Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement
Tribune photo by Rand Middleton
Montevideo senior Hannah Hein, right, concludes the first-place 4x200 relay at the Benson track Thursday during the Section 3A-12 meet. With Alex Borsh, Jamilah Carson, Alexis Schmitz also on board, the first-place quartet (1:54.10) will head to Pipestone next Thursday for the Section 3A meet.
Tribune photo by Rand Middleton Montevideo senior Hannah Hein, right, concludes the first-place 4x200 relay at the Benson track Thursday during the Section 3A-12 meet. With Alex Borsh, Jamilah Carson, Alexis Schmitz also on board, the first-place quartet (1:54.10) will head to Pipestone next Thursday for the Section 3A meet.
Track and Field: Results from area meets
Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Willmar, 56201
Willmar Minnesota 2208 Trott Ave. SW / P.O. Box 839 56201

Tribune Staff Reports

Results Thursday

Central Lakes Championships

At Collegeville

Boys results

Team scoring

Advertisement
Advertisement

(1) Sartell 172 (2) Brainerd 127 (3) Sauk Rapids 75 (4) Willmar 72 (5) Fergus Falls 70 (6) Rocori 67 (7) Alexandria 52 (8) St. Cloud Tech 36 (9) St. Cloud Apollo 30

Winner, Willmar leaders

Hurdles

110 highs: (1) Jackson Walters, Brd, 14.68* (5) Jordan Linde 16.38 (8) Jacob Broberg 16.53 ... 300 intermediates: (1) Jake Lynch, SR, 40.82 (13) Broberg 44.83 (15) Billy Wright 45.17

Sprints

100: (1) Dominic Jones, FF, 11.32 (4) Chris Cunningham 11.55 (16) Isaac Thompson 12.0 ... 200: Nick Oldham, Brd, 23.20 (2) Chris Cunningham 23.41(15) Eli Gunderson 24.91 ... 400: (1) Jake Huber, Roc, 51.13 (8) Nick Coquyt 54.26 (8) Bennet Woltjer 54.46

Runs

800: (1) Taylor Lauermann, Sar, 2:03.69 (3) Tom Seifert 2:03.98 (7) Austin Miley 2:07.14 ... 1600: (1) Zach Haus, FF, 4:31.45 (5) Tom Siefert 4:41.7 (6) Sam Anez 4:44.38 (10) Connor Haugen 4:55.05 ... 3200: (1) Tyler Broadwell, Sar, 9:47.06 (5) Ryan Sawyer 10:20.21 (9) Anez 10:35.27

Relays

4 x 100: (1) Sauk Rapids 43.8 (6) Willmar 46.36 ... 4 x 200: (1) Sauk Rapids 1:32.45 (4) Willmar 1:33.81 ... 4 x 400: (1) Rocori 3:30.28 (3) Willmar 3:32.10 ... 4 x 800: (1) Fergus Falls 8:17.64 (3) Willmar 8:32.73

Weights

Shot put: (1) Paul Kaczor 55-7 (13) Jordan Geurtz 41-0 (24) Stephon Schaller 36-3 ... Discus: (1) Jake Kassulker, Brd, 146-10 (14) Schaller 119-2

Jumps

Long: (1) Hodari Johnson, Sar, 19-11 (6) Chris Cunningham 18-6½ (16) Michael Heitzman 17-1¼ ... Triple: (1) Josh Lieberg, Sar, 43-1¼ (9) Josh Holtz 36-11¼ (17) Matt Gleaves 33-11¾ High: (1) Josh Lieberg, Sar, 6-5 (2) Jordan Linde 6-0 (5) Jacob Broberg 5-8 (10) Jordan Geurtz 5-4 ... Pole vault: (1) Josh Murrey, Brd, 13-5 (14) Chad Milhausen 9-5

Girls Results

Team scoring

(1) Sartell 149 (2) Alexandria 139 (3) Brainerd 104 (4) Willmar 102 (5) Fergus Falls 58 (6) Rocori 54 (7) St. Cloud Tech 46 (8) St. Cloud Apollo 28 (9) Sauk Rapids 20

Winner, Willmar leaders

Hurdles

100 intermediates: (1) Sophie VanSursum, Sar, 15.85 (6) Baylie Young 16.6 (10) McKenna Olson 17.48 ... 300 lows: (1) Erin Huls, Roc, 45.20 (9) McKenna Olson 50.11 (14) Kennedy Holwerda 51.46

Sprints

100: (1) Wensia Johnson, Alx, 12.10* (2) Rose Jackson 12.56 (18) Hillary Weiler 14.03 ... 200: (1) W. Johnson, Alx, 25.06* (2) R. Jackson 25.8 (15) Brittney Serbus 28.45 ... 400: (1) Haylie Zenner, FF, 58.14 (3) Shelby Schneider 1:00.47 (15) Nicole Marshall 1:06.38

Runs

800: (1) Ally Kosobud, Brd, 2:20.18 (2) Sam Hanson 2:22.07 (5) Cassie Johnson 2:26.07 (10) Tara Rudie, 2:34.04 ... 1600: (1) Jamie Peipenburg, Alx, 4:56.30* (7) Savanah Anez 5:42.54 (8) Ingrid Figenskau 5:43.83 (9) T. Rudie 5:45.26. ... 3200: (1) Jamie Piepenburg, Alx, 10:42.88* (4) Kayla Rudie, Wil, 12:10.61 (6) Alexis Miley 12:16.20 (10) Jessa Hanson 12:23.38

Relays

4 x 100: (1) Alexandria 49:73* (7) Willmar 53.64 ... 4 x 200: (1) Rocori 1:47.14 (2) Willmar 1:47.14 ... 4 x 400: (1) Fergus Falls 4:01.29 (3) Willmar 4:10.31 ... 4 x 800: (1) Alexandria 9:49.09 (2) Willmar 9:53.57

Weights

Shot put: (1) Sydnie Mauch, Brd, 38-11 (15) Bailey Hovland 27-9 (17) Carrie Bell 26-8 ... Discus: (1) Britt Ludwig, Alx, 116-6 (11) Hovland 91-3 (12) Bell 89-11

Jumps

Long: (1) Rose Jackson, Wil, 16-7 (19) Hillary Weiler 13-7¾ ... Triple: (1) Bri Rasmussen, FF, 35-4 (11) Emily Minnick 31-1 (12) Kennedy Holwerda 30-10¼ ... High: (1) Kelsey Mohlenkamp, Sar, 5-2 (2) Katie Lippert, Wil, 5-0 (6) Emily Minnick, 4-10 ... Pole vault: (1) Mikayla Dockendorf, Sar, 9-4 (5) Steph Thompson 7-10 (8) Haley Mottinger 6-10

*Meet record

**Willmar did not list relay members

Section 3A-11

At Redwood Falls

Boys results

Team scoring

(1) Redwood Valley 188 (2) Canby/Minneota/Lincoln HI 157 (3) Tracy-Milroy-Balaton 108 (4) Lakeview 76 (5) BOLD/Buffalo Lake-Hector-Steward 74 (6) Russell-Tyler-Ruthton 34 (7) Wabasso 31 (8) ECHO Charter 15

BOLD/BLHS leaders

Hurdles

300 intermediates: (6) Parker Revier 50.92

Sprints

100: (3) Hunter Stevens 12.05 (5) Max Ludwig 12.37 ... 200: (5) Zach Peterson 25.75 ... 400: (3) Davonte Falk 55.68

Runs

1600: (5) Ethan Sorenson 5:01.73 ... 3200: (7) Josh Meyers 12:06.14 (8) Wayne Kosak 12:08.25

Relays

4 x 100: (2) BOLD/BLHS 48.35 ... 4 x 200: (3) BOLD/BLHS 1:42.23 ... 4 x 400: (3) BOLD/BLHS 3:47.84 ... 4 x 800: (2) BOLD/BLHS 9:07.84

Weights

Shot put: (9) Martin Minkel 32-8 (11) Dakota Wallert 30-9 ... Discus: (9) Minkel 85-1 (11) Wallert 78-5

Jumps

Long: (6) Max Ludwig 17-2 ... Triple: (2) Hunter Stevens 36-9 ... High: ... Pole vault: (7) Russ Lesniak 8-6 (9) Tyler Schulte, Daniel Roker, both 8-0

Girls results

Team scoring

(1) BOLD/Buffalo Lake-Hector-Stewart 158 (2) Redwood Valley 149 (3) Canby/Minneota/Lincoln HI 129 (4) Tracy-Milroy-Balaton 95 (5) Russell-Tyler-Ruthon 58 (6) Wabasso 51 (7) Lakeview 43

BOLD/BLHS leaders

Hurdles

100 intermediates: (4) Baylie Kubesh 17.89 (5) Ashley Tintes 18.16 ... 300 lows: (2) Ashley Tintes 51.57

Sprints

100: (1) Jamila Stimpel 12.91 (4) Josie Lilja 14.01 (9) Melissa Wohnoutka 14.41 ... 200: (1) Jamila Stimpel 26.66 (8) Mackenzie Marconcini 29.76 ... 400: (3) Brittney Haugen 1:03.83

Runs

800: (1) Mariyah Stimpel 2:33.54 (3) Jessica Senkyr 2:34.93 (9) Jordyn Feige 2:47.39 ... 1600: (2) Jessica Senkyr 5:46.79 (9) Savannah Garcia 7:23.16 ... 3200: (6) Aryel Smith 14:08 (10) Kate Buboltz 15:15.44

Relays

4 x 100: (1) BOLD/BLHS 55.46 ... 4 x 200: (3) BOLD/BLHS 1:57.81 ... 4 x 400: (3) BOLD/BLHS 4:24.32 ... 4 x 800: (3) BOLD/BLHS 10:52.88

Weights

Shot put: (2) Karly Sifferath 32-67 (10) Kendra Quezadra 27-6 ... Discus: (2) Karly Sifferath 109-6 (10) Kendra Quezadra 88-7

Jumps

Long: (3) Jamila Stimpel 15-6 ... Triple: (5) Baylie Kubesh 29-9 (8) Kate Buboltz 28-9 ... High: (6) Mackenzie Marconcini 4-5 (10) Mariyah Stimpel 4-3 ... Pole vault: (1) Mallerie Steffel 8-0 (4) Josie Lilja 7-6 (5) Ashleyh Peterson 7-0

Top three finishers and top two relay teams advance to section final on May 31 in Pipestone

Section 3A-12

At Benson

Boys results

Team scoring

(1) Montevideo 202 (2) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd 141 (3) Yellow Medicine East 92 (4) Benson/KMS 70 (5) MACCRAY/RCW 73 (6) Central Minnesota Christian 54 (7) Ortonville 24 (8) Willmar Community Christian 20

Individual leaders

(Top 8)

Hurdles

110 highs: (1) Jack Spaeth, Mtv, 16.93 (2) Colin Ose, BKM, 16.95 (3) Simon Kjersten, MAC, 17.03 (4) Derek Piotter, LDB, 17.55 (5) Adam DeZeeuw, Mtv, 17.93 (6) Nate Anderson, YME, 18.75 (7) Tony Bosch, Mtv, 20.23 (8) Mason Urness, MAC, 21.52 ... 300 intermediates: (1) Chase Testa, Mtv, 41.20 (2) Jordan Jaenisch, Mtv, 42.967 (3) TJ Fulton, LDB, 43.69 (4) Jack Spaeth, Mtv, 45.06 (5) Lincoln Pahl, BKM, 45.07 (6) Piotter 45.86 (7) Kjersten MAC, 48.41 (8) Eldon Block, Ort, 49.47

Sprints

100: (1) Aaron Wubben, CMC, 11.43 (2) Landon Mitteness, BKM, 11.51 (3) Jacob Pederson, YME, 11.52 (4) Blake Hoium, LDB, 11.71 (5) Esten Weber, LDB, 11.78 (6) Jared Duininck, CMC, 12.13 (7) Dazhown Coleman, LDB, 12.22 (8) Alex Forsberg, BKM, 12.38 ... 200: (1) Pederson 23.29 (2) Wubben 23.86 (3) Hoium 24.46 (4) Taylor Thissen, MAC, 24.54 (5) Duininck 25.01 (6) Andy Schreck, LDB, 25.06 (7) Nate Kleene, MAC, 25.19 (8) Coleman 25.40 ... 400: (1) Pederson 52.2 (2) Jeremiah Lipinski, Mtv, 53.68 (3) Dillon Matthies, LDB, 54.64 (4) Ben Richard, Mtv, 55.57 (5) Justin Welling, Mtv, 56.94 (6) Kleene, MAC, 57.04 (7) Coleman 57.72 (8) Eric Benavidez, MAC, 57.89

Runs

800: (1) Evan Robertson, LDB, 2:02.31 (2) Tommy Payne, Mtv, 2:07.36 (3) Adam Saveriego, YME, 2:09.53 (4) Jacob Goff, BKM, 2:09.97 (5) Josh Witte, LDB, 2:10.82 (6) Dylan Mitlying, Mtv, 2:13.44 (7) Isaac Rillo, YME, 2:16.27 (8) Coltyn Schuler, YME, 2:16.5 ... 1600: (1) Ben Burgett, CC, 4:46.58 (2) Joe Varpness, Mtv, 4:50.40 (3) Spencer Sulflow, Mtv, 4:57.54 (4) Jacob Carroll, YME, 5:02.13 (5) Caleb Tollakson, Ort, 5:02.71 (6) Michael Heida, MAC, 5:11.45 (7) Brian Bonnema, CMC, 5:12.52 (8) Kurt TeBeest, Mtv, 5:18.35 .... 3200: (1) Burgett 10:28.95 (2) Sulflow 10:46.18 (3) Varpness 10:49.65 (4) Jacob Henrich, Ort, 10:57 (5) Tollakson 11:17.88 (6) Mitch Moe, Mtv, 11:23.87 (7) Nick Athey, Ort, 11:40.27 (8) Blake Trygestad, LDB, 11:46.38

Relays

4 x 100: (1) Montevideo: Chade Testa, Enger, Jordan Janisch, Douglas; 44.96 (2) LQPV/DB: Weber, Hoium, Schreck, Michael Anyasike; 46.6 ... 4 x 200: (1) Montevideo: Chase Testa, Jake Douglas, Jeremiah Lipinski, Wyatt Enger; 1:32.39* (2) LQPV/DB: Schreck, Dilion Matthies, Fulton, Anyasike; 1:35.71 ... 4 x 400: (1) Montevideo: Richard, Douglas, Lipinski, Enger; 3:34.46 (2) LQPV/DB: Robertson, Matthies, Fulton, Anyasike; 3:38.88 ... 4 x 800: (1) YME: Adam Saveriego, Schuler, Rillo, Carroll; 8:48.14 (2) Montevideo: Mitlyng, Moe, Justin Welling, Richard; 8:53.20

Weights

Shot put: (1) Charles O'Malley, Mtv, 43-10 (2) Danny Tucket, LDB, 40-9 (3) Jared Duininck, CMC, 37-9 (4) Wyatt Plante, MAC, 37-6 (5) Tanner Bedel, MACC, 37-3 (6) Tyler Jensen, BKM 36-7 (7) Justin Weckwerth, Mtv, 35-8 (8) Brandon Schmitt, LDB, 35-4 ... Discus: (1) Trevon Cox, YME, 144-6 (2) Brady Boike, MAC, 138-7 (3) Tucket, LDB, 118-10 (4) Colin Ose, BKM, 113-5 (5) Jensen 112-1 (6) Bedel 111-9 (7) Brock Bangsund, Mtv, 110-10 (8) O'Malley 106-10

Jumps

Long: (1) Esten Weber, LDB, 18-2 (2) Joey Lee, LDB, 17-10 (3) Alex Forsberg, BKM, 17-9 (4) Brian Bonnema, CMC, 16-11 (5) Casey Reeves, Mtv, 16-10 (6) Aaron Jaenisch, MAC, 16-9½ (7) David Williamson, LDB, 16-9 (8) Kye Jouwstra, CMC, 16-0 ... Triple: (1) Jacob Pederson, YME, 41-8 (2) Jake Douglas, Mtv, 40-4 (3) Blake Hoium, LDB, 39-10 (4) Reeves, Mtv, 39-6 (5) Lee 39-4 (6) Brady Boike, MAC, 38-3 (7) Michael Anyasike, LDB, 37-4 (8) Nate Anderson, YME, 36-8 ... High: (1) Aaron Wubben, CMC, 6-3 (2) Wyatt Enger, Mtv, 6-1 (3) Lee, 5-7 (4) Colin Ose, BKM, 5-5 (5) Boike 5-5 (6) Troy Diggins, Mtv, 5-3 (7) Anderson 5-1 (8) Karson Lindblad, LDB, 5-1 ... Pole vault: (1) Chase Testa, Mtv, 12-0 (2) Jared Benjamin, Mtv, 12-0 (3) Ben Lundebrek, BKM, 11-6 (4) Nate Anderson, YME, 11-0 (5) Dan Macziewski, Mtv, 10-6 (6) Simon Kjersten, Mac, 10-6 (7) Adam Saveriego, YME, 10-9 (8) Jordan Rothers, BKM, 9-0

Girls results

Team scoring

(1) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd 196 (2) Benson/KMS 144 (3) Montevideo 120 (4) MACCRAY/RCW 107 (5) Yellow Medicine East 48 (6) Ortonville 45 (7) Central Minnesota Christian 28 (7) Willmar Community Christian

Individual leaders

(Top 8)

Hurdles

100 intermediates: (1) Morgan Munsterman, LDB, 16.8 (2) Ashley Balfany, YME, 17.55 (3) Taylor Sharpe, MAC, 17.67 (4) Jessica Mooberry, BKM, 18.19 (5) Erica Kill, BKM, 19.04 (6) Allyssa Parker, Mtv, 19.22 (7) Kaitlin Connor, LDB, 19.29 (8) Meghan Listerud, Mac, 19.32 ... 300 lows: (1) Emma Peterson, BKMS, 47.78 (2) Taylor Sharpe, MAC, 49.03 (3) Alex Bosch, Mtv, 49.29 (4) Jeanne Rosenau, YME, 51.03 (5) Alexis Schmitz, Mtv, 53.08 (6) Mooberry 53.18 (7) Lindsay Schmidt, MAC, 53.45 (8) Alyssa Wittnebel, LDB, 53.47

Sprints

100: (1) Sara Melom, LDB, 12.67 (2) Jacinta Roggenbuck, LDB, 13.02 (3) Danielle Wubben, CMC, 13.14 (4) Natalie Mikkelson, BKM, 13.6 (5) Hailey Johnson, MAC, 13.77 (6) Libby Groen, MAC, 14.0; Jenna Christianson, BKM, 14.0 (8) Hannah Hein, Mtv, 14.02 ... 200: (1) Melom 26.41 (2) Roggenbuck 27.01 (3) Wubben 28.24 (4) Hanna Johnson, MAC, 28.61 (5) Alexa Nissen, BKM, 29.03 (6) Brenna Giese, Ort, 29.33 (7) Ally Tostenson, BKM, 29.46 (8) Alyssa Stern, Mtv, 29.54 ... 400: (1) Emily Tostenson, BKM, 1:02.88 (20 Beth Rosemeier, BKM, 1:02.98 (3) Jenessa Gronholz, LDB, 1:03.13 (4) Brenna Giese, Ort, 1:04.7 (5) Paige Schwitters, MAC, 1:04.75 (6) Tera Walker, LDB, 1:08.60 (7) Rachel Hoeremann, Ort, 1:09.17; Meghan Listerud, MAC, 1:09.17

Runs

800: (1) Samantha Goff, BKM, 2:24.7 (2) Jamilah Carson, Mtv, 2:25.7 (3) Alaysia Freetly, LDB, 2:26.67 (4) Erin Breberg, LDB, 2:36.31 (5) Sadie Treml, MAC, 2:38.38 (6) Sydney Walsh, BKM, 2:42.49 (8) Elena Arce, YME, 2:47.09 ... 1600: (1) Alaysia Freetly, LDB, 5:37.84 (2) Lindsay Schmidt, MAC, 5:42.96 (3) Jessica Goff, BKM, 5:44.07 (4) MaKena Hofer, Mtv, 5:44.85 (5) Claire Sulflow, Mtv, 5:47.92 (6) Hannah Reid, CC, 5:58.71 (7) Taylor Root, Mtv, 6:02.60 (8) Sadie Thompson, LDB, 6:02.83 ... 3200: (1) Hofer 12:32.39 (2) Kelly Kvaal, LDB, 12:34.84 (3) Lindsay Schmidt, MAC, 13:02.32 (4) Jaden Wamstad, Mtv, 13:04.04 (5) Hannah Weber, BKM, 13:10 (6) Mollie Varpness, Mtv, 13:18.28 (7) Sydney Bartunek, LDB, 13:39.2 (8) Kendall Borning, YME, 14:12.5

Relays

4 x 100: (1) LQPV/DB: Morgan Munsterman, Roggenbuck, Katie Deyo, Melom; 50.57 (2) MACCRAY/RCW: Hannah Johnson, Hailey Johnson, Libby Groen, Sharpe; 53.01* ... 4 x 200: (1) Montevideo: Alexandra Bosch, Jamilah Carson, Alexis Schmitz, Hannah Hein; 1:54.16 (2) Benson/KMS: Natalie Mikkelson, Jenna Christianson, Myra Nicklas, Alexa Nissen; 1:55.07 ... 4 x 400: Benson/KMS: (1) Emma Peterson, Sam Goff, Beth Rosemeier, Mikkelson; 4:13.71 (2) LQPV/DB: Erin Breberg, Tera Walker, Freetly, Jenessa Gronholz; 4:21.04 ... 4 x 800: (1) Benson/KMS: B. Rosemeier, J. Goff, S. Goff, E. Peterson; 9:54.70 (2) LQPV/DB: Kylie Jahn, Kelly Kvaal, Kaya Borg, Erin Breberg; 10:46.51.

Weights

Shot put: (1) Amber Miller, LDB, 34-0 (2) Kara Helgeson, Ort, 33-11 (3) Jordan Halvorson, LDB, 31-3 (4) Paige Bourne, MAC, 30-3 (5) Hannah Ricard, BKM, 30-0 (6) Abby Zimmer, MAC, 27-7 (7) Laura Rosemeier, BKM, 26-4 (8) Bri Grussing, Mtv, 26-2 ... Discus: (1) Miller 99-0 (2) Ricarde 98-11 (3) Helgeson 95-3 (4) Julie Longworth, Mtv, 91-9 (5) Halvortson 84-3 (6) Brooke Hanson, Ort, 83-9 (7) L. Rosemeier 81-0 (8) Grussing 77-8

Jumps

Long: (1) Danielle Wubben, CMC, 16-8 (2) Rachel Jensen, LDB, 15-3 (3) Hanna Johnson, MAC, 15-0 (4) Katarian Kuhlmann, LDB, 14-10 (5) Hannah Hein, Mtv, 14-8 (6) Kami Ochsendorf, Mtv, 14-7 (7) Rachel Hoernemann, Ort, 14-5 (8) Kaylie Jans, YME, 14-0 ... Triple: (1) Katie Dyo, LDB, 34-3 (2) Sam Goff, BKM, 32-7 (3) Kuhlmann 32-4 (4) Nettie Duvall, Mtv, 32-0 (5) Alex Bosch, Mtv, 31-5 (6) Alexa Nissen, BKM, 30-10 (7) Kierstynn Milbeck, LDB, 30-8 (8) Ashley Balfany, YME, 30-6 ... High: (1) Hailey Johnson, MAC, 4-11 (2) Sara Melom, LDB, 4-11 (3) Bosch 4-11 (4) Emma Peterson, BKM, 4-9 (5) Deyo 4-9 (6) Jans 4-9 (7) Samantha Lecy, YME, 4-7 (8) Chyanne Sand, YME, 4-7 ... Pole vault: (1) Taylor Sharpe, MAC, 8-0 (2) Alyssa Stern, Mtv, 7-6 (3) BeaAnn Hagert, YME, 7-0 (4) Natalie Mikkelson, BKM, 7-0 (5) tie, Kendra Fryer, Ort; Vanessa Kirchberg, Ort; Andrea Agrotis, Mtv; Allyssa Parker, Mtv, all 6-0

*Meet record

Top three finishers and top two relay teams advance to section final on May 31 in Pipestone

Advertisement
Advertisement
Advertisement