Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement
(Tribune photo by Tom Larson) Yellow Medicine East’s Jacob Pederson sails above the sand in the long jump at the Section 3A championships Thursday in Benson. Pederson finished third in the long and triple jumps, but finished second in the 400-meter dash.

Track and Field: 13 individuals, 2 relays from area qualify for state from Section 3A

Email

BENSON — Thirteen individual athletes and two area relay teams earned spots in the Minnesota State Track and Field Meet on Thursday at the Section 3A championships at Benson High School.

Advertisement

Redwood Valley won the boys team championship with Montevideo placing fourth. Luverne won the girls team title with Benson/KMS placing second.

Jamilla Stimpel of BOLD/Buffalo Lake-Hector-Stewart won the 100 and 200 dashes and Jacinta Roggenbuck of Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd earned state meet berths by winning the 400 dash and placing second in the 200.

Benson/KMS’ Emma Peterson placed first in the 300 hurdles and second in the high jump.

Jamilah Carson of Montevideo won the 800 run and Alaysia Freetly of LQPV/DB won the 1,600.

Benson/KMS’ Hannah Ricard was second in the shot put and Carly Sifferath of BOLD/BLHS, won the discus. Central Minnesota Christian School’s Danielle Wubben placed second in the long jump.

BOLD/BLHS won the 4X100 relay and Benson/KMS won the 4X400 relay.

On the boys side, Willmar Community Christian School’s Ben Burgett won the 1,600 run and Montevideo’s Jack Spaeth won the 110 hurdles.

Yellow Medicine East’s Jacob Pederson placed second in the 400, Benson/KMS’ Ben Lundebrek was second in the pole vault and YME’s Trevon Cox was second in the discus.

Boys results

Team scoring (top 5 and area)

(1) Redwood Valley 75 (2) Murray County Central 72 (3) Luverne 62 (4) Montevideo 57 (5) Yellow Medicine East 40 … (11) Benson/KMS 22 (13) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd 21 (17) Willmar Community Christian 16 (21) BOLD/Buffalo Lake-Hector-Stewart 6 (23) tie-Central Minnesota Christian School and MACCRAY/RCW 3

Individual leaders

(Winners and area top four)

Hurdles

110 highs: (1) Jack Spaeth, Mont, 16.33 (4) Colin Ose, BKMS, 17.21 … 300 intermediates: (1) Austin LaFollette, SWMC, 40.68

Sprints

100: (1) Jack Thony, MCC, 11.24 … 200: (1) Thony, MCC, 22.44 … 400: (1) Thony, MCC, 50.44 (2) Jacob Pederson, YME, 51.19

Runs

800: (1) Ryan Phillips, RV, 2:00.84 (3) Ben Burgett, WCC, 2:02.09 … 1600: (1) Burgett, WCC, 4:36.13 (3) Joe Varpness, Mont, 4:44.14 … 3200: Nick Stoks, Canby, 10:10.96 (4) Varpness, Mont, 10:39.38

Relays

4 x 100: (1) Hills-Beaver Creek 44.85 … 4 x 200: (1) Springfield 1:33.12 (2) Montevideo 1:33.81 (3) LQPV/DB 1:34.19 … 4 x 400: (1) Redwood Valley 3:33.74 92) CMCS 3:34.89 (4) LQPV/DB 3:35.96 … 4 x 800: (1) Redwood Valley 8:27.88

Weights

Shot put: (1) Tanner Nepp, MCC, 52-2.75 … Discus: (1) Alex Wies, Luv, 148-9 (2) Trevon Cox, YME, 143-9

Jumps

Long: (1) Juell, RV, 21-5.50 (3) Pederson, YME, 20-4 … Triple: (1) Jeff DeCock, WWG, 43.9 (3) Pederson, YME, 41-9.5 … High: (1) Randy Juell, RV, 6-3 (4) Wyatt Enger, Mont, 6-1 … Pole vault: (1) Juell, RV, 13-0 (2) Ben Lundebrek, BKMS, 12-0 (3) Niko Berge, BOLD, 12-0 (4) Jared Benjamin, Mont, 12-0

Girls results

Team scoring (top five and area)

(1) Luverne 89 (2) Benson/KMS 69 (3) Lac qui Parle Valley/Dawson Boyd 60 (4) BOLD/Buffalo Lake-Hector-Stewart 54 (5) Mountain Lake Area … (10) Montevideo 30.5

Individual leaders

(Winners and area top four)

Hurdles

100 intermediates: (1) Kynzie Smedsrud, Luv, 17.28 … 300 lows: (1) Emma Peterson, BKMS, 47.02

Sprints

100: (1) Jamilla Stimpel, BOLD, 13.08 (3) Jacinta Roggenbuck, LQPV, 13.30 (4) Danielle Wubben, Central Minnesota Christian, 13.35 … 200: (1) Stimpel, BOLD, 26.18 (2) Roggenbuck, LQPV, 26.90 … 400: (1) Roggenbuck, LQPV, 1:00.46 (4) Bethany Rosemeier, BKMS, 1:01.44

Runs

800: (1) Jamilah Carson, Mont, 2:22.32 (3) Alaysia Freetly, LQPV, 2:26.81 (4) Leah Tessem, BKMS, 2:29.13 … 1600: (1) Freetly, LQPV, 5:22.46 (3) Kelly Kvaal, LQPV, 5:35.68 … 3200: (1) Jordan Kopplow, Adrian, 11:40.40 (4) Kvaal, LQPV, 12:14.79

Relays

4 x 100: (1) BOLD/BLHS 51.72 (3) Central Minnesota Christian, 52.52 … 4 x 200: (1) Luverne 1:48.93 (3) Montevideo 1:50.83 (4) Benson/KMS 1:51.00 … 4 x 400: (1) Benson/KMS 4:10.46 (3) Montevideo 4:14.68 … 4 x 800: (1) Luverne 9:57.00 (2) Benson/KMS 9:57.12

Weights

Shot put: (1) Allison Dohlmann, Luv, 35-6 (2) Hannah Ricard, BKMS, 34-8 (3) Karly Sifferath, BOLD, 34-7.75 … Discus: (1) Sifferath, BOLD, 109-07 (4) Ricard, BKMS, 97-02

Jumps

Long: (1) Jada Carr, Russell-Tyler-Ruthton, 17-8.5 (2) Wubben, CMCS, 17-3 … Triple: (1) Carr, RTR, 36-0.5 (3) Katarina Kuhlmann, LQPV, 33-0 … High: (1) Kendra Ludeman, Tracy-Milroy, 5-3 (2) Peterson, BKMS, 5-3 … Pole vault: (1) Chloe Arfsten, Westbrook-WG, 9-2

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness