Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Three area wrestlers are All-America

Email

VIRGINIA BEACH, Va. — Area wrestlers showed their stuff on the national stage last weekend at the National High School Coaches Association Wrestling Championships.

Advertisement

Three earned All-America designation.

From Kerkhoven-Murdock-Sunburg, sophomore Zach Carlson placed second and senior Jordon Rothers took fourth.

Atwater-Cosmos-Grove City junior Larry Bomstad placed third.

Carlson, who finished second at the Class A state individual tournament in March, reached the national championship match in the 152-pound sophomore division after winning his first four matches — two by second-period pins. Carlson then came up just short in the final by losing 3-2 to two-time Maine state champion Cody Hughes.

Bomstad, a state champion for the Falcons, collected three pins and a 14-9 decision to clinch a spot in the 145-pound semifinals. Bomstad got pinned early in the third period to lose his bid to repeat as national champion, but he then captured third place by earning a pair of decisions. , including one in overtime to reach the third-place match where he upended two-time state champion PJ Klee of California 4-2 .

In two seasons counting both state and national competition, Bomstad has only two losses; he’s 87-1 in Minnesota matches.

A pin and three decisions put Rothers into the semifinals of the 160-pound division where he then lost 21-5 to eventual champion Kyle Perreault of California. Rothers, a runner-up at this year’s Class A state individual tourney, then won a 3-2 decision and lost a 10-2 major decision to finish fourth.

Rothers was also fourth as a junior in the 160-pound division a year ago at this same tournament.

Patrick Rooney, a 170-pound senior for Belgrade-Brooten-Elrosa, and ACGC 170-pound junior Maverick Whitcomb were both one match shy of securing All-America honors (top 8). Rooney was 2-2 and Whitcomb, who placed fourth at the same tournament last year as a sophomore, 5-2.

Also competing from the area were BBE 126-pound senior Tyler Tensen (1-3), ACGC 220-pound junior Lucas Damm (0-2), KMS 126-pound junior Cody Peters (2-2), ACGC 126-pound sophomore Derek Dengerud (1-2) and ACGC 120-pound freshman Cameron Whitcomb (0-2).

Competitors were responsible for their own airfare, entry free ($45) and accommodations.

The national website stated 2,700 wrestlers participated in the four divisions.

How Area Wrestlers Fared

Senior Division

PATRICK ROONEY, BBE, 170 POUNDS

Won 8-1 decision over Pete Hailer, Mass. … won 6-3 decision over Cole Shirey, Pa. … lost 7-3 decision to Jadaen Bernstein, N.J. … lost 3-1 decision to Johnny Vrasidas, N.Y. … eliminated, did not place

JORDON ROTHERS, KMS, 160 POUNDS

Pinned Brad Sullivan, Va., in 4:46 … won 3-1 decision over Tim Hester, Ala. … Won 4-2 decision over Justin Brown, Calif. … won 4-2 decision over Dayquan Foreman, Del. … lost 21-5 technical fall to Kyle Perreault, Calif. … won 3-2 decision over Terrell Forbes, N.J. … lost 10-2 major decision to Jake Smith, W.Va. … 4th place

TYLER TENSEN, BBE, 126 POUNDS

Won 8-7 decision over Devin Hester, Ala. … lost 12-3 major decision to Brandon Thompson, Ohio … lost 9-3 decision to Nicholas Young, S.C. … eliminated, did not place

Junior Division

LARRY BOMSTAD, ACGC, 145 POUNDS

Pinned Aaron Travers, R.I., in 1:10 … won 14-9 decision over Leivon Lewis, Ga. … pinned James Simpson, Tenn., in 5:35 … pinned Michael Sprague, Md., in 4:42 … pinned in 4:34 by Dakota Head, Okla. … won 4-0 decision in overtime over Maaziah Bethea, N.J. … won 4-2 decision over PJ Klee, Calif. … 3rd place

LUCAS DAMM, ACGC, 220 POUNDS

Lost 6-5 decision to Daniel Nolte, W.Va. … lost 3-1 decision to Seth McLendon, Pa. … eliminated, did not place

CODY PETERS, KMS, 126 POUNDS

Lost 3-2 decision to Joshua Mendendall, Alaska … won 5-3 decision over Juan Estrella, Ohio … won 2-0 decision over Tom Reina, N.Y. … lost 3-2 decision to Michael Miller, S.C. … eliminated, did not place

MAVERICK WHITCOMB, ACGC, 170 POUNDS

Won 11-2 major decision over Chanse Wallace, N.C. … lost 6-3 decision to Bryce Martin, Calif. … won 9-0 major decision over Nick Hoff, Rushford, Minn. … won 7-0 decision over Mark Tracy, N.Y. … won 4-0 decision over Jeric Kasunic, Pa. … pinned Troy Lang, Ohio, in 3:22 … lost 5-3 decision to Trey Ronayne, Ariz. … eliminated, did not place

Sophomore Division

ZACH CARLSON, KMS, 152 POUNDS

Pinned Sam Rowell, Md., in 3:11 … won 10-1 major decision over Vincent Darpino, N.Y. … pinned Peter Bearse, N.J., in 2:50 … won 8-4 decision over Dakota Greene, Fla. … lost 3-2 decision to Cody Hughes, Maine … 2nd place

DEREK DENGERUD, ACGC, 126 POUNDS

Was pinned by Joeseph Trovato, N.J. … won 10-4 decision over Jerel Joseph, Va. … lost 6-2 decision to Corey Leonard, Va. … eliminated, did not place

Freshman Division

CAMERON WHITCOMB, ACGC, 120 POUNDS

Lost 17-5 major decision to Nick Klinger, N.J. … lost 8-0 major decision to Cam Moore, W.Va. … eliminated, did not place

Advertisement
Jesse Fuchs
I have been with the Tribune since the summer of 1998. I enjoy covering the high school aspect of the business and designing pages.
(320) 214-4333
Advertisement
Advertisement
randomness