Weather Forecast

Close
Advertisement

Track and Field Roundup

Email News Alerts

Class AA State True Team

Saturday at Stillwater

Boys results

Team scoring

(1) Mankato East 449.5 (2) Totino-Grace 375.5 (3) Austin 373.5 (4) Sartell 368.5 (5) Grand Rapids 296 (6) Worthington 294 (7) Willmar 271.5 (8) Orono 265.5 (9) St. Croix Lutheran 236

Advertisement
Advertisement

Individual leaders

(Willmar results)

Hurdles

110 highs: (9) Jesse Zupke, Wil, 16.73 (10) Eugene Stepan, Wil, 16.76 ... 300 intermediates: (6) Jeremy Schendel, Wil, 41.21 (12) Eugene Stepan, Wil, 42.52

Sprints

100: (11) Brandon Schow, Wil, 12.08 (18) James Liimatta, Wil, 12.45 ... 200: (13) Brandon Schow, Wil, 23.91 (15) Jeremy Schendel, Wil, 24.28 ... 400: (12) Joshua Wright, Wil, 53.91 (17) Coty Milhausen, Wil, 54.86

Runs

800: (8) C.J. Seifert, Wil, 2:03.37 (11) Anders Byberg, Wil, 2:04.58 ... 1600: (3) C.J. Seifert, Wil, 4:28.48 (8) Dan Voss, Wil, 4:34.29 ... 3200: (7) Matthew Weitzel, Wil, 10:17.55 (9) Dan Voss, Wil, 10:23.24

Relays

4 x 100: (6) Willmar 46.12 ... 4 x 200: (6) Willmar 1:35.28 ... 4 x 400: (6) Willmar 3:37.83 ... 4 x 800: (5) Willmar 8:29.61

Weights

Shot put: (8) Joel Hedlof, Wil, 42-11¾ (10) Joe Ballandby, Wil, 42-1 ... Discus: (11) Joe Ballandby, Wil, 117-2 (15) Cole Christopher, Wil, 107-9

Jumps

Long: (5) Jeremy Schendel, Wil, 20-4¼ (8) Matthew Glup, Wil, 19-7¼ ... Triple: (13) Anthony Jaekel, Wil, 38-7 (17) Joshua Wright, Wil, 36-11 ... High: (14) Nick Downey, Wil, 5-6 (16) Bennet Woltjer, Wil, 5-4 ... Pole vault: (12) Chris Odens, Wil, 11-0 (13) Nathan Johnson, Wil, 11-0

Girls results

Team scoring

(1) Totino-Grace 478.5 (2) Sartell 416.5 (3) Grand Rapids 370 (4) Waseca 340 (5) New Prague 290.5 (6) Red Wing 270 (7) Waconia 260.5 (8) East Ridge 254 (9) Willmar 250

Individual leaders

(Willmar results)

Hurdles

100 intermediates: (5) Baylie Young, Wil, 16.80 (14) Emily Minnick, Wil, 18.05 ... 300 lows: (3) Miranda Roelofs, Wil, 48.08 (15) Kendra Bengtson, Wil, 53.27

Sprints

100: (10) Shelby-Lyn Schneider, Wil, 13.53 (15) Samantha Bierbaum, Wil, 13.98 ... 200: (12) Shelby-Lyn Schneider, Wil, 27.23 (17) Baylie Young, Wil, 28.14 ... 400: (10) Shelby-Lyn Schneider, Wil, 1:02.08 (15) Kaitlyn Lawler, Wil, 1:03.96

Runs

800: (8) Erin Sheehan, Wil, 2:26.99 (15) Marin Hanson, Wil, 2:33.44 ... 1600: (13) Jackie Johnson, Wil, 5:45.36 (15) Jayne Cole, Wil, 5:49.66 ... 3200: (13) Tara Rudie, Wil, 12:44.77 (14) Jayne Cole, Wil, 12:55.42

Relays

4 x 100: (5) Willmar 53.06 ... 4 x 200: (7) Willmar 1:50.90 ... 4 x 400: (5) Willmar 4:12.94 ... 4 x 800: (3) Willmar 9:57.02

Weights

Shot put: (4) Marianne Erickson, Wil, 34-6¼ (18) Jewels Hennessey, Wil, 27-2½ ... Discus: (7) Marianne Erickson, Wil, 101-01 (14) Janessa Palmer, Wil, 78-10

Jumps

Long: (8) Baylie Young, Wil, 15-10½ ... Triple: (11) Megan Skalla, Wil, 32-1¾ (15) Emily Minnick, Wil, 31-6¾ ... High: (10) Emily Minnick, Wil, 4-10 (18) Julie Hulstrand, Wil, 4-6 ... Pole vault: (8) Kara Hallberg, Wil, 8-6 (15) Jennifer Haler, Wil, 6-0

Class A State True Team

Friday at Stillwater

Boys results

Team scoring

(1) Pipestone 387.5 (2) Morris 376 (3) Blue Earth 352.5 (4) Esko 341 (5) Hawley/Ulen-Hitterdal 326.5 (6) Roseau 295 (7) Pine Island 264 (8) Rush City 290.5

Individual leaders

(Morris results)

Hurdles

110 highs: (4) Cody Cannon, Mor, 16.92 (8) Tristan Michealson, Mor, 17.46 ... 300 intermediates: (5) Cody Cannon, Mor, 42.57 (16) Marcus Cannon, Mor, 49.29

Sprints

100: (4) Corey Nohl, Mor, 12.13 (15) Tyler Roske, Mor, 12.72 ... 200: (9) Tyler Roske, Mor, 24.65 (10) Ross Larson, Mor, 24.79 ... 400: (1) Lincoln Arnold, Mor, 50.04 (18) Roy Reese, Mor, 58.16

Runs

800: (5) Stefan Lemke, Mor, 2:08.36 (11) Austin Schieler, Mor, 2:14.55 ... 1600: (1) Stefan Lemke, Mor, 4:29.77 (8) Austin Schieler, Mor, 5:02.04 ... 3200: (4) Roy Reese, Mor, 10:41.29 (6) Dan Tiernan, Mor, 10:48.67

Relays

4 x 100: (7) Morris 47.79 ... 4 x 200: (1) Morris (names not available) 1:34.53 ... 4 x 400: (1) Morris (names not available) 3:32.0 ... 4 x 800: (6) Morris 8:56.53

Weights

Shot put: (3) Jackson Henrich, Mor, 45-10½ (4) Connor Arnold, Mor, 44-10¼ ... Discus: (2) Jackson Henrich, Mor, 143-7 (18) Micah Fehr, Mor, 90-6

Jumps

Long: (12) Tyler Roske, Mor, 18-1½ (13) Tristan Michealson, Mor, 17-10¾ ... Triple: (2) Jackson Henrich, Mor, 40-5¾ (7) Tristan Michealson, Mor, 38-½ ... High: (15) Nathan Fangmeir, Mor, 5-2 (18) Riley Arndt, Mor, 5-2 ... Pole vault: (5) Cody Cannon, Mor, 11-6 (6) Eric Goette, Mor, 11-6

Girls results

Team scoring

(1) Luverne 428 (2) Esko 422 (3) Blue Earth Area 397 (4) Mayer Lutheran 354 (5) Park Rapids 313 (6) Paynesville 275 (7) Lake City 253 (8) Crookston 247 (9) Warroad 243

Individual leaders

(Paynesville results)

Hurdles

100 intermediates: (8) Krista Topp, Pay, 17.59 (9) Kari Hoeft, Pay, 17.62 ... 300 lows: (5) Kari Hoeft, Pay, 49.15 (13) Rachel Rittenhouse, Pay, 52.17

Sprints

100: (14) Whitney Kincade, Pay, 14.36 (17) Briquelle Bowden, Pay, 14.94 ... 200: (9) Melaina Mrozak, Pay, 28.69 (17) Megan Ludwig, Pay, 30.58 ... 400: (11) Andrea Schlangen, Pay, 1:04.18 (15) Kathryn Weidner, Pay, 1:06.49

Runs

800: (6) Andrea Schlangen, Pay, 2:34.34 (15) Bryanna Burg, Pay, 2:42.78 ... 1600: (14) Brittney Hemmesch, Pay, 6:02.21 (15) Sage Sieben, Pay, 6:03.51 ... 3200: (7) Erika Schlangen, Pay, 12:38.50 (11) Brittney Hemmesch, Pay, 13:08.83

Relays

4 x 100: (5) Paynesville 53.70 ... 4 x 200: (6) Paynesville 1:53.49 ... 4 x 400: (8) Paynesville 4:31.21 ... 4 x 800: (4) Paynesville 10:16.94

Weights

Shot put: (13) Dena Hegg, Pay, 27-4 (18) Kelsey Nehring, Pay, 24-8 ... Discus: (16) Dena Hegg, Pay, 74-3 (18) Brittney Hemmesch, Pay, 61-0

Jumps

Long: (4) Rachel Rittenhouse, Pay, 15-4¼ (8) Krista Topp, Pay, 14-11¾ ... Triple: (4) Kari Hoeft, Pay, 33-1 (9) Krista Topp, Pay, 31-11½ ... High: (3) Briquelle Bowden, Pay, 4-10 (14) Alyssa Schultz, Pay, 4-4 ... Pole vault: (4) Melaina Mrozak, Pay, 9-6 (11) Katelyn Mrozak, Pay, 7-6

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness