Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Track and Field: 15 from area earn state berth from 3A

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Willmar,Minnesota 56201 http://www.wctrib.com/sites/all/themes/wctrib_theme/images/social_default_image.png
West Central Tribune
(320) 235-6769 customer support
Track and Field: 15 from area earn state berth from 3A
Willmar Minnesota 2208 Trott Ave. SW / P.O. Box 839 56201

MONTEVIDEO -- Fifteen area athletes qualified for the state track meet in individual events at the Section 3A meet Thursday.

Nick Lecy of Yellow Medicine East led the area with wins in the boys 100-meter dash and the 200-meter dash.

Advertisement
Advertisement

In all, area competitors won seven titles. Aaron Wubben of Central Minnesota Christian was first in the boys high jump, Kruiz Lindblad of Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd took the boys long jump title; Zach Jensen of LQPV/DB was first in the boys discus; Joel Bauman of Benson/KMS won the title in the boys 300 hurdles; and Gabi Swoboda of Redwood Valley won the girls 3,200 run.

LQPV/DB also won three relays: the 4x100 girls, the 4x100 boys and the 4x400 boys. Benson/KMS won the 4x400 girls race.

The top two finishers in each individual race and the winning relay, plus any person or team that betters the state standard time or distance, qualifies for the state Class A track and field meet, which will be held June 11-12 and Hamline University in St. Paul.

Boys results

Team scoring

(1) Worthington 102.5 (2) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd 94 (3) Pipestone 60.5 (4) Jackson County Central 57 (5) Montevideo 53 (6) MACCRAY/Renville County West 42 (7) Redwood Valley 37.5 (8) Luverne 31 (9) Yellow Medicine East 30.5 (10) Benson/KMS 26 (11) Central Minnesota Christian 25.5 (12) Fulda 20 (13) BOLD/Buffalo Lake-Hector 18 (14) Canby/Minneota 17 (15) tie, Windom and Murray County Central, 16 (17) Mountain Lake Christian 13 (18) Springfield/CMC 11 (19) tie, Tracy-Milroy-Balaton and Adrian, 8 (21) Southwest MN Christian 7 (22) tie, Ortonville and Southwestern Unified, 3 (24) Mountain Lake/BO 2 (25) Hills-Beaver Creek/EE 0.5

Individual leaders

Hurdles

110 highs: (3) *Dan Knapper, MAC, 15.42 ... 300 intermediates: (1) *Joel Bauman, BKMS, 39.26 (2) *Dan Knapper, MAC, 39.62 (5) Taylor Bodin, MAC, 41.29

Sprints

100: (1) *Nick Lecy, YME, 11.21 (4) Brent O'Halloran, BOLD, 11.73 (5) Isaac Jasperson, Mon, 11.74 ... 200: (1) *Nick Lecy, YME, 22.63 (5) *Matt Anderson, LQPV, 23.03 (8) Isaac Jasperson, Mon, 23.56 ... 400: (2) *Andrew Roiger, LQPV, 50.69 (3) Martin McManus, BKMS, 51.97 (6) Erik Lyrvall, RV, 53.08 (8) Jake Douglas, Mon, 53.65

Runs

800: (1) *Ryan Swenson, LQPV, 1:59.51 (4) Drew Meyer, Mon, 2:06.49 (7) Evan Robertson, LQPV, 2:09.06 (8) Thomas Payne, Mon, 2:11.00 ... 1600: (2) *Ryan Swenson, LQPV, 4:23.77 ... 3200: (4) Ben Murphy, BKMS, 10:35.62 (6) Ryan Phillips, RV, 10:42.41

Relays

4 x 100: (1) *Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd: Blake Hoium, Matt Anderson, Andrew Roiger, Ryan Hoium; 44.08 (2) MACCRAY/Renville County West 45.68 (3) Redwood Valley 45.81 (4) Montevideo 45.86... 4 x 200: (3) Central Minnesota Christian 1:34.35 (4) Montevideo 1:34.53 (7) Benson/KMS 1:37.23 (8) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd 1:37.48 ... 4 x 400: (1) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd: Bret Deyo, Ryan Swenson, Andrew Roiger, Matt Anderson; 3:24.17 (2) *MACCRAY/Renville County West: Taylor Bodin, Quinton Burns, Matt Friese, Dan Knapper; 3:26.82 (6) Redwood Valley 3:#7.43 (7) Montevideo 3:38.53 ... 4 x 800: (3) Montevideo 8:37.83 (5) Redwood Valley 8:50.18 (8) BOLD/Buffalo Lake-Hector 8:58.37

Weights

Shot put: (2) *Tyler Minkel, BOLD, 48-8 (4) Zach Jensen, LQPV, 46-1¼ (6) Cory Behm, MAC, 43-4¼ ... Discus: (3) Mason Magle, Mon, 136-10 (4) Cory Behm, MAC, 130-2 (5) Joey Grussing, CMCS, 128-7 (7) Dustin Caspers, BOLD, 126-6

Jumps

Long: (1) *Kruiz Lindblad, LQPV, 21-4 (8) Randy Juell, RV, 19-9 ... Triple: (1) *Brett Deyo, LQPV, 44-5 (4) Kyle Baker, Mon, 41-11 (5) Jacob Pederson, YME, 40-4 (6) Jake Douglas, Mon, 40-3 (8) Ryan Boike, Mon, 39-10¾ ... High: (1) *Aaron Wubben, CMCS, 6-6 (2) *Randy Juell, RV, 6-5 (3) Kruiz Lindblad, LQPV, 6-1 (7) Paul Rudeen, BOLD, 5-11 ... Pole vault: (2) *Chase Testa, Mon, 12-3 (t3) Keenan Hartman, RV, 11-9 (5) Randy Juell, RV, 11-9 (6) Ryan Thompson, BKMS, 11-9

Girls results

Team scoring

(1) Luverne 86 (2) Windom 61 (3) Pipestone 54 (4) Benson/KMS 42.5 (5) tie, Mountain Lake/BO and Adrian, 42 (7) Worthington 39 (8) Murray County Central 35 (9) Redwood Valley 32 (10) Canby/Minneota 30 (11) Southwestern Unified 29.5 (12) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd 28 (13) Southwest MN Christian 26 (14) BOLD/Buffalo Lake-Hector 25 (15) MACCRAY/Renville County West 21.5 (15) Jackson County Central 21 (17) Hills-Beaver Creek/EE 16 (18) Fulda 15 (19) Montevideo 13 (20) Springfield/CMC 11 (21) tie, Russell-Tyler-Ruthton and Wabasso 8 (23) Ortonville 6 (24) Yellow Medicine East 3.5 (25) Central Minnesota Christian 3 (26) Tracy-Milroy-Balaton 2 (27) tie, Lakeview and Westbrook-Walnut Grove/RRC, 1

Individual leaders

Hurdles

100 intermediates: (8) Taylor Sharpe, MAC, 17.24 ... 300 lows: (6) Catherine Jans, BKMS, 46.93

Sprints

100: (2) *Ashley Peterson, BOLD, 13.14 (4) Sara Melom, LQPV, 13.25 ... 200: (3) Sara Melom, LQPV, 26.97 (7) Emily Auch, BKMS, 27.62 (8) Devon Payne, Mon, 27.77 ... 400: (2) *Jamila Stimpel, BOLD, 1:00.23 (6) Emily Auch, BKMS, 1:01.98 (7) Kendra Goblirsch, RV, 1:02.86

Runs

800: (3) Kayla Huhnerkoch, RV, 2:22.10 (4) Emma Peterson, BKMS, 2:25.83 (6) Alyasia Freetly, LQPV, 2:31.32 (8) Mary Fixen, RV, 2:32.70 ... 1600: (7) Whitney Hermanson, LQPV, 5:41.14 ... 3200: (1) *Gabi Swoboda, RV, 11:29.70 (6) Makena Hofer, Mon, 12:00.05 (8) Hannah Ehling, Mon, 12:27.91

Relays

4 x 100: (1) *Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd: Hayley Wittnebel, Jacinta Roggenbuck, Sonja Larson, Sara Melom; 51.03 (5) MACCRAY/Renville County West 52.16 ... 4 x 200: (5) Redwood Valley 1:52.28 ... 4 x 400: (1) *Benson/KMS: Catherine James, Emily Auch, Kayla Hampton, Emma Peterson; 4:06.31 (4) BOLD/Buffalo Lake-Hector 4:10.09 (6) Redwood Valley 4:15.12 ... 4 x 800: (2) *Benson/KMS: Samantha Goff, Catheryn Rosemeier, Kayla Hampton, Emma Peterson; 9:39.77 (3) *Redwood Valley: Mary Fixen, Kara Thul, Gabi Swoboda, Kayla Huhnerkoch; 9:47.46 (5) Montevideo 10:14.54 (7) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd 10:30.09

Weights

Shot put: (5) Tina Hoffman, MAC, 36-11 ... Discus: (t5) Mariah Skjefte, YME, 111-4

Jumps

Long: (5) Beka Schwendemann, Mont, 15-3 (6) Dani Wubben, CMCS, 15-2½ ... High: (3) Emma Peterson, BKMS< 5-0 (6) Emily Hughes, MAC, 5-0 (t7) Alica Koenen, MAC, 4-10 ... Pole vault: (t3) Emily Auch, BKMS, and Taylor Sharpe, MAC, 8-6 (5) Mariah Lundstrum, BOLD, 8-0 (6) Erica Sinner, MAC, 8-0

Advertisement
Advertisement
Advertisement