Weather Forecast

Close
Advertisement

Thursday's Area Schedule

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Willmar, 56201
West Central Tribune
(320) 235-6769 customer support
Willmar Minnesota 2208 Trott Ave. SW / P.O. Box 839 56201

College Softball

JUNIOR COLLEGE

Ridgewater vs. Minnesota West (2) at Worthington, 3 p.m.

Prep Baseball

CENTRAL LAKES

Advertisement
Advertisement

Little Falls at Willmar, 5 p.m.

WEST CENTRAL SOUTH

Atwater-Cosmos-Grove City at Minnewaska, 5 p.m.

BOLD at Benson, 5 p.m.

Paynesville at Lac qui Parle Valley (2), 4 p.m.

Montevideo at Yellow Medicine East, 5 p.m.

WEST CENTRAL NORTH

New London-Spicer at Mora, 3 p.m.

CAMDEN

Dawson-Boyd vs. Lakeview at Cottonwood, 5 p.m.

Kerkhoven-Murdock-Sunburg vs. Renville County West (2) at Sacred Heart, 5 p.m.

CENTRAL MINNESOTA

Belgrade-Brooten-Elrosa at Holdingford, 4:30 p.m.

TOMAHAWK

Buffalo Lake-Hector at Sleepy Eye, 4:30 p.m.

WRIGHT COUNTY

Mound-Westonka at Litchfield (2), 4 p.m.

Prep Softball

CENTRAL LAKES

Willmar at Little Falls, 5 p.m.

WEST CENTRAL SOUTH

Minnewaska at Atwater-Cosmos-Grove City, 5 p.m.

BOLD at Benson/Hancock, 4:30 p.m.

Lac qui Parle Valley at Paynesville (2), 4 p.m.

Yellow Medicine East at Montevideo, 5 p.m.

WEST CENTRAL NORTH

Mora at New London-Spicer, 4 p.m.

CAMDEN

Dawson-Boyd at Renville County West (2), 4:30 p.m.

Tracy-Milroy-Balaton at Kerkhoven-Murdock-Sunburg (2), 4:30 p.m.

CENTRAL MINNESOTA

Holdingford at Belgrade-Brooten-Elrosa, 4:30 p.m.

TOMAHAWK

Sleepy Eye at Buffalo Lake-Hector, 4:30 p.m.

WRIGHT COUNTY

Litchfield at Mound-Westonka (2), 4 p.m.

Prep Tennis

NON-CONFERENCE

Willmar at Litchfield, 4:30 p.m.

WEST CENTRAL

Mora at Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd, 4:30 p.m.

Minnewaska at Long Prairie-Grey Eagle, 5 p.m.

Montevideo at Yellow Medicine East, 5 p.m.

St. Cloud Cathedral at New London-Spicer, 4:30 p.m.

Track and Field

NON-CONFERENCE

Willmar Optimist (BOLD/Buffalo Lake-Hector, Marshall, Rocori, St. Cloud Tech, Sartell), 3 p.m.

New London-Spicer Invite (Atwater-Cosmos-Grove City, Foley, Holdingford, Howard Lake-Waverly, Litchfield, Melrose, Minnewaska), 4 p.m.

Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd Invite (Benson/KMS, Central Minnesota Christian, Lakeview, Montevideo, Renville County West), 4 p.m.

Paynesville Invite (Belgrade-Brooten-Elrosa, St. Cloud Cathedral), 4:30 p.m.

Minnewaska Invite (Ashby, Breckenridge, Hancock, Morris, Osakis), 4 p.m.

Boys Golf

WEST CENTRAL SOUTH

Conference meet at Olivia, 4:30 p.m.

CENTRAL MINNESOTA

Conference meet at Howard Lake, 4:15 p.m.

Girls Golf

WRIGHT COUNTY

Conference meet at Litchfield, 4:15 p.m. (Willmar also competing)

WEST CENTRAL NORTH

Conference meet at Milaca, 4:30 p.m.

NON-CONFERENCE

Montevideo Invite (Benson/KMS, BOLD/Dawson-Boyd, Lac qui Parle Valley, Lakeview, MACCRAY, Marshall, Minneota, Minnewaska, Ortonville, Renville County West, Yellow Medicine East), 2 p.m.

Advertisement
Advertisement
Advertisement