zach Pederson, Sar, dec Luke Lodermeier, LF, 5-0 ... Cole Knaeble, BL, pin Jordna Reiner, Lit, 1:24 ... Eric Dudek, Beck, dec Isaac Hendrickson, AML, 2-0

QUARTERFINALS: Jamie Holt, Alb, pin Pederson 3:20 ... Tommy Latzke, SCM, pin Spencer Broberg, DC, 5:33 ... Knaeble dec Jarrett Hatlestad, NLS, 8-5 ... Tyler Bemboom, Fol, dec Dudek 5-0

SEMIFINALS: Holt techfall Latzke 5:00 ... Bemboom dec Knaeble 6-0

CONSOLATION: Dudek dec Lodermeier 4-2 ... Broberg techfall Reiner 3:45 ... Pederson dec Hendrickson 10-6 ... Hatlestad dec Dudek 11-6 ... Broberg dec Pederson 11-1 ... Hatlestad dec Latzka 13-11 ... Broberg dec Knaebel 4-2 ... Fifth place: Latzke dec Knaebel 8-7 ... Third place: Broberg dec Hatlestad 11-9

CHAMPIONSHIP: Holt dec Bemboom 1-0 ... True second: Bemboom dec Broberg 11-4

145 pounds

FIRST ROUND: Jorden Petrone, LF, dec Cody Knaebel, BL, 8-0 ... Colten Vekved, Beck, Tom Halonen, DC, 3:58 .. Brady Kalla, AML, pin Jake Kalkbrenner, Lit, :37

QUARTERFINALS: Shawn Hatlestad, NLS, pin Petrone :41 ... Philip Maus, Alb, dec Devan Fischer, SCM, 5-2 ... Chevy Goble, Fol, dec Vekved 5-4 ... Josh Hallcke, Sar, pin Kalla 5:15

SEMIFINALS: Hatlestad pin Maus 3:32 ... Goble dec Hallcke 6-3

CONSOLATION: Knaeble dec Kalla 7-0 ... Fischer dec Halonen 9-7 ... Petrone dec Kalkbrenner 11-4 ... Vekved dec Knaeble 6-2 ... Fischer dec Petrone 5-2 ... Maus dec Vekved 1-0 ... Hallcke techfall 3:50 ... Fifth place: Vekved dec Fischer 1-0 ... Third place: Hallcke dec Maus 17-8

CHAMPIONSHIP: Hatlestad dec Goble 6-1

152 pounds

FIRST ROUND: Brett Abrahamson, DC, dec Derek Celander, Lit, 12-4 ... Bryant Bue, LF, pin Dan Karasch, SCM, 1:25 ... Nate Struffert, Fol, dec Olin Weitzel, BL, 8-6

QUARTERFINALS: Jesse Punchochar, AML, pin Abrahamson 5:32 ... Cory Nelson, Beck, dec Bryan Schlangen, Alb, 6-3 ... Daniel Vitale, Sar, dec Bue 5-1 ... Dylan Hanson, NLS, dec Struffert 10-3

SEMIFINALS: Puncochar dec Nelson 5-3 ... Hanson won by default over Vitale

CONSOLATION: Celander dec Struffert 8-6 ... Schlangen pin Karasch 1:40 ... Weitzel dec Abrahamson 8-6 ... Bue pin Celander 2:20 ... Schlangen dec Weitzel 7-3 ... Bue dec Nelson 6-5 ... Schlangen won by default over Vitale ... Fifth place: Nelson won by default over Vitale ... Third place: Schlangen dec Bue 11-7

CHAMPIONSHIP: Puncochar dec Hanson 11-5 ... True second: Schlangen dec Hanson 7-5

160 pounds

FIRST ROUND: Levi Juhl. BL, dec Ked Anderson, Sar, 9-4 ... Mike Smith, Beck, pin Alex Thompson, SCM, 1:27

QUARTERFINALS: Taylor Lewandowski, Fol, pin Juhl 3:45 ... Teddy Erickson, AML, dec Austin Jones, Lit, 8-6 ... Tanner Tobkin, NLS, pin Travis Willis, 3:13 ... Joe Tuholsky, LG, pin Smith 1:58

SEMIFINALS: Lewandowski dec Erickson 18-7 ... Tobkin dec Tuholsky 6-2

CONSOLATION: Smith pin Anderson 3:20 ... Juhl pin Thompson 3:56 ... Willias dec Smith 11-4 ... Jones dec Juhl 8-2 ... Willias dec Erickson 14-4 ... Tuholsky dec Jones 9-2 ... Fifth place: Erickson dec Jones 17-3 ... Third place: Tuholsky dec Willis 5-4

CHAMPIONSHIP: Lewandowski dec Tobkin 11-8

171 pounds

FIRST ROUND: Tyler Gestecki, LF, pin Brandon Holthaus, BL, 3:19 ... Nathan King, Lit, pin Collin Wervey, Sar, 4:27

QUARTERFINALS: Matt Sadlowsky, Beck, pin Gestecki 1:53 ... Nick Lefebvre, Fol, dec Cal Radamske, AML, 2-0 ... Roosevelt Austin, SCM, dec Kyle Cappelen, NLS, 7-3 ... Andrew Madson, DC, pin King 3:58

SEMIFINALS: Sadlowsky dec Lefebvre 6-4 ... Madson pin Austin 3:00

CONSOLATION: King dec Holthaus 4-0 ... Gestecki pin Wervey :36 ... Cappeleln dec King 10-1 ... Radamske dec Gestecki 11-4 ... Lefebvre dec Cappelen 4-2 ... Austin dec Radamske 6-1 ... Fifth place: Cappelen dec Radamske 4-1 ... Third place: Austin dec Lefebvre 4-2

CHAMPIONSHIP: Sadlowsky dec Madson 11-5

189 pounds

FIRST ROUND: Tyler Walther, SCM, dec Walker Kaping, Lit, 10-2 ... Cody Schlecher, Alb, pin Grant Knick, Beck, :56 ... David Nething, NLS, pin Michael Blume, BL, 2:54

QUARTERFINALS: Dakota Hanson, DC, techfall Walther 2:06 ... Brady Goebel, Sar, dec Dillan Gestecki, LF, 1-0 ... Derek Rachel, AML, dec Knick 11-3 ... Tony Kipka, Fol, dec Nething 4-0

SEMIFINALS: Hanson techfall Goebel 5:00 ... Rachel dec Kipka 5-1

CONSOLATION: Nething pin Kaping 1:53 ... Gestecki pin Schlecher 1:54 ... Walther pin Blume 2:55 ... Knick pin Nething 3:57 ... Gestecki pin Walther 4:39 ... Goebel pin Knick 4:29 ... Kipka dec Gestecki 5-1 ... Fifth place: Gestecki pin Knick 2:42 ... Third place: Kipka dec Goebel 5-1

CHAMPIONSHIP: Hanson pin Rachel 4:48

215 pounds

FIRST ROUND: Joe Alencio, BL, dec Blair Aho, DC, 5-0 ... Tyler Mies, AML, pin Joe Bromenschenkel, SCM, 2:47

QUARTERFINALS: Conor Swenson, LF, pin Alencio 1:30 ... Kris Plath, Beck, dec BranDan Larsee-Miller, Sar, 6-3 ... Austin Holden, NLS, pin Max Kaping, Lit, 1:59 ... Sam Olson, Fol, techfall Mies 4:59

SEMIFINALS: Plath pin Swenson 3:30 ... Olson pin Holden 3:29

CONSOLATION: Mies dec Aho 16-4 ... Alencio dec Bromenschenkel 2-1 ... Mies dec Kaping 17-6 ... Alencio dec Larsee-Miller 5-4 ... Swenson pin Mies :45 ... Holden pin Alencio 1:35 ... Fifth place: Alencio pin Mies 3:39 ... Third place: Swenson pin Holden 5:42

CHAMPIONSHIP: Olson pin Plath 1:06

285 pounds

FIRST ROUND: Thomas Condon, AML, pin Devin Reardon, BL, 5:57 ... Tyler Tabett, Sar, pin Jake Pace, Lit, 1:52 ... Cameron Svihia, Fol, pin Collin Blenker, Albm 3:21

QUARTERFINALS: Donaldo Martinez, SCM, pin Condon 1:16 ... Zach Borka, NLS, pin Mike Soula, Beck, 3:11 .,.. Tyler Tabatt, Sar, dec Jack Jendro, LF, 6-1 ... Brent Pokornowski, DC, pin Svihia 2:36

SEMIFINALS: Martinez dec Borka 3-1 ... Pokornowski pin Tabatt 2:36

CONSOLATION: Svihia dec Reardon 6-0 ... Soula pin Pace 1:12 ... Blenker dec Condon 9-4 ... Jendro pin Svihia :25 ... Soula pin Blenker 1:20 ... Jendro pin Borka 1:45 ... Tabatt dec Soula 2-1 ... Fifth place: Borka pin Soula 3:59 ... Third place: Tabatt dec Jendro 7-2

CHAMPIONSHIP: Martinez dec Pokornowski 7-3

Section 8AAA

Friday-Saturday At St. Cloud

(KEY: Alex (Alexandria), Bem (Bemidji), Brd (Brainerd), Buf (Buffalo), Moor (Moorhead), Roc (Rocori), SCA (St. Cloud Apollo), SCT (St. Cloud Tech), SR (Sauk Rapids), Wil (Willmar).

How Willmar fared

103 pounds

NATE MITTAG: pinned Tyler O'Brien, Bem, 1:30 ... dec Trent Piepenburg, Alex, 5-1 ... was pinned by Erik Olson, SR, 1:06 ... 2nd place

112 pounds

AUSTIN MILEY: pinned Michael Fogarty, Bem, 2:50 ... lost 0-10 dec to Grant Dullinger, SCA ... dec Tristan Johnson, Alex, 10-2 ... dec Nate Lortz, SCT, 4-3 ... lost 9-11 dec to Kenny mark, Moor ... lost 3-11 dec to Dalton Siemer, SR ... 6th place

119 pounds

COLTEN CARLSON: lost 3-7 dec to Logan Crosby, Bem ... dec Nate Ness, Roc, 6-2 ... was piinned by Austin Walz, Sr, 1:54 ... lost 3-9 dec to Jacob Rositas, Moor ... 6th place

125 pounds

ZACH LUEDERS: lost 2-4 dec to Matt Solid, Brd ... lost 3-4 dec to Ben Herbert, Moor

130 pounds

ALEX JOHANNES: pinned Ian Scherber, Buf, 1:19 ... dec Luke Boran, Brd, 8-3 ... dec Tommy O'Brien, SCT, 3-0 ... 1st place

135 pounds

SETH POLLOCK: dec Lincioln Brouwer, SCT, 23-15 ... dec Ryan Mdelen, SR, 5-2 ... lost 2-11 dec to Grant Nehring, SCA ... lost 3-5 dec to Joe Carpenter, Moor ... 3rd place

140 pounds

ZACH MORRIS: lost 10-22 dec to Tony Hubbard, Alex ... pinned Mitchell Howe, Roc, 3:35 ... was pinned by Jessen Franzen, Brd, 3:46 ... dec Nick Lorenzen, Moor, 7-2 ... 5th place

145 pounds

AUGUSTINE HAHN: was pinned by Jordan Hemmesch, Roc, 3:32 ... dec Hunter Durand, Buf, 6-5, ot ... was pinend by Kade Johnson, Bem, 4:20 ... lost 0-6 dec to Ryan Schock, Moor ... 6th place

152 pounds

COTY MILHAUSEN: pin Seth Klein, Roc, :49 ... dec Maurice Martin, SCT, 13-3 ... dec Nate Adams, Brd, 6-2 ... 1st place

160 pounds

EUGENE STEPAN: lost 7-8 dec to Bryant Amundson, SCT ... dec Jonnathan Wirkkala, Buf, 10-9 ... dec Dylan Tilbury, SCA, 5-4 ... dec Levi Rubin, Brd, 5-3 ... lost 6-8 OT dec top Cole Ellison, Alex ...3rd place

171 pounds

DAVID ARNOLD: pinned Austin Swenson 1:24 ... lost by technical fall to Tyler Kohlmeier, Brd, 4:39 ... dec Shawn Nelson, Alex, 6-0 ... lost 4-10 dec to Brenden Fredriksen, Bem

189 pounds

NATHANIAL SWOYER: bye ... dec Jamie Wright, Brd, 13-2 ... dec Andy Bouressa, Alex, 8-3 ... 1st place

215 pounds

TAYLOR NEUMANN: bye ... was pinned by Evan Gary, Moor, 5:51 ... dec Nick Maggert, Bem, 5-2 ... lost 3-5 dec to Adam Treptau, Buf

285 pounds

CASS HERZOG: bye ... pinned Isaac Mullinix, Moor, 5:18 ... dec Alex Johnson, Bem, 5-3 ... was pinned by Jerrad Nieland, SCT, 1:24 ... 2nd place

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness